Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

NikosFiesta2021

Original poster
MK7
Newbie
Aug 25, 2021
7
2
3
Μοντέλο
MK7
καλησπέρα μόλις σήμερα μπήκα στην ομάδα είμαι νέο μέλος και εχω στην κατοχή μου ένα ford fiesta 2012 mk7 βενζινη αεριο
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and pk91

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλησπερα Νικο,καλως ηρθες στην παρεα μας!
 

NikosFiesta2021

Original poster
MK7
Newbie
Aug 25, 2021
7
2
3
Μοντέλο
MK7
καλησπέρα εχει κανείς να μου προτείνει κατι για φωτα λεντ προς περιστερι μεργια ?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ποσα κυβικα; τι ιπποδυναμη;
τι συστημα υγραεριου εχει;
Θα συμβουλευα hid ξενον.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
καλησπέρα εχει κανείς να μου προτείνει κατι για φωτα λεντ προς περιστερι μεργια ?
Καλησπερα , και καλως ηρθες.

Υπαρχουν αντιστοιχα θεματα να ξερεις σχετικα με τα φωτα led / hid xenon .
Εχεις φαναρι με projector μπροστα η με απλο καθρεφτη. Ξεκιναμε απο εκει .
 

NikosFiesta2021

Original poster
MK7
Newbie
Aug 25, 2021
7
2
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα , και καλως ηρθες.

Υπαρχουν αντιστοιχα θεματα να ξερεις σχετικα με τα φωτα led / hid xenon .
Εχεις φαναρι με projector μπροστα η με απλο καθρεφτη. Ξεκιναμε απο εκει .
καλησπερα ευχαριστω για την αμεση απαντηση ....εχει φαναρι με projectora τι προβληματα θα εχω ??
Post automatically merged:

Ποσα κυβικα; τι ιπποδυναμη;
τι συστημα υγραεριου εχει;
Θα συμβουλευα hid ξενον.
ειναι 1400cc 70bhp
το συστημα υγραεριου ειναι BRC αλλα τι ρολο παιζουν αυτα τα χαρακτιριστικα στα ξενον ?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Απο ενδιαφερον ρωτησα τα αλλα στοιχεια. Με προτζεκτωρ προτιμοτερο ειναι hid ξενον 55β.
 

NikosFiesta2021

Original poster
MK7
Newbie
Aug 25, 2021
7
2
3
Μοντέλο
MK7
Απο ενδιαφερον ρωτησα τα αλλα στοιχεια. Με προτζεκτωρ προτιμοτερο ειναι hid ξενον 55β
σε ευχαριστω να σε καλα ...Na σε ρωτησω για τα συγκεκριμενα φωτα τα γνωριζεις απο προσοπικη εμπειρια υπαρχει περιπτοση να μου παρουσιασει καμια βλαβη ?...καλα εκανες και ρωτησες !!! Εσυ ποιο ειναι το fordaki soy :)
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Εμπειρια απο φιεστα και απο φοκους. Φιεστα το προτερο μοντελο. Φοκους το 1.0 εκομπουστ.
Αν εχει προτζεκτωρ τοτε επελεξε hid xenon με 35β μπαλλαστ 4300Κ ή 5000Κ. Το Κ ειναι η αποδοση χρωματος. 4300Κ ή 5000Κ παραγουν την περισσοτερη φωτεινοτητα και ειναι πιο αποτελεσματικα σε κακοκαιρια και βρεγμενο οδοστρωμα. Βεβαιως πιο δυνατα ειναι με 55β μπαλλαστ, αλλα ειναι πιθανον να φθειρουν πολυ το κρυσταλλο του προτζεκτορος. Νομιζω υπαρχουν και καποια λεντ για προτζεκτορες, ωστοσο τα ξενον προτιμουνται
περισσοτερο για προτζεκτορες.
Επελεξε καποια ποιοτικη μαρκα.
Post automatically merged:

Επιπλεον χρειαζεται canbus, για να αναβουν και να μην παρουσιαζει ενδειξη βλαβης το συστημα.
Υποψιν οτι λεντ και ξενον τα οποια δεν ειναι εργοστασιακα θεωρουνται παρανομα και παρατυπα. Βεβαιως καλον ειναι να ρυθμιστουν τοσο ωστε να ειναι αποτελεσματικος φωτισμος και να μην ειναι στραβωτικο-εκτυφλωτικο για τους αλλους.
Καποιοι δεν τα ρυθμιζουν και ετσι εκτυφλωνουν και στραβωνουν τους αλλους και ειναι επικινδυνο. Σε αλλους η ρυθμιση ειναι μη ορθη και δεν ειναι επαρκης ο φωτισμος το οποιο ειναι και αυτο ανεπιθυμητο και επικινδυνο.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

NikosFiesta2021

Original poster
MK7
Newbie
Aug 25, 2021
7
2
3
Μοντέλο
MK7
σε ευχαριστω πολυ εισουν κατατοπιστικοτατος
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Βεβαιως φροντισε να ειναι συμβατες και αρμοζουσες οι βασεις των λαμπων που θα διαλεξεις. Σε καποια οπως ειναι στο κουτι βγαινουν και εγκαθιστανται.
Σε καποια χρειαζεται η ειδικη αρμοζουσα βαση λαμπας για την εγκατασταση. Και για τις δυο λαμπες.
Πολλοι θα προτεινουν 6000 ή 8000Κ, ωστοσο τα αριστα ειναι 4300Κ και 5000Κ.
 

NikosFiesta2021

Original poster
MK7
Newbie
Aug 25, 2021
7
2
3
Μοντέλο
MK7
καλησπέρα επειδή έκανα μια έρευνα και δεν βρήκα κάτι που να τεριάζει απόλυτα σε αυτά τα στοιχεία που μου έδωσες θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις κάποιο link με το πρωιών ?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
H4;
Post automatically merged:

Post automatically merged:

Δεν τους γνωριζω, δεν κανω διαφημιση, απλως σαν δειγμα.
Post automatically merged:

Αλογονου αυτες.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Τελικως οπως φανηκε το αμαξι εχει ρεφλεκτορες με Η7. Συνεπως και με 55β hid ξενον γινεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Εαν βαλει 55w θα παρει τα φαναρια στο χερι σε 1 χρονο απο την θερμοκρασια. Βαλε ενα 35w και εισαι καλα μια χαρα θα παιξει . Η ενα καλο ΚΙΤ led ωπου παλι μια χαρα θα εισαι .
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Με 55β εφοσον ειναι ρεφλεκτορες κατα πασα πιθανοτητα δεν θα υποστουν βλαβη. Οι προτζεκτορες πιθανως να υφισταντο βλαβη. Ακομη και προτζεκτορες μεγαλοι φαρδεις ομως αντεχουν με 55β. Λεντ ειναι δυσκολο να ταιριαξουν σε τα φαναρια της φορντ.
 
Last edited:

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Με 55β εφοσον ειναι ρεφλεκτορες κατα πασα πιθανοτητα δεν θα υποστουν βλαβη. Οι προτζεκτορες πιθανως να υφισταντο βλαβη. Ακομη και προτζεκτορες μεγαλοι φαρδεις ομως αντεχουν με 55β. Λεντ ειναι δυσκολο να ταιριαξουν σε τα φαναρια της φορντ.

Επειδη περασα απο ολα τα σταδια . . . εχω καταληξει σε αυτα



τα οποια βγαζουν απλα απιστευρα δυνατο φως , καθαρη δεσμη cut off line και απο θερμοκρασιες απλα τιποτα. Τα εχω μετρησει με φωτομετρο και ειναι δυνατα ακομα και μετα απο 1ωρα χρησης. Οτι και να βαλει παντως led , xenon θελει η καπακια μεγαλυτερα η απλα καπακια με τρυπα για να περναει σωστα το led η το καλωδιο. Περι ορεξεως. .
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Τι φαναρια εχει το αμαξι σου;
Σε ομιχλη, χιονι και βροχη δοκιμαστηκαν;
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Φαναρια με projector εχω , σε ομιχλη εχω βαλει LED της ιδιας σειρας αλλα σε 3000Κ για να μπορω να βλεπω . Σε χιονι που ρωτας δεν ετυχε σε βροχη τα πηγαν αψογα τα πορειας κανενα θεμα . Αλλωστε τα xenon μπλεδιζουν ειδικα αν δεν εχει καλη λαμπα (cn light , morimoto )
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread