Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Angelos19

Original poster
Rookie
Apr 24, 2019
27
0
1
Καλησπέρα παιδιά.. Έχω μια απορία σχετικά με το πρώτο σέρβις του αυτοκινήτου.. Έχω ένα st line 1.0 125hp και έχω κάνει 7700χλμ.. Δεν θέλω να περιμένω να φτάσει τα 20χιλ χλμ που μου είπαν.. Υπάρχει θέμα αν πάω σε ένα εξουσιοδοτημενο να κάνω αλλαγή φίλτρα λάδια και μετά στην αντιπροσωπεία για το επόμενο βάση προγράμματος?? Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι κάτι πειραχτηκε και να χάσω οποιαδήποτε εγγύηση??
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ έχω αλλάξει δύο φορές λάδια εκτός και θα πάω στα δύο έτη αφού στο δικο μου λέει 30.000km η 2 έτη.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα Angelos 19!
Μπορείς να κάνεις το εξής.. Επειδή μιλάμε για απλό άλλαγμα λαδιών είτε πας σε εξουσιοδοτημένο είτε σε δικό σου μάστορα, αλλάζεις το λάδι και δε το γράφεις στο book service, απλα σημειώνεις εσύ κάπου στα πόσα έβαλες λάδι για να ξέρεις τι και πως. :p
Εγώ καθε 10.000 τα αλλάζω ή κάθε χρόνο ανάλογα ότι έρθει πρώτο :)
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Fiestaris said:
Εγώ έχω αλλάξει δύο φορές λάδια εκτός και θα πάω στα δύο έτη αφού στο δικο μου λέει 30.000km η 2 έτη.

Angelos19 said:
Καλησπέρα παιδιά.. Έχω μια απορία σχετικά με το πρώτο σέρβις του αυτοκινήτου.. Έχω ένα st line 1.0 125hp και έχω κάνει 7700χλμ.. Δεν θέλω να περιμένω να φτάσει τα 20χιλ χλμ που μου είπαν.. Υπάρχει θέμα αν πάω σε ένα εξουσιοδοτημενο να κάνω αλλαγή φίλτρα λάδια και μετά στην αντιπροσωπεία για το επόμενο βάση προγράμματος?? Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι κάτι πειραχτηκε και να χάσω οποιαδήποτε εγγύηση??

Να καταλαβουν οτι αλλαξες λαδια ειναι απιθανο.
Αν εσυ θες αλλαξε τα κι ολα καλα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Απλα αν πας σε δικό σου μάστορα καλό θα ήταν να πεις να σου βάλει το original φίλτρο, ώστε όταν πας στην αντιπροσωπία να μην καταλάβουν κάτι από αυτό
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Εγώ πήγα κανονικά σε αντιπροσωπεία. Μου είπαν οτι αυτό που ζητάω δεν απαιτείται από το πρόγραμμα service της Ford. Tους είπα οτι το γνωρίζω. Μου λενε άρα θέλετε να τα αλλάξετε με δική σας πρωτοβουλία. Είπα Ναι, κλείσαμε ραντεβού και τέλος. Γράφτηκε κανονικά στο βιβλίο σέρβις. Από τιμή, για αντιπροσωπεία παραήταν καλή. Και μου έδωσαν το περισσευούμενο λάδι από το 5λιτρο δοχείο.

Από την άλλη, κανονικά, σε οποιοδήποτε συνεργείο πας που να έχει νόμιμη άδεια λειτουργίας και χρησιμοποιήσει ανταλλακτικά που πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, δεν έχεις θέμα με εγγυήσεις.
 

Angelos19

Original poster
Rookie
Apr 24, 2019
27
0
1
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..
ilias86 σε εξουσιοδοτημενο θα πάω οπότε πιστεύω ότι θα βάζουν τα original είτε λάδια είτε φίλτρο... Σωστά??
johnD πόσο σου κόστισε??
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ρε παιδιά εννοείται ότι θα βάλεις κάνεις αυτά που πρέπει βάσει του vin. Από εκεί και πέρα, απλά αν το κάνει κάποιος εκτός αντιπροσωπείας, απλά δεν το γράφει στο βιβλίο σέρβις.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, έχω ένα Fiesta st-line 1.5 diesel 120,πρώτη αλλαγή λαδιών και φίλτρου σύμφωνα με την αντιπροσωπεία στα 15.000.Τους το πήγα, έγινε η πρώτη αλλαγή αλλα δεν έγραψαν τίποτα στο βιβλίο service. Οταν τους είπα να το γράψουν μου είπαν οτι γράφουν μόνο τα service των 30.000  χλμ. Οπότε απο εδώ και στο εξης θα αλλάζω μόνος λάδια φίλτρο κάθε 15.000 και θα τους το πηγαίνω κάθε 30.000.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Αν θες την γνωμη μου εχω ενα mk7 1.6 diesel φιλτρο πετρελαιου και φιλτρο αερα μην τα αφηνεις πανω απο 20χιλ σε εμενα εχει servise καθε 20χιλ και αλλαγη λαδιων φιλτρο λαδιου καθε 10χιλ γιατι με τις αναγεννησεις τα λαδια αλιωνωνται, εαν θες να το κρατησεις για πολλα χρονια.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Το προηγουμενο μου αυτοκινητο ηταν ενα Fiesta mk7 1.4 tdci μοντελο 2011,το ειχα αγορασει καινουριο, αλλαζα λαδια και φιλτρο καθε 10.000 χλμ, οπως και φιλτρο αερα, φιλτρο πετρελαιου καθε 25.000.Στα 150.000 χλμ που το πουλησα δουλευε ρολοι. Καπως ετσι λεω να παω και με το mk8 1.5.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
10.000 με 15.000 είναι νορμάλ περίοδος αλλαγής στο Diesel. Αν το κινείς πολύ εντός πόλης πας πιο κοντά στα 10.000. Αν κινείσαι σε αυτοκινητοδρόμους που είναι πιο "ξεκούραστοι" για τον κινητήρα, πας προς τις 15.000. 
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Μια ερώτηση μιας και δε βρήκα σχετικό τοπικ! Έχω το mk8 diesel .Σήμερα έκανα το δεύτερο σέρβις, να σημειώσω ότι πριν φτάσω στο δεύτερο σέρβις έχω κάνει όταν μια αλλαγή λάδια φίλτρα μετά έκανα το πρώτο σέρβις,μετά άλλη μια ενδιάμεση αλλαγή και σήμερα έκανα το 2ο σέρβις ! Από κάτω όπως πήγε ο μάστορας να αδειάσει τα λάδια εκεί π πήγε να ξεβιδωσαι τη τάπα είχε λίγο υγρασία σαν να είχε δακρύσει λίγο! Αυτό π έκανε είναι να μ αλλάξει τη ροδέλα! Νομίζω και τη προηγούμενη φορά άλλαξε ροδέλα αλλά δεν είχα κοιτάξει αν είχε υγρασία !! Δε φαίνονταν πάντως να είναι χτυπημένο και να χάνει!! Δεν έχω βρει ποτέ από κάτω ώστε να σκεφτώ ότι ίσως είναι από αυτό ! Κάποιος κάτι ανάλογο ;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1567547625[/time]
Στις ενδιάμεσες αλλαγές τώρα που τα κοίταξα δεν αλλάξαμε ροδέλα! Μόνο στα σέρβις!
 

sampat123

Newbie
Apr 3, 2018
3
2
3
Μακριά από την Βελμαρ στην Κηφισιάς .  Εγώ έκανα το πρώτο μικρό service (Λαδί , φίλτρο) στα 15000 χλμ.  , και παραλίγο να μου καεί η μηχανή , γιατί οι άσχετοι που έχουν εκεί μέσα ,  βάζοντας το φίλτρο λαδιού προφανώς  με κάποιο εργαλείο ,  έκαναν βαθούλωμα στο φίλτρο και προφανώς με το καιρό έκανε μια μικρή τρυπά.
Το αποτέλεσμα λίγο , λίγο να χάσει όλο το λαδί η μηχανή , χωρίς να ανάψει το λαμπάκι .
Η μηχανή πλημμύρησε με λαδί και οπού πήγαινα γίνονταν μια μικρή λίμνη.
Ο δείκτης του λαδιού δεν έδειχνε καθόλου να έχει λαδί η μηχανή , και η μηχανή μύριζε λες και είχες φριτέζα .  και όλα αυτά γιατί έχουν κάτι άσχετα παιδάκια για μηχανικούς .
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
πρώτο σου ποστ, και ήρθες να δυσφημίσεις μια εταιρία χωρις να βγαζουν λογική όσα λες.
δεν γίνεται να μην ανάβει λαμπάκι όταν δεν έχεις λάδια, αλλα και έτσι να ήταν, άφηνες λιμνούλα όπου πήγαινες, ο δείκτης σου έδειχνε οτι δεν έχεις λάδια, και εσυ περίμενες το λαμπάκι να ανάψει;
 

sampat123

Newbie
Apr 3, 2018
3
2
3
Δεν έχω πρόθεση να δυσφημήσω την εταιρεία ,  αλλά όταν πας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο ,  περιμένεις ότι όλα θα γίνουν όπως πρέπει .
Αν δεν πιστεύεται τα λεγόμενα μου έχω και το παλαιό φίλτρο  .
Αλώστε και στην Βελμαρ Παραδεκτιναν ότι έγινε αυτό λάθος , το οποίο θα μπορούσε να είχε ως αποτέλεσμα να καεί η μηχανή του αυτοκίνητου .  Το λαμπάκι δεν άναψε γιατί ο δείκτης του λαδιού δεν φτάνει ως το κάτω μέρος του καρτερ ….
Από την στιγμή που υπήρχε τρύπα στο φίλτρο,  και είχε γέμιση το δεξί μέρος της μηχανής με λαδί ,  λογικό δεν είναι να υπάρχουν κηλίδες από λαδί  στα σημεία που είχα παρκάρει ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

sampat123

Newbie
Apr 3, 2018
3
2
3
Δεν περίμενα να αδειάσει το λαδί για δω αν θα ανάψει το λαμπάκι (δεν είμαι άσχετος)…. στην αρχή η τρύπα στο φίλτρο ήταν πολύ μικρή , και το έχανε  σταγόνες λαδί , και πριν μια εβδομάδα μεγάλωσε η τρύπα και σχηματίζονταν μικρές λιμνούλες λαδί .
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
sampat123 said:
Δεν έχω πρόθεση να δυσφημήσω την εταιρεία ,  αλλά όταν πας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο ,  περιμένεις ότι όλα θα γίνουν όπως πρέπει .
Αν δεν πιστεύεται τα λεγόμενα μου έχω και το παλαιό φίλτρο  .
Αλώστε και στην Βελμαρ Παραδεκτιναν ότι έγινε αυτό λάθος , το οποίο θα μπορούσε να είχε ως αποτέλεσμα να καεί η μηχανή του αυτοκίνητου .  Το λαμπάκι δεν άναψε γιατί ο δείκτης του λαδιού δεν φτάνει ως το κάτω μέρος του καρτερ ….
Από την στιγμή που υπήρχε τρύπα στο φίλτρο,  και είχε γέμιση το δεξί μέρος της μηχανής με λαδί ,  λογικό δεν είναι να υπάρχουν κηλίδες από λαδί  στα σημεία που είχα παρκάρει ?
Κατάφεραν και έκαναν τρύπα στο μεταλλικό φίλτρο;
Πως έγινε αυτό;
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Να ξέρουμε να φυλαγόμαστε, δεν είναι κακό να αποφεύγεις τις κακοτοπιές. Τα κακώς κείμενα πρέπει να γράφονται, δεν είναι δυσφήμιση αν είναι γεγονότα και δεν έχω λόγο να μη το πιστέψω. Μ’ αυτά που βλέπω δε η πραγματικότητα πολλές φορές ξεπερνά τη φαντασία
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread