Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
Καλησπέρα και από εμενα , είμαι κάτοχος ενός fiesta mk7.5 zetec sαπό τη 1 Σεπτεμβρίου του 2013 και παρακολουθώ το forum από τη πρώτη μέρα που το παρήγγειλα προτού καν το παραλάβω μετά από 3 μήνες!

από την αρχή ήθελα να γράψω για το προσωπικό μου project αλλα ποτε δεν μπήκα στη διαδικασία !

απο τις πρωτες μέρες περιποίηση προσωπική



βάψιμο ζάντας σε μαύρο σατινέ καθώς και εμπρός δαγκάνες σε κόκκινο καθώς και τοποθέτηση μπροστινού splitter της TRC Triple R Composites



αλλαγή του πίσω διάχυτη από το ST βαμμένος στο χρώμα του αυτοκινητου και σε γυαλιστερό μαύρο το υπόλοιπο
καθώς και απόληξη εξάτμισης



πολύ λίγες φωτογραφίες δυστυχώς από τα coilovers μου τις ΑP που φορέθηκαν μονο για 3 μήνες




μεμβράνη μαύρη γυαλιστερό σε οροφή και καθρέφτες από την http://www.allstar-applies.gr




μια προσπάθεια  να αλλάξω τα καθίσματα μου με αυτά τις opel από το μοντέλο corsa opc! η εγκατάσταση έγινε με τι βοήθεια του GiafkaGarage αλλα οι βάσεις δεν με άφησαν ικανοποιημένο αφού έτριζαν αρκετά μιας και δεν ήθελα να κάνω πατέντα στα καθισματα αφού δεν ήξερα για ποσο καιρό θα τα κρατούσα . μετά από 2
μήνες τα ξαναπουληςα και επέστρεψα στα μαμά



μεμβράνη μαύρη στα εμπρός φανάρια καθώς και καπάκι μηχανής από focus όπως επίσης και AS εισαγωγή stage 1



αγορά ζαντών JR11 8.25 et25 17" από την https://www.facebook.com/STNCgr/ από τον Μάνο , option-D !
καθώς και τοποθέτηση ελατήρια H&R 35mm





κλασσική αγαπημένη κυριακή καθαριότητα



και μια σε ενα απο τα καλύτερα πλυντήρια της Θεσσαλονίκης  το  https://www.facebook.com/AutoClean.gr/ στον Εύοσμο!


φρυδάκια και πάλι αυτοκόλλητο από την http://www.allstar-applies.gr



μερικές από τι gopro μετά από waxarisma





στο αυτοκίνητο έχουν εγκατασταθεί επίσης τα παρακάτω,
-πιτσιλιθρες βεντάλια απο το μκ3 focus
-xenon 6000K σε ολες τις σκαλες
-λευκος εσωτερικος φωτισμος led
-πλαφονιέρα με ambient lighting
-πεταλιέρα τεμπέλη
-φιμέ 15% σε όλα τα παράθυρα
-Climair Sport ανεμοθραύστες
-πλαστικό κάλυμα προστασίας για το χώρο των αποσκευών της ford


και τα καλύτερα έρχονται εντός του επομενου μηνα... πολλές αλλαγές έπονται! αναμένεται στις οθόνες σας :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Enigmatic_fiesta

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Πολύ μερακλίδικη δουλειά, μπράβο σου!!!

Και για να έχουμε μια εικόνα, οικονομικά αν επιτρέπεται  που σου έχει φτάσει περίπου η όλη... μεταμόρφωση! :)
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
θα τα γράψω αναλυτικά αφού γίνουν όλα τα υπόλοιπα μέσα στο Σεπτέβριο!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ωραίο το project σου.Να το χαίρεσαι.Προσεγμένες οι αλλαγές σου

Απλά θα παρακαλέσω, για να μείνει καθαρό το θέμα σου,ανέβασε τις επόμένες αλλαγές σου εδώ αλλά την ανάλυση να την κάνεις στα αντίστοιχα θέματα
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
τι εννοεις ακριβως ; με μπερδεψες!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλες επιλογες, αλλα πολυ βαλε-βγάλε (αναρτηση, καθίσματα).

σου συνιστω προσεκτικότερη μελέτη πριν βαλεις οτιδήποτε για να μην βαζεις-βγαζεις συνέχεια.

το καλύτερο είναι να βλεπεις τοποθετημένο αυτο που θέλεις να βάλεις για να έχεις πληρέστερη άποψη. Το οτι τριζαν τα καθισματα, πιθανόν σημαίνει οτι δεν τα χε βαλει σωστα ο μάστορας (δεν είχε μετατρέψει σωστά τις βάζεις)

και απο πλευρας οικονομίας είναι καλύτερο να κάνουμε προσεκτικές επιλογες. Μπορει για παραάδειγμα να έχουμε πολλά λεφτά και να μην μας νοιάζει τώρα, αλλα δεν ξερουμε για πόσο θα έχουμε, οπότε πάντα οφείλουμε να κανουμε οικονομία.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Το αμάξι σου είναι πανέμορφο και πιστεύω από κοντά θα είναι πολύ καλύτερο! να το χαίρεσαι!
Βάλε και καμιά φωτό αν θέλεις χωρίς waxarisma γιατί νομίζω δεν βοηθάει στο να αποδόσει την ομορφιά του αυτοκινήτου σου(κατ'εμε).
Καλά και ασφαλή χλμ σου εύχομαι...
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Αυτές οι JR ζάντες μου έχουν κάνει ζημιά! Πολύ τις γλυκοκοιτάω αλλά τα offset πολύ μικρά ρε γαμώτο και φοβάμαι 1ον μη χαλάσω τη γεωμετρία του κατασκευαστή και 2ον τυχών βλάβες σε βάθος χρόνου  :(
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
με τα ofset, κατα τη γνώμη μου δε θα χει πρόβλημα, απο τη στιγμή που δεν αλλάζουν δραστικά τα καμπερ. Η γωμετρία δεν θα επηρεαστει, απλα θα ναι σαν να έχει βαλει αποστάτες.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Και για αποστάτες όμως δεν ακούγονται τα καλύτερα....με τον Άλεξ που έχω μιλήσει κατ' ιδίαν στο facebook, νομίζω μου είπε ήθελε και πατέντα σε φτερά για να μπεί το 25άρι offset.

Αν δεν κάνω λάθος όμως η JR βγάζει και 35άρι σε κάποια μοντέλα...εκεί ίσως είναι ευκολότερα τα πράματα...

Edit: Από ότι είδα σε 5μπούλονα είναι το 35...τα 4μπούλονα  παίζουν 20 με 25
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
μπορεις να πας σε xxr ακη που βγαζει και ειδικο offset για τα fiesta! μεχρη και 35 εισαι μια χαρα χωρις προβλημα!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1471883248[/time]
turbomaniac said:
καλες επιλογες, αλλα πολυ βαλε-βγάλε (αναρτηση, καθίσματα).

σου συνιστω προσεκτικότερη μελέτη πριν βαλεις οτιδήποτε για να μην βαζεις-βγαζεις συνέχεια.

το καλύτερο είναι να βλεπεις τοποθετημένο αυτο που θέλεις να βάλεις για να έχεις πληρέστερη άποψη. Το οτι τριζαν τα καθισματα, πιθανόν σημαίνει οτι δεν τα χε βαλει σωστα ο μάστορας (δεν είχε μετατρέψει σωστά τις βάζεις)

και απο πλευρας οικονομίας είναι καλύτερο να κάνουμε προσεκτικές επιλογες. Μπορει για παραάδειγμα να έχουμε πολλά λεφτά και να μην μας νοιάζει τώρα, αλλα δεν ξερουμε για πόσο θα έχουμε, οπότε πάντα οφείλουμε να κανουμε οικονομία.

πιστεψε με αδερφε οτι εγινε ειχε γινει πολυ ψαξιμο προτου γινει η κινηση. για το οτι τριζαν τα καθησματα φταιει οτι εγω απλα δεν τα εκοψα απο κατω για να τα περασω με τις βασεις της φορντ  γιατι ηθελα καποια στιγμη να βαλω απο το ΣΤ
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Η προσωπικη μου αποψη ,την οποια εγραψα και πριν καιρο ,οταν πρωτοφορεσε ο aleks
αυτες τις ζαντες ,ειναι  ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ.
Το μεγαλυτερο ,και σημαντικα μαλιστα offset της ζαντας ΑΛΛΑΖΗ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ
ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.
Πρωτο και κυριοτερο η ζαντα ειναι πολυ φαρδητερη απο το νουμερο του λαστιχου που φοραει ,με αποτελεσμα το λαστιχο ,να εχει λαθος αποτυπωμα πανω στο δρομο.
Πατα στις ακρες και Κυρτωνει στο κεντρο.
Απο την αλλη ,η camper σιγουρα εχει αλλαξει και εχει παρει θετικα νουμερα,
αν αυτο το αυτοκινητο το βαλετε στην ευθυγραμμιση ,η συγκλιση του θα ειναι μικροτερη
του μηδενος ,με αποτελεσμα οποιος την πειραξει να την φερει στα εργοστασιακα νουμερα
θα επιδεινωσει το προβλημα.
Δεν ειναι απλα τα πραγματα.
Αυτο το αμαξι ,με το χαμηλωμα που εχει και το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ offset απο τις ζαντες
ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΣΕ ΣΤΗΣΙΜΟ.
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΥΡΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑ.
Δεν εχω κανενα οφελος απο αυτα που γραφω ,αλλα παρακαλω πολυ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΑΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ
ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Από ότι είδα, η XXR και η Wolfrace Asia Tec βγάζουν σχεδόν ίδιες ζάντες με αυτές της JR, με ET40.
 

FROGY

Rookie
Jun 20, 2015
19
0
0
Πολυ ωραια δουλειά!!!
Να σε ρωτησω το splitter και τα φρυδακια εγιναν παραγγελία απο εξω και ποσο δύσκολη ηταν η τοποθέτηση τους?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
FROGY said:
Πολυ ωραια δουλειά!!!
Να σε ρωτησω το splitter και τα φρυδακια εγιναν παραγγελία απο εξω και ποσο δύσκολη ηταν η τοποθέτηση τους?

εαν δεις καλυτερα το πρωτο ποστ τα φρυδακια ειναι αυτοκολλητα και το splitter ειναι παραγγελεια απο το εξωτερικο απο την trc :)
 

FROGY

Rookie
Jun 20, 2015
19
0
0
Απο που μπορω να προμηθευτω τετοια φρυδακια;
Χρειάζονται μπαμπριζοκολα ή εχουν απο τη μανα τους ταινια διπλης οψεως;
Ρωτησα για τι splitter μηπως υπήρχε καποιος που το φέρνει στην ελλαδα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread