Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gerontas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 10, 2018
15
1
3
Καλησπέρα παιδιά, είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος για την ύπαρξη του συγκεκριμένου φόρουμ, σας συγχαίρω και εύχομαι να έχουμε εποικοδομητικές συζητήσεις.
Πρόσφατα αγόρασα το mk8 titanium με το κινητήρα των 120ps, με τη προοπτική ότι κάνοντας 60-40 αστικά-υπεραστικά χιλιόμετρα θα έχω τόσο οικονομία όσο και άνεση.
Μέσα στον αστικό ιστό προς το παρόν τα πάει περίφημα με μέση κατανάλωση 4.6lt, ωστόσο στον αυτοκινητόδρομο με το ρημάδι το cruise control βλέπω νούμερα αρκετά τσιμπημένα. Στα 120km/hr η κατανάλωση δε πέφτει από τα 6λτ ενώ στα 140 γράφει την απαγορευτική τιμή των 8-9lt πράγμα που με ανησυχεί ιδιαίτερα.
Το αμάξι έχει 2000χλμ και εύχομαι ότι με σταδιακό "στρώσιμο" θα ρίξει λίγο τα νούμερα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλώς ήλθες geronta!
Δηλαδή με 6η, εθνική οδό, σε ίσιο δρόμο (όχι ανηφόρα) η στιγμιαία κατανάλωση βάσει του trip computer είναι πάνω από 6lt; Αν ναι, κάτι δεν πάει καλά, μου φαίνεται αρκετά υψηλή.
Έλεγξε οπωσδήποτε τις πιέσεις των ελαστικών (να είναι σωστές) και "σιγούρεψε" ότι δεν κινείσαι σε ανηφορικό κομμάτι. Το ιδανικό θα ήταν οι μετρήσεις σου να βασίζονται σε μέση κατανάλωση και όχι στιγμιαία. Δηλαδή να κάνεις ένα ταξίδι (έχοντας μηδενίσει το trip computer) π.χ. Αθήνα-Λαμία και Λαμία-Αθήνα και μετά να δεις τη μέση κατανάλωση (με το trip αλλά και το βενζινάδικο).
Σίγουρα είναι άστρωτο ακόμα το αυτοκίνητό σου, θα πέσει η κατανάλωση σταδιακά αλλά όχι και 1-2 λίτρα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Τα νούμερα αυτά καθ'εαυτά δεν είναι και τόοοοοσο τραγικά (πλην του τελευταίου), αλλά στην πραγματικότητα έπρεπε να τα βλέπεις ανάποδα !! Δηλαδή κανά 5-6αρι εντός και 4-5 εκτός πόλης. Βέβαια εξαρτάται και τι εννοείς "κίνηση σε αστικό ιστό" και αν του έχεις φορέσει τίποτα μπάρες, βάσεις, αν έχεις μπαγκαζιέρα ή κουβαλάς ποδήλατα κλπ....
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Κρίνοντας από το δικό μου, θα πω ότι είναι θέμα ποδιού. Μπορώ οδηγώντας νευρικά πολύ να δω τελείως διαφορετική κατανάλωση από ότι οδηγώντας ήπια ή κάνοντας άσκοπη χρήση γκαζιού. Πρόσφατα (εντός Αυγούστου και με καθημερινές διαδρομές Νέα Σμύρνη <--> Μεταμορφωση) σε άδειους δρόμους είχα 4.3lt/100km. Ήπια μεν με ξεσπάσματα δε. Οδηγώντας σαν τρελός, σίγουρα δε θα είχα τόσο και χωρίς τα ξεσπάσματα θα μπορούσα και πιο λιγο.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλως Ηρθες geronta στην οικογενεια των FiestaManiacs. Καλη διαμονη και καλοριζικο το πανεμορφο σου  Fiesta.
Για μενα...κλειστο η ανοιχτο το μοτερ σου ..θα επρεπε να εβλεπες τα νουμερα αναποδα της καταναλωσης οπως ακριβως ανεφερε κι ο The Ace παρακατω.στην εθνικη εισαι με την μεγαλη ταχυτητα ..δεν το ταλαιπωρεις με αλλαγες και μικρες ταχυτητες..παει ξεκουραστα οποτε θα επρεπε η καταναλωση σου να ειναι μικροτερη απ οτι σε οδηγηση σε αστικο κεντρο.
Τωρα παιζει σαφως ρολο αν εισαι φορτωμενος..αν γλυκαινεσαι και το πατας λιγο παραπανω..οποτε αυτοματως ανεβαινει κι η καταναλωση.
Τσεκαρε το cruise οπως ανεφερε κι ο Kostg ...οδηγα σταθερα....και ξαναενημερωσε μας

Και παλι καλοριζικο.. :)
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Αν δε χρησιμοποιήσεις το Cruise Control θα δεις μικρότερη κατανάλωση με σταθερό πόδι. Γενικά το Cruise Control επειδή προσπαθεί πάντα να κρατήσει τη ταχύτητα που του ορίζεις καταναλώνει περισσότερο ανάλογα τη κλίση του δρόμου.
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Όταν κινείσαι χρησιμοποιείς την επιλογή Eco ή το έχεις στο κανονικο?
Από προσωπική εμπειρία με το ίδιο αμαξι και κινητήρα με 4 άτομα και γεμάτο των χώρο τον αποσκευών εχω μια μέση κατανάλωση στα 4.7-4.9
Μεσα στην πόλη με αρκετά ανοίγματα δεν έχω ανέβει πάνω από 5.2
 

gerontas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 10, 2018
15
1
3
Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Θα ξεκινήσω από το τέλος, εντός πόλης δεν οδηγώ με τη λειτουργία eco, μονο το start/stop έχω ενεργοποιημένο και αλλάζω στις 2000rpm σχέση ώστε να μην ανεβάζει υψηλή πίεση ο υπερσυμπιεστής. Μέση κατανάλωση 4,5lt λοιπόν με ελαφρύ πόδι και νορμάλ προσπεράσεις.
Στον αυτοκινητόδρομο, ενώ στα 100km/hr γράφει εξαιρετικά νούμερα ~4lt στα 120-130 βλέπω σταθερά 6lt+ με το κλιματιστικό στο auto 1η σκάλα.
Νομίζω ότι πρέπει να  δώσω λίγο χρόνο στο κινητήρα όπως είπε ο φίλος μέχρι τα 10000χλμ.
Θα δω τι θα μου πουν και τα παιδιά στο συνεργείο όπου θα μπει για γενικό έλεγχο.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δε μπορεί στιγμιαία να είσαι με 4lt/100km για πολλά χιλιόμετρα και η μέση κατανάλωση να είναι 6lt/100km αν η μέση κατανάλωση αφορά αυτές τις διαδρομές. Μηδένισε το trip computer πριν ξεκινήσεις να κάνεις αυτή την απόσταση και δες αφού την τελειώσεις, ποια η μέση για αυτή τη διαδρομή.
Εγώ έχω διανύσει 7400km ως τώρα και ποτέ δεν είδα μέση 6lt/100km. Επειδή έχω 2 trip computers στο ΜΚ8 (όπως και εσύ), χρησιμοποιώ το ένα για να μετράει μέση κατανάλωση από τότε που το πήρα (5.0lt/100km) και άλλο ένα που το χρησιμοποιώ είτε για ειδικές διαδρομές (π.χ. εθνική ταξίδι) ή π.χ. για να μετρήσω κατανάλωση με ένα γέμισμα (όπου το μηδενίζω όταν είναι full.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Στα 10.000 χλμ μηδενίζει αυτόματα και ο πρώτος μετρητής Fiestaris δυστυχώς.  Εγκυκλοπαιδικά γιατί και εγώ αυτό κάνω και στα 10.000 χλμ μηδένισε.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σοβάρα? Οκ... θα σας πω σε 2600 km..! Και έτσι να είναι όμως, δεν είναι μικρό δείγμα τα 10000km..
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Πέρα απο τις συμβουλές που σου δόθηκαν κοιταξε και ποιά είναι η πραγματική κατανάλωση. Δηλ διαιρώντας χλμ και λίτρα κατανάλωσης. Στον μετρητή του αυτοκινήτου δεν έχω και πολυ εμπιστοσύνη. Στο δικό μου (βενζίνη) όταν επιταχύνω με 1η η 2α η στιγμιαία κατανάλωση φτανει να δείχνει  25, 35 η και 40 λιτρα ανα 100 χλμ. ενώ η μέση είναι σε φυσιολογικά όρια.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ακριβώς αυτή τη στιγμή έχουμε παρόμοια συζήτηση στο αδελφό CFH, όπου και παραθέτω την άποψή μου γιατί θεωρώ ότι η ένδειξη του trip είναι η πιο σωστή, καθώς στην διαδικασία υπολογισμού της μέσης κατανάλωσης μέσω των ενδείξεων της αντλίας υπεισέρχονται αρκετά σφάλματα και αστάθμητοι παράγοντες. Για να μην κάνω copy-paste, απλώς παραθέτω την άποψη (βασισμένη πάνω σε επιστημονική θεωρία φυσικά) ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε περισσότερο το νούμερο που δείχνει το trip παρά τα -όποια- δικά μας νούμερα, εκτός φυσικά περιπτώσεων που υπάρχει απάτη είτε στο λογισμικό του οχήματος, είτε στον μετρητή της αντλίας.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Επειδη όπως προανέφερα η ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωση στο δικό μου είναι υπερβολική , μέτρησα μόνος μου τους τελευταίους μήνες την μέση κατανάλωση: διανυθέντα χλμ 2817 και κατανάλωση 200.5 λιτρα. Από την διαίρεση προκύπτει  μέση κατανάλωση 7.1 λ/100 χλμ. Η ένδειξη μέσης κατανάλωσης στο ταμπλώ του αυτοκινήτου ήταν 7.7 λ/100 χλμ. Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα! Με τον Fiestari όταν είχαμε κάνει μια μονοήμερη στο Λουτράκι, φύγαμε φουλαρισμένοι, μηδενίσαμε την μέση κατανάλωση και στο γυρισμό ξανα γεμίσαμε στο ίδιο βενζινάδικο με την ίδια τιμή. Υπήρχε διαφορά στην μέση κατανάλωση που έδειξε το trip computer με αυτήν που υπολογίσαμε εμείς με το γέμισμα της επιστροφής. Να σημειώσω εδώ ότι είχε χρησιμοποιηθεί και cruise control. Η διαφορά εν τέλη είναι ότι έδειχνε 5.8lt/100km μέση κατανάλωση ενώ εμείς την μετρήσαμε 6.2lt/100km.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Εχω  ενα fiesta mk8 100 ps ,καινουργιο με 450 χλμ στο κοντερ (ολα εντος πολης)
Kαταναλωση κατω απο 9 λιτρα δεν εχω δει ακομη  και αυτη στο βενζιναδικο οχι στην οθονη.
Η οδηγηση μου ειναι μεχρι 3500 στροφες το ανωτερο
Θα βελτιωθει η οχι με την παροδο των χιλιομετρων
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread