Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Α χα.. μάλιστα. Καταλαβαίνω. Και εγώ το ίδιο έκανα και κάνω. Δεν κινούμαι εκτός Αττικής αλλά σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας με αποτέλεσμα επειδή υπάρχει συνεχής ροή να έχω ταχύτητες ως και 100 km/h αλλά με στροφές χαμηλές και γκάζι ίσα που. Που και που και επίτηδες, παρόλο που είμαι με τέτοιες ταχύτητες, κατεβάζω ταχύτητα και πάω κάποια χιλιόμετρα επίτηδες με αυξημένες στροφές. Πόσα χιλιόμετρα έχεις στο αμάξι? Εγώ πάντως αναγεννήσεις έβλεπα κάθε περίπου 500km.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Έχει 34.000 Km. Τις αναγεννήσεις δεν μπορώ με σιγουριά να πω πόσο συχνά κάνει καθώς δεν έχει λαμπάκι. Η αλήθεια είναι πως συμπεραίνω πως κάνει αναγέννηση από κάποια κοψίματα που κάνει εν κινήσει. Λίγες είναι οι φορές που το έχω σταντάρει με αναμένω βεντιλατέρ και αυξημένη στιγμιαία κατανάλωση 0,7-0,8 lit/h.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ το καταλαβαίνω πάντα και σημειώνω. Έτσι και το έχω καταλάβει στο πόσα κατά μέσο όρο κάνει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για όσους περιμένουν να δουν εργοστασιακές καταναλώσεις

To Fiesta 1.0EB θεωρητικά έχει εντός πόλης 5.9lt/100χλμ :D :D :D

2re1wro.jpg
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλά εσύ το τερμάτισες... Τέτοιες καταναλώσεις δεν βλέπω ούτε όταν του πίνω το αίμα...!

Μου φαίνεται όμως υπερβολικά μεγάλη η κατανάλωση σου. Κινείσαι συχνά σε ανηφορικά κομμάτια? Το trip, είναι κοντά στην πραγματικότητα? Έχεις πχ γύρω στα 400χλμ αυτονομία σε αυτές τις συνθήκες? Τα λάστιχα σε τι πιέσεις είναι?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Επίσης πότε έκανες τελευταία φορά reset? Βλέπω σχετικά γεμάτο ρεζερβουάρ και μήπως πρόσφατα και από τότε  περίεργα δρομολόγια (συχνά και κοντινά εντός πόλης)?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
Καλά εσύ το τερμάτισες... Τέτοιες καταναλώσεις δεν βλέπω ούτε όταν του πίνω το αίμα...!

Μου φαίνεται όμως υπερβολικά μεγάλη η κατανάλωση σου. Κινείσαι συχνά σε ανηφορικά κομμάτια? Το trip, είναι κοντά στην πραγματικότητα? Έχεις πχ γύρω στα 400χλμ αυτονομία σε αυτές τις συνθήκες? Τα λάστιχα σε τι πιέσεις είναι?

Για την ακρίβεια, το προηγούμενο ντεπόζιτο μου έβγαλε μετρημένα 402χλμ :D Τα λάστιχα είναι μετρημένα και ξαναμετρημένα στις σωστές πιέσεις (που κοιτάω κάθε φορά στη πόρτα, γιατί τις ξεχνάω).

Πέραν του ότι πάω σβέλτα ;) το βασικό πρόβλημα είναι ότι το μικρό κάνει κυρίως μικρές διαδρομές, πολλές φορές δεν προλαβαίνει καν να ζεσταθεί, και οι περισσότερες είναι 1η-2α, σταμάτα-ξεκίνα, σε πηγμένη Μεσογείων, Χαλανδρίου και Κηφισίας (καταλάβετε το ρυθμό).

Έχω κάνει πλέον 20Κ χλμ, οπότε το έχω μετρήσει με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους, 1, 2 ή 3 ντεπόζιτα, μόνα τους, συνδυαστικά κλπ κλπ...

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε 1-2 λίγο πιο "εκτός πόλης" διαδρομές, είναι ότι πέφτω πάρα πολύ εύκολα τριγύρω στο 8, εφόσον πηγαίνω σχετικά σβέλτα. Ακόμα και αυτό όμως απέχει +50% από το εργοστασιακό 4,κάτι για εκτός πόλης.

Έχω βαρύ πόδι, τι να κάνουμε....  :D
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Βρε μήπως έχεις κανέναν γείτονα που σου αδειάζει το ντεπόζιτο τα βράδια... χα χα χα? Μάλλον πρέπει να βάλεις πρόγραμμα σύντομα, πιστεύω θα δεις χαμηλότερες καταναλώσεις (ή που θα κάνεις νέο αρνητικό ρεκόρ.. :D)
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Πολυ μεγαλη καταναλωση εχεις! εγω επιτηδες μηδενισα μετρητη αρχες ετους 1/1/18 μεχρι σημερα χονδρικα περιπου εχω κανει 2000 χλμ δεν εχω παει ταξιδι ακομα λογω ατυχιων, η δουλεια μου ειναι 5 χλμ απο το σπιτι πηγαινω απο τα στενακια με 1η και 2α ταχυτητα και ολο να σταματαω σε στοπ πανω απο 10 στοπ. και εχω καταναλωση 5.8 με 5.9 και αν παω καμια βολτα μακρια πεφτει 5.7 με 5.8.
 

oPatrinos

Newbie
Jun 24, 2018
7
0
0
Γεια σας παιδιά....θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω...είμαι ανάμεσα σε ένα 1000αρι με 100 άλογα και ένα 1.4 deasel 70 αλογα....κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει η οικονομία (καύσιμα και σέρβις) οπότε με περίπου 15-20.000 χλμ που θα κάνω μικτά εντός και εκτός πόλης θα έχουν διαφορά μεταξύ τους;; Και αν ναι για τι διαφορές μιλάμε;
Επίσης να αναφέρω ότι το ένα είναι Mk7 f/l 48.000 χλμ και το diesel το mk7 94.000 χλμ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα,

Διαφορά θα έχουν σίγουρα σε οικονομία. Η κατανάλωση του ντιζελ θα είναι χοντρικά γύρω στα 5lt/100km ίσως και λιγότερο αναλόγω την χρήση και η τιμή πετρελαίου είναι και πιο φθηνή από τη βενζίνη. Για το δε βενζινοκίνητο (δεν είχα ποτέ ΜΚ7/ΜΚ7FL βενζίνη), έχω ακούσει για καταναλώσεις από 7lt/100km ως και 8+lt/100km αναλόγως τη χρήση και πάλι. Συνδυαστικά λοιπόν, η οικονομία σε καύσιμο είναι πολύ μεγάλη. Εδικά με τα χιλιόμτερα που λες ότι κάνεις, σίγουρα αξίζει.

Παρόλα αυτά, το ντίζελ σε πρόβλημα που μπορεί να προκύψει μελλοντικά στο φίλτρο μικροσωματιδίων dpf ή και στην αντλία πετρελαίου μπορεί να σε κάνει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη και τα 94.000 km που δε ξέρεις πως έχουν γίνει κιόλας δε ξέρω αν θα ανησυχούσα και λίγο. Προσωπικά είτε θα έκανα όσο πιο εξονυχιστικό έλεγχο μπορώ (βιβλίο σέρβις, επίσκεψη σε καλό συνεργείο της επιλογής μου κτλ), είτε θα έβαζα επιπρόσθετα χρήματα για να πάρω κάτι με λιγότερα χιλιόμετρα.

Τέλος, τα 75 άλογα είναι λίγα σχετικά, εκτός και αν πραγματικά δε σε νοιάζει καθόλου το να έχεις ένα σβέλτο αμάξι (στα λογικά καθημερινά φυσιολογικά επίπεδα λέγοντας).
 

moytas

Rookie
Dec 8, 2019
18
0
1
θεσσαλονικη
Καλημερα καλησπερα παιδια . Μετα απο πολυ αναζητηση και χρονο αποφασησα να αγορασω ενα ι20 χιουνται ή φιεστα στ-λινε 1000 125hp Μ6 στα ιδια και τα 2 κυβικα και ιππους. Εχω καταληξει 90% οτι μου τεριαζει το φιεστα λογο ποιοτητας φυσικα και ομορφιας. Αλλα το θεμα ειναι στην καταναλωση του φιεστα.Εχω παρα πολα βιντεακια και κριτηκες για το στ λινε και λενε οτι η καταναλωση που λεει η φορντ ειναι ψευτικη . Καποιο λενε για 12 λιτρα μεχρι 7,1 εχω δει. Φυσικα ειναι στο ποδι του καθενος αυτο . Ειμαι κατοχος ενος ιμπιζα 1400 100 hp 2003 μοντελο και  η καταναλωση του ειναι περιπου 180χιμ με 170 περιπου 30 ευρο. Δεν θα ηθελα παλι να ειμαι στα ιδια .
Εχει καποιος το ιδιο μοντελο να με πει την γνωμη του γιατι απο τα βιντεακια και απο τα σιτε που κανουν δοκιμες δεν βρισκω ακρη
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
180 χιλιόμετρα απόσταση με 170 km/h ταχύτητα εννοείς; Τα 30 ευρώ με τι τιμή βενζίνης στο λίτρο;
Σε μια πρώτη ανάγνωση και αν κατάλαβα καλά τι γραφεις, θα σου έλεγα να μην περιμένεις θαύματα. Αν δηλαδή τα περίπου 30 ευρώ γίνουν περίπου 28, γιατί για 25 χλωμό, θα είσαι ικανοποιημένος;
 

moytas

Rookie
Dec 8, 2019
18
0
1
θεσσαλονικη
λαθος διατυπωση φιλε μου εκανα . 180 με 170 χιλιομετρα κανω με 30ευρο. περιπου καιει 10-11λτρα στα 100χιλ  εκτος πολης. εκτος πολης τρεχω 100 με 90 χιλιομετρα την ωρα. τωρα μεσα στην θεσσαλονικη παμε στα 120χιλ . με 30 ευρο βενζινη. (τιμη βενζινης 1,55) .
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Δεν είναι τυπική για τέτοιο Ibiza η κατανάλωση που γράφεις. Σε αυτές τις συνθήκες αυτά τα αυτοκίνητα είναι κάτω από τα 9 lt/100 km. Δε σε αμφισβητώ. Απλα θεωρώ οτι κάποιο προβληματάκι παίζει με το αυτοκίνητο.

Σε Leon 1,4 Tsi που είχα, τα 10 lt/100 km σε ανοικτό δρόμο τα έβλεπα μόνο όταν έκανα Αθήνα-Καλαμάτα σε 2 ώρες. Η καθημερινότητα ηταν στο 8.

Το Fiesta σύμφωνα με αυτά που λένε τα παιδιά εδώ θα παίζει στο 7 max σε ανάλογες συνθήκες.
 

moytas

Rookie
Dec 8, 2019
18
0
1
θεσσαλονικη
οποτε στα 7 σιγουρα ειναι μια αξιολογη διαφορα. Σημερα πηρα το φιεστα του πεθερου μου (εχει περιπου 4χιλιαδες χιλιμερα) πρωτη φορα και  εκανα πολυ καλο τεστ ντραιβ. ειναι το τιτανιουμ με τα 100 αλογα και η καταναλωση ηταν περιπου 6-7λ σε νορμαλ γκαζι . οποτε το ΣΤ με τα 125 ισως ειναι στα 7-8.
Το σεατακι ειναι του 2003 μοντελο το αγορασα το 2007 και ειναι απο τοτε που το πηρα στην ιδια καταναλωση. (τοσο στην βενζινη οσο και στο λαδι  ;D ;D ;D )
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Μεγάλες διαφορές υπολογίζεις μεταξύ 100 και 125. Δε φτάνει το λίτρο η διαφορά τους. Το ίδιο μοτέρ είναι. Όταν δεν πιέζονται το ίδιο καίνε  mka .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Να ξαναπώ εδώ ότι η κατανάλωση δεν μετριέται σε χλμ/ευρώ, αλλά σε λίτρα/χλμ ? :p

Και ναι, ο 1.0ΕΒ μπορεί να είναι πολύ οικονομικός αλλά μπορεί να είναι και πολύ βενζινοβόρος, αναλόγως συνθηκών (κυρίως), το δεξί πόδι και τον τρόπο οδήγησης. Αλλά το ίδιο συμβαίνει με όλα τα μικρά τουρμπάκια, δεν αλλάζει δραματικά η μέση κατανάλωση, μην ακούτε για μεγάλες διαφορές κλπ.

Και φυσικά μην συγκρίνετε με ατμοσφαιρικά, εντελώς άλλος τρόπος οδήγησης, εντελώς άλλη διακύμανση κατανάλωσης.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread