Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Μια σχετικα ευκολη δουλεια με μεγιστα αποτελεσματα!Οι πεταουδες στο ΜΚ6(1.25,1.4,1.6) ειναι ιδιες.
Η διαδικασια κραταει γυρω στο μισαωρο.

Ξεβιδωνουμε την πεταλουδα απ την εισαγωγή με το κατάλληλο torx
Ξεκουμπωνουμε την φίσα της πεταλούδας 
Περνουμε στα χερια την πεταλουδα και με σπρευ καρμπυρατερ την καθαριζουμε καλα με ενα λεπτο καθαρο πανακι
Προσοχη καθαριζουμε το στομιο της πεταλουδας καλα και απο τις δυο πλευρες χωρις να βαζουμε πολυ χερι στο μηχανισμο.
Αφου εχουμε τελειωσε το καθαρισμα βιδωνουμε πανω στην εισαγωγη (4 βιδες) και ειμαστε ετοιμοι

Μην παραξενευτειτε αν το μοτερ για 5-10sec δουλευει στις 2500,οι στροφες θα πεσουν σταδιακα στα κανονικα
επιπεδα μεχρι να διαβασει ο ecu.

Good Luck!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Υπαρχει θεμα αν κατα το καθαρισμο ανοιξει το στομιο της πεταλουδας?Γιατι στο seat leon του ξαδερφου μου του ειπαν οτι μετα πρεπει να μπει στον εγκεγαλο για ρυθμισμα.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
δεν ξερω τι παιζει με αυτα τα seat :mad:αλλα τουλαχιστον σε οτι αυτοκινητο ειχα ως τωρα την εβγαζα και την καθαριζα μονος,ουτε ρυθμισεις ουτε τιποτα!!!!μακρια απο φολες!!!στο δικο σου δεν θα εχεις τετοιο προβλημα!!!
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
ωραιο το ibiza αλλα δε θα γινει ποτε vw!!!αν το παρεις για σκληρη χρηση δεν θα αντεξει,τα μονα που ηταν σκυλια ηταν τα μοντελα 94-00 που τα εφοδιαζε η vw με τους κινητηρες απο μαντεμι!!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Στα ηλεκτρόγκαζα δεν κάνει να ανοίγεις την πεταλούδα με το χέρι….. υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μη ξαναδουλέψει. ;) 
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
αν θες να μην μπλεξεις πετα μεσα στην εισαγωγη σπρει καρμπυρατερ να τα καθαρισει ολα και μετα αλλαξε και μια τετραδα μπουζι!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
pitbull said:
Υπαρχει θεμα αν κατα το καθαρισμο ανοιξει το στομιο της πεταλουδας?Γιατι στο seat leon του ξαδερφου μου του ειπαν οτι μετα πρεπει να μπει στον εγκεγαλο για ρυθμισμα.

Aυτο που λες ισχυει μονο στα group vag.αν τους βγαλεις την πεταλουδα θελουν
επεναπρογραμματισμο.Σε εμας δεν ισχυει κατι τετοιο.Βγαλε την πεταλουδα,καθαρισε το στομιο
καλα και πιο προσεκτικα εκει που ανοιγοκλεινει.Εγω καποια στιγμη το ειχα παρακανει
και μετα δεν μου κραταγε ρελαντι,συνηλθε μετα απο 15 μερες μονο του.
 

panxris

Rookie
May 16, 2010
11
1
1
southern said:
Οι πεταουδες στο ΜΚ6(1.25,1.4,1.6) ειναι ιδιες.

μια διορθωση απλα οτι το 1.25 εχει πεταλουδα μικροτερης διαμετρου,στα 1.4 και 1.6 ειναι ολοιδιες
 

Nikos ST

Newbie
Mar 13, 2011
3
0
0
αυτα υσχιουν και για το φιεστα ST 05 ?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1300121434[/time]
γιατι μου κανει κατι ανεβοκατεβασματα
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Εγινε και ο καθαρισμος πεταλουδας σημερα με καθαριστικο ειδικα για αυτον τον λογο! Μετα απο 3 χρονια ειχε αρκετη μαυριλα μπορω να πω τωρα λαμπει!!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μιχαλη σε συνεργειο ενος φιλου εγινε η δουλεια αυτος το εκανε δηλαδη. Διαφορα εχω την εντυπωση πως εχει. Καταρχην δεν μου κανει τα κοψιματα - αρυθμιες αλλα ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο. Επισης νομιζω πως εχει καλυτερη αποκριση. Παντως εβγαλε πολυ μαυριλα. Το καθαριστικο ειναι αυτο http://gmauto.gr/index.php/%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/liqui-moly/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B1%CF%82-400ml.html
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
grg019 said:
Μιχαλη σε συνεργειο ενος φιλου εγινε η δουλεια αυτος το εκανε δηλαδη. Διαφορα εχω την εντυπωση πως εχει. Καταρχην δεν μου κανει τα κοψιματα - αρυθμιες αλλα ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο. Επισης νομιζω πως εχει καλυτερη αποκριση. Παντως εβγαλε πολυ μαυριλα. Το καθαριστικο ειναι αυτο http://gmauto.gr/index.php/%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/liqui-moly/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B1%CF%82-400ml.html
αν νομιζεται οτι ειναι πολυ νωρις ειστε γελασμενοι εμενα στα πρωτα 10000 χλμ ειχε προβλημα με σβησιματα και αρυθμιες
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread