Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
IMG_20201229_175008.jpgκαι ναι.. Μαλλον παω για εγκεφαλο. Το ψαχνει ο Μπουμης μηπως και αν ειναι κατι σε καλωδιωση αλλα... Τζιφος.

Γραφει στο καντραν EAC fail και δεν γυρναει η μιζα.

Πριν 5 μερες πριν σταματήσω σε διοδια αφησα να ρολλαρει με νεκρα και μου εσβησε. Ξαναπηρε και μετα κανενα θεμα.

Χθες πηγα να αλλαξω ενα μπαλαστ απο τα ξενον φωτα και ξαφνικα εβγαλε αυτο. Τωρα... Να φταιει το μπαλλαστ... Να ηταν να γινει... Ιδωμεν.

Καλα μας βγηκε ο χρονος... 😂 😂
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Όταν άλλαξες το ballast, ήταν αποσυνδεδεμένη η μπαταρία ή/και έκαψε καμιά ασφάλεια ? Αν ναι, δεν είναι απίθανο να τον έκαψε αυτό...
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Οχι δεν ηταν αποσυνδεμενη.
Τι να πω... Ολοκληρος εγκεφαλος απο ballast...
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
eac failed μου το έβγαλε όταν η πεταλούδα πιο παλιά είχα να την καθαρίσω 10 χρόνια.... τώρα για το powetrain νομιζω το έχω δει και εγώ στο δικό μου.... θα το ξανακοιτάξω και θα σου πω
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Απο το σημερινο ψαξιμο κατεληξε οτι τα οργανα κλειδωσανε το immobilizer .Οταν βγαζει το κοντερ και γυρναει μιζα γυρναει κανονικα. Οταν το ξανασυνδεει....τιποτα.
Οποτε μενει να παει απο βδομαδα για ξεκλειδωμα μια και σημερα...δεν υπηρχε κανεις. Εφοσον ειναι απο αυτο τοτε την ζημια την εκανα εγω με την αλλαγη του ballast. Εχω ξαναβαλει παρα πολλες φορες σε αμαξι η μοτοσυκλετα και πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
φοβερό, άντε να τελειώνεις και με αυτό, άρα έπρεπε να αποσυνδεθεί η μπαταρία πρώτα σωστα ;
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
φοβερό, άντε να τελειώνεις και με αυτό, άρα έπρεπε να αποσυνδεθεί η μπαταρία πρώτα σωστα ;
Ισως...ποιος ξερει.
Παρε τωρα Γιωργακη μια 350αρα στο κεφαλι να μαθεις να κανεις τον εξυπνο...ουφ!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μάλιστα.. να φύγει αυτό το 2020 !!!
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Λοιπον λυθηκε το προβλημα.
Εγκεφαλος με το συνολικο κοστος να ανεβαινει στα 500€ για εγκεφαλο+προγραμματισμο+κλειδια+οργανα

Το αμαξι εχει ελαχιστοποιησει και το ρεταρισμα στο ρελαντι οποτε λυθηκε και το αλλο χρονιο προβλημα που ειχα. Απο οσο καταλαβα ο εγκεφαλος ηταν να ψοφησει εδω και καιρο και εκανε νουμερα οποτε το ολο θεμα με τα φωτα και την αλλαγη ballast xenon ισως ηταν τυχαια.
Επισης τραβαει πλεον σαν 1600αρι απο χαμηλα και γενικα εχει πολυ περισσοτερη δυναμη μια και μπηκε το τελευταιο software στον εγκεφαλο. Δεν γνωριζω αν ειχε κανει αναβαθμιση ο γαμπρος μου που το ειχε πριν απο μενα.

Το πρωι που το πηρα...μου εσβησε αφου ζεσταθηκε τουλαχιστον 5 φορες. Επισης απο το καπο βγαινανε καπνοι.
Οταν εβαζα νεκρα...πεφτανε οι στροφες και μια εσβηνε...μια κραταγε.
Το σωληνακι των αναθυμιασεων για καποιο λογο ηταν ταπωμενο. Ελειπε η γωνια που κουμπωνει στο φιλτροκουτι. Το ξεταπωσα και το αμαξι δεν εσβησε. Το παρακολουθω να δω τι γινεται. Ελπιζω ολα καλα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
τι λες ρε μάγκα ! εγκεφαλικό κανονικά όπως γράφεις στον τίτλο !!!!!!!
τσιπάκια ειναι αυτά σίγουρα υπάρχουν παράγοντες που μπορούν να τους κάνουν ζημιά και το ρεύμα είναι σίγουρα ένας .

Το πρωι που το πηρα...μου εσβησε αφου ζεσταθηκε τουλαχιστον 5 φορες. Επισης απο το καπο βγαινανε καπνοι.
Οταν εβαζα νεκρα...πεφτανε οι στροφες και μια εσβηνε...μια κραταγε.
Το σωληνακι των αναθυμιασεων για καποιο λογο ηταν ταπωμενο. Ελειπε η γωνια που κουμπωνει στο φιλτροκουτι. Το ξεταπωσα και το αμαξι δεν εσβησε. Το παρακολουθω να δω τι γινεται. Ελπιζω ολα καλα...

καπνοι ;; τιν τουτο τωρα... όσο για το σωληνάκι οκ ειναι πιθανόν αλλα καπνοι ;;; απο νερά πως είσαι ; λάδια ; τα τσέκαρες ; επισης είχε κάποια χαρακτηριστική μυρωδιά όταν είδες τον καπνο ;;

επισης έχεις πληροφορίες σχετικά με την τελευταία έκδοση του εγκεφάλου ; τι διορθώνει ακριβός κτλπ ; δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια αναβάθμιση και λόγο ότι έχω κάνει και το remap δεν πρόκειτε γιατί θα το χάσω. Απλά να γνωρίζαμε στο περίπου τι διορθώνει.
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
επισης έχεις πληροφορίες σχετικά με την τελευταία έκδοση του εγκεφάλου ; τι διορθώνει ακριβός κτλπ ; δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια αναβάθμιση και λόγο ότι έχω κάνει και το remap δεν πρόκειτε γιατί θα το χάσω. Απλά να γνωρίζαμε στο περίπου τι διορθώνει
Και ούτε να το σκεφτείς να κανεις update. Μια αναβάθμιση δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερη. Πολλές φορές προσθέτει περιορισμούς.
Το πρωι που το πηρα...μου εσβησε αφου ζεσταθηκε τουλαχιστον 5 φορες. Επισης απο το καπο βγαινανε καπνοι.
Οταν εβαζα νεκρα...πεφτανε οι στροφες και μια εσβηνε...μια κραταγε.
Δες τις υποπιεσεις σου αλλά κοίτα γιατί μπορεί να έρχεται και από πεταλούδα το πρόβλημα
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Την πεταλουδα θα τσεκαρω οντως γιατι το ρελαντι παραμενει ασταθες αλλα καμμια σχεση με πριν.
Πιο γλυκο αλλα παραμενει.
Μου εβγαλε σφαλμα Ρ0172 που σημαινει μπεκ η πλουσιο μειγμα γενικα.
Σημερα που το οδηγησα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε καπνοι ουτε τιποτα.
Οι καπνοι ισως ηταν απο την λαδιερα του υγραεριου. Την βαλανε χυμα επανω στο φιλτροκουτι και ειχε λιγο λαδι μεσα το οποιο και ετρεξε λιγο.
Το μειγμα διορθωθηκε απο την ECU αυτοματα νομιζω και ισως τα καταλοιπα να κανανε τους καπνους...ποιος ξερει.
Αυριο θα παω να κανω τσεκ και βλεπουμε.
Προς το παρον καλα τα πραγματα.
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6


Τα 2 κατω στρογγυλα οργανακια ειναι που κοιταω. Το αριστερά κάτω μαλλον ειναι η πεταλουδα γκαζιου και το δεξια η υποπιεση. Αυτα πριν παιζανε πολυ.
Πλεον οταν ζεσταθει το αμαξι ειναι σταθερα και το ρελαντι δεν παιζει αισθητα. Μιλαμε για 10-20 στροφες
 

Attachments

  • IMG_20210114_135503.jpg
    IMG_20210114_135503.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 4
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
πως πας φίλε όλα οκ με το εργαλείο ;
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Προς το παρον καλα.
Αν και εχω παρατηρησει κρυο να εχει κομπιασματα.
Στο υγραεριο δουλευει πολυ καλα. Μαλλον ειμαι για πεταλουδα γκαζιου.
Με την πρωτη ευκαιρια θα την αλλαξω
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread