Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

theofiloss

Original poster
Rookie
MK7
Jun 24, 2021
29
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα παιδιά έχω ένα FORD FIESTA MK7 1.6 125 άλογα του 10 ( zetec ) και θέλω να βάλω εξατμίση πήγα σε πολλά συνεργεία και μου είπαν κάποιοι μπορεί να χρειαστεί ρύθμιση αν βάλει έστω και τελικό . Έχει βάλει κανείς από εσάς εξάτμιση έστω τελικό και να είχε κανένα τέτοιο θέμα .. επίσης το αμάξι δεν έχει μεσαίο καζανάκι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε βγάλει θέλω γνώμες μην το καταστρέψω τζάμπα .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ρύθμιση για τελικό, ούτε χρειάζεται ούτε πρέπει να κάνεις. Εδώ που τα λέμε, ούτε για το μεσαίο χρειάζεται ρύθμιση, ούτε και για το συνδυασμό των δύο. Αυτό που σίγουρα θα συμβεί είναι ότι θα έχεις πολύ θόρυβο για σχετικά μικρό -απειροελάχιστο- κέρδος. Στο κομμάτι εξαγωγής ρύθμιση θέλεις μόνο αν πειράξεις downpipe (προκαταλύτη) ή πολλαπλή.

Και γιατί να το καταστρέψεις ? Ζητάς από τον εξατμισά να μην κόψει το μαμά τελικό σαν χασάπης αλλά προσεκτικά, και αν θες να σου φτιάξει μια ένωση με δύο πλακάκια στο σημείο που το έκοψε, ώστε να μπορεί να ξαναμπεί απλά ξεβιδώνοντας το ένα και βιδώνοντας πάλι το μαμά τελικό. Προφανώς αυτό που λέω θα κοστίσει κάτι παραπάνω, αλλά έτσι είναι πλήρως αντιστρέψιμη η αλλαγή, ακόμα και από εσένα στο σπίτι σου (χωρίς να πας σε εξατμισά δηλαδή)
 

theofiloss

Original poster
Rookie
MK7
Jun 24, 2021
29
1
3
Μοντέλο
MK7
Μάλιστα κατάλαβα τι εννοείς εγώ φοβάμαι επειδή δεν έχει μεσαίο μην μου φάει της βαλβίδες και έλεγα μήπως κάνω καμιά μετατροπή την δικιά του εξατμίση απλά κόψω της δύο της μπουκες που έχει και βάλω μεγαλύτερες
Post automatically merged:

Και μου είπε ο το συνεργείο ότι μπορεί να μου κάνει από το τελικό και πίσω με μεσαίο καζανάκι και τελικό ανοξείδωτο όλο στα 250 ευρώ δεν ξέρω και από τιμές
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Δηλαδη τελικο σπορ καζανι, μεσαιο σπορ καζανι και σωληνες, τα παντα ανοξειδωτα;
 

theofiloss

Original poster
Rookie
MK7
Jun 24, 2021
29
1
3
Μοντέλο
MK7
Ναι όλα ανοξείδωτα
Post automatically merged:

Ναι όλα ανοξείδωτα
Από τον καταλύτη και πίσω μαζί με σωλήνες όλα ανοξείδωτα
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν ειναι εντελως ανοξειδωτο και οχι φαινομενικως ανοιξειδωτο ειναι πολυ καλη και προσιτη τιμη. Πολυ πιθανον να αυξηθει η αποδοση (σε συναρτηση και με καποιο φιλτρο ελευθερας ροης).Ωστοσο ας γνωριζεις οτι πολυ πιθανον θα ειναι θορυβωδες.
 

theofiloss

Original poster
Rookie
MK7
Jun 24, 2021
29
1
3
Μοντέλο
MK7
Φοράω κν φίλτρο ..... Εγώ έλεγα να κάνω το άλλο να κάνω όλο τον σωλήνα ανοξείδωτο και την μαμά την εξάτμιση να την αφήσω όπως είναι απλά να κόψω της δύο της μπουκες και ν βάλω δύο άλλες για την ομορφιά να φαίνονται δηλαδή όχι ν είναι κρυμμένες από κάτω
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Και αυτο γινεται.
Ωστοσο το καζανι δεν θα ειναι ανοξειδωτο. Ουτε η εξαγωγη και ο καταλυτης.
Ειναι επαναπρογραμματισμενο ή προκειται να επαναπρογραμματιστει;
 

theofiloss

Original poster
Rookie
MK7
Jun 24, 2021
29
1
3
Μοντέλο
MK7
Εξαγωγή και καταλύτη δεν τα πειράζω καθόλου δεν θέλω να μπω στη. Διαδικασία προγράμματος το μόνο που θέλω είναι λίγο θόρυβο παραπάνω χωρίς ν πειράξω τίποτα παρά μόνο λίγο την εξάτμιση χωρίς προγράμματα χωρίς τίποτα η τελικό η ν κάνω το δικό του τελικό
 

theofiloss

Original poster
Rookie
MK7
Jun 24, 2021
29
1
3
Μοντέλο
MK7
Κοίτα δεν τα ξέρω και καλά αλλά μπορεί ν είναι και αυτο αλλά τόσο πολύ δεν θέλω να το πειράξω μια εξατμίση θέλω να βάλω και αν βάλω
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Το ανεφερα ως πιθανη επιλογη.

Πιθανως να το διαβασει καποιος ο οποιος να τον ενδιαφερει.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: theofiloss

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Το ζητημα ειναι γιατι θελεις να αλλαχθει;

Για αυξηση αποδοσεως;
Για να μην υποστει καποια βλαβη ετσι οπως ειναι;
Για αλλαγη ηχου;
Γιατι;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread