Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
εγινε  σήμερα και  η πρώτη αλλαγή λαδιών μιάς και κόντευα να συμπληρώσω χρόνο ( τα χλμ ηταν λίγα 3500 !! ).
5/20 castrol + φ. λαδιού , συν κάρτα καυσαερίων , στην Ford καρανικόλας.
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Έχει παρατηρήσει κανείς κατανάλωση λαδιού μετά από κάποια χιλιόμετρα?
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
εγώ όχι. έχω βέβαια και λιγα χλμ.
εσύ τι κατανάλωση παρατήρησες?
πόσα χλμ έχεις?
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Εγώ έχω κάνει 13300 από το τελευταίο service (πέρσι τον Ιούνιο). Χθες που κοίταξα τα λάδια, η στάθμη ήταν στην τελευταία γραμμή πριν το maximum στον δείκτη. Το αυτοκίνητο έχει σύνολο 26100 χιλιόμετρα. Την τελευταία φορά που κοίταξα τα λάδια βέβαια η στάθμη ήταν στο maximum. Γύρω στον ένα μήνα πριν λογικά πρέπει να ήταν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ούτε κι εγώ έχω παρατηρήσει κατανάλωση λαδιού. Αλλά επίσης δεν έχω πολλά χιλιόμετρα και έχω αλλάξει δύο φορές μέχρι στιγμής, η πρώτη στα 3000χλμ και η δεύτερη στις 9000χλμ. Τώρα έχω 9500χλμ περίπου.
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Ναι έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα η αλήθεια είναι. Ίσως να έφτασαν στο όριο ζωής τους τα λάδια. Κάνει και αρκετή ζέστη τώρα. Στο πρώτο service που είχα κάνει αντίστοιχα χιλιόμετρα δεν θυμάμαι αν είχε καταναλώσει καθόλου. Αν και ο άνθρωπος από την Βελμάρ μετά το προηγούμενο service μου είχε πει ότι καίνε λίγο λάδι αυτά τα μοτέρ και αν κάποια στιγμή χρειαστεί προσθήκη να αγοράσω ένα μπουκάλι και να συμπληρώσω.
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Ε ναι κάπου εκεί. Κάθε 20000 χιλιόμετρα ή χρόνο θεωρητικά πρέπει να αλλάζονται από ότι μου έχουν πει από την ford. Δεν το σπάω βέβαια το αυτοκίνητο. Πολύ χαλαρή οδήγηση στο 80% των περιπτώσεων κάνω. Αν το έλιωνα συνέχεια σίγουρα θα τα άλλαζα νωρίτερα. Δεν το συζητώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
tsokos said:
Αν και ο άνθρωπος από την Βελμάρ μετά το προηγούμενο service μου είχε πει ότι καίνε λίγο λάδι αυτά τα μοτέρ και αν κάποια στιγμή χρειαστεί προσθήκη να αγοράσω ένα μπουκάλι και να συμπληρώσω.

Εμένα πάντως στο συνεργείο που το πάω, ήθελε να μου χρεώσει μόνο 4 λίτρα λάδι στην αλλαγή και όχι όλο το 5 λιτρο. Του λέω άσ' το, θα το πληρώσω το 5 λιτρο μήπως χρειαστεί να συμπληρώσω και μου απαντά στην ψύχρα ότι δε θα χρειαστεί μέχρι να το ξαναπάω για την επόμενη αλλαγή...

tsokos said:
Ε ναι κάπου εκεί. Κάθε 20000 χιλιόμετρα ή χρόνο θεωρητικά πρέπει να αλλάζονται από ότι μου έχουν πει από την ford. Δεν το σπάω βέβαια το αυτοκίνητο. Πολύ χαλαρή οδήγηση στο 80% των περιπτώσεων κάνω. Αν το έλιωνα συνέχεια σίγουρα θα τα άλλαζα νωρίτερα. Δεν το συζητώ.

Θεωρητικά, 20.000χλμ. Αναρωτιέμαι ποιο λάδι αντέχει 20.000χλμ. Και μάλιστα σε τούρμπο κινητήρα.
Προσωπικά, κάθε 6-7.000χλμ θα τα αλλάζω...
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Εμένα πάντως στο συνεργείο που το πάω, ήθελε να μου χρεώσει μόνο 4 λίτρα λάδι στην αλλαγή και όχι όλο το 5 λιτρο. Του λέω άσ' το, θα το πληρώσω το 5 λιτρο μήπως χρειαστεί να συμπληρώσω και μου απαντά στην ψύχρα ότι δε θα χρειαστεί μέχρι να το ξαναπάω για την επόμενη αλλαγή...

Ε αν αλλάζεις λάδια κάθε 6 με 7 χιλιάδες χιλιόμετρα προφανώς δεν θα χρειαστει! Λογικό είναι.

Θεωρητικά, 20.000χλμ. Αναρωτιέμαι ποιο λάδι αντέχει 20.000χλμ. Και μάλιστα σε τούρμπο κινητήρα.
Προσωπικά, κάθε 6-7.000χλμ θα τα αλλάζω...

Μια χαρά αντέχουν τα λαδάκια. Εκτός αν το βάζεις κάθε βδομάδα στην πίστα και του πίνεις το αίμα.Είναι θέμα χρήσης από εκεί και πέρα κατά την γνώμη μου και προφανώς και σύνθεσης λιπαντικού. Τα δικά μου για παράδειγμα είναι ακόμα σχετικά "ξανθά" να φανταστείς. Οι περισσότεροι κατασκευαστές (ακόμα και η volkswagen!  :D)  15 με 20 χιλιάδες χιλιόμετρα προτείνουν ανάμεσα στις αλλαγές για σύγχρονα πάντα οχήματα plus το ότι οι εγγυήσεις που δίνουν για τα μηχανικά μέρη είναι μακροχρόνιες πλέον. 5 χρόνια στην περίπτωσή μας. Με την η πλειοψηφία  χρησιμοποιεί turbo κινητήρες. Κάτι παραπάνω φαντάζομαι θα ξέρουν.

Τελικά ήταν θέμα κλήσης η ένδειξη του δείκτη. Το μέτρησα σήμερα σε επίπεδο και η ένδειξη είναι στο maximum.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εγώ θα σε συμβούλευα να τα αλλάζεις κάθε 6000-7000 χλμ. Τις συστάσεις γιά αλλαγές στα  15.000 -20.000 χλμ δεν τις εμπιστεύομαι, ειδικά αν έχεις κινητήρα με τουρμπο.  Μην πειραματίζεσαι .
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
fiesta77 said:
Εγώ θα σε συμβούλευα να τα αλλάζεις κάθε 6000-7000 χλμ. Τις συστάσεις γιά αλλαγές στα  15.000 -20.000 χλμ δεν τις εμπιστεύομαι, ειδικά αν έχεις κινητήρα με τουρμπο.  Μην πειραματίζεσαι .

Και εγώ συνφωνώ
Προσωπικά αν είχα τουρμπο κάθε 5000 θα το άλλαζα και ας μην το πίεζα
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Ok guys. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τις απαντήσεις.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Από την πρώτη μέρα που το έχω στα χέρια μου μέχρι και σήμερα και όσο θα το έχω,παίζω με 5-20 Mag.Prof της Ford χωρίς το παραμικρό πρόβλημα(121.000χλμ και προχωράμε....)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread