Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Το ford etis ειναι down βλεπω,βγαζει error η σελιδα.Ψαχνω και γω να βρω στα ποσα χιλιομετρα η χρονια προβλεπεται/προτεινεται επισημα η αλλαγη ιμαντα χρονισμου,για 1.0 ecoboost 100ps 2015.Αν εχει βρει καποιος κατι συγκεκριμενο,ας μας πληροφορησει.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ειναι ο ιμαντας που ειναι βουτηγμενος στο λιπαντικο;
Αν ειναι αυτος τοτε 240000 χλμ ή δεκα ετη.
 
Last edited:

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Ειναι ο ιμαντας που ειναι βουτηγμενος στο λιπαντικο;
Αν ειναι αυτη τοτε 240000 χλμ ή δεκα ετη.
Είναι αυτή μέσα σε λάδι ναι,τι 240.000 χλμ,μας δουλεύεις,δεν θα έχει μείνει καν ιμάντας,στα δέκα έτη ακούγεται πιο λογικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Σε απανταω και λες οτι σε δουλευω;

Τοσο με πληροφορησαν, τοσο αναφερω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sansiro325

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Από πού σε πληροφόρησαν για αλλαγή ιμάντα στις 240.000 χιλιόμετρα,από αντιπροσωπεία,εξουσιοδοτημένο συνεργείο? Μου φαίνεται άκυρο το νούμερο αυτό,γι'αυτό απάντησα έτσι.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Απο απλη αναζητηση στο διαδικτυο και απο ξενο φορουμ. Το εχω αλλαξει στο εκομπουστ φοκους 1.0. Μονο τα εργαλεια για τον μηχανικο κοστιζουν εκατονταδες ευρω (400Ε) και πολυωρη εργασια.
Τουλαχιστον απο τα 150000 χλμ εως 240000 χλμ η αλλαγη ή στα δεκα ετη συνισταται.
Screenshot 2023-09-02 at 11-27-39 ford fiesta timing belt change - Αναζήτηση Google.pngScreenshot 2023-09-02 at 11-28-49 ford fiesta timing belt change - Αναζήτηση Google.png
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sansiro325

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Επειδή έχω μπει σε διάφορα forum του εξωτερικού να σας πληροφορήσω ότι το θέμα δεν είναι μόνο να μην κόψει ο ιμάντας, το θέμα είναι ότι βγάζει κομματάκια που πάνε και καθίζουν στην σιγά της αντλίας λαδιού και υπάρχει πρόβλημα στην λίπανση του κινητήρα, πράγμα που οδηγάει στην καταστροφή του. Γενικά εάν οι αλλαγές λιπαντικού γίνονταν κάθε χρόνο η 8-10.000 χλμ, και μόνο με το μαμά λάδι 5w-20 της Castrol, που έχει σύσταση για να διατηρεί τον ιμάντα, τότε και μόνο τότε πιστεύω η αλλαγή κάθε 8-9 χρόνια η 100.000 χλμ. Ίσως και πολλά λέω. Εγώ προσωπικά που κάνω μόνο 5000 χλμ τον χρόνο έχω σκοπό να τον αλλάξω στα 8 χρόνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage and Sansiro325

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Γενικά,υπάρχει μια ασάφεια,ενώ θα έπρεπε να υπάρχει γραπτή επίσημη οδηγία από τον κατασκευαστή στα πόσα χιλιόμετρα η στα ποσά χρόνια,ότι έρθει πρώτο από τα δύο,θα πρέπει να γίνει αλλαγή ιμάντα χρονισμού,ένα αυτοκίνητο με 8-10 χρόνια αλλά λίγα χιλιόμετρα,κάτω από 80/90.000 πχ,θα πρέπει να κάνει την αλλαγή?

Το ότι καθόμαστε και ψάχνουμε στα forum η στο google να βρούμε τι προβλέπεται,είναι λιγο φλου,γιατί θα βρεις αυτούς που γράφουν τα 150.000,τα 240.000,τα 8 χρόνια,τα 10 χρόνια κοκ.

Θα πάρω 2 γνώμες από αντιπροσώπους κάποια στιγμή,καθώς δεν είναι κάτι που πρέπει να κάνω άμεσα,να δω αν συμβαδίζουν,έτσι από την περιέργεια.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Γενικά,υπάρχει μια ασάφεια,ενώ θα έπρεπε να υπάρχει γραπτή επίσημη οδηγία από τον κατασκευαστή στα πόσα χιλιόμετρα η στα ποσά χρόνια,ότι έρθει πρώτο από τα δύο,θα πρέπει να γίνει αλλαγή ιμάντα χρονισμού,ένα αυτοκίνητο με 8-10 χρόνια αλλά λίγα χιλιόμετρα,κάτω από 80/90.000 πχ,θα πρέπει να κάνει την αλλαγή?

Το ότι καθόμαστε και ψάχνουμε στα forum η στο google να βρούμε τι προβλέπεται,είναι λιγο φλου,γιατί θα βρεις αυτούς που γράφουν τα 150.000,τα 240.000,τα 8 χρόνια,τα 10 χρόνια κοκ.

Θα πάρω 2 γνώμες από αντιπροσώπους κάποια στιγμή,καθώς δεν είναι κάτι που πρέπει να κάνω άμεσα,να δω αν συμβαδίζουν,έτσι από την περιέργεια.

Καλησπέρα, σε επικοινωνια που ειχα με 3αντιπροσωπειες, συμφωνα με τον αρ. πλαισιου μου, η οδηγία που λεει η Ford, ειναι στα 10χρονια ή 220000 χλμ.
Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είχαν πει 8ετία.
Λόγω του απαγορευτικού, για εμένα συνόλου κόστους που μου είχαν πει τότε ( ετησιο σερβις, τακακια, δισκους κτλ) προφανώς το πήγα λίγο αργότερα. (καλα οκ οχι πολυ στα 8,5 χρονια και 99700χλμ).

προσωπικά το φοβήθηκα να το αφήσω 10ετία, μου φάνηκε πολύ μακριά.

Παρόλα αυτά αν κάποιος θελει να το κάνει στη 10ετία καλό είναι να μαζεψει τα χρήματα απτην προηγούμενη χρονιά.

τα υλικα που μου είπαν ότι θα αλλαχτούν είναι τα εξής:
Ιμαντας, τεντοτήρας, λαδια και φίλτρο λαδιού, βαλβολίνες, βίδα στροφάλου,{ βγαινει ο ημιαξόνιο για να σφίξουν την βίδα στροφάλου} εξωτερικό λουρί,αντλία νερού, κάτι orings στις βαλβίδες του μεταβλητού, τσιμούχα στροφάλου, ενας ιμάντας στην αντλία λαδιού και κάποια άλλα..
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Γιατί τοση πολυπλοκότητα,έπρεπε να το σχεδιάσουν λίγο καλύτερα και αρκετά ακριβή η αλλαγή,πρέπει να κάνεις κουμάντο 1 χρόνο πριν για να μην σου έρθει κεραμίδα στο κεφάλι.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αναλογως.
Νομιζω πεντακοσια-εξακοσισ κοστιζει συνολικως. Αναλογως ποσα εργατικα θα χρεωσει το καθε συνεργειο. Πιθανως και περισσοτερα.
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα επικοινώνησα με αντιπροσωπεία για να μάθω το κόστος για την αλλαγή του ιμάντα Στο Fiesta Ecoboost, της αντλίας νερού και ότι αλλο χρειάζεται. Μου είπαν για Ιμάντα, τεντωτήρα, γρανάζι, αντλία νερού, ιμάντα λαδιού και τσιμούχες περίπου 580 € και εργατικά 470 € με μια ημέρα το αμάξι μέσα στο συνεργείο. Μαζί με το κλασικό σέρβις της 10 ετιας ξεπερνάω το 1000 €. Μου φαίνονται πάρα πολλά. Στο ίντερνετ που έψαξα για σετ ιμάντα βρήκα της Gates με αντλία νερού πολύ πιο φθηνά. Επίσης βρήκα ένα σετ ιμάντα Poly-v (τι είναι αυτό); Θέλω να σας ρωτήσω : (1) απο ιμάντες αλλαζούμε του χρονισμού, του λαδιού και έχει και άλλον; (2) επειδή κοστίζει ακριβά η συγκεκριμένη εργασία πιστεύετε οτι αξίζει να βάλει κάποιος του εμπορίου (π.χ.Gates) ή είναι καλύτερα να τοποθετηθούν τα γνήσια έτσι ωστε οτι και εάν συμβεί να ευθύνεται το συνεργείο;
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε. Αν καλυπτεται απο εγγυηση το γνησιο τοτε γνησιο. Ειναι πολλη και ακριβη εργασια.
Γνωστο αλλο συνεργειο εχεις;
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Στην εγγύηση δεν είναι. Το αμάξι είναι του 2015 και το πήρα μεταχειρισμένο. Γνωστό επίσημο συνεργείο δεν έχω, αλλά θα ρωτήσω και αλλού να δώ τι θα μου πουν. Για το θέμα του ιμάντα κλείνω περισσότερο σε επίσημο συνεργείο λόγω του ότι θα έχουν όλα τα εργαλεία που θα χρειαστούν για την αλλαγή του ιμάντα. Το συνεργείο της γειτονιάς δυστυχών δεν τα έχει.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Οταν χρειασθηκε προπερυσι να αλλαχθει και ο ιμαντας επειδη εσπασαν δυο πιστονια, εγινε στο γνωστο μου συνεργειο το οποιο δεν ειναι ουτε αντιπροσωπειας ουτε εξουσιοδοτημενο. Προς το παρον με πολυ απαιτητικη χρηση ειναι αριστο.
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Θα σε ρωτούσα που το πάς για να πάω και εγώ αλλά μένω σε επαρχία. Για τον λόγο αυτό και τα συνεργεία της γειτονιάς δεν έχουν όλα τα εργαλεία.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Θα σε ρωτούσα που το πάς για να πάω και εγώ αλλά μένω σε επαρχία. Για τον λόγο αυτό και τα συνεργεία της γειτονιάς δεν έχουν όλα τα εργαλεία.
Δεν εισαι κοντα σε Αθηνα ή Θεσσαλονικη? Το κοστος ειναι ληστεια μετα φονου!!!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ειναι πραγματι ακριβη και απαιτητικη αλλαγη.
Ωστοσο αν υπαρχει καπου αλλου να απευθυνθει καποιος να γλυτωσει χρηματα ωστοσο ομως να γινει και σοβαρη εργασια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread