Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gamethrust

Original poster
MK7
Newbie
Σεπτ. 14, 2023
4
0
1
Μοντέλο
MK7
Kαλησπέρα παιδιά,

Νέο μέλος εδώ και γενικά έχω βρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Έχω το χιλιάρι Ecoboost με τα 100 άλογα και θα ήθελα να βάλω ένα κιτ εισαγωγής αέρα, κυρίως για τον ήχο, οπότε κοιτάω κάτι που να μη θέλει προγραμματισμό. Έχω σταμπάρει αυτά τα δυο :

1) https://www.aetmotorsport.com/products/forge-motorsport-induction-kit-ford-fiesta-1-0-mk7

2) https://www.aetmotorsport.com/products/airtec-stage-2-induction-kit-ford-fiesta-ecoboost

Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει κάποιο από τα παραπάνω; Αν υπάρχει και κάτι άλλο σε παρόμοια τιμή, γιατί για πολλά παραπάνω δε μας βλέπω. Επίσης είδα πως γενικά παίζει λίγο το θεματάκι με το check engine, μερικά πετάνε, άλλα όχι, ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά τα δυο σε αυτό το θέμα; Κι αν είναι κομπλέ το φίλτρο είναι απαραίτητο να αγοράσω και τα σωληνάκια που δίνει το κιτ ή μπορώ (μέχρι να ξαναγεμίσουν οι τσέπες) να το τρέξω με τα εργοστασιακά; Τέλος με τη συντήρηση τι γίνεται; Με σκόνες, νερά κτλ.

Ξέρω ζητάω πολλά, αλλά οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμήσω πολύ.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε.
Ειναι επαναπρογραμματισμενο το αμαξι;
Ποση ιπποδυναμη συνολικως μαζι με αλλα θελεις να φθασει;
 

gamethrust

Original poster
MK7
Newbie
Σεπτ. 14, 2023
4
0
1
Μοντέλο
MK7
Βάλε ένα κ&n πλενομενο στο εργοστασιακό φίλτροκουτι τα άλλα όλα είναι πεταμένα λεφτά.

Sent from my X19 using Tapatalk
To κοίταξα κι αυτό αλλά δε μου φάνηκε αισθητή η διαφορά στον ήχο. Το έχω υπόψην όμως.
Post automatically merged:

Χαίρετε.
Ειναι επαναπρογραμματισμενο το αμαξι;
Ποση ιπποδυναμη συνολικως μαζι με αλλα θελεις να φθασει;
όχι όχι δεν έχει επαναπρογραμματιστεί. Εγώ κυρίως για τον ήχο το θέλω και αργότερα κοιτάω για πρόγραμμα που έχω δει το πάει κοντα στα 145.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Για τον ηχο ενταξει θα εχει καποια διαφορα, αλλα ειναι πολλα χρηματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Λιγη αναμονη
Post automatically merged:

Τουτο ειναι για το φιλτροκουτι.
Αν θελεις να δωσεις περισσοτερα χρηματα προτιμησε τα αλλα. Πρωτιστως μαθε αν χρειαζεται να παρεις και λιπαντικο και καθαριστικο.
 
Last edited:

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το έχουμε ξαναπεί, ελεύθερη φιλτροχοάνη μέσα στο χώρο του κινητήρα είναι χειρότερο και από το -συνήθως πολύ καλά μονωμένο- stock φιλτροκούτι. Άρα ή κανονικό cold-air/ramair (που συνήθως κοστίζουν) ή ένα απλό panel στο φιλτροκούτι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Πραγματι ειναι χειροτερο αν δεν εχει θερμοασπιδα. Αμφοτερα τα αναρτηθεντα εχουν θερμοασπιδα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread