Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Loykas21

Original poster
Rookie
Aug 5, 2022
15
4
3
Μοντέλο
MK8
Χαιρεται.
Θελω να ρωτησω αν μπορει να τοποθετηθει καμερα οπισθοπορειας σε mk8.5 και να εχω εικονα στο πανελ του αυτοκινητου.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Αν ισχύουν τα όσα λένε στα ξένα φόρουμ, γίνεται να βάλεις ΟΕΜ κάμερα στο Fiesta αλλά θέλει να την ενεργοποιήσεις μέσω forscan.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Βασικά έχεις τρεις επιλογές: εντελώς μαμά retrofit (το πιο δύσκολο και το πιο ακριβό), aftermarket κάμερα με line-out για να το συνδέσεις στο μαμά σύστημα (που δεν δουλεύει τόσο καλά όσο το εργοστασιακό, αλλά είναι φθηνότερο, ενώ δεν γυρνάει αυτόματα), και σύστημα με οθόνη (ξεχωριστή ή στον καθρέπτη) που είναι εντελώς διακριτό από το μαμά HU (όχι τόσο φθηνό, φαίνεται ότι είναι extra αλλά δουλεύει αρκετά καλά.

Στο ΜΚ7.5 μου έχω κάνει την τρίτη λύση και δουλεύει τόσα χρόνια -σχεδόν- τέλεια, μερικές φορές κολλάει στο shut-down και θέλει reboot....
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Στο φοκους εχει συνδεθει καθρεπτης λενοβο με καμερα οπισθιπορειας και καμερα εμπρος στον καθρεπτη (dash camera). Ικανοποιητικο αποτελεσμα.

Στην αντιπροσωπεια ειχανε ζητησει τουλαχιστον οκτακοσια ευρω τοτε και αν γινοταν.
Υπηρχε ενα συστημα καμερα οπισθοπορειας το οποιο συνδεοταν στο εργοστασιακο, αλλα και αυτο κοστιζε περισσοτερα απο εξακοσια ευρω.
Πιθανως να γινεται στο μοντελο αυτο αλλαγη συστηματος οθονης, ωστε να μην υπαρχει ο περιορισμος της εργοστασιακης, ωστοσο κατα πασα πιθανοτητα θα κοστιζει πολυ.
 

mariostrapo

Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Χαιρεται.
Θελω να ρωτησω αν μπορει να τοποθετηθει καμερα οπισθοπορειας σε mk8.5 και να εχω εικονα στο πανελ του αυτοκινητου.
έχω βάλει γνήσια κάμερα σε stline 2018. H Διαδικασία δε είναι κάτι τρομερό αλλά απαιτεί κάποιες γνώσεις που δεν πρόκειται να τις βρεις σε κανένα συνεργείο η μαγαζάκι που βάζει κάμερες. Στο δικό μου, φτιάξαμε πλεξούδα από το 0 καθώς δεν είχε αναμονή για κάμερα καταφέρνοντας να γδάρουμε μόνο ένα καλώδιο από το αυτοκίνητο για να πάρουμε σταθερή τροφοδοσία. Το κόστος, μπροστά στο εργοστασιακό αποτέλεσμα ήταν σχετικά οικονομικό, 120€ η γνήσια κάμερα (υπάρχουν πολλές στο ebay) + 10€ υλικά + ένα συμβολικό ποσό στον εγκαταστάτη . Σε μκ8.5 δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι γιατί η αρχιτεκτονική πρέπει να ιδια. Λαμβάνποντας υπόψη ότι ισως να έχεις αναμονή κάνει ακόμα ποιο εύκολη και σύντομη την όλη διαδικασία.
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.
Πληροφορησε που εγινε η εξαιρετική εργασια αν θελεις.
 

mariostrapo

Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Χαιρετε.
Πληροφορησε που εγινε η εξαιρετική εργασια αν θελεις.
Καλημέρα,
εαν εννοείς τοποθεσία , μαγαζί, έγινε έξω στο δρόμο στο σημείο που παρκάρω από εμένα και ένα φίλο!! Οχι σε συνεργείο - αντιπροσωπεία η σε επαγγελματία. Ολοι είχαν την ίδια απάντηση ..''Δεν Γίνεται''
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread