Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα , ψαχνω τα clips για την εταζερα του ΜΚ7 κωδικος ανταλλακτικου 1539663
 

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα , ψαχνω τα clips για την εταζερα του ΜΚ7 κωδικος ανταλλακτικου 1539663
Κι εγώ ρε φίλε το ίδιο ψάχνω. Έψαξα σε αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ. Είχα βρει στο ebay με 3 ευρώ και δεν τα πήρα.... Τώρα δεν υπάρχουν
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Δεν καταλαβαινω γιατι ΤΟΣΟ ακριβα
 

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Δεν καταλαβαινω γιατι ΤΟΣΟ ακριβα
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί φίλε. Μου έλεγαν κάτι παλαβά, ότι έρχονται με παραγγελία από Γερμανία κτλ.... Να ρωτήσω κάτι;;; έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα με την εταζερα;;; βγαίνουν τα κλιπς και τα κορδόνια από τις τρυπούλες;;;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Παιδιά πρέπει να καταλάβετε ότι κάθε ανταλλακτικό δεν κοστίζει όσο νομίζουμε ότι κοστίζει ως υλικό, ως αντικείμενο. Στο συνολικό κόστος πρέπει να προστεθούν και όλα τα υπόλοιπα κόστη, από μεταφορικά μέχρι κόστος αποθήκευσης, συν φυσικά το κέρδος των εμπλεκόμενων (κατασκευαστή, μεταφορέα-διανομέα, πωλητή). Άρα ένα clip που θεωρητικά κοστίζει μερικά λεπτά του ευρώ για να κατασκευαστεί, τελικά φτάνει στο ράφι με τιμή κάποια ευρώ....
 

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Παιδιά πρέπει να καταλάβετε ότι κάθε ανταλλακτικό δεν κοστίζει όσο νομίζουμε ότι κοστίζει ως υλικό, ως αντικείμενο. Στο συνολικό κόστος πρέπει να προστεθούν και όλα τα υπόλοιπα κόστη, από μεταφορικά μέχρι κόστος αποθήκευσης, συν φυσικά το κέρδος των εμπλεκόμενων (κατασκευαστή, μεταφορέα-διανομέα, πωλητή). Άρα ένα clip που θεωρητικά κοστίζει μερικά λεπτά του ευρώ για να κατασκευαστεί, τελικά φτάνει στο ράφι με τιμή κάποια ευρώ....
Πάνω σε αυτό που λες θα σου απαντήσω το εξής..... Μου έχει σκιστεί το κάθισμα του οδηγού και επειδή δεν θέλω να φαίνεται ραφή η διαφορετικό χρώμα μπάλωμα είπα να καταφύγω στη λύση αντικατάστασης όλου του υφάσματος. (είναι το γκρι με μπορτνο στη μέση) ξέρεις πόσο κάνει στην αντιπροσωπεία ΜΟΝΟ το ύφασμα της πλάτης;;;;; 810 ευρώ. Που ζούμε;;;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Εντάξει δεν ξέρω άλλες τιμές σε άλλες μάρκες, αλλά προφανώς δεν σε χρεώνουν μόνο το κόστος του υφάσματος ή του ανταλλακτικού, αλλά και όλα τα υπόλοιπα. Επίσης νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, μην συγκρίνετε τιμές αντιπροσωπείας με οτιδήποτε άλλο, γιατί πολύ απλά οι αντιπροσωπείες έχουν fixed κόστη, fixed τιμοκαταλόγους και fixed χρεώσεις σε προϊόντα και εργασία. Και αυτό συμβαίνει σε όλες τις μάρκες, σε όλες τις χώρες, άρα δεν είναι κάτι ελληνικό ή μόνο της Ford ;)
 

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Εντάξει δεν ξέρω άλλες τιμές σε άλλες μάρκες, αλλά προφανώς δεν σε χρεώνουν μόνο το κόστος του υφάσματος ή του ανταλλακτικού, αλλά και όλα τα υπόλοιπα. Επίσης νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, μην συγκρίνετε τιμές αντιπροσωπείας με οτιδήποτε άλλο, γιατί πολύ απλά οι αντιπροσωπείες έχουν fixed κόστη, fixed τιμοκαταλόγους και fixed χρεώσεις σε προϊόντα και εργασία. Και αυτό συμβαίνει σε όλες τις μάρκες, σε όλες τις χώρες, άρα δεν είναι κάτι ελληνικό ή μόνο της Ford ;)
Βρήκα μεταχειρισμένο κάθισμα στο χρώμα του 200 ευρώ. Έχω και άλλη περίπτωση με καθρέφτη. Δε κατηγορώ μόνο την Ford, αλλά θέλω να τονίσω την μεγάλη διαφορά στις τιμές μεταξύ αντιπροσωπείας με την έξω αγορά
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ε προφανώς και ισχύει αυτό που λες, όχι μόνο στα μεταχειρισμένα αλλά και σε καινούρια ανταλλακτικά. Και όσο πιο "premium" είναι μια μάρκα, τόσο μεγαλύτερη γίνεται η διαφορά. Α να πούμε βέβαια ότι στην αντιπροσωπεία πρέπει να χρεώνουν στην αρχική τιμή και το κόστος παροχής εγγύησης, το οποίο σπανίως (αν καν) παίρνουμε σε εξωτερικά μαγαζιά και φυσικά στα μεταχειρισμένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vaggos_geo

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
που να ειχατε και κανα Mazda το αυτοκολητο του λεβιε ταχυτητων που εχει το σχεδιο με τις ταχυτητες σε ενα πλυντηριο ξεκολησε και χαθηκε 50 euro γνησιο απο αυστρια . ευτυχως που δεν βγαζουν ζημιες.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν και είχα διάφορα Mazda, και μάλιστα και τα δύο RX7, η πιο τραγική τιμολόγηση είναι στα Honda (που επίσης είχα αρκετά) και τον Σ. Έται για να κάνουμε και λίγο χαβαλέ, το πιο χαρακτηριστικό, αν έχετε δει και θυμάστε, τα Civic EG είχαν διπλή πίσω πόρτα, σαν φορτηγάκια, άνοιγε το πάνω παρμπρίζ και ξεχωριστά το κάτω μέρος με την πινακίδα. Μεταξύ τους συνδέονται με την κλειδαριά, η οποία ήταν μια μεταλλική πλάκα με ένα μεταλλικό Π. Επειδή λοιπόν εμένα μου είχε σπάσει (όπως συνέβαινε συχνά στα EG) και δεν κόλλαγε με τίποτα (έσπαγε οποιαδήποτε κόλληση), τελικά κατέληξα να το αγοράσω καινούριο. Μιλάμε για ένα μεταλλικό πλακάκι με ένα μεταλλικό Π. Λοιπόν, την εποχή εκείνη, κάπου τέλη '90, το συγκεκριμένο έκανε 45.000δρχ !!!!, σχεδόν το 1/3 του μισθού μου τότε.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Αν και είχα διάφορα Mazda, και μάλιστα και τα δύο RX7, η πιο τραγική τιμολόγηση είναι στα Honda (που επίσης είχα αρκετά) και τον Σ. Έται για να κάνουμε και λίγο χαβαλέ, το πιο χαρακτηριστικό, αν έχετε δει και θυμάστε, τα Civic EG είχαν διπλή πίσω πόρτα, σαν φορτηγάκια, άνοιγε το πάνω παρμπρίζ και ξεχωριστά το κάτω μέρος με την πινακίδα. Μεταξύ τους συνδέονται με την κλειδαριά, η οποία ήταν μια μεταλλική πλάκα με ένα μεταλλικό Π. Επειδή λοιπόν εμένα μου είχε σπάσει (όπως συνέβαινε συχνά στα EG) και δεν κόλλαγε με τίποτα (έσπαγε οποιαδήποτε κόλληση), τελικά κατέληξα να το αγοράσω καινούριο. Μιλάμε για ένα μεταλλικό πλακάκι με ένα μεταλλικό Π. Λοιπόν, την εποχή εκείνη, κάπου τέλη '90, το συγκεκριμένο έκανε 45.000δρχ !!!!, σχεδόν το 1/3 του μισθού μου τότε.
Αν ακους Σαρακακη η για εργασια η ανταλλακτικα φευγεις τρεχοντας, ειναι ενας λογος που δεν πουλα η honda mitsubishi για να μην εβλογαμε τα γενια μας ,βγαζουν πολυ καλα αυτοκινητα
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
καντε μια ευρευνα στο carclips που βρισκεται αγιους αναργυρους μηπως εχει.......
 

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα , ψαχνω τα clips για την εταζερα του ΜΚ7 κωδικος ανταλλακτικου 1539663
Τα βρήκα αδερφέ!
Το πρόβλημα είναι ότι ο πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα. Βρήκα ένα άλλο που κοστίζει 9euro και έχει έξοδα αποστολής 22 euro
 
Last edited:

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Έστειλα και στον Πάνο αλλά έχει ήδη πάρει κλιπάκια.
Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει έχω τυπώσει ένα σετάκι.
Κατά προτίμηση Αθήνα για να μην μπλέκουμε με Ταχυδρομεία.
 

Attachments

  • 1619856648610.jpg
    1619856648610.jpg
    895.9 KB · Προβολές: 6

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Έστειλα και στον Πάνο αλλά έχει ήδη πάρει κλιπάκια.
Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει έχω τυπώσει ένα σετάκι.
Κατά προτίμηση Αθήνα για να μην μπλέκουμε με Ταχυδρομεία.
Φίλε στέλνεις Λιβαδειά;;; τι τιμή;;; ευχαριστώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread