Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Tony13

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 19, 2021
19
6
3
Μοντέλο
MK7
Καλημερα σας,ειμαι κατοχος ενοε ford fiesta 1.4 2009μοντελο.ηρθε η ωρα για αλλαγη αμορτισερ.εχετε κατι να μου προτεινετε απο εμπειρια?
Ειμαι αναμεσα σε sachs η kayaba
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε. Προληπτικη αλλαγη - αλλαγη διατηρησεως ή υπεστη καποια βλαβη καποιο αμορτισερ;

Για Αττικη;
 

Tony13

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 19, 2021
19
6
3
Μοντέλο
MK7
Χαίρετε. Προληπτικη αλλαγη - αλλαγη διατηρησεως ή υπεστη καποια βλαβη καποιο αμορτισερ;

Για Αττικη;
Εχω 175 χιλιαδες χιλιομετρα.προληπτικη αλλαγη μιας κ απο κτεο μου ειπαν οτι χρειαζετε αλλαγη
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Τα excel g ειναι λιγο σκληροτερα απο τα εργοστασιακα (ειναι λιγο πιο σπορ). Υπαρχουν θετικες και αρνητικες γνωμες για αυτα οπως για ολα.
Γνωστος με φορντ φοκους ειναι πολυ ικανοποιημενος.
 

Tony13

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 19, 2021
19
6
3
Μοντέλο
MK7
Τα excel g ειναι λιγο σκληροτερα απο τα εργοστασιακα (ειναι λιγο πιο σπορ). Υπαρχουν θετικες και αρνητικες γνωμες για αυτα οπως για ολα.
Γνωστος με φορντ φοκους ειναι πολυ ικανοποιημενος.
Οταν λες εργοστασιακα τι εννοεις?
Ξερουμε με σιγουρια εαν τα εργοστασιακα ειναι της sachs?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Δεν γνωριζω στο συγκεκριμενο μοντελο ποια ειναι τα εργοστασιακα αλλα ως επι το πλειστον τα excel g ειναι σκληροτερα (λιγο) απο τα εργοστασιακα γενικως.
Πλην αν εχει ηδη σπορ αναρτησεις ή excel g.
 

Tony13

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 19, 2021
19
6
3
Μοντέλο
MK7
Δεν γνωριζω στο συγκεκριμενο μοντελο ποια ειναι τα εργοστασιακα αλλα ως επι το πλειστον τα excel g ειναι σκληροτερα (λιγο) απο τα εργοστασιακα γενικως.
Πλην αν εχει ηδη σπορ αναρτησεις ή excel g.
Σπορ αναρτησεις οχι δεν εχω.
Μου προτειναν και τα εργοστασιακα με 50 ευρω παραπανω απο οτι βρισκω τα sachs.
Απλα πολυ φοβαμαι πως κ τα εργοστασιακα sachs ειναι κ τζαμπα θα τα πληρωσω παραπανω.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Πολυ πιθανον. Τα καγιαμπα ομοια τιμη εχουν;
 

Tony13

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 19, 2021
19
6
3
Μοντέλο
MK7
Πολυ πιθανον. Τα καγιαμπα ομοια τιμη εχουν;
Ναι.sachs και kayaba ιδια τιμη.αντε 5 ευρω διαφορά.
Τα εργοστασιακα που μου προτεινε εξουσιοδοτημένο συνεργειο ford έχουν 50 ευρω πανω απο αυτα.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, τα εργοστασιακά αμορτισερ είναι όντως sachs. Τα άλλαξα πριν μερικούς μήνες. Για την ακρίβεια είναι ακριβώς τα ίδια με τα sachs, με την διαφορά ότι έχουν την σφραγίδα της motorcraft επάνω. Εγώ την τετράδα την αγόρασα στα 220 ευρώ. Εγώ έβαλα τα sachs, motorcraft όπως θέλεις πες τα γιατί μου φαινόντουσαν ήδη κάπως σκληρά και σκέφτηκα ότι αν βάλω τα kayaba ίσως το αμάξι να "κοπαναει" περισσότερο.
Τα άλλαξα κι εγώ λόγω του πτι δεν είχαν αλλαχτει ποτε (2009 μοντέλο) και μπορώ να πω πως η διαφορά είναι αρκετή με τα νέα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ενταξει. Το μονο που λενε ειναι οτι τα καγιαμπα ειναι λιγο σκληροτερα.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Επίσης τα sachs διακρίνονται σε δυο μοντέλα τα super touring και τα sport touring αν δεν κάνω λάθος.
Για να είμαι σίγουρος για την λειτουργία τους με βάση το πως συμπεριφερόταν το αμάξι πριν, έβαλα τα motorcraft από αντιπροσωπεία, ώστε να μην μπλέκω με τα διάφορα μοντέλα της sachs.
Επίσης συνίσταται μαζί με την αλλαγή των αμορτισερ και η αλλαγή των top mount, βέβαια ένας καλός μηχανικός θα αξιολογήσει την κατάσταση τους και θα σου πει αν είναι απαραίτητη η αλλαγή η όχι.
 

Tony13

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 19, 2021
19
6
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, τα εργοστασιακά αμορτισερ είναι όντως sachs. Τα άλλαξα πριν μερικούς μήνες. Για την ακρίβεια είναι ακριβώς τα ίδια με τα sachs, με την διαφορά ότι έχουν την σφραγίδα της motorcraft επάνω. Εγώ την τετράδα την αγόρασα στα 220 ευρώ. Εγώ έβαλα τα sachs, motorcraft όπως θέλεις πες τα γιατί μου φαινόντουσαν ήδη κάπως σκληρά και σκέφτηκα ότι αν βάλω τα kayaba ίσως το αμάξι να "κοπαναει" περισσότερο.
Τα άλλαξα κι εγώ λόγω του πτι δεν είχαν αλλαχτει ποτε (2009 μοντέλο) και μπορώ να πω πως η διαφορά είναι αρκετή με

Καλησπέρα, τα εργοστασιακά αμορτισερ είναι όντως sachs. Τα άλλαξα πριν μερικούς μήνες. Για την ακρίβεια είναι ακριβώς τα ίδια με τα sachs, με την διαφορά ότι έχουν την σφραγίδα της motorcraft επάνω. Εγώ την τετράδα την αγόρασα στα 220 ευρώ. Εγώ έβαλα τα sachs, motorcraft όπως θέλεις πες τα γιατί μου φαινόντουσαν ήδη κάπως σκληρά και σκέφτηκα ότι αν βάλω τα kayaba ίσως το αμάξι να "κοπαναει" περισσότερο.
Τα άλλαξα κι εγώ λόγω του πτι δεν είχαν αλλαχτει ποτε (2009 μοντέλο) και μπορώ να πω πως η διαφορά είναι αρκετή με τα νέα.
Αυτη τη γνωμη εχω κ εγω πως τα εργοστασιακα ειναι τα sachs που κυκλοφορουν στο εμποριο απλα εχουν πανω στο κουτι το σημα ford κ motocraft οπως σωστα ειπες.εφοσον βρηκες τα εργοστασιακα 220 ευρω καλα εκανες κ επελεξες αυτα.εγω αυτα τα βρισκω με 250.. ενω τα sachs που κυκλοφορουν στο εμποιο εχουν 200..υπαρχει διαφορα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Το σημα αυξανει την τιμη.

Αν η οδηγηση σου ειναι συμβατικη και οχι απαιτητικη προτιμοτερα τα σακς.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread