Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nosdi

Original poster
Newbie
Jan 1, 2018
5
0
1
καλησπερα σε ολους....εχω 11000χλμ. Να το αφησω να παει στα 15000χλμ η να παω τωρα?
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nosdi said:
καλησπερα σε ολους....εχω 11000χλμ. Να το αφησω να παει στα 15000χλμ η να παω τωρα?

Για το ΜΚ8 αυτη ειναι η απαντηση απο τη ford σε ερωτηση μου για τα service του
Σε απάντηση του σχετικού ηλεκτρονικού σας μηνύματος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι σύμφωνα με τα συστήματά μας στο συγκεκριμένο όχημα πρέπει να πραγματοποιείται προγραμματισμένη συντήρηση κάθε 2 χρόνια/30.000 χλμ με ενδιάμεσο έλεγχο στο ένα έτος/15.000 χλμ.

Aν εχεις κλεισει χρονο πας αν οχι περιμενε τι  θα γινει πρωτο
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
31
Αθήνα
Εγώ οταν έφτασα τα 15000 χλμ ενω δεν είχα κλείσει χρόνο και τους πήρα τηλ. μου είπαν έλα οταν κλείσει χρόνο το αυτοκίνητο.. Πίστευω γιατι είχαν δουλεία τότε αλλα και πάλι δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά μη τρελαίνεσαι.. Αν έκλεισες χρόνο πήγαινέ το..
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Πρώτο service mk8, αλλαγή λαδιων φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας, 118€!!  40€ ήταν τα εργατικά! Και 78 τα αναλώσιμα. Κάποιος άλλος που να έχει κάνει τέτοιο service;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Επίσημη αντιπροσωπεία; λογική τιμή μου φαίνεται
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Ναι. Οκ, μου φάνηκε ακριβά 40€ για να ξεβιδωσει μια τάπα και ένα φίλτρο.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
31
Αθήνα
125€ έδωσα εγώ με ακριβώς την ίδια δουλειά, συν κάρτα καυσαερίων και δώρο πλήρης οδική βοήθεια για έναν χρόνο!
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Λοιπον, ήρθε και για μένα η ώρα του 1ου σέρβις. Πήρα τηλέφωνο σήμερα στην αντιπροσωπεία και ρώτησα επί τούτου για το τουτού: "Διάβασα στο βιβλιαράκι ότι το σέρβις είναι κάθε 2 χρόνια αλλά δε ξέρω τι γίνεται και από θέμα εγγύησης"... Πήρα απάντηση: "Το σέρβις με βάση το βιβλίο οδηγιών είναι όντως κάθε 2 χρόνια αλλά καλό είναι να αλλάξετε λάδια και φίλτρο και να γίνει να του ρίξει μια ματιά κάποιος". Λέω "εντάξει, δε ξέρω αν θα το προλάβω στην ώρα του, την εγγύηση δηλαδή δεν την χάνω με βάση το ηλεκτρονικό σύστημα καταγραφής". Μου λένε: "Όχι, αυτό είναι κάθε δύο χρόνια, δεν την χάνετε".

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως το φίλτρο/ λάδια τα αλλάξω μόνος μου διότι προφανώς στην Ford δε θα κερδίσω και κάτι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Αφού δε χάνεται η εγγύηση, γιατί όχι. Άλλαξέ τα μόνος σου. Απλά μου κάνει εντύπωση το εξής, δε γράφει πουθενά για ενδιάμεσο έλεγχο στον 1 χρόνο;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δεν εχω διαβασει κατι τετοιο. Ακομα ομως και να υπαρχει ενδιαμεσος έλεγχος, που μου το είπαν και οι ίδιοι, αυτό στο σύστημα δε φαίνεται. Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα θα ήταν για να ενημερωθεί το βιβλιαράκι σε περίπτωση μεταπώλησης...
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εφόσον το αυτοκίνητο κλείνει τον πρώτο χρόνο, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτή την αλλαγή λαδιών σε γνώστη των Ford (εξουσιοδοτημένο η μη) ο οποίος θα κάνει και ένα γενικότερο έλεγχο  στα υπόλοιπα συστήματα.
 

nosdi

Original poster
Newbie
Jan 1, 2018
5
0
1
πηγα σημερα στον σφακιανακη....λαδια,φιλτρο,καρτα καυσαεριων,1 χρονος οδικη........106ε
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
fiesta77 said:
Εφόσον το αυτοκίνητο κλείνει τον πρώτο χρόνο, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτή την αλλαγή λαδιών σε γνώστη των Ford (εξουσιοδοτημένο η μη) ο οποίος θα κάνει και ένα γενικότερο έλεγχο  στα υπόλοιπα συστήματα.

Καλά τα λες αλλά αμάξι με μόλις 13000km τι να βγάλει. Άσε που εμπιστεύομαι περισσότερο τον δικό μου. Και τέλος, λάδια σιγά τη δουλειά.
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Μήπως ξέρει κανείς που βρίσκεται το φίλτρο καμπίνας στο Mk8 ? Δεν το άλλαξα στο πρώτο σέρβις και σκέφτομαι αν είναι εύκολο να το αλλάξω μόνος.
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Καλησπερες σε ολους... Σημερα εκανα και εγω το πρωτο μου σερβις εδω Πατρα στην επισημη αντιπροσωπεια.. 125 € με καρτα καυσαεριων..
Σημερα ομως επαθα και την πρωτη  μου νιλα με το αμαξι καθως μου σπασανε με πετρα το τζαμι του συνοδηγου με σκοπο κλοπης. Ευτυχως το αμαξι ηταν αδειο και δεν πηραν τπτ, περα απο κατι ψιλα απο το ντουλαπακι.. Δεν ξερω αν το γραφω σε σωστο thread αλλα θα ηθελα να ρωτησω τι παιζει με συναγερμους..εταιρια, Τιμες κλπ. Εχει βαλει κανεις?
 

Gmts

Rookie
Nov 23, 2018
21
0
1
Στο δικό μου Fiesta ST-Line 2018 απο Βελμάρ μου είπαν κοντά στις 2.000χλμ να πάω απλά να το τσεκάρουν.Μισή ώρα δουλειά.(δεν εχει κλείσει χρόνο ακόμα).
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αυτό το έχω ακούσει και εγώ για βελμαρ αλλά γενικά ούτε βρίσκω τον λόγο, ούτε και το κάνουν σε άλλες αντιπροσωπείες, τουλάχιστον σε δύο που ξέρω (η μία είναι αυτή από την οποία αγόρασα το τουτού).
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Καλημέρα, έκανα το 1ο service στο χρόνο και 15,000 χλμ και θα ήθελα τις γνώσεις στο εξής θέμα που προέκυψε. Στο αυτοκίνητο 120ps diesel σύμφωνα με το συνεργείο έγινε αλλαγή λαδιών αλλά 'οταν κοίταξα τα λάδια εγώ μετά την υποτιθέμενη αλλαγή αυτά ήταν μαύρα! Ξαναπήγα στο συνεργείο, με διαβεβαίωσαν ότι η αλλάγη έγινε και υποστηρίζουν ότι στα diesel με το που τα αλλάξεις τα λάδια μαυρίζουν αμέσως... 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread