Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AweSome

Original poster
New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Παραθέτω το παραπάνω θέμα καθώς δεν έχω βρει κάτι σχετικό,αν υπάρχει ήδη το θέμα ζήτω συγνώμη εκ των προτέρων!
Σκέφτομαι να βάλω ανεμοθραύστες και είμαι ανάμεσα στους κλασικούς και στους άλλους που δεν ακολουθούν τη τη γραμμή του παραθύρου δηλαδή είναι μόνο η καμπύλη και η γωνία που κατεβαίνει κάθετα προς την πόρτα εκεί κοντά στον καθρέφτη δεν υπάρχει ! Αυτού του τύπου ανεμοθραύστες τους βλέπω συνήθως στα καινουρια Yaris ,βέβαια σ αυτά το φιλιστρινι που είναι δίπλα στο καθρέφτη είναι ενιαίο με τη πόρτα και ανοίγει όλο μαζί ενώ σε εμάς το φιλιστρινι είναι σταθερό. Παρ όλα αυτά κάπου το πήρε το μάτι μου σε φιέστα mk7 στο YouTube . Έχει κανείς καμία ιδέα αν είναι όμορφο και αν αξίζει, η γενικότερα ομορφαίνει με  μαυρουσ ανεμοθραύστες σε συνδυασμό με τις μεμβράνες στα τζάμια ; Οι climair που έχει η Ford αξίζουν ;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1563602452[/time]
Ξέχασα να πω ότι έχω το mk8 St-Line
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Commando4410 said:
Παραθέτω το παραπάνω θέμα καθώς δεν έχω βρει κάτι σχετικό,αν υπάρχει ήδη το θέμα ζήτω συγνώμη εκ των προτέρων!
Σκέφτομαι να βάλω ανεμοθραύστες και είμαι ανάμεσα στους κλασικούς και στους άλλους που δεν ακολουθούν τη τη γραμμή του παραθύρου δηλαδή είναι μόνο η καμπύλη και η γωνία που κατεβαίνει κάθετα προς την πόρτα εκεί κοντά στον καθρέφτη δεν υπάρχει ! Αυτού του τύπου ανεμοθραύστες τους βλέπω συνήθως στα καινουρια Yaris ,βέβαια σ αυτά το φιλιστρινι που είναι δίπλα στο καθρέφτη είναι ενιαίο με τη πόρτα και ανοίγει όλο μαζί ενώ σε εμάς το φιλιστρινι είναι σταθερό. Παρ όλα αυτά κάπου το πήρε το μάτι μου σε φιέστα mk7 στο YouTube . Έχει κανείς καμία ιδέα αν είναι όμορφο και αν αξίζει, η γενικότερα ομορφαίνει με  μαυρουσ ανεμοθραύστες σε συνδυασμό με τις μεμβράνες στα τζάμια ; Οι climair που έχει η Ford αξίζουν ;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]20, Ιουλίου, 2019, 09:00:52[/time]
Ξέχασα να πω ότι έχω το mk8 St-Line
Καλημερα.
Γενικα για εμας ..υπαρχουν 2 ειδων επωνυμοι ανεμοθραυστες.
οι Heko και οι Climair.
υπαρχουν αρκετα μελη που υποστηριζουν ειτε τη μια εταιρια ειτε την αλλη.
Προσωπικα ..ετσι οπως το βλεπω...δεν τους βαζεις μονο για ομορφια. ειναι αρκετα λειτουργικοι στο κομματι του οτι οταν ταξιδευεις αφηνεις το παραθυρο κατεβασμενο στο υψος του ανεμοθραυστη για ανανεωση του αερα στη καμπινα και δεν σου επιτρεπει να μπει κατι μεσα.(εντομα..βροχη..κ.α) και ελαχιστοποιει τον θορυβο του εισερχομενου αερα που ερχεται οταν δεν τους φορας και εχεις παραθυρο ανοιχτο.
(το τελευταιο το θεωρω μυθο..γιατι απο αποψη θορυβου ..δεν εχω δει διαφορα καλυτερη  :p  )
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Για μένα βάλε τους climair έχουν πολύ καλή εφαρμογή στο αμάξι και βγαίνουν και φιμε έτοιμοι
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Με λίγο ψάξιμο στο forum θα έβρισκες πολλά θέματα και φωτογραφίες για ανεμοθραύστες. Εγώ σίγουρα έχω γράψει για τους ClimAir που έχω βάλει στο δικό μου, ενώ μπορώ άμεσα να κάνω σύγκριση με τους Heko που έχω στο Kuga.

Όλοι είναι περίπου ίδιοι στο σχήμα, είναι και λειτουργικοί, το όμορφο ή άσχημο είναι υποκειμενικό, οι Heko είναι πιο φθηνοί από τους Climair αλλά βγαίνουν μόνο dark tint (ενώ οι Climair βγαίνουν και clear), και η εγκατάσταση είναι περίπου ίδια και στους δύο.

Αυτά...
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπερα κι απο μενα εγω θα εβαζα heko λογο dark tint απλα παντα υπαρχει ενα αλλα...οι γρυλοι των παραθυρων θα ζοριστουν πιο γρηγορα
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Προσωπικά έχω βάλει climair αγορασμενους από τη Ford σε μαύρο φιμε χρώμα. Κουνιούνται λίγο αλλά δεν έχω θέμα.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Fiestaris said:
Προσωπικά έχω βάλει climair αγορασμενους από τη Ford σε μαύρο φιμε χρώμα. Κουνιούνται λίγο αλλά δεν έχω θέμα.

bullet_fiesta said:
Καλησπερα κι απο μενα εγω θα εβαζα heko λογο dark tint απλα παντα υπαρχει ενα αλλα...οι γρυλοι των παραθυρων θα ζοριστουν πιο γρηγορα

Στο focus που ειχα απο το 2002 μεχρι και το 2018 οι γρυλοι ουδεποτε παρουσιασαν προβλημα
Στο fiesta που εχω τωρα δεν εχω βαλει γιατι δν μου αρεσουν αισθητικα ,αν και οι ανεμοθωρακες βοηθουν πολυ ιδιως σε βροχη εχοντας ελαφρα ανοικτο το ταμι να μην θαμπωνει το παρμπριζ
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Παιδιά από αεροδυναμικό θόρυβο τι γίνεται?
προσθέτουν καθόλου?

Δεν έχω βάλει και πιστεύω θα με βόλευαν αρκετά αλλά φοβάμαι αν βάλω μην κάνουν θόρυβο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Προφανώς προσθέτουν, όπως και οτιδήποτε άλλο που θα "χαλάσει" την αεροδυναμική του κάθε οχήματος. Δεν έχω μετρήσει πριν/μετά για να σου πω ακριβώς τα dB, αλλά δεν είναι κάτι δραματικό, ίσως ούτε να το προσέξεις, καθώς μπορεί και να υπερκαλύψει το θόρυβο ο ήχος από τους καθρέπτες ή από τους υαλοκαθαριστήρες.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Καλά είπαμε δε με νοιάζει και η ακριβής μέτρηση σε dB αλλά κατά πόσο γίνεται αντιληπτό.

Για παράδειγμα τον χειμώνα που είχα μπάρες από πάνω για τα snowboard έκαναν αισθητό θόρυβο που δεν θα την πάλευα αν τις είχα συνέχεια πάνω.

Σίγουρα οι ανεμοθραύστες κάνουν πολύ λιγότερο απλά γενικά με τους θορύβους είμαι λίγο περίεργος :p
Αφού όμως μου συγκρίνεις τον θόρυβο των ανεμοθραυστών με αυτόν από τους καθρέφτες και τους υαλοκαθαριστήρες μου ακούγεται για αμελητέος.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με το θόρυβο από μπάρες, μπαγκαζιέρες, ski/boards κλπ. Ακόμα και οι Wing που έχω βάλει στο Kuga κάνουν περισσότερο θόρυβο από τους Heko.

Σημειωτέον όμως ότι, μερικές φορές, δεν κάνουν αεροδυναμικό θόρυβο, αλλά ακούγεται ένα περιοδικό τρίξιμο, ίσως σε συνδυασμό με υψηλές θερμοκρασίες. Αυτό προέρχεται από τις ταλαντώσεις και παραμόρφωση των ανεμοθραυστών, και μπορεί να συμβεί ξαφνικά ακόμα και με 50χαω, γι'αυτό λέω ότι δεν είναι αεροδυναμικός θόρυβος.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Με βλέπω λοιπόν να παίρνω τους climair στην επικείμενη αλλαγή λαδιών που έχω προγραμματισμένη.
Αν φυσικά τους έχουν στοκ :p
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εμένα στοκ δεν τους ειχαν, καλύτερα να τους το πεις 15 ημέρες πριν το service ώστε να τους έχουν.
 

AweSome

Original poster
New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Έχει βάλει κάποιος σε mk8 5θυρο ανεμοθραύστες και στα τέσσερα παράθυρα να ανεβάσει μια φωτό να το δούμε ;;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=4  Για σενα Bopp
 

AweSome

Original poster
New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Έλα ρε boop από Ηράκλειο είσαι;; Από Χανιά εγώ! Βάλε αυτοκόλλητο fiestamaniacs να μεγαλώσει η παρέα καιστη Κρήτη! Ήδη δυο άτομα φοράμε στα Χανιά!Ισως είναι κ αλλά π δεν έχω δει αλλά δε νομίζω !! Ωραία η fiestara!! Σου κουνάνε καθόλου η κάτσανε κομπλέ
 

Βορρ

Rookie
Apr 25, 2019
10
0
1
Commando4410 said:
Έλα ρε boop από Ηράκλειο είσαι;; Από Χανιά εγώ! Βάλε αυτοκόλλητο fiestamaniacs να μεγαλώσει η παρέα καιστη Κρήτη! Ήδη δυο άτομα φοράμε στα Χανιά!Ισως είναι κ αλλά π δεν έχω δει αλλά δε νομίζω !! Ωραία η fiestara!! Σου κουνάνε καθόλου η κάτσανε κομπλέ
Έλα φίλε Ναι από Ηράκλειο! Λοιπόν οι μπροστά είναι κουμπωτοι χωρίς κλιπακι και είναι πολύ σταθεροί. Το μόνο κακό στους μπροστά, ήταν ότι στην αρχή ετριζαν λίγο.. Οι πίσω τώρα μπαίνουν με κλιπάκια(2 σε κάθε μεριά) , είναι σταθεροί όμως το τζάμι χτυπάει στο κλιπακι άμα το έχεις ελάχιστα ανοιχτό.. Βολεύουν αρκετά κάνουν καλή δουλειά και πιστεύω ότι του πάνε κιόλας!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread