Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εγω αλλαγω φιλτρο βενζινης καθε δευτερη αλλαγη λαδιων,δλδ καθε 15.000χμ.Καλο ειναι να αλλαζεται συχνα  με τετοιες
βενζινες που κυκλωφορουν εξω.
Οποιος προσπαθησει να το κανει μονος του προσοχη την ώρα που ξεκλιπαρει τα σωληνακια μην λουστει απο βενζίνη
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Να ανοιγεις την ταπα του ρεζερβουαρ για να εκτονωνεται η πιεση απο το κυκλωμα..
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
Εγώ από τα 60000 χιλ ( όπου και μ' έπιασε μια καούρα να είμαι large ! ) αλλάζω φιλτράκι κάθε 5000.
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
ρε παιδια με το φιλτρο οταν βρισκεται μεσα στο ντεποζιτο της βενζινης (focus c-max που εχω) τι γινεται ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
lookmimis said:
ρε παιδια με το φιλτρο οταν βρισκεται μεσα στο ντεποζιτο της βενζινης (focus c-max που εχω) τι γινεται ?

δημητρη δεν αλλαζει αυτο στο c-max,αλλα δεν ξερω τι γινεται,θα ρωτησω αυριο και θα σας πω
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
μαλλον θα ειναι αυτοκαθαριζομενο (μπορει να ειπα και μ...κια)
θα ρωτησω παντος να μαθω οταν παω για σερβις
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
τραυματικη εμπειρια παιδια.... 1 χρονο πιστευα οτι το αυτοκινητο νεκροσε και τελικα μια μερα με αφηνει τελειως στον δρομο σε ενα φαναρι που ηταν ρελαντι..... το αφηνο στην ακρη παω στην δουλεια μου γυρναω το μεσημερι και πειρε αλλα για λιγο.... μεχρι να το παω συνεργειο ειδα και επαθα.... αμα δειτε πως ηταν το φιλτρο επαθα την πλακα μου οσο για το ρεζερβουαρ τα υπολιματα απο τις βενζινες ειχαν γινει πετρα κατω.... με καυτο νερο και παλι δεν εβγαινε!!!! τελικα το χρυσοπληρωσα αλλα τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!!
 
dj-sofos said:
τραυματικη εμπειρια παιδια.... 1 χρονο πιστευα οτι το αυτοκινητο νεκροσε και τελικα μια μερα με αφηνει τελειως στον δρομο σε ενα φαναρι που ηταν ρελαντι..... το αφηνο στην ακρη παω στην δουλεια μου γυρναω το μεσημερι και πειρε αλλα για λιγο.... μεχρι να το παω συνεργειο ειδα και επαθα.... αμα δειτε πως ηταν το φιλτρο επαθα την πλακα μου οσο για το ρεζερβουαρ τα υπολιματα απο τις βενζινες ειχαν γινει πετρα κατω.... με καυτο νερο και παλι δεν εβγαινε!!!! τελικα το χρυσοπληρωσα αλλα τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!!

Ποσα χιλιομετρα ειχες κανει απο την τελ.αλλαγη?
Το ειχαν αλλαξει σιγουρα?

Τα υπολειματα βενζινας στο ρεζερβουαρ ειναι κλασσικη περιπτωση (σαν κοκκινοχωμα ενα πραμα..σαν σκουρια) για αυτο κ μετα απο λιγο καιρο τα περισσοτερα αυτοκινητα ζητανε αντλιες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
για αυτο προσεχουμε που βαζουμε βενζινες,δεν ψαχνουμε βενζιναδικα με βενζινη με καλες επιδοσεις αλλα καλη βενζινη ωστε να συντηρουμε την αντλια του αυτοκινητου για να την κρατησουμε οσο μπορουμε,για αυτο να αποφευγεται να βαζετε βενζινη σε βενζιναδικα που ειναι σε εθνικες οδους κ.λ.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
το αυτοκινητο εχει μονο 27000 χιλιομετρα βενζινη απο εναν συγκεκριμενο... αλλαγη ποιο πριν δεν ειχε γινει της μανας του ηταν απο τοτε που το πειραμε!!!!
 
dj-sofos said:
το αυτοκινητο εχει μονο 27000 χιλιομετρα βενζινη απο εναν συγκεκριμενο... αλλαγη ποιο πριν δεν ειχε γινει της μανας του ηταν απο τοτε που το πειραμε!!!!

δεν ξερω καθε ποσο λεει η φορντ για αλλαγη φιλτρου. Καθε 10-μεγιστο 20 θα πρεπει να αλλαζεται!
Στην περιπτωση την δικια σου που δεν κανεις πολλα χιλιομετρα να ξερεις πως οταν μενει στασιμη η βενζινα αφηνει καταλοιπα για αυτο σου βουλωσε ευκολοτερα σε συγκριση με καποιο αλλο αυτοκινητο
 

gazmas

New member
Apr 13, 2013
60
0
6
καθε 15 αλλαγη,για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
παιδια ξερετε που ακριβως ειναι το φιλτρο βενζινης εχω φαει τον κοσμο να το βρω  :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread