Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vlachos1990

Original poster
Newbie
Dec 22, 2020
4
0
0
Καλησπέρα σε όλους,

η δεξιά βάση κινητήρα του ST έχει χάσει μέρος ή ολο το λάδι της και έχει "κάτσει". Σίγουρα θα έχει αλλάξει κάποιος εδώ στο φόρουμ τη συγκερκιμένη βάση. Τα 220 ευρώ της γνήσιας από την FORD αξίζουν; Έχει βάλει κάποιος άλλο ανταλλακτικό όπως TEDGUM ή MAGNETI;
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
τι διαφορά στην τιμή έχουν ?
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα και χρόνια πολλά κάνε μια έρευνα λίγο και από Αγγλία πλευρά να δεις τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
Εδω και ενα μηνα, οταν ξεκιναγα με το αμαξι κρυο, ακουγοταν κατι σαν γρατζουνισμα απο δεξια, ιδιως στην αλλαγη ταχυτητων, το οποιο μετα απο ενα περιπου τεταρτο οδηγησης σταματαγε...
Μιας και το st μου εχει πολύ λιγα χλμ ( 17000) το μυαλο μου πηγε αρχικα στην εξατμιση, που ελεγχθηκε και βρεθηκε οκ.
Τελικα ηταν ( με μεγαλη μου εκπληξη) η δεξια βαση μηχανης !!, η οποια αλαχθηκε με γνησια, και λυθηκε ετσι το προβλημα.
Τα γραφω , μη τυχον καποιος αλλος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Καλησπέρα στην ομάδα ακριβώς τα ίδια κι εγώ ,ένας περίεργος ήχος από μπροστά δεξιά όπου μετά από έλεγχο τα Χριστούγεννα διαπιστώθηκε ότι βάση μηχανής από την μεριά του δοχείου παραφλου είχε κάτσει .Δεν υπήρχε κάποια διαρροή και ενδεχομένως να έβγαζε κι άλλα χιλιόμετρα μέχρι να παρέδιδε πνεύμα ωστόσο την άλλαξα δίχως δεύτερη σκέψη με την γνήσια στα 220€!Για την ιστορία την άλλαξα στα 96.000χλμ τα Χριστούγεννα!!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Λιγα χιλιομετρα δεν ειναι για βαση μηχανης; Δηλαδη και για 100000 χλμ λιγα δεν ειναι;
Πως αιτιολογειται;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, όποιος έχει πρόβλημα με τις βάσεις μηχανής/σασμάν του προτείνω να δεί τις vibra-technics.co.uk
Για το fiesta st mk7 βγαίνουν σε δύο εκδόσεις fast road και competition, προσωπικά τις έχω βάλει σε όλα μου τα αυτοκίνητα χωρίς να έχω τα προβλήματα των εργοστασιακών.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
Καλησπέρα στην ομάδα ακριβώς τα ίδια κι εγώ ,ένας περίεργος ήχος από μπροστά δεξιά όπου μετά από έλεγχο τα Χριστούγεννα διαπιστώθηκε ότι βάση μηχανής από την μεριά του δοχείου παραφλου είχε κάτσει .Δεν υπήρχε κάποια διαρροή και ενδεχομένως να έβγαζε κι άλλα χιλιόμετρα μέχρι να παρέδιδε πνεύμα ωστόσο την άλλαξα δίχως δεύτερη σκέψη με την γνήσια στα 220€!Για την ιστορία την άλλαξα στα 96.000χλμ τα Χριστούγεννα!!
εσύ εισαι τυχερός, εμένα στο st μου, το εβγαλε το προβλημα με 17.000 χλμ μόνο.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Πολύ λίγα χιλιόμετρα, μήπως οφείλεται σε κάτι; μήπως είναι κάποια αδυναμία/ελάττωμα αυτού του μοντέλου;
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
Για να βαλουμε τα πραγματα σε σωστη βάση, οσον αφορα το δικο μου st, το οποιο εχει ελαχιστα χλμ, και το οποιο ουδόλως κακομεταχειριζομαι με εκκινησεις κλπ, η αποψη μου ειναι οτι ειναι καθαρά θεμα κακής ποιότητας της δεξιας βασης μηχανης.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Συμφωνω. Ας το αναφερετε στην φορντ παντως. Ασχετως αν το πηγαινετε εκει ή οχι.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
χαζές - Απαραδεκτες βλαβες λογω αστοχιας υλικου, μπορει δυστυχως να βγαλει οποιοδηποτε αυτοκινητο.
φιλος με καινουρια BMW X2, στο πρωτο χρονο του εβγαλε ελλατωματικη κρεμαγιερα και κολονα τιμονιου.
ειναι να μην σου κατσει...
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ναι, συμβαινει, οταν ομως παιρνουν τα χρηματα (τα οποια ειναι πολλα και δεν περισευουν σε πολλους) ενταξει φαινονται.
Σε αυτο ομως δυο περιπτωσεις αναφερθησαν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread