Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Mik said:
Εμένα συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά το AC όταν σταματάει. Ίσως υπολειτουργεί, άλλα είναι αναμμένο.
Εισαι σιγουρος?Στο manual λεει οτι αμα ειναι ανοιχτο το a/c δεν λειτουργει το start and stop.
Μηπως εχεις ανοιχτό τον αέρα και οχι το a/c ?
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
gaaragr said:
Εισαι σιγουρος?Στο manual λεει οτι αμα ειναι ανοιχτο το a/c δεν λειτουργει το start and stop.
Μηπως εχεις ανοιχτό τον αέρα και οχι το a/c ?

Σίγουρα έχω το AC, στο auto. Θα το τσεκάρω πάλι σήμερα να δώ μήπως απλά είναι ανοιχτό και δε βγάζει τίποτα. Πάντως παραμένει αναμμένο.
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Θα παρω τηλ στον φαναρτζη να τσεκαρει και το δικο μου....  :'( :'( :mad: giggle giggle
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Παιδιά εγώ θα σας πρότεινα πάντως το start stop να το βαλετε για ύπνο οριστικά. Σε πέριπτωσεις βαριάς κινησης, αμα είστε συνεχώς σταματά ξεκινά και το αμάξι αναβοσβηνει ξεσκιζεται η μίζα του. Σκεφτείτε  για αρχή πόσες φορες παραπανω ανοιγοκλεινετε το μοτέρ με αυτό το πρόγραμμα και πόσες φορες με ενα άλλο αμάξι που δεν εχει start stop. Παραπανω απο τις διπλάσιες. Το start stop βολευει αν εχεις ξεμεινει απο βενζίνη και θες να προλάβεις να πας να γεμίσει.
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Στο μποτιλιαρισμα θα βγαλει τα λεφτα του. Η μιζα ειναι διαφορετικη (0.3sec ανα μιζαρισμα) κ δν χρειαζεται επιπλεον συντηρηση γιατι δεν καταπονειται το ιδιο. Αν ειναι ανοιχτο το A/C το start/stop δουλευει κανονικα κ σβηνει τον κινητηρα οσο το κυκλωμα "εχει ψυξη". Αν συνεχιστει η σταση κ ο αερας παει να ζεσταθει θα ξαναπαρει μπρος μονο του. Αντιστοιχα το χειμωνα υπαρχει ηλεκτρικο κυκλωμα που ζεσταινει τον αερα για να μην κρυωσει η καμπινα αν ειναι ανοιχτο το καλοριφερ κ το αμαξι ειναι για πολλη ωρα σε σταση. Ολα εχουν προβλεφθει μην ανησυχειτε... enjoy!  8)

Επισης εμεις που δεν εχουμε σας ζηλευουμε...  :-[
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
DrA said:
Στο μποτιλιαρισμα θα βγαλει τα λεφτα του. Η μιζα ειναι διαφορετικη (0.3sec ανα μιζαρισμα) κ δν χρειαζεται επιπλεον συντηρηση γιατι δεν καταπονειται το ιδιο. Αν ειναι ανοιχτο το A/C το start/stop δουλευει κανονικα κ σβηνει τον κινητηρα οσο το κυκλωμα "εχει ψυξη". Αν συνεχιστει η σταση κ ο αερας παει να ζεσταθει θα ξαναπαρει μπρος μονο του. Αντιστοιχα το χειμωνα υπαρχει ηλεκτρικο κυκλωμα που ζεσταινει τον αερα για να μην κρυωσει η καμπινα αν ειναι ανοιχτο το καλοριφερ κ το αμαξι ειναι για πολλη ωρα σε σταση. Ολα εχουν προβλεφθει μην ανησυχειτε... enjoy!  8)

Επισης εμεις που δεν εχουμε σας ζηλευουμε...  :-[

ναι στο κλιμα ετσι κανει ! Αμα εχεις κανονικο aircondition με το που πατησεις το κουμπακι του A/C παιρνει μπροστα
 

Zauro

Original poster
Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, εδώ και 2 βδομάδες δεν έχει λειτουργήσει καθόλου το start stop και δεν ξέρω το λόγο... βαριέμαι να το τρέχω στην αντιπροσωπεία ρε γαμώτο
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
Riordian said:
Παιδιά εγώ θα σας πρότεινα πάντως το start stop να το βαλετε για ύπνο οριστικά. Σε πέριπτωσεις βαριάς κινησης, αμα είστε συνεχώς σταματά ξεκινά και το αμάξι αναβοσβηνει ξεσκιζεται η μίζα του. Σκεφτείτε  για αρχή πόσες φορες παραπανω ανοιγοκλεινετε το μοτέρ με αυτό το πρόγραμμα και πόσες φορες με ενα άλλο αμάξι που δεν εχει start stop. Παραπανω απο τις διπλάσιες. Το start stop βολευει αν εχεις ξεμεινει απο βενζίνη και θες να προλάβεις να πας να γεμίσει.
+1 απο εμενα...ενας φιλος μου εχει punto evo και εχει start&stop και επρεπε στα 2 χρονια να αλλαξει μπαταρια οπωσδηποτε γιατι τα ειχε παιξει απο αναψε-σβησε...που σημαινει 100+ euro...δεν νομιζω οτι η βενζινη που καις ρελαντι στο φαναρι να φτανει 100 euro σε 2 χρονια...οποτε δωρον αδωρο...
 

boreli

Hero Member
Rookie
Mar 2, 2015
20
0
0
45
Αδερφέ το σύστημα μόλις "διαβάσει" ταχύτητα κάτω των 5 km/h σβήνει τον κινητήρα...μη το φοβάσαι πάντως το σταμάτα-ξεκίνα γιατί απ οτι μου είπαν απο την αντιπροσωπεία δεν εμπλέκεται η μίζα στην ολη διαδικασία και φυσικα εξικονομείς μακροπρόθεσμα καύσιμο..  ;)
 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μην είσαι σίγουρος ότι εξοικονομείς καύσιμο....
Πάντως αυτό το σύστημα μπορεί να μην ταλαιπωρεί την μίζα αλλά τελειώνει πιο γρήγορα την ζωή της μπαταρίας
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Άμα ξέρεις ότι είσαι σε φανάρι που κάνει πολύ ώρα να ανάψει, ας είναι ανοιχτό για να γλυτώσεις λίγο καύσιμο... αν καθε 10 δεύτερα ανοιγοκλείνεις το αμάξι πιο πολύ καις για να πάρει μπρος
 

boreli

Hero Member
Rookie
Mar 2, 2015
20
0
0
45
Για μπαταρία ισχύει οτι τελειώνει πιο γρήγορα...όπως λέει και ο Riordian για ''μεγάλα" φανάρια αξίζει..
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Πριν κάνα δυο εβδομάδες έκανα το κόλπο με την ζώνη (βάλε βγάλε τρεις φορές για να σταματήσει να χτυπάει όταν δεν την φοράω) 
Από τότε δεν μου δουλεύει το start stop. Χωρίς κλίμα κτλ. Το έχω 2 χρόνια. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο?
 

jiko_21

Rookie
Jun 28, 2016
16
0
0
και σε εμενα το ιδιο. Εκανα κ γω το "κολπο" με την ζωνη και δεν λειτουργει.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπερα παιδια. Ερωτηση σε θερμοκρασιες κατω των 32 βαθμων,ουτε ανηφορες ουτε κατηφορες ουτε κλιματιστικο το start -stop δεν λειτουργει οταν ειμαι στασιμη. Επισης ειχα αναμενο λαμπακι βενζινης.το οποιο ειναι η δευτερη φορα που το παρατηρω οτι το κανει αυτο.γενικα το εχω σχεδον παντα απενεργοποιημενο
Πειτε μου οτι δεν ειναι δειγμα για μπαταρια.το αμαξι το χω 2.5 χρονια
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Δύσκολο να είναι μπαταρία.το κάνει και στο δικό μου όταν κάνω μικρές διαδρομές δεν προλαβαίνει να φορτίσει την μπαταρία στο ποσοστό που κρίνει ικανό να ενεργοποιήσει το Σ/Σ.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Αυτο να συμβει σε στιγμες που λειτουργει συνεχεια το καταλαβαινω.αλλα το να το χω στασιμο για 4 ωρες και μετα να το μετακινω δεν ειναι λιγο περιεργο;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread