Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Καλορίζικο φίλε μου είναι κούκλα! Αρχίζω να κάνω δεύτερες σκέψεις για το λευκό.
Αρχές Ιουνίου παραλαβάνω κι εγώ σε μαύρο...
Ολεεεε!
Post automatically merged:

Αν πεις οτι θα το κυνηγήσεις ναι ακόμα και στον δρόμο, και νωρίς κιόλας.
Γνωστος με mk8.5 στην παραλιακη κυνηγιόταν με μια μηχανή και στο 3ο φανάρι του έβγαλαν καπνούς!!!!!!!!
275mm φοράει μπροστά. Για να καταλάβεις το i20n φοράει 325mm
Ωχ
 

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Antonis_Cup Antonis_Cup Για πες τις πρωτες σου εντυπωσεις. Πως παει το στρώσιμο?
Ηθελα να βρω λιγο χρονο να γραψω ενα σεντόνι αλλα πάμε λίγο εν τάχυ.

Λιγα χιλιομετρα ακόμα λόγω πιεσμένου προγράμματος, περίπου 400 στο συνολο.
Τα πρώτα 1000 θα τα κάνω μέχρι 2500-3000 οπότε παω προς το παρον σχεδόν ατούρμπιστος στο normal.

Πλαισιο-ανάρτηση-τιμονι είναι μαγικά, αξίζει κάθε παραπάνω € που δωσαμε.
Η ανάρτηση ειναι σκληρή -οχι οσο το περίμενα- και προερχόμενος απο πιο extreme setup, είμαι πολύ happy.
Οντας σκληρή όμως έχει τρομερή απόσβεση, φαινεται οτι εχουν κανει εξαιρετική δουλεια, σε σημείο να το σκέφτομαι πολύ σοβαρα αν θελω να βαλω τα ελατηρια της mountune που έχω στο καλάθι μαζί με την εισαγωγή και το M235.
Δεν θελω να σκεφτώ τι θα κάνει το αυτοκίνητο όταν αρχίσω πλεόν να στριβω με το γκάζι ώστε να μπει στην εξίσωση και το διαφορικό!

Απο δύναμη θα εχω εικόνα αργότερα, αν και δεν με απασχολει ιδιαίτερα, καθώς πλέον ωριμάζοντας, δεν χρειάζεσαι και πολύ παραπάνω δύναμη για να περνάς καλα!

Φρενα προφανως δεν τα εχω πιέσει ούτε αυτά.

Οι τρελοί στην ford μου είπαν αλλαγή λαδιών στα 20 και οτι δεν χρειαζεται αλλαγή νωρίτερα.
Επειδή έχω ενα θεμα γενικά θα το παω για πρωτη αλλαγή στα 3Κ (ακριβώς μετά το στρώσιμο) και μετά ξεκινάει το ξύλο.

Εσυ στα πόσα χιλιομετρα είσαι?
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Στο στησιμο και στην αναρτηση οντως το αμαξι ειναι επος! Και πραγματικα χωρις να κουραζει. Εγω το εχω και για daily και δεν με εχει κουρασει καθολου. Σου εμπναιει απιστευτη σιγουρια και στα πολλα χλμ ακομα και ευθεια οταν πας πχ με 160χαω νομιζεις οτι πας με 120χαω. Μολις το στρωσεις και το βαζεις στροφες θα καταλαβεις αμεσως το μπλοκε και το χαμογελο θα ειναι μονιμα ζωγραφισμενο στα χειλη χεχεχε
Πατησα τα 9000χλμ και στα 10000χλμ θα του αλλαξω τα λαδια παλι (εννοειται παντα με φιλτρο) ! Και γω ακολουθησα την ιδια διαδικασια με εσενα στο στρωσιμο. Μεχρι τα 3000χλμ κυρια μεχρι 2500στροφες μαξ, και του αλλαξα λαδια χωρις να μου πουνε τιποτα εδω στην ford μου τα αλλαξανε και επειδη ήμουν μπροστα τα λαδια βγηκαν καταμαυρα!!!
Μιλησα λιγο με τα παιδια στην car center γενικα για τα σερβις και μου ειπαν απο μονοι τους (off the record) οτι οντως ειναι πολλα τα 20κ χλμ για λαδια, βεβαια ειναι και πως το πηγαινεις καλο ειναι μου ειπαν καθε 10κ να αλλαζουν. Βεβαια εγω θα τα αλλαζω καθε 7Κ. Αν δεις στο μενου εκει που δειχνει και την πιεση των ελαστικων λεει oil life σε %. Βεβαια δεν ειναι απολυτο αλλα εχεις εναν μπουσουλα
Τους ρωτησα και για τα μπουζι και μου ειπαν καλο ειναι καθε 20Κ (η Ford λεει παραπανω δεν θυμαμαι ποσο)

Μεχρι τωρα το μονο προβλημα που μου εχει βγαλει ειναι οτι εχει σπασει ο μιχανισμος της πλατης του οδηγου (του lumbar support) το οποιο θα αλλαχτει στην εγγυηση μαζι με τα λαδια που θα αλλαξω τωρα
 

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
7 λίτρα λάδι παίρνει?
Ζήτησα τιμή από ford για αλλαγή λαδιού + κάτι αλλά ψιλά και είδα στην προσφορά 7lt!
Wtf.
 

TRiBaL

Newbie
Apr 21, 2023
5
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Περίπου 6.1 παίρνει το MK8.5 φίλε μου γι'αυτό χρεώνουν 7 λίτρα
 

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Περίπου 6.1 παίρνει το MK8.5 φίλε μου γι'αυτό χρεώνουν 7 λίτρα
Άρα θα κρατάω τα ρέστα και στις 7 αλλαγές θα έχω μια δώρο??
😁😁
 
  • Haha
Αντιδράσεις: TRiBaL

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Άρα θα κρατάω τα ρέστα και στις 7 αλλαγές θα έχω μια δώρο??
😁😁
αφου εχουμε παρει οικονομικο αμαξι!!
ποσα σου ειπαν για λαδια αν θυμασαι?
 

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Λοιπόν, update με 2900χλμ πλέον.
Αλλάχτηκαν τα πρώτα λάδια μαζί με φίλτρο στα 2800 και επιπλέον μπήκαν οι αποστάτες και τα ελατήρια της eibach.
Από θέμα εμφάνισης, ήρθε στα ίσα του 😁 έτσι έπρεπε να ερχόταν από το εργοστάσιο, αλλά μετά θα έπρεπε να αλλάξουν δουλειά οι aftermarket tuners 🙂.
Δεν έχω προλάβει να κάνω καλή βόλτα, αρχικά φαίνεται να είναι ένα κλικ πιο σκληρό.
Ιδωμεν.
Καλή συνέχεια σε όλους 🙏
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and BloodMage

TRiBaL

Newbie
Apr 21, 2023
5
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Αργησες να τα αλλάξεις. Καλό είναι να έχουν πεταχτεί μέχρι τα πρώτα 1500 γιατί μέσα έχει μεταλλική σκόνη απο τα δαχτυλίδια των πιστονιών που τρίβονται στο καινούργιο χιτώνιο των κυλίνδρων και αυτα δεν τα κρατάει το φίλτρο. Δεν εχει αποδειχθεί οτι μπορεί να κάνουν φθορά αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερα να τα κρατάς για πολλά χλμ.

Καλορίζικα τα eibach πρέπει να δείχνει πολύ ωραίο αλλα θα σου τελειώσουν γρήγορα τα αμορτισέρ και προσοχή σε λακούβες-σαμαράκια-ράμπες θα βρίσκει το χείλος για πλάκα. Είναι ήδη χαμηλό το αμάξι κι ας μη σου φαινόταν.

Καλή συνέχεια (y)
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and BloodMage

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Αργησες να τα αλλάξεις. Καλό είναι να έχουν πεταχτεί μέχρι τα πρώτα 1500 γιατί μέσα έχει μεταλλική σκόνη απο τα δαχτυλίδια των πιστονιών που τρίβονται στο καινούργιο χιτώνιο των κυλίνδρων και αυτα δεν τα κρατάει το φίλτρο. Δεν εχει αποδειχθεί οτι μπορεί να κάνουν φθορά αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερα να τα κρατάς για πολλά χλμ.

Καλορίζικα τα eibach πρέπει να δείχνει πολύ ωραίο αλλα θα σου τελειώσουν γρήγορα τα αμορτισέρ και προσοχή σε λακούβες-σαμαράκια-ράμπες θα βρίσκει το χείλος για πλάκα. Είναι ήδη χαμηλό το αμάξι κι ας μη σου φαινόταν.

Καλή συνέχεια (y)
Φαντάσου ότι μου είχαν πει για πρώτη αλλαγή στα 15 🤦
Ήρθε στα ίσια του με το χαμήλωμα και τους αποστάτες.
 

Attachments

  • IMG20231109205641.jpg
    IMG20231109205641.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 14
  • Love
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac, TRiBaL and BloodMage

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Φαντάσου ότι μου είχαν πει για πρώτη αλλαγή στα 15 🤦
Ήρθε στα ίσια του με το χαμήλωμα και τους αποστάτες.
ζουν σε αλλον πλανήτη. ποια 15 ρε μπακλαβαδες πες τους. βεβαια ετσι λεει η Ford δεν φταινε αυτοι

ειδικα πισω που ειναι πιο μεσα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and TRiBaL

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Ωραίος ήχος και στο normal (δεν κουράζει) αλλά και στο sport όσο πρέπει με πιο πιο έντονα σκασίματα.
Αξίζει κάθε €.
 

Attachments

  • IMG-01402e7f5d007b0be246cfe5bfdefcdb-V-EDIT.jpg
    IMG-01402e7f5d007b0be246cfe5bfdefcdb-V-EDIT.jpg
    239.2 KB · Προβολές: 10
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Λοιπόν, εντυπώσεις μετά απο καμια 300αρια χλμ.

Τελικά με κουράζει ΚΑΙ στο normal σε χαλαρή πορεία (90-120).
Κάνει ενα πολύ μικρό μπάσο το οποίο νομίζω οτι με ενοχλεί στην χαλαρή βόλτα (γέρασα).
ΚΑΜΜΙΑ σχέση με την APR που είχα στο VAG το οποίο σε χαλαρή πορεία ήταν σαν εργοστασιακό.

Δύναμη δεν νομίζω να πήρε κάτι (προφανώς), θα αναμένω το πρόγραμμα και την εισαγωγή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Τελικά με κουράζει ΚΑΙ στο normal σε χαλαρή πορεία (90-120).
Κάνει ενα πολύ μικρό μπάσο το οποίο νομίζω οτι με ενοχλεί στην χαλαρή βόλτα (γέρασα).
Οντως πως το αντεχεις, αστο χαλια ειναι!! δωστο σε εμενα να σε βγαλω απο τη δυσκολη θεση χαχαχαχαχ
περα απο τη πλακα δεντ ο περιμενα μιας και επεμβαινει μονο στον τελικο αν δεν κανω λαθος??
 

Antonis_Cup

Original poster
New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
επεμβαινει μονο στον τελικο αν δεν κανω λαθος??
Σωστά catback είναι.
Την βρήκα ήδη την λύση ρε, ποτέ στο normal :devilish:
 
  • Love
Αντιδράσεις: BloodMage

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread