Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Πέρασα σήμερα από τον βαγιανακη στο Περιστέρι για να πάρω μία τιμή για να κάνω σε κάποια κομμάτια του αυτοκινήτου wrapping. Αυτό που θέλω είναι να κάνω στο μπροστινό προφυλακτήρα και στο καπό του αυτοκινήτου διαφανή ζελατίνα προστασίας χρώματος, μου εξήγησε ο άνθρωπος ότι η διάφανη ζελατίνα είναι η πιο ακριβή από όλες και ότι ο προφυλακτήρας μαζί με το καπό θα κοστίσουν γύρω στα 500€ AR15firing :-X AR15firing
Έχει κάποιος καμία εναλλακτική λύση???
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθειά σας, Μόλις μου επιβεβαίωσαν όλοι όσοι μου προτείνατε ότι όντως Το διάφανο φιλμ προστασίας είναι πανάκριβο με όλη τη σημασία της λέξης διότι κατά κύριο λόγο είναι κάτι καινούργιο στην Ελλάδα και πέρα από αυτό το κάνουν κυριως σε πανάκριβα αυτοκίνητα στα οποία θέλουν να προστατέψουν το χρώμα Διότι σε μία ενδεχόμενη επαναβαφή πέφτει αρκετά η αξία του αυτοκινήτου.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Διότι σε μία ενδεχόμενη επαναβαφή πέφτει αρκετά η αξία του αυτοκινήτου

Αυτό είναι χαζομάρες των φανοποιών. Αν η επαναβαφή γίνει σωστά, δηλαδή ξήλωμα όλο το παλιό χρώμα να μείνει η λαμαρίνα και από την αρχή προεργασία κλπ. τότε κανείς δεν παίρνει χαμπάρι.
Αλλά οι φανοποιοί σου λένε 150€ π.χ. για βάψιμο το καπό και τι κάνουν, τρίβουν λίγο το υπάρχον χρώμα και ξαναβάφουν από πάνω. Και μετά από 6 μήνες, να τα σημάδια από τα πετραδάκια, να οι θαμπάδες κλπ.
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ναι αλλα οπως και να εχει το wrapping με διαφανη ζελατινα ειναι φωτια στην τιμη οποτε το σχεδιο προστασια ναυάγησε. Δεν ειμαι διατεθειμένος να δωσω 500€ μονο για καπο κ προφυλακτηρα, απλα θα αφηνω μεγαλυτερα κενα στα προ πορευομενα οχηματα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι προστατευτικό βερνικιού του χρώματος του αυτοκινήτου. Κάνει δουλειά απ' ότι έχω διαβάσει και κοστίζει κανένα 200άρι για όλο το αυτοκίνητο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
kostg said:
Είναι προστατευτικό βερνικιού του χρώματος του αυτοκινήτου. Κάνει δουλειά απ' ότι έχω διαβάσει και κοστίζει κανένα 200άρι για όλο το αυτοκίνητο.

Για την ακρίβεια είναι κεραμική επίστρωση, που μπορεί να περαστεί είτε σε τμήμα, είτε σε όλο το όχημα. Δυστυχώς δεν κάνει μόνο 200€ για όλο το αυτοκίνητο, η καλύτερη τιμή που έχω βρει είναι περίπου στα 350€, και μόνο στη περίπτωση που δεν απαιτείται καμία απολύτως προετοιμασία. Μια μέση τιμή για τα πιο γνωστά προϊόντα είναι στα 500 με 600€....
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Το έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό έστω και σε κάποια τμήματα του αυτοκινήτου? Έψαξα στο Google αλλά δεν μου βγάζει κάποιο συνεργείο εδώ στην ελλαδα. Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να πάρω ένα τηλέφωνο για να επικοινωνήσω με κάποιον μάστορα?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
μήπως είναι λίγο υπερβολή τέτοιο κόστος για αμάξια των 10-15 χιλιάδων; ενα γυαλισματάκι ή κέρωμα μια στο τόσο είναι καλά. τώρα αν είμαστε τόσο καντέμηδες να βρίσκουμε όλο σημαδάκια τι να πω... τα σημάδια πόλης είναι αναπόφευκτα εκτός και αν το έχεις μονίμως σε γκαράζ και δεν το βγάζεις ποτέ.. :p
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Tomas said:
μήπως είναι λίγο υπερβολή τέτοιο κόστος για αμάξια των 10-15 χιλιάδων; ενα γυαλισματάκι ή κέρωμα μια στο τόσο είναι καλά. τώρα αν είμαστε τόσο καντέμηδες να βρίσκουμε όλο σημαδάκια τι να πω... τα σημάδια πόλης είναι αναπόφευκτα εκτός και αν το έχεις μονίμως σε γκαράζ και δεν το βγάζεις ποτέ.. :p

Σωστός, κεραμικό ή άλλες προστασίες τέτοιου κόστους δεν έχουν νόημα σε αυτοκίνητα μικρής σχετικά αξίας. Ακόμα και εγώ για το Kuga το σκέφτομαι.

Σημείωση: προστασία κάνουμε με το κέρωμα, χρειάζεται συχνά, και δεν πειράζει το χρώμα. Το γυάλισμα αντιθέτως είναι μόνο όταν χρειάζεται, μειώνει το πάχος του βερνικιού, και γενικά μειώνει την προστασία του χρώματος, οπότε καλό θα ήταν να το κάνουμε μόνο όταν είναι απαραίτητο (π.χ. γρατζουνιές).
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
δεν μπηκα καν στον κοπο να το συζητησω για διαφανεις μεμβρανη, ακουσα την τιμη του ειπα ευχαριστω γεια σας :p ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΑΡΑΠΆΝΩ Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΟΣ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σωστο. Πάντως ρώτησα και γω τον φανοποιο μου για την κεραμική επίστρωση και και μου πε ακριβή λύση χωρίς το σούπερ αναμενόμενο αποτέλεσμα...καλύτερα γυάλισμα συχνό.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Σωστο. Πάντως ρώτησα και γω τον φανοποιο μου για την κεραμική επίστρωση και και μου πε ακριβή λύση χωρίς το σούπερ αναμενόμενο αποτέλεσμα...καλύτερα γυάλισμα συχνό.

Δύο posts πιο πάνω ρε σεις :D

Όχι γυάλισμα, κέρωμα κάνουμε όσο πιο συχνά μπορούμε, το κέρωμα προστατεύει βερνίκι και χρώμα, το γυάλισμα τα "τρώει"....
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Χαχα, μου διέφυγε.

Αν κάνεις γυάλισμα συχνά δεν τρως χρώμα, αν κάνεις μια στον πόσο καιρός λογικό είναι να τρως.
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Χαχα πλακα εχει, αλλα λεει η γιαγια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου.....!
 
May 4, 2017
21
0
0
26
1) Crystal Clear (στον κορυδαλλο)
2)MG Details (παλαιό φαληρο νομιζω)
3)Golden care (Αιγάλεω )
4)Auto-star detailing  (Κηφισιά )
Όλοι αυτοί ασχολούνται μόνο με γυάλισμα, κέρωμα και κάνουν νανοπροστασιες και κεραμικές επιστρωσεις και με με μόνο κορυφαίες μάρκες ... ο αλοιφαδορος για παράδειγμα είναι της rupes στα περισσότερα μαγαζιά και οι κρέμες και τλπ meguiars,  gyeon , swissvax κτλ ΑΛΛΆ επειδή έχω πάει και έχω ρωτήσει για γυάλισμα  (με όλα τα βηματα)και κέρωμα αρχίζουμε από 250€ και φτάνει τα 1.000€ περίπου αν θες νανοπροστασιες και κεραμικές ... βέβαια ήταν για ένα αμάξι του 2008 που έχει πολλές αραχνες πάνω στο βερνίκι ... στο δικό μου βέβαια  που είναι του 2016 και δεν έχει σχεδόν τίποτα,  αν θες όλα τα βήματα θα θες ένα 500ρικο περίπου ... αλλά γίνεται σωστή δουλεια όχι σαν κάτι φαρνατζιδες που σου λένε με ένα 50 ρικο γιατί μετά από 1 χρόνο αντε Γειά το χρωμα ....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread