Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Υπάρχει κάποιο site ή κάποια λίστα για το πότε απενεργοποιείται το auto start stop γιατί στην αντιπροσωπεία μου είπε αυτός ;oti όταν έχει πάνω από 32 βαθμούς ή κάτω από 0, όταν δεν φοράω ζώνη και όταν έχω το clima ανοικτό δεν θα λειτουργεί. Όμως δύο μέρες τώρα αν και καμία από αυτές τις συνθήκες δεν ίσχυε δεν έχει λειτουργήσει. Κάποιος παράγοντας είναι που δεν μου τον είπε λογικά, αλλά ποιος :p
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Από 30 βαθμούς και πάνω και από 2 και κάτω, απενεργοποιείται. Στους 29 δηλαδή δουλεύει. Αν θές να το απενεργοποιήσεις έχει ένα διακόπτη κάτω από το κλιματιστικό. Για να μη σου δουλεύει είτε η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή, είτε το έχεις απενεργοποιήσει, είτε δεν έχει η έκδοσή σου. Μιλάω για Fiesta 1.0 100ps Ecoboost, Titanium.
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
έκανα μία γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο και είδα κάτι σχόλια του τύπου αν δεν είναι το τιμόνι στην ευθεία, αν είναι ανηφόρα - κατηφόρα και δεν ξέρω αν ισχύουν. Την ενεργοποίηση - απενεργοποίηση τη γνωρίζω, οκ. Οπότε καταλαβαίνω καλοκαίρι στην Ελλάδα start stop ειδικά τη μέρα να το ξέχασω... χρήσιμο... ευχαριστώ για την απάντηση :D
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Δεν ισχύουν τα περί ανηφόρας, τιμονιού κλπ. Αν το έχεις ενεργοποιημένο και είναι κάτω από 30 βαθμούς σβήνει. Τουλάχιστον εμένα έτσι κάνει. Το πήρες το αμάξι? Τι έχεις παρατηρήσει?
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Αυτο με την ανηφορα η με το τιμονι δεν παιζει! Οταν κλεινει ο κινητηρας απο το start and stop τα φρένα λειτουργουν κανονικά ! Τιμονι και οτιδιποτε αλλο οχι !
Αμα ειναι καινουργιο το αμάξι δωσε του καμια 1000αρα χιλιομετρα και θα δεις οτι θα αρχισει να ενεργοποιητε! Και εμένα στην αρχη δεν μου ανοιγε, μετα τα πρωτα 700-800 χιλιομετρα ξεκίνισε να λειτουργει κανονικά !
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
300 του έχω κάνει, έχει αρχίσει και λειτουργεί κανονικά, απλά πολλές φορές δείχνει 29 βαθμούς και δεν πιάνει σε κάποια φανάρια. Πάντως είναι περίεργο, άργησα να το συνηθίσω και μου δίνει την εντύπωση ότι δεν κάνει και το καλύτερο για το αμάξι το ξεκίνα σταμάτα.
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Κοιταξε σε μποτιλιαρισμα δεν κάνει καλο καθε τρεις και λιγο να αναβοσβηνει αλλα για νορμαλ κινηση και φαναρια ειναι μια χαρα ! Και απο θεμα κατανάλωσης γλιτώνεις αρκετα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #8
παιδια να ρωτησω κατι μια και εγω δεν εχω την τυχη να εχω start-stop??το stop το κανει μολις πατας φρενο και εισαι με 0 χλμ? και το start με το που αφησεις το φρενο ή με το που πατησεις συμπλεκτη για να βαλεις 1η σχεση στο κιβωτιο??
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
To stop δε το εχω προσδιορισει απολυτα, παντως μολις ακινητοποιηθει και δεν εχεις ταχυτητα σβηνει. Μετα αναβει με το που πατησεις συμπλεκτη.
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
με το που σταματήσει το αυτοκίνητο να κινείται, αν έχεις γυρίσει σε νεκρά (χωρίς να είναι πατημένος ο συμπλέκτης φυσικά) σβήνει
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Σε περιπτωση που εισαι σε κατηφορα/Ανηφορα κ απλα βαρεθεις κ αφησεις το φρενο για να τσουλησει λιγα μετρα ( σε φαση μποτιλιαρισμα απλα να προχωρησεις μισο αμαξι) τοτε θα ξαναπάρει μπροστα! Χωρις συμπλεκτη αρκει το αυτοκινητο να κινηθει μισο μετρο μπορει κ λιγότερο!
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Ναι απλα πρεπει να προχωρησεις λιγο για να παρει,αμα απλα αφησει το φρενο και το ξαναπάτησεις δεν γινεται κατι! Σε ολα τα auto start stop ετσι ειναι νομιζω!
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
μόλις ενεργοποιηθεί το start stop το φρένο συμπεριφέρεται όπως σε ένα αυτοκίνητο με σβηστή μηχανή, τρομπάρει μέχρι να σκληρύνει, ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα σε φανάρι όταν λειτούργησε το σύστημα για πρώτη φορά, με το που κυλήσει λίγο το αμάξι και πάρει μπροστά επανέρχεται στα κανονικά του και το φρένο.
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
επισης και το a/c συνεχιζει να λειτουργει κανονικα..
η ενταση των φαναριων ελαττωνεται λιγο και μολις ξαναπαρει δυναμωνουν παλι..
σβηνει με τη νεκρα ακομα και αν τσουλαει το αμαξι αλλα οταν πεσουν πολυ οι στροφες π.χ. πριν το τελικο σταματημα στο φαναρι..
αυτα τα λεω απο την εμπειρια μου με το ΚΑ.. το μονο αρνητικο που συναντησα εγω, ηταν οτι στα ΣΤΟΠ μου εσβηνε και δεν ειχα το αμεσο πεταγμα που ηθελα.. βεβαια το συνηθισα και τωρα εχω πατημενο συμπλεκτη για να μη σβηνει..
τελος, εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες ξεχναει να σβησει!!

υ.γ. ειναι ψαρωτικο και σε κοιτανε στο φαναρι γιατι νομιζουν οτι σου εσβησε και το ξαναβαζεις μπροστα, αλλα εσυ στην πραγματικοτητα απλα χαζευεις την οδηγο!!  ;)
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
στο fiesta μου δεν λειτουργεί το start stop αν έχω το clima ανοιχτό.
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Εμένα συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά το AC όταν σταματάει. Ίσως υπολειτουργεί, άλλα είναι αναμμένο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread