Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα,
Μιας και υπάρχει ελεύθερος χρόνος τώρα με τον ιο είπα να φτιάξω το Cruise control καθώς εαν ολα πάνε καλά, το καλοκαιρακι θα ειναι αρκετά χρήσιμο για τα ταξίδια(καλά να είμαστε..)
Η Αγγλία ειναι η καλύτερη λύση για τα ανταλλακτικά μας, τα βρισκεις πραγματικά τσάμπα αλλα πλεον ειναι εκτός ΕΕ οπότε έχεις για τώρα +15ευρώ στάνταρ +ΦΠΑ την αξία οπως στην βγάλουν αυτοί..

Μίλησα με εναν μαντρά που έχει καποια τιμόνια απο mk7 kai 7.5 εδω στην Αθήνα. Του ειπα εαν ειναι δυνατόν να μου πουλήσει ΜΟΝΟ το διακοσμητικό στεφάνι(αυτό το ασημι πλαστικό πανω στο τιμόνι) μαζί με τα 2 κοντρόλερ το δεξια και το αριστερά και να το κουμπώσω πάνω στο δικό μου τιμόνι.

Μου απάντησε πως Εαν το τιμόνι μου είναι με ένα κοντρόλ(που είναι..), ΔΕΝ ταιριάζει ο αερόσακος.. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπορεί να γίνει η δουλειά μονο με αλλαγη αυτου του "στεφανιού" και των controllers?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Καταρχήν, η δασμολογική αποχώρηση του UK θα γίνει από 1/1/21, άρα μέχρι 30/12 όλα έρχονται όπως και τώρα, δηλαδή χωρίς άλλες επιβαρύνσεις.
Κατά δεύτερον, τα τιμόνια είναι ακριβώς ίδια και φυσικά και ο αερόσακος είναι ίδιος, οπότε δεν τίθεται θέμα συμβατότητας. Μιλάμε πάντα για τιμόνι από ίδιο ΜΚ, δηλαδή ΜΚ7->ΜΚ7 και ΜΚ7.5->ΜΚ7.5

Το αλουμινένιο πλαίσιο φυσικά είναι διαφορετικό και θα πρέπει να το προμηθευτείς, εγώ αρχικά σκεφτόμουν να κάνω πατέντα κόβοντάς το, αλλά και θα ήταν άσχημο και δεν θα κούμπωνε σωστά το control του CC.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Αα δηλαδή όλο το πακέτο (αλουμινένιο πλαισιο+controllers) πρέπει να τα βρώ μονο απο mk7.5 και οχι απο mk7?
Νόμιζα οτι ειναι το ίδιο, βέβαια τωρα που το σκέφτομαι το κοντρολερ θα εχει τον κοκκινο φωτισμό..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ακριβώς, είναι σίγουρα θέμα φωτισμού, αλλά *νομίζω* ότι αλλάζει λίγο και το σχήμα του αλουμινένιου καπακιού. Από καλωδίωση δεν γνωρίζω, ίσως να υπάρχει και εκεί κάποια διαφορά, οπότε καλού-κακού εγώ πήρα ακριβώς για το δικό μου ΜΚ, παρόλο που είχα βρει αρκετά φθηνότερα για ΜΚ7.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Παρότι σήμερα ή αύριο θα γίνει η παραγγελία, έχοντας διαβάσει ολα τα σχόλια του post δεν νομιζω οτι με αγχώνει το πως θα βγάλω αερόσακο ή πλαίσιο. Ομως νομίζω με αγχώνει η καλωδίωση, το πως θα συνδέσω τα βυσματάκια του δεξιού controller και πάνω που θα τα βιδώσω. Οι φωτογραφίες που είχε ανεβάσει εδω ο nexus πλεον δεν εμφανίζονται και μάλλον ήταν κατατοπιστικές. Εαν κάποιος έχει υλικό φωτογραφιών θα με βοηθούσε, αλλιώς εαν κάποιος εχει να προτείνει κάποιον καλό ηλεκτρολόγο αθήνα που θα ασχολιόταν με τέτοια δουλεια θα ήταν χρήσιμο σε περίπτωση που με δυσκολέψει αρκετά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Plug-n-play είναι, ξεκουμπώνεις αερόσακο, ξεβιδώνεις καπάκι, κουμπώνεις φυσάκια, βιδώνεις καπάκι, κουμπώνεις αερόσακο. Την πρώτη φορά θα δυσκολευτείς μέχρι να βρεις την κατάλληλη κίνηση για να ξεκουμπώσεις τον αερόσακο, αλλιώς είναι 5' υπόθεση. Α, και μετά θέλει ενεργοποίηση, επίσης πανεύκολο και γρήγορο, άλλα 2' με FORScan.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Ωραία ωραία, θα τα παραγγειλω οταν βρω κατι να συμφερει και θα επανελθω με αποτελέσματα. Ευχαριστώ!

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
To τιμόνι μου απο τα πλάγια είναι έτσι.. Η τρύπα που έχει ειναι με βίδα μέσα για να ξεκουμπώσω το πλαίσιο.. Ο αερόσακος πως θα βγεί; Δεν θα έπρεπε να έχει μικρές τρύπες που βάζεις το κατσαβίδι μέσα και σπρώχνεις τα κλιπς;


 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ο αερόσακος ξεκουμπώνει από δύο μικρές τρύπες που έχει το τιμόνι ακριβώς από πίσω από τον αερόσακο, αριστερά και δεξιά, πρέπει να τις βρεις και να κάνεις τις κινήσεις λίγο στα τυφλά και να "μαντέψεις" την κίνηση του κατσαβιδιού για να ξεκουμπώσουν τα δύο μεταλλικά clips που τον κρατάνε στη θέση του.
 

Aias9

Newbie
Aug 18, 2020
1
0
1
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να βάλω cruise control σε fiesta mk7.5 1.5 tdci 95hp. Επειδή δεν το παίζω μάστορας γνωρίζει κανείς συνεργείο στην Πάτρα που να αναλαμβάνει την μετατροπή?
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα στην παρέα.Ηθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος φίλος Αγία Παρασκευή και πέριξ με forscan για να ενεργοποιήσουμε το cruise control?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Καλημέρα,
εγώ είμαι Αγ.Παρασκευή, αλλά μπορώ μόνο ΣΚ και συγκεκριμένες ώρες, αφού τελειώσουμε με δραστηριότητες παιδιών, supermarket κλπ. Στείλε ΠΜ για να συννενοηθούμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car
Jan 5, 2019
2
1
0
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα των fiestaκιδων!Παιδες ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος φίλος Στην δυτική Αττική και στα περίχωρα της με forscan για να ενεργοποιήσουμε το cruise control σε mk7,5?
 
Jan 5, 2019
2
1
0
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum για τις πληροφοριες που μας προσφερει από τις εμπειριες όλων των κατόχων fiesta.Πιο συγκεκριμένα όμως τον «The Ace» ο οποίος ανταποκρίθηκε άμεσα στο κάλεσμα μου και εγκατεστησε το cruise control στο αυτοκίνητο μου.Όποτε πλέον θα ταξιδεύω ξεκούραστα και με μεγαλύτερη άνεση.Να είσαι καλά Αντώνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: The Ace

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να βάλω cruise control σε fiesta mk7.5 1.5 tdci 95hp. Επειδή δεν το παίζω μάστορας γνωρίζει κανείς συνεργείο στην Πάτρα που να αναλαμβάνει την μετατροπή?
Αν έχεις βρει ή βρεις πες μου και εμένα. Με ενδιαφέρει.
 

nikos8

MK7
Newbie
Jul 18, 2021
6
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για να βάλω cruise control σε mk7. Η ερώτηση μου είναι η εξής, υπάρχει περίπτωση το fiesta να μην υποστηρίζει cruise control ?
Επίσης είδα ότι πλέον πωλούνται μεμονωμένα χωρίς το τιμόνι

 
  • Like
Αντιδράσεις: Dimitris

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για να βάλω cruise control σε mk7. Η ερώτηση μου είναι η εξής, υπάρχει περίπτωση το fiesta να μην υποστηρίζει cruise control ?
Επίσης είδα ότι πλέον πωλούνται μεμονωμένα χωρίς το τιμόνι


Το dropbox λινκ που εχουν ανεβασει πιο πανω ειναι κατατοπιστικότατο. Αυτό ειναι και το link https://www.dropbox.com/s/d35zsmxngj86c0r/Activating cruise control.docx?dl=0

Μέσα στο κάλυμα του τιμονιού(αυτο που βρισκεται πισω απο το τιμόνι), θα δεις μια φίσα. Εαν αυτή έχει 9 καλώδια πανω της τότε το cruise control ειναι συμβατό. Εαν έχει 7 καλώδια τότε δεν μπορείς να το κάνεις μάλλον.

1626871234463.png
 

nikos8

MK7
Newbie
Jul 18, 2021
6
1
3
Μοντέλο
MK7
Το dropbox λινκ που εχουν ανεβασει πιο πανω ειναι κατατοπιστικότατο. Αυτό ειναι και το link https://www.dropbox.com/s/d35zsmxngj86c0r/Activating cruise control.docx?dl=0

Μέσα στο κάλυμα του τιμονιού(αυτο που βρισκεται πισω απο το τιμόνι), θα δεις μια φίσα. Εαν αυτή έχει 9 καλώδια πανω της τότε το cruise control ειναι συμβατό. Εαν έχει 7 καλώδια τότε δεν μπορείς να το κάνεις μάλλον.

View attachment 866
Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση !!
 

nikos8

MK7
Newbie
Jul 18, 2021
6
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα και πάλι. Είδα τελικά ότι το υποστηρίζει το cruise control και σκέφτομαι να το βάλω. Το θέμα εινσι επειδή φοβάμαι να το εγκατάστησω αν υπάρχει κάποιος από Γιάννενα που θα μπορούσε να βοηθήσει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread