Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα τις προτάσεις σας για λάστιχα. Πρόσφατα ολοκλήρωσα remap και εφτασα στα 160hp. Αγόρασα λοιπόν ζάντες 17` απο st μιας και θέλω να βελτιώσω και τα φρένα μου. Μέχρι τότε ομως θα πρέπει να αγοράσω λάστιχα και έχω την εξής απορία σχετικά με ποιά διάσταση να επιλέξω μιας και ο κατασκευαστής δίνει 205/40/17. Να επιλέξω την συγκεκριμένη διάσταση ή να πάω σε 205/45/17 κερδίζοντας φαντάζομαι κάτι σε άνεση και πιθανά στραβώματα των ζαντών στους δρόμους μας???
Επίσης σε διάφορα site μετρήσεων διάστασης είδα και 195/45/17 που είναι εντός των αποδεκτών ορίων.
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μάρκες ελαστικών κατόπιν εμπειρία σας, αλλά και ποιά θα ήταν η καταλληλότερη διάσταση, ώστε να αποφύγω άσκοπα έξοδα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να μην κούρασα!!
Διόρθωση 195/40/17
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Γενικώς πρέπει να προσπαθούμε οι αλλαγές (+/-) στις διαστάσεις των ελαστικών να μην υπερβαίνουν το 3-4-5%, γιατί μετά αρχίζουν τα περίεργα, τα όργανα διαβάζουν λάθος, το ABS μπορεί να αρχίσει να μην συμπεριφέρεται σωστά κλπ. Και φυσικά δεν το παρακάνουμε με μέγεθος και offset γιατί κινδυνεύουμε με rubbing (να "βρίσκει"¨) οπότε εκεί πλέον έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Καταρχήν λοιπόν, ως "παθών" (και εγώ έκανα remap και δεν πάταγε πλέον ούτε με 3η), θα σου έλεγα το 205 να είναι το minimum, κάτι ξέρει η μαμά Ford. Επίσης μην αλλάζεις πάνω από μια διάσταση από μόνη της, δηλαδή αν ανεβαίνεις 1-2 νούμερα σε πλάτος, θέλεις τουλάχιστον ένα νούμερο κάτω σε profile.

Άρα η "καταλληλότερη" είναι οι προτεινόμενες εργοστασιακές διαστάσεις (ψάξε ένα ST και δες το ταμπελάκι με τις διαστάσεις που φοράει, ενώ για κατάλληλο ελαστικό, εξαρτάται τι θες, άνεση, κράτημα, all-season, βρεγμένο, αντοχή κλπ ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dionisis

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Γενικώς πρέπει να προσπαθούμε οι αλλαγές (+/-) στις διαστάσεις των ελαστικών να μην υπερβαίνουν το 3-4-5%, γιατί μετά αρχίζουν τα περίεργα, τα όργανα διαβάζουν λάθος, το ABS μπορεί να αρχίσει να μην συμπεριφέρεται σωστά κλπ. Και φυσικά δεν το παρακάνουμε με μέγεθος και offset γιατί κινδυνεύουμε με rubbing (να "βρίσκει"¨) οπότε εκεί πλέον έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Καταρχήν λοιπόν, ως "παθών" (και εγώ έκανα remap και δεν πάταγε πλέον ούτε με 3η), θα σου έλεγα το 205 να είναι το minimum, κάτι ξέρει η μαμά Ford. Επίσης μην αλλάζεις πάνω από μια διάσταση από μόνη της, δηλαδή αν ανεβαίνεις 1-2 νούμερα σε πλάτος, θέλεις τουλάχιστον ένα νούμερο κάτω σε profile.

Άρα η "καταλληλότερη" είναι οι προτεινόμενες εργοστασιακές διαστάσεις (ψάξε ένα ST και δες το ταμπελάκι με τις διαστάσεις που φοράει, ενώ για κατάλληλο ελαστικό, εξαρτάται τι θες, άνεση, κράτημα, all-season, βρεγμένο, αντοχή κλπ ?
Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες πολυ,
όσο για το λαστιχο με ενδιαφερει σιγουρα η ανεση και το κρατημα, το αυτοκινητο το χρησιμοποιώ μόνο χειμώνα.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
είμαι και εγώ ακριβώς στο ίδιο δίλημμα. Νομίζω θα πάω σε 205/40/17 για να μην αλλαξω το βήμα του αυτοκινήτου.
Φοβάμαι οτι με το 205/45/17 θα είναι γαιδούρι το αμάξι.
Έτσι και αλλιώς και το red black το φιεστα π έβγανει με 17άρες, έβγαινε με 205/40.
Αρα θα παω μαλλον με την πρόταση του εργοστασίου .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dionisis

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
είμαι και εγώ ακριβώς στο ίδιο δίλημμα. Νομίζω θα πάω σε 205/40/17 για να μην αλλαξω το βήμα του αυτοκινήτου.
Φοβάμαι οτι με το 205/45/17 θα είναι γαιδούρι το αμάξι.
Έτσι και αλλιώς και το red black το φιεστα π έβγανει με 17άρες, έβγαινε με 205/40.
Αρα θα παω μαλλον με την πρόταση του εργοστασίου .
Καλημέρα Δημήτρη, τελικά αποφάσισα και εγώ τα 205/40/17 και κατέληξα στα toyo proxes tr1 τα οποία τα περιμένω την Παρασκευή, (έχουμε μια καθυστέρηση εδώ στην επαρχεία). Θα επανέλθω για γνώμη σχετικά με τα λάστιχα, αλλά και πρώτες εντυπώσεις!!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Τι μου θύμησες τώρα....Toyo Proxes TR, *αν* θυμάμαι καλά αυτά είχα φορέσει στο RX8 ως πρώτη αλλαγή και μου είχαν φανεί (α) λίγο "σκληρά" σαν γόμα, άρα (β) αργούσαν να ζεσταθούν αλλά (γ) όταν ζεσταίνονταν, σε αντίθεση με όταν ήταν κρύα, συμπεριφέρονταν πολύ καλά. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε οπότε πιθανότατα αυτά που λέω να μην έχουν σχέση με το σήμερα, μεταφέρω την προσωπική μου άποψη με -περίπου- το ίδιο ελαστικό....
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλημέρα Δημήτρη, τελικά αποφάσισα και εγώ τα 205/40/17 και κατέληξα στα toyo proxes tr1 τα οποία τα περιμένω την Παρασκευή, (έχουμε μια καθυστέρηση εδώ στην επαρχεία). Θα επανέλθω για γνώμη σχετικά με τα λάστιχα, αλλά και πρώτες εντυπώσεις!!!
Εγώ ήμουν ανάμεσα στα TR1 και στα eagle f1 assymetric 5 και μαλλον καταληγω στα δευτερα. Ναι περιμένω εντυπώσεις σου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dionisis

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ ήμουν ανάμεσα στα TR1 και στα eagle f1 assymetric 5 και μαλλον καταληγω στα δευτερα. Ναι περιμένω εντυπώσεις σου
Πραγματοποίησα τελικά την αλλαγή σε TR1 toyo, πρώτες εντυπώσεις μετά από 500χλμ, εξαιρετικό πάτημα και συμπεριφορά του αυτοκινήτου, αρκετά σκληρό προφίλ χωρις να μεταφέρει ιδιαίτερους κραδασμούς στην καμπίνα, μεγάλη εντύπωση το πόσο αθόρυβη κύλιση έχει το λάστιχο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dimitris

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπερα,απο το εργοστασιο φορουσε το δικο μου conti premium contact 2,σε διασταση 195/50/R16,μια δυσκολη διασταση και ακριβη,μετα απο ερευνα κατεληξα οτι μονο αν αλλαξω διασταση θα πεσω σε κοστος,ετσι πηγα σε 205/45/R16,χωρις να χασω σε βημα/ανεση κλπ,ειχα πληρωσει το 2018 370€ για τα Rainsport 3,οτιδηποτε αλλο επωνυμο ελαστικο επαιζε απο 400-500€.

Τα uniroyal βγηκαν τιμια,με εξαιρεση οτι στον 1,5 χρονο το δεξι μπροστινο πεταξε "βυζι", προσανατολιζομαι σε κατι αλλο για την επομενη αλλαγη,με ταβανι τα 400€,υπαρχουν απο θυγατρικες μαρκες τυπου kebler,firestone,εως τις κλασσικες επιλογες Michelin Primacy 4,Premium Contact 6,Pirelli P7 κλπ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dimitris

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπερα,απο το εργοστασιο φορουσε το δικο μου conti premium contact 2,σε διασταση 195/50/R16,μια δυσκολη διασταση και ακριβη,μετα απο ερευνα κατεληξα οτι μονο αν αλλαξω διασταση θα πεσω σε κοστος,ετσι πηγα σε 205/45/R16,χωρις να χασω σε βημα/ανεση κλπ,ειχα πληρωσει το 2018 370€ για τα Rainsport 3,οτιδηποτε αλλο επωνυμο ελαστικο επαιζε απο 400-500€.

Τα uniroyal βγηκαν τιμια,με εξαιρεση οτι στον 1,5 χρονο το δεξι μπροστινο πεταξε "βυζι", προσανατολιζομαι σε κατι αλλο για την επομενη αλλαγη,με ταβανι τα 400€,υπαρχουν απο θυγατρικες μαρκες τυπου kebler,firestone,εως τις κλασσικες επιλογες Michelin Primacy 4,Premium Contact 6,Pirelli P7 κλπ.
Φίλε μου αν πας πάντως σε 17άρα έχω να προτείνω το goodyear eagle f1 assymetric 5.
Μολις το έβαλα, το τέσταρα 2 φορές ήδη σε στριφτερή διαδρομη(αλλα συντομη). Θα επανελθω για κριτική αλλα φαινεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Θελω να δω την διαρκεια του.
Πάντως επειδή πριν είχα την διάσταση 195/45/16 αληθεια δν εβρισκα καλο λαστιχο να βαλω
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα, αυριο αλλαζει και το δικο μου λαστιχα μετα απο 4 χρονια και 35000 χλμ. Eλπιζω να δω διαφορα με τα προηγουμενα, ειχα τα pirelli p1 cinturato verde σε διασταση 195/50 r15 τωρα στην ιδια διασταση θα βαλω τα Michelin Pilot Sport 3.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Καλησπερα,απο το εργοστασιο φορουσε το δικο μου conti premium contact 2,σε διασταση 195/50/R16,μια δυσκολη διασταση και ακριβη,μετα απο ερευνα κατεληξα οτι μονο αν αλλαξω διασταση θα πεσω σε κοστος,ετσι πηγα σε 205/45/R16,χωρις να χασω σε βημα/ανεση κλπ,ειχα πληρωσει το 2018 370€ για τα Rainsport 3,οτιδηποτε αλλο επωνυμο ελαστικο επαιζε απο 400-500€.

Τα uniroyal βγηκαν τιμια,με εξαιρεση οτι στον 1,5 χρονο το δεξι μπροστινο πεταξε "βυζι", προσανατολιζομαι σε κατι αλλο για την επομενη αλλαγη,με ταβανι τα 400€,υπαρχουν απο θυγατρικες μαρκες τυπου kebler,firestone,εως τις κλασσικες επιλογες Michelin Primacy 4,Premium Contact 6,Pirelli P7 κλπ.
Πώς πήγες σε αλλαγή τέτοιας διάστασης από τη στιγμή που η Ford δεν την προβλέπει; Διότι ταυτόχρονα μεταβαίνεις σε δείκτη ταχύτητας W. Ζεσταίνονται ποτέ αυτά τα λάστιχα;

Πάντως και εγώ με την 195/50/16 είμαι απογοητευμένος για τις περιορισμένες επιλογές. Θεωρώ τα Continental Premium Contact 2 τα καλύτερα. Δεν μου γλύστρησαν εκατοστό όσο τα είχα. Είχαν καλή απορρόφηση στις λακούβες, καλή ακρίβεια στο τιμόνι και ήταν πιο αθόρυβα από τα Dunlop Sport Blueresponse που φοράω τώρα στα 67db.

Επομένως έχω δυσπιστία ως προς την Ευρωπαϊκή ετικέτα χαρακτηριστικών.

Τέλος πάντων , αν επιμένεις στη διάσταση αυτή , προτείνω να πας στα Continental. Είναι πραγματικά touring λάστιχα.
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Πώς πήγες σε αλλαγή τέτοιας διάστασης από τη στιγμή που η Ford δεν την προβλέπει; Διότι ταυτόχρονα μεταβαίνεις σε δείκτη ταχύτητας W. Ζεσταίνονται ποτέ αυτά τα λάστιχα;

Πάντως και εγώ με την 195/50/16 είμαι απογοητευμένος για τις περιορισμένες επιλογές. Θεωρώ τα Continental Premium Contact 2 τα καλύτερα. Δεν μου γλύστρησαν εκατοστό όσο τα είχα. Είχαν καλή απορρόφηση στις λακούβες, καλή ακρίβεια στο τιμόνι και ήταν πιο αθόρυβα από τα Dunlop Sport Blueresponse που φοράω τώρα στα 67db.

Επομένως έχω δυσπιστία ως προς την Ευρωπαϊκή ετικέτα χαρακτηριστικών.

Τέλος πάντων , αν επιμένεις στη διάσταση αυτή , προτείνω να πας στα Continental. Είναι πραγματικά touring λάστιχα.

Οχι,ο δειχτης ταχυτητας παραμενει V και σε αυτη τη διασταση.Ο λαστιχας με ειχε διαβεβαιωσει οτι δεν θα χασω σε βημα,θα εχω καλυτερο κρατημα,απλα λιγο σε ανεση καθως ειναι χαμηλοτερο το προφιλ,απλα ηθελα κατι πιο οικονομικο διοτι στα 195/50/16,για "επωνυμο" ελαστικο,κατω απο 500 ευρω δεν εβρισκα τιποτε διαθεσιμο,δλδ για conti 5 επρεπε να σκασω 500 ευρω,για χιλιαρι τα θεωρω αρκετα χρηματα.Τα premium 2 που ειχε απο το εργοστασιο το 2015 οταν και αγοραστηκε το αυτοκινητο,πραγματικα,μετα απο 2 χρονια περιπου και 20.000 χιλ,τα μπροστινα ειχαν απλα κομματιαστει απο τη φθορα,αρκετα μαλακα μου ειχαν φανει,απο αποδοση,κρατημα,βροχη δεν ειχα παραπονο.

Η Ford βαζει 17αρι ζαντολαστιχο στο ST Line με τα 100 αλογα,οποτε,δεν βαζω το χερι μου στη φωτια πως "οτι προτεινει ο κατασκευαστης...".
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλησπερα σε ολους,γνωμες για ελαστικα?Συντομα παω για αλλαγη και μετα τα uniroyal rainsport 3 που φοραω τωρα ελεγα να παω σε κατι διαφορετικο.Υπαρχει παντα η επιλογη των uniroyal rainsport 5 αλλα εχω στο μυαλο μου και τα goodyear eagle f1 asymmetric 6 για τα οποια εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα σε ολους,γνωμες για ελαστικα?Συντομα παω για αλλαγη και μετα τα uniroyal rainsport 3 που φοραω τωρα ελεγα να παω σε κατι διαφορετικο.Υπαρχει παντα η επιλογη των uniroyal rainsport 5 αλλα εχω στο μυαλο μου και τα goodyear eagle f1 asymmetric 6 για τα οποια εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες.

Φοραω εδω και περιπου 500χλμ τα rainsport 5 με τα οποια με επιασε και βροχη μπολικη. Θα σταθω στο γεγονος οτι το τιμονι εγινε περισσοτερο ενεργο στην πληροφορηση απο τον δρομο και οτι αποροφα αρκετα καλα κραδασμους. Οσο αφορα κρατημα , φρενο επειδη ειναι ακομα καινουργιο ειναι και λογικο να κραταει και να μπαινει το αμαξι αψογα παντου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pk91

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Φοραω εδω και περιπου 500χλμ τα rainsport 5 με τα οποια με επιασε και βροχη μπολικη. Θα σταθω στο γεγονος οτι το τιμονι εγινε περισσοτερο ενεργο στην πληροφορηση απο τον δρομο και οτι αποροφα αρκετα καλα κραδασμους. Οσο αφορα κρατημα , φρενο επειδη ειναι ακομα καινουργιο ειναι και λογικο να κραταει και να μπαινει το αμαξι αψογα παντου.
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,απο θεμα θορυβου πως ειναι?Αρα εχεις καλες εντυπωσεις απο τα ελαστικα.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,απο θεμα θορυβου πως ειναι?Αρα εχεις καλες εντυπωσεις απο τα ελαστικα.
Απο θορυβο επειδη ειναι καινουργιο ειναι και αθορυβο . Ναι εχω μερα με την ημερα καλες εντυπωσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pk91

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread