Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα παραμένεις στην εργοστασιακή διάσταση 195/45/16 που είναι και η πιο οικονομική σε michelin ή αλλάζεις μάρκα ελαστικού και πέφτεις ακόμα περισσότερο σε τιμή.
 

afbk

Rookie
Jan 6, 2017
11
0
1
Καλησπέρα, οδηγώντας σε επαρχιακούς δρόμους (χωρίς άσφαλτο και χωράφια) του Βόλο και Αγρινίου, με πολλές λακκούβες και σαμαράκια  με ζάντες 195/45/16  εδώ και 1,5 χρόνο, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Νομίζω οτι είναι ιδανικό το μέγεθος για τέτοιους δρόμους (και ακόμα περισσότερο για άσφαλτο!) και σαν ύψος ούτε πολύ χαμηλό, ούτε ψηλό. Βέβαια, νομίζω οτι μια 17αρα (205/40/17) θα το έκανε αισθητικά πιο εμφανίσιμο.
 

Souliotis

Rookie
Aug 27, 2019
34
4
8
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος ποια η εργοστασιακή διάσταση ελαστικού της 15άρας ζάντας; Είναι η 195/50/R15 ή 195/55/R15;

Για την ακρίβεια, έχω το 1.6 TDCi econetic του 2014 κι αυτό έβγαινε με τις 14άρες με διάσταση 175/65/R14.
Επειδή όμως το κράτημα είναι λίγο χάλια λέω να βρω και να του βάλω τις εργοστασιακές 15άρες.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καταλάβει ποια είναι η εργοστασιακή διάσταση ελαστικού της 15άρας.

Με το 50αρι θα κατέβω 7mm ενώ με το 55αρι θα ανέβω 13mm, σε ύψος. Έχουν 2 εκατοστά διαφορά σε διάμετρο αυτά τα δύο ελαστικά. Οι λαστιχάδες λένε ότι η αντιστοιχία που δίνουν στην διάσταση μου είναι με το 50άρι, αλλά στα site βλέπω ότι η ford το έβγαζε με το 55άρι προφίλ. Προσωπικά θέλω το 55άρι αλλά επειδή είναι αισθητά ποιο ακριβό και θα έχει και χειρότερο κράτημα αναγκαστικά θα κινηθώ στο 50άρι.

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν θα χρειαστεί αλλάξω τίποτα ρυθμίσεις σε αναρτήσεις, γωνίες ψαλιδιών κτλ; Ή επειδή είναι οι εργοστασιακές μπαίνουν κατευθείαν χωρίς την παραμικρή ρύθμιση;
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Σύμφωνα με τις πληροφορίες της φωτογραφίας πρέπει να είναι 195/55/15.
Αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που ξέρει το μοντέλο.

Επίσης μπορείς να δεις στο ιντερνετ tire calculators όπου να βαλεις τη μαμα διασταση και αυτή που θες και να δεις ακριβώς διαφορές σε βήμα διάμετρο κτλ.
 

Attachments

  • image_2021-01-26_170803.png
    image_2021-01-26_170803.png
    47.4 KB · Προβολές: 19
  • Like
Αντιδράσεις: Alex Spacho

Alex Spacho

Rookie
Dec 1, 2020
13
26
3
Μοντέλο
MK8
Σύμφωνα με τις πληροφορίες της φωτογραφίας πρέπει να είναι 195/55/15.
Αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που ξέρει το μοντέλο.

Επίσης μπορείς να δεις στο ιντερνετ tire calculators όπου να βαλεις τη μαμα διασταση και αυτή που θες και να δεις ακριβώς διαφορές σε βήμα διάμετρο κτλ.
πολυ χρησιμο !!
 

Souliotis

Rookie
Aug 27, 2019
34
4
8
Ναι τα έχω κάνει αυτά προ πολλού. Απλά έλεγα αν υπήρχε κάποιος με ποιο εξειδικευμένη γνώση αυτή που υπάρχει στο ίντερνετ.

Τελικά βρήκα και έβαλα ένα σετ τις μαμα 15αρες αστέρι μεταχειρισμένες με λάστιχα ενος χρόνου. Τα hankook ventus prime 3 σε διάσταση 195/50/R15! Το αμάξι μεταμορφώθηκε σε κράτημα! Αλλά στα ταξίδια έχω ανεβασμένη κατανάλωση. Στην πόλη δεν βλέπω διαφορά στην κατανάλωση.

Πάντως όλοι οι ζαντολαστιχάδες μου είπαν ότι απο 175/65/R14 πας σε 195/50/R15. Κι οτι τα fiesta που τους έρχονται αυτή την διάσταση φοράνε.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread