Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
panosd said:
Ασχολείται αλλα μονο Κρητη!!!
Δεν ασχολείται ούτε στην Κρήτη μόνο σε πολυ ειδικές περιπτώσεις κ ΑΝ. Την Τρίτη είχα συγκεκριμένα αυτή τη συζήτηση κ με άτομο που ήταν κολλητοί. ;)
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Ελπιζω να μου το ρυθμίσει πάντως γτ στον γιωργο ειχα σκοπό να το παω..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Manos7 said:
Δημητριαδης, ef 9tuned(υπαρχει χοντα που να μην ρυθμιζει αυτος?) , καφεντζης,κακκος,revlimit(Φωτης),Πανόπουλος (εχει το δυνατότερο αμαξι στην Ελλάδα προσωπικά δεν θα το πηγαινα ποτε). Ισως να ξεχνώ μερικούς. Με το st δεν έχουν ασχοληθεί γτ με τέτοια κρίση ειναι δύσκολο και δεν κυκλοφορουν πολλα. Μια 7ετια πριν στο αμαξι θα κανανε παπαδες.Δεν εμπιστευομαι το προιον που πανε να μου πουλησουν απο την ford γτ το πουλανε απαγορευτικά χωρις να υπαρχει λογος. Το μοτερ αντεχει βαζεις τα περιφεριακά σου πας στον προγραμματιστή που εχεις δει την δουλειά του και το ρυθμιζεις οπως θες! Για κοντρες για στροφες κλπ.. Αυτο που σκεφτομαι στο αμαξι μ οταν το βαρεθω ειναι μια gtx2867 με ολα τα περιφεριακά. Καθημερινα να το κυκλοφορω στην μηχανικη του πίεση και οταν θελω να κανω πατήματα να το σηκωνω τερμα. Ισως και ενα κονσερβοπρογραμμα με εγγυηση δεν με χαλαει αλλα είναι πολλά τα λεφτα για ενα προγραμμα.... Αν μπορέσω να ερθω στην συναντηση θα τα πουμε απο κοντα.
Υγ. Θα συμφωνησω με τον turbomaniac οτι τον κλάδο τον εχουν χαλασει άτομα που δεν επρεπε να ειναι στον χωρο.

η 2867 με "τερμα" πίεση (περιπου 1.5 μπαρ) θα βγαλει 400+. Με 0.6 μπαρ θα βγαλει 250. Νομίζω οτι το ST είναι για μέχρι 1 μπαρ το πολυ με τα μαμα μέταλλα.   

το δημητριαδη τον ξέρω είναι χρόνια στο χώρο (αν και δεν ξεκίνησε σαν προγραμματιστής, αν θυμαμαι καλά). Ο ef9 είναι ο πλατάνας? Τους άλλους δεν τους ξερω, ούτε έχω δει δουλειά τους, αλλα είμαι και καιρό εκτός χώρου...
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Το αμαξι αμερικη εχει βγαλει με στοκ μοτερ 400 ροδα... εγω εχω να προτεινω και σαν εναλλακτικη αυτο... http://www.sico-developments.co.uk/collections/2013-mk7-fiesta-st/products/stage-2-p2xx-power-upgrade
εχω ακουσει σχολια ΜΟΝΟ καλα για αυτην την εταιρια... και πιστευω για τα λεφτα που δινεται το κιτ ειναι το καλυτερο value for money.
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Ισχυει rior. Turbomaniac αν εχω καταλαβει σωστα τα st εχουν ενα θεμα στα πολλά με την τροφοδοσία. Οταν το λύσουν θα ειναι κομπλε. Ομως στο 0.8 που το υπολογιζω στην μηχανικη και 1,5 σε κοντρες  δεν νομίζω να εχει θεμα. Ολα αυτα ειναι εικασίες. Αυτο που εχω να πω πως και τα 1000αρια αλλα και τα 1600αρια της ford έχουν απίστευτα μοτερ και δεν το περιμενα. Ακόμα και στα 330 να αντέχει το st ειναι τέλεια! Για το 1000 δεν το συζητώ τα άλογα που έχουμε δει να φτάνουν δεν το φανταζόταν ουτε ο ποιο θερμόαιμος fordakias!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μηπως η χοντα εφτιαξε το μοτερ του ST180?? :D

αν αντεχει 350-400 άλογα stock μοτερ, τοτε με ξεφτίλα κόστος το ST γίνεται πυραυλος εδάφους-εδάφους..

θα θελα να χα ενα ST τωρα.... :'(    :D :D :D

πως καταντησα έτσι με το 16αρι βαρύδι γκόλφ 4?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tpC5Y7EgaJ8[/youtube]

αυτο πλεον ειναι 400 ροδα...οχι 375... και ειναι στοκ με νερα
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Υπαρχει st που εχει κανει φλατ 12! Το εχω ανεβασει το βιντεο σε αλλο τοπικ. Αποψη μου πως σπαει και το 12. Για να μην παρεξηγηθω δεν ειπα πως ειναι χοντα! Ειπα πως
αντεχει 310 -330 οπως φαινεται. Αν και απ οτι βλεπω για παραπανω ιπποδυναμη εχουν θεμα με την τροφοδοσια και φτιαχνουν ενα κιτ. Περιμενω να δω αν καποιος βελτιωτης εδω ασχοληθει δυνατα με αυτο το μοτερ εδω στην Ελλαδα!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Κ γτ να μν αντέχει; δν είναι corsa opc που έσπαγαν ούτε καν 1ο στάδιο ή golf(τουλάχιστον τα 5) που επίσης τα tsi κ τα gt έσπαγαν κ αυτά. Φημίζεται για τις αντοχές των μοτέρ η Ford μην ξεχνάμε κ τα Sierra κτλ , με κλειστό μοτέρ τι έκαναν.
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
georgemps said:
Καλοριζικο το προγραμμα!
Αν θελεις δωσε μας περισσοτερες εντυπωσεις σου, ( διαφορες με πριν)
μπας και ψηθουμε και εμεις!
Βασικά το έβαλα σχετικά σύντομα αφού πήρα το αυτοκίνητο και δεν είχα προλάβει να κάνω κάποια διαδρομή με "έμπνευση". Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω για το αν αξίζει. Για την ακρίβεια, δεν είχα ξανά προσθιοκίνητο με τόση ιπποδύναμη (είχα ένα elise πριν και ένα seicento :D ). Προσωπικά πάντα, ίσως να προτιμούσα το διαφορικό πρώτα και μετά το tuning για παραπάνω ίππους, με επόμενες αλλαγές αντίστοιχου κόστους σε λάστιχα (π.χ. yokohama advan ad08) και φρένα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
butters said:
Βασικά το έβαλα σχετικά σύντομα αφού πήρα το αυτοκίνητο και δεν είχα προλάβει να κάνω κάποια διαδρομή με "έμπνευση". Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω για το αν αξίζει. Για την ακρίβεια, δεν είχα ξανά προσθιοκίνητο με τόση ιπποδύναμη (είχα ένα elise πριν και ένα seicento :D ). Προσωπικά πάντα, ίσως να προτιμούσα το διαφορικό πρώτα και μετά το tuning για παραπάνω ίππους, με επόμενες αλλαγές αντίστοιχου κόστους σε λάστιχα (π.χ. yokohama advan ad08) και φρένα

καλοριζικο.

Διαφορικό δεν χρειάζεσαι ακόμα και 300 άλογα νά χει, ο κατασκετυαστης το έχει φτιάξει πολύ καλά, εκτός άν το μετατρέψεις σε αγωνιστικό και συμμετάσχεις στο πρωταθλημα ταχύτητας.
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Nordvinden said:
Το να βγάλει δύναμη ένα πρόγραμμα από στροφάρισμα και πίεση στο Θεό, είναι ο εύκολος (και ανασφαλής) τρόπος.

Manos7 said:
Αναμεσα στα 2 προγραμματα mountune, rica ξέρουμε ποιο ειναι το πιο επιθετικό αρα και το πιο γρηγορο; Αναφέρομαι σε αυτα τα 2 αφου δεν χάνεται η εγγύηση..

Καθώς έχω ένα ST πλέον στην κατοχή μου το οποίο αγοράστηκε έχοντας τοποθετημένο το πρόγραμμα Rica, ας παραθέσω την δική μου εκδοχή. Αυτό που αναγράφεται στην παράθεση είναι αυτό ακριβώς που κάνει η Rica. Το αμάξι δυναμομέτρηθηκε σε maha 206,8bhp και 289NM ροπή, όταν η Rica δηλώνει 220bhp και 320NM. Δεν μιλάμε δυστυχώς για 3-4 άλογα που χάθηκαν στο δρόμο για να μην γίνει θεμα, αλλά για 15 περίπου. Και είναι ένα πρόγραμμα που κοστιζει 700 ευρώ κοντά ετσι; Και ευτυχώς το δυναμόμετρο που πάω αποτυπώνει πολύ καλά και αυτά που βλέπω στον δρομο. Έτσι σε πάτημα με MP215 έφαγα 1 κολώνα και βάλε.

Σε επικοινωνία με τον Rica του έθεσα τα παραπονά μου και μου έστειλαν ένα update βασισμένο στην λειτουργία του mp215 το οποίο κατ' αυτούς σήκωσαν λίγο πίεση χαμηλά και ψηλά ώστε να πάρει κάνα άλογο. Όντως το αμάξι πήγε στα 215bhp και 303ΝΜ, αλλά πρόσεξα πως οι καμπύλες ροπής και ισχύος ήταν ΚΑΡΜΠΟΝ με της mountune!!! Eπιπλέον μετά από το update η κατανάλωση είχε ανέβει κατά 1 λίτρο, καθώς το αμάξι σήκωνε πίεση με το παραμικρό! Μετρώντας με dashcommand βρήκα πως peak boost είχε παραμείνει το 1,43 αλλά στο υπόλοιπο φάσμα είχα αύξηση 0,1 με 0,2 bar  

Η δουλειά τους στα 1,0άρια είναι πολύ καλή αλλά δεν το πρόσεξαν ιδιαιτέρως το st. Το μόνο θετικό τους είναι πως έχουν καλή επικοινωνία.

Οπότε για μένα στο ερώτημα Rica vs Mountune ψηφίζω mountune και ας κοστίζει παραπάνω.
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Βασικά έχοντας δει το πατημα σου στο street μπορω να πω πως το φυλαγες στις αλλαγες σου.
Καταλαβαινω πως σε νοιάζει η εγγύηση και ειναι λογικο αλλα και τα 2 προγραμματα ειναι ακριβά και αναρωτιεμαι τι αξιζει η όχι . Συνεχιζω πάντως να πιστεύω πως το καλύτερο ειναι να αλλαξει καποιος ολα τα περιφεριακά και μετα να παει σε καποιον προγραμματιστή να το ρυθμισει εδω στην Ελλαδα. Δηλαδη οι Ολλανδοι τι το παραπανω εφτιαξαν στο προγραμμα;
Τι διαφορες έχεις πλεον με τον darth? Σε στοκ st ποσο ριχνεις;
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Για pumaspeed έχει κάποιος άποψη? Βλέπω οτι έχουν ασχοληθεί αρκετά με το st.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Μαγκες αυτο το upgrade απο την M- Sport για st το ειδατε;

http://www.autoblog.gr/2015/11/27/h-m-sport-dynamwnei-to-ford-fiesta-st-sta-215-aloga/
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Πολυ ακριβό και νομιζω δεν το δινουν σαν κιτ ...αλλα σου δινουν ετοιμο st απο οτι καταλαβα με αυτα τα καλουδια πανω.

Pumaspeed στο εξωτερικο που εχουν βαλει αρκετοι ασχολουνται κυριως με το setup που βαζουν για υβριδιο... Εχουν ακουστει και καλα και κακα λογια... οποτε την αποφευγω.

Manos7 οταν ημουν 207 αλογα απο στοκ ειχα διαφορα 3-4 αμαξια. Oταν εκανα το update πατησα σταση με ενα αλλο παιδι στοκ και του κανα 1,5 κολωνα. Οντως δεν αλλαζα κομπλε γιατι μολις το ειχα παρει το αμαξι και ημουν συγκρατημενος... αλλα οπως ειδες υπαρχει και με 3ες πατημα που οσο και να αργησα να αλλαξω το αποτελεσμα δεν θα αλλαζε και παρα πολυ. Δεν εχω ξαναδοκιμασει απο τότε με τον darth για να σου πω διαφορες.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Riordian said:
Πολυ ακριβό και νομιζω δεν το δινουν σαν κιτ ...αλλα σου δινουν ετοιμο st απο οτι καταλαβα με αυτα τα καλουδια πανω.
Ναι οντως αυτο βλεπω δεν δινουν δυνατοτητα upgrade.
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Καλησπέρα παίδες.Έχει βάλει κανείς πρόγραμμα τις montune πρόσφατα απο Καράνικολα?Το φέρνει?Η λόγο capitals δε φέρνει?Για να το παραγγείλω μόνος μου αμα μπόρεσω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread