Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
pitbull said:
H mountune ειναι αυτη που αναβαθμιζει ολα τα ford με τις ευλογιες της μαμα ford.
Δεν ειναι τυχαιο οτι η εκδοση magnet του fiesta φοραει μερος της αναβαθμισης mp140 για να βγαζει τα 134  ;)


για αποδειξε μου το αυτο............το οτι ειναι κοντα στην αποδοση παει να πει οτι ειναι της mountune?.......στειλε mail στην ford europe και ρωτα την αν ισχυει............αυτο που λες.............δειξτο εδω και θα σας πιστεψω............. ok234
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Πιστευεις δεν πιστευεις ρε Βαγγελη προβλημα σου.
Αν καποιος με magnet παει να βαλει τo κιτ της mountune απο 134 αλογα θα παει στα 140 και οχι παραπανω.
Φοραει την εξατμιση του mp140 και το φιλτροκουτι που δινει η mountune.Και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα παιδι απο Αγγλια που ηθελε να βαλει το mp140.
 

vagma

Hero Member
pitbull said:
Πιστευεις δεν πιστευεις ρε Βαγγελη προβλημα σου.
Αν καποιος με magnet παει να βαλει τo κιτ της mountune απο 134 αλογα θα παει στα 140 και οχι παραπανω.
Φοραει την εξατμιση του mp140 και το φιλτροκουτι που δινει η mountune.Και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα παιδι απο Αγγλια που ηθελε να βαλει το mp140.


ειναι αυτο γραμμενο σε καποιο αγγλικο φορουμ?....εγω στο fiestastoc δεν εχω διαβασει κατι τετοιο που ειμαι μελος της........βαλε το λινκ........μπαμπη δεν ειναι εδω το θεμα το τι πιστευω εγω...........το θεμα ειναι να μαθευτει η αληθεια για καθε τι που εχει σχεση με τα ford..........η mountune ειναι βελτιωτης -κατασκευαστης αγωνιστικων κινητηρων ford οπως ειναι η burton racing,millington,sbd motorsport,cosworth κλπ............αυτο ειναι............και απλα εφτιαξε καποια κιτακια οπως η pumaspeed και τα πουλαει...........ουσιαστικα παντρεψε διαφορα καλουδια καποιων κατασκευαστων που φτιαχνουν εξατμισεις,εισαγωγες αερα και προγραμματισμους εγκεφαλων.............εκανε τις συμφωνιες της με καποιες εταιριες τους παραγγειλε αυτα που ηθελε και τα παρουσιασε ως δικο της κιτακι........αυτο ειναι οποιος δεν μπορει να το δεχτει εγω δυστηχως δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο............
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
pitbull said:
Πιστευεις δεν πιστευεις ρε Βαγγελη προβλημα σου.
Αν καποιος με magnet παει να βαλει τo κιτ της mountune απο 134 αλογα θα παει στα 140 και οχι παραπανω.
Φοραει την εξατμιση του mp140 και το φιλτροκουτι που δινει η mountune.Και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα παιδι απο Αγγλια που ηθελε να βαλει το mp140.
δηλαδη το magnet φοραει 4-1 miltek+Κ&Ν πανελ?
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
vagma

τι forum ωρε???

http://www.mountune.com/index.php/services/performance-upgrades/fiesta/fiesta-b299

"This upgrade does not affect your Vehicle Excise Duty (tax) banding as it's fitted after vehicle registration.

As with the majority of Mountune products, the 155PS upgrade has been developed alongside Ford to ensure the usual OE quality of upgrade in terms of driveability, reliability and durability, and has been subject to the same vigorous testing program that all Mountune products undergo.

The 155PS kit can be fitted to any 1.6 Ti VCT Mk7 Fiesta (Zetec-S, Titanium, S1600 or Metal 120PS or 134PS models, new or used, and has a minimum 12 months/12,000-mile warranty.
"


παρε το λινκ κ μεταφρασε το.

για οσους δεν γνωριζουν λεει.... δεν επηρεαζεται η εγγυση του αυτοκινητου, οτι εχει φτιαχτει μαζι με την Ford για να μπορει να πληρει ολες τις προδιαγραφες του αυτοκινητου, αξιοπιστια,οδηγησημοτητα και ανθεκτικοτητα, κ εχει υποστει ολα τα τεστ που περνανε ολα τα προιοντα της mountune

παμε παλι μετα απο 2 χρονια..

εχω σφραγισμενα τα παντα (εγγυηση-σφραγιδα-βιβλιαρακια κλπ)..

δεν μπορω να καταλαβω γιατι αμφισβητεις κατι το οποιο ειναι ξεκαθαρισμενο εδω κ χρονια.εκτος αν το κανεις επιτηδες.. :)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν εχω ουτε να βαλω ουτε να παραθεσω κατι.

Καταρχην τι σχεση εχει το Fiesta ST Owners Club που εισαι εσυ γραμμενος με τα mountune και γενικα με φορουμ με mk7?
Υπαρχει και το mountune owners club που δεν γραφει κανενας τιποτα οπως και κανα δυο ακομα Αγγλικα φορουμ με πολλα mk7 τα περισσοτερα με mountune,που και παλι με το μονο που ασχολουνται ειναι τι μπλιμπλικια θα βαλουν.

Και αυτο το κανουν γιατι για αυτους οι συγκεκριμενες αναβαθμισεις ειναι για πλακα μιας και μολις βγει το αμαξι απο την αντιπροσωποιεια παει κατευθειαν για το κιτακι.

Η αληθεια ειναι οσο και να ψαχτεις οχι δεν θα βρεις τιποτα να διαβασεις ωστε να μαθεις.Αμα ομως κατσεις να ασχοληθεις και να ρωτησεις σε προσωπικο επιπεδο ποιος ξερει,ισως κατι μπορει να μαθεις.

Αν αληθευει η οχι αυτο δεν μπορω να το ξερω αλλα και απο την αλλη γιατι να πει καποιος μπαρουφες?
Εδω ολοι το εχουν τουμπανο και το γραφουν οτι η mountune φοραει miltek αλλα η ιδια το αρνειται.
Τους αρεσει φαινετε το ο κοσμος το εχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι.

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.Αμα εχεις ford και θες να το φτιαξεις χωρις να ψαχνεσαι πας και τα σκας χοντρα και βαζεις mountune.Ο λογος ειναι οτι προγραμμα της προκοπης δεν προκειται να βρεις.

Και μην νομιζει κανενας οτι το προγραμμα της mountune δινει πολλα αλογα,απλα ολα μαζι δουλευουν καλα.Αμα τα βαλεις κατω 6 εως 7 αλογα το πολυ.Και αυτο ειτε γιατι ειναι αρκετα safe φτιαγμενο ειτε γιατι το μοτερ ειναι αρκετα πιεσμενο και δεν μπορει να δωσει πολλα.

Τα μηνυματα στα μεταφερθουν στο καταλληλο θεμα εντος ολιγου
 

vagma

Hero Member
ξανα παλι....... ;).......στο fiestastoc δεν εχω διαβασει απο κανενα μελος κανα ποστ που να λεει αυτο..και βαλτε το παιδια και θα χουμε την εγγυηση της μαμας εταιρειας................το τι λεει η mountune με αφηνει αδιαφορο...............το τι λεει η ford europe ειναι το θεμα..........στειλτε μια ερωτηση στην ford europe να μας απαντησει............... ok234

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1360261856[/time]
pitbull said:
Δεν εχω ουτε να βαλω ουτε να παραθεσω κατι.

Καταρχην τι σχεση εχει το Fiesta ST Owners Club που εισαι εσυ γραμμενος με τα mountune και γενικα με φορουμ με mk7?
Υπαρχει και το mountune owners club που δεν γραφει κανενας τιποτα οπως και κανα δυο ακομα Αγγλικα φορουμ με πολλα mk7 τα περισσοτερα με mountune,που και παλι με το μονο που ασχολουνται ειναι τι μπλιμπλικια θα βαλουν.

Και αυτο το κανουν γιατι για αυτους οι συγκεκριμενες αναβαθμισεις ειναι για πλακα μιας και μολις βγει το αμαξι απο την αντιπροσωποιεια παει κατευθειαν για το κιτακι.

Η αληθεια ειναι οσο και να ψαχτεις οχι δεν θα βρεις τιποτα να διαβασεις ωστε να μαθεις.Αμα ομως κατσεις να ασχοληθεις και να ρωτησεις σε προσωπικο επιπεδο ποιος ξερει,ισως κατι μπορει να μαθεις.

Αν αληθευει η οχι αυτο δεν μπορω να το ξερω αλλα και απο την αλλη γιατι να πει καποιος μπαρουφες?
Εδω ολοι το εχουν τουμπανο και το γραφουν οτι η mountune φοραει miltek αλλα η ιδια το αρνειται.
Τους αρεσει φαινετε το ο κοσμος το εχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι.

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.Αμα εχεις ford και θες να το φτιαξεις χωρις να ψαχνεσαι πας και τα σκας χοντρα και βαζεις mountune.Ο λογος ειναι οτι προγραμμα της προκοπης δεν προκειται να βρεις.

Και μην νομιζει κανενας οτι το προγραμμα της mountune δινει πολλα αλογα,απλα ολα μαζι δουλευουν καλα.Αμα τα βαλεις κατω 6 εως 7 αλογα το πολυ.Και αυτο ειτε γιατι ειναι αρκετα safe φτιαγμενο ειτε γιατι το μοτερ ειναι αρκετα πιεσμενο και δεν μπορει να δωσει πολλα.

Τα μηνυματα στα μεταφερθουν στο καταλληλο θεμα εντος ολιγου


συμφωνω με αυτα που λες μπαμπη...............εγω συμφωνω στο οτι η τα κιτακια της mountune ειναι καλα ρυθμισμενα.........ειναι μαλιστα πολυ αποδοτικα στο δρομο και ενας μπουσουλας για εναν που θελει να κανει βελτιωση στο φορντ του.......απλα οταν ακουω οτι ειναι με τις ευλογιες της φορντ που εχει δικο της τμημα βελτιωσεων απλα κουφαινομαι........το fiestastoc δεν εχει μονο τα διλιτρακια αλλα και αλλα μοντελα της μαμας φορντ..............
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
που κολλάει η ford europe ρε vagma. Αν στο Ελλαδιστάν λεει ο καρανικόλας ή κάποια άλλη αντιπροσωπεία ford οτι είσαι καλυμμένος απο την εγγύηση αν βάλεις mountune! Βέβαια ρόλο ίσως να παίζει που γίνεται η αναβάθμιση!αν γίνει δλδ σε επισημο συνεργείο φορδ ή στο μάστορα της γειτονιάς!
 
Αν καταλαβα καλα απο τα οσα διαβαζω ο Περικλης το εχει βαλει και του εχουν δωσει εγγυησεις για αυτο. Ασε τι λεει η fordeurope..αφου καλυπτετε απο επισημο αντιπροσωπο εδω!
Περικλη την περιπτωση για το st την θυμομουν που το ειχες πει καποια στιγμη  αλλα δεν ηξερα οτι ειχε βγαλει για το μκ7. Το δινει σκετο προγραμμα ή πρεπει να αλλαξεις και περιφεριακα? Πως και δεν εχει βαλει καποιος απο εδω κατι τετοιο αξιοπιστο και δινει εμπιστοσυνη στον κυρμητσο? 
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
Αν καταλαβα καλα απο τα οσα διαβαζω ο Περικλης το εχει βαλει και του εχουν δωσει εγγυησεις για αυτο. Ασε τι λεει η fordeurope..αφου καλυπτετε απο επισημο αντιπροσωπο εδω!
Περικλη την περιπτωση για το st την θυμομουν που το ειχες πει καποια στιγμη  αλλα δεν ηξερα οτι ειχε βγαλει για το μκ7. Το δινει σκετο προγραμμα ή πρεπει να αλλαξεις και περιφεριακα? Πως και δεν εχει βαλει καποιος απο εδω κατι τετοιο αξιοπιστο και δινει εμπιστοσυνη στον κυρμητσο? 

εγγυησεις εχει παρει απο τον καρανικολα αφου ειναι dealer της mountune στην ελλαδα.......προφανως δεν βαζουν γιατι ειναι ακριβο το κιτ....αν και καποιοι εχουν βαλει οπως εχω μαθει(δεν ειναι απο το φορουμ)......το οτι ειναι καλο δεν το συζηταμε.............
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
mk1 Stelios said:
Αν καταλαβα καλα απο τα οσα διαβαζω ο Περικλης το εχει βαλει και του εχουν δωσει εγγυησεις για αυτο. Ασε τι λεει η fordeurope..αφου καλυπτετε απο επισημο αντιπροσωπο εδω!
Περικλη την περιπτωση για το st την θυμομουν που το ειχες πει καποια στιγμη  αλλα δεν ηξερα οτι ειχε βγαλει για το μκ7. Το δινει σκετο προγραμμα ή πρεπει να αλλαξεις και περιφεριακα? Πως και δεν εχει βαλει καποιος απο εδω κατι τετοιο αξιοπιστο και δινει εμπιστοσυνη στον κυρμητσο?
Ο κυρμητσος είναι πιο οικονομικός! Του κυρ Μήτσου η χοάνη έχει καλύτερη απόδοση από μια επώνυμη, του κυρ Μήτσου η εξάτμιση βγάζει περισσότερα από την επώνυμη και του κυρ Σωκράτη – Τάκη – Κώστα το πρόγραμμα είναι πολύ καλύτερο απ ότι της mountune. giggle

Άμα δεν ρίξεις χρήμα να κάνεις ουσιώδη και σωστά πράγματα δεν πρόκειται να δεις άλογα.



Ο τζαμπας στο στάβλο των αλόγων δε χωρεί!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Προγραμμα σκετο δεν δινει.Το δινει μαζι με την ολοσωμη εξατμιση(+ αισθητηρες λαμδα)και μαζι με ενα φιλτρο kn.Αυτα οσον αφορα το 1ο σταδιο.Στο δευτερο ειναι ολα τα παραπανω + εκκεντροφορους και διαφορετικο φιλτροκουτι.

Στο 1ο σταδιο δεν χανεις απο εγγυηση τιποτα.the only performance upgrade that will not affect your manufacturer vehicle warranty.

Στο δευτερο επειδη το ανοιγουν για να μπουν οι εκκεντροφοροι επηρεαζει μερος της εγγυησης.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πριν πατε στη mountune για την τελική ρύθμιση ελάτε στον StuparArt να σας το φτιάξει..  ;D giggle
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
vagma said:
εγγυησεις εχει παρει απο τον καρανικολα αφου ειναι dealer της mountune στην ελλαδα.......προφανως δεν βαζουν γιατι ειναι ακριβο το κιτ....αν και καποιοι εχουν βαλει οπως εχω μαθει(δεν ειναι απο το φορουμ)......το οτι ειναι καλο δεν το συζηταμε.............

Βαγγελη δεν εχω παρει Καρανικολα εγγυηση..ισχυει της Ford..ανεξαρτητα τις εγγυησης των ανταλλακτικων.

Εχω μια απορια..πως ξερεις τι φοραει το αμαξι μου, τι εχει σφραγιστει, αν περιμενα εγκριση της ford europe για τον αριθμο πλαισιου που καταχωρειται κλπ?

Stuparart τις επομενες πινελιες θα τις κανουμε παρεα..
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
mk1 Stelios said:
Πως και δεν εχει βαλει καποιος απο εδω κατι τετοιο αξιοπιστο και δινει εμπιστοσυνη στον κυρμητσο?  

Εγω προσωπικα δεν το γνωριζα.!Εαν το γνωριζα δεν θα πηγαινα να γινω το μεροκαματο του καθε ανιδεου.!!!!
pitbull said:
Προγραμμα σκετο δεν δινει.

Εγω που μιλησα μαζι του δινει με 2 χρονια εγγυηση ή 20000χλμ και με πολυ καλα αποτελεσματα..!Ενας απο τους υπαληλους του Καρανικολα σε μκ7 εχει βαλει το προγραμμα και το φιλτρο αν δεν κανω λαθος!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν νομιζω να ισχυει μιας και το προγραμμα ερχεται μαζι τα υπολοιπα και μπορει να μπει μονο σε ενα αμαξι.Η mountune δεν το δινει, εδω δινεις αριθμο πλαισιου και τετοια,τωρα αν ο Καρανικολας βρηκε τροπο αυτο αλλαζει.Αν και δεν νομιζω να εγινε.

Επισης να πουμε οτι αμα καποιος φοραει αλλο συστημα εξατμισης δεν δεχονται να κανουν την μετατροπη και να βαλουν τα υπολοιπα μιας και δεν ξερουν πιο θα ειναι το αποτελεσμα.Οπως επισης οτι δεν πουλανε τα κομματια ξεχωριστα.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
StuparArt said:
Ναι αλλά το πρόγραμμα του Καρανικολα δεν είναι της mountune απ όσο γνωρίζω!!!
Αυτο δεν μου το τονισε...!Και 'γω κατι τετοιο νομιζω ομως.!
 

vagma

Hero Member
DarthFiesta said:
Βαγγελη δεν εχω παρει Καρανικολα εγγυηση..ισχυει της Ford..ανεξαρτητα τις εγγυησης των ανταλλακτικων.

Εχω μια απορια..πως ξερεις τι φοραει το αμαξι μου, τι εχει σφραγιστει, αν περιμενα εγκριση της ford europe για τον αριθμο πλαισιου που καταχωρειται κλπ?

Stuparart τις επομενες πινελιες θα τις κανουμε παρεα..


(αν και καποιοι εχουν βαλει οπως εχω μαθει(δεν ειναι απο το φορουμ)).........αυτο αναφερεται απο μενα σε μκ7......δεν ειναι για σενα.............

ας υποθεσουμε (γιατι συνεχιζεις εδω και χρονια να μην καταλαβαινεις το σκεπτικο μου) οτι χαλαει το αμαξι σου(φτου σκορδα) και πας σε ενα εξουσιοδοτημενο της φορντ πχ ΣΤΑΚΟΡ............θα σου καλυψει οποιαδηποτε βλαβη στον κινητηρα πχ εαν ησουν μεσα στην 6ετη εγγυηση της φορντ?..........εαν πας καρανικολα σου καλυπτει τα παντα...δεκτο....
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
vagma said:
(αν και καποιοι εχουν βαλει οπως εχω μαθει(δεν ειναι απο το φορουμ)).........αυτο αναφερεται απο μενα σε μκ7......δεν ειναι για σενα.............

ας υποθεσουμε (γιατι συνεχιζεις εδω και χρονια να μην καταλαβαινεις το σκεπτικο μου) οτι χαλαει το αμαξι σου(φτου σκορδα) και πας σε ενα εξουσιοδοτημενο της φορντ πχ ΣΤΑΚΟΡ............θα σου καλυψει οποιαδηποτε βλαβη στον κινητηρα πχ εαν ησουν μεσα στην 6ετη εγγυηση της φορντ?..........εαν πας καρανικολα σου καλυπτει τα παντα...δεκτο....

μα αυτο λεω..σε οποιαδηποτε Ford στην Ευρωπη κ στην Ελλαδα πας σε καλυπτει η εργοστασιακη Ford εγγυηση...οχι μονο στον καρανικολα..απλα ο καρανικολας εχει παρει εγκριση απο την ford hellas να το τοποθετει..μπορει ''αυριο'' να το βαζει πχ κ η στακορ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread