Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

revel

Original poster
Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Παίρνει μεγαλύτερο μέγεθος ελαστικού απο το 205-40-18 που δίνει το Fiesta ST MK8; Απ'ότι είδα, οι 18άρες ζάντες του είναι 7,5 x 18. Πιο συγκεκριμένα, χωράει ελαστικό 215-40-18 μέσα στους θόλους;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Στους θόλους μια χαρά χωράει το 215 και η 7.5αρα παίρνει από 205 μέχρι και 235, απλώς η πιο σωστή διάσταση είναι η 225/35/18, για να έχεις όσο το δυνατόν πιο κοντινά νούμερα σε profile, περιστροφές, ενδείξεις κοντέρ κλπ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Jim Verde

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Πολύ μικρό είναι το 35άρι προφίλ για τους δρόμους μας. Θέλει 100 φορές περισσότερη προσοχή σε λακούβες, σαμαράκια κλπ. Το φοβάμαι το 35, μη σας πω και το 45 άρι που φοράει το δικό μου. Περιμένουμε νέα σε περίπτωση αλλαγής διαστάσεων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Jim Verde

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Πολύ μικρό είναι το 35άρι προφίλ για τους δρόμους μας. Θέλει 100 φορές περισσότερη προσοχή σε λακούβες, σαμαράκια κλπ. Το φοβάμαι το 35, μη σας πω και το 45 άρι που φοράει το δικό μου. Περιμένουμε νέα σε περίπτωση αλλαγής διαστάσεων.

Το νούμερο του profile είναι ποσοστό επί του πλάτους του ελαστικού, άρα το 40% του 205 είναι σχεδόν ίδιο με το 35% του 225, δεν αλλάζει το profile του ελαστικού και άρα η συνολική διάμετρος του τροχού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: revel and Jim Verde

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Στους θόλους μια χαρά χωράει το 215 και η 7.5αρα παίρνει από 205 μέχρι και 235, απλώς η πιο σωστή διάσταση είναι η 225/35/18, για να έχεις όσο το δυνατόν πιο κοντινά νούμερα σε profile, περιστροφές, ενδείξεις κοντέρ κλπ.

Με μπερδεύει κάτι. Ποιο είναι το σημείο αναφοράς για να δεις αν κάτι ταιριάζει η όχι? Συμφωνώ ότι οι 225/35/18 είναι ό,τι πιο κοντά. Έστω ότι κάποιος θέλει να βάλει 225/40/18, μπορεί; Αν κάνω σύγκριση με το 205/45/17 βγαίνει φάουλ καθώς η διάμετρος του τροχού με το 225/45/18 είναι μεγαλύτερη από 3% σε σχέση με το 17 (θεωρητικά αυτό μπορεί να επηρρεάσει την πέδηση). Αν κάνω σύγκριση όμως του 225/40/18 με το 205/40/18, τότε η σύγκριση μου δίνει 2.6 φορές μεγαλύτερο συνολικά τροχό και εκεί είναι επιτρεπτό. Οπότε ποιο το σημείο αναφοράς? Και με βολεύει καλύτερα το 225/40. Πιο άνετο, σχεδόν όπως και το 17άρι και πιο διαδεδομένη διάσταση (και άρα και πάμφθηνο, πιο φθηνό και από το 17άρι).
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
τα εχεις μπερδεψει φουλ
καταρχας ξεκιναμε οτι δεν μπορεις να παιξεις με την διαμετρο του τροχου στην ιδια ζαντα. πχ σε μια ζαντα 17αρα δεν μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε λαστιχο που προοριζεται για 18αρα η οτιδηποτε αλλο, απλα δεν μπαινει
οποτε το σημειο αναφορας ειναι οι ιντσες της ζαντας σου, εκτος και αν θα αλλαξεις και ζαντα
πας μας ποια διασταση φορας τωρα και τι θελεις να φορεσεις να σου πουμε
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Η ford προτείνει 205/45/17 και 205/40/18 ως διαστάσεις. Αν κάποιος θέλει να βάλει άλλο πλάτος σε κάποια συγκεκριμένη διάσταση, θα πρέπει να τσεκάρει το προφιλ αντίστοιχα ώστε συνολικά να ειναι όσο πιο δυνατόν κοντά στη συνολική διάμετρο του τροχού που προκύπτει από τις προτεινόμενες διαστάσεις της Ford (για offset επίσης θα πρέπει να το κοιτάξει για να πάρει το αντίστοιχο που υπολογίζει). Λέω λοιπόν, αν κάποιος θέλει να πάει σε 18άρα με πλάτος 225, τότε βάσει των υπολογισμών, το πιο κοντά ειναι το 35άρι προφίλ (όπως σωστά ανέφερε και ο Ace). Όμως, το 35άρι προφίλ έχει διάφορα αρνητικά, την τιμή του ελαστικού, τη διαθεσιμότητα εταιρειών για ελαστικά επιδόσεων κτλ κτλ. Συγκρίνοντας τώρα το 225/40/18 με τα προτεινόμενα εργοστασιακά (με σκοπό να αποφύγει κανείς τα αρνητικά του 35 που ανέφερα και άλλα θετικά όπως πχ την καλύτερη προστασία της ζάντας, την άνεση να προσεγγίζει την 205/45/17), αυτό που λέω είναι ότι σε σχέση με τα 205/40/18 που προτείνει η Ford η απόκλιση είναι αποδεκτή, σε σχέση όμως με 205/45/17 η απόκλιση ξεφέυγει. Ως σημείο αναφοράς δε ξέρω ποιο από τα δύο να χρησιμοποιήσω για να πάω σε κάτι πιο custom, όπως το 225/40/18.

Στο οτι δε μπορώ να παίξω με την διάμετρο του τροχού στην ίδια ζάντα, προφανώς και μπορώ. Αλλάζοντας το πλάτος, αλλάζει και το προφίλ και άρα και η συνολική διάμετρος του όλου τροχού. Όταν π.χ. από 205/45/17 κάποιος βάλει 215/45/17 προφανώς αλλάζει τη διάμετρο του τροχού κατά 1cm.
 
Last edited:

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
οκ ας το παρουμε χαλαρα απο την αρχη, αποτι φαινεται ουτε εγω σε καταλαβα αλλα ουτε εσυ καταλαβες εμενα

1) για αρχη οταν σου ειπα οτι σημειο αναφορας ειναι οι ιντσες της ζαντας σου εννος οτι δεν μπορεις να βαλεις ενα λαστιχο 225/40/18 σε ζαντα 17αρα! το εχουμε αυτο?
2) την συνολικη διαμετρο της ροδας σου προφανως μπορεις να την αλλαξεις παιζοντας με το προφιλ και το πλατος/φαρδος του ελαστικου αλλα και αυτο με μετρο γιατι αν εχεις μεγαλες διαφορες περα απο το οτι η αποκληση της ταχυτητας που θα σου λεει το κοντερ σου και της πραγματικης θα ειναι μεγαλη εχεις και αλλα μειονεκτηματα
3) γιατι δεν μας λες τι αμαξι εχεις τι ζαντα φορας και τι σεταπ θελεις να κανεις τωρα να εχω/ουμε μια εικονα?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
1) Αυτό χρειάζεται να το θίξουμε; Προφανώς δεν τίθεται θέμα συζήτησης.
2) Νομίζω ούτε αυτό
3) Ό,τι λέει ο τίτλος του νήματος, ΜΚ8 ST, το setup που θέλω είναι να παώ σε 18άρα αλλά όχι σε 225/35/18 που είναι το ισδύναμο πλησιέστερο αλλά το 225/40/18. Και αυτό νομίζω το τόνισα και επί αυτού ήταν η ερώτησή μου, τονίζοντας και τα πιθανά προβλήματα.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
τελεια! πλεον ολα ξεκαθαρα
εφοσον ξερεις τις διαστασεις τις εργοστασιακες της ζαντας αρα ξερεις και το σημειο αναφορας και προσπαθεις να μεινεις οσο γινεται εκει μεσα. δλδ θελω να πω υπαρχει σημειο αναφορας
τωρα το ποσο περιθοριο εχεις για να ξεφυγεις απο αυτο το σημειο ειτε απο θεμα offset ειτε απο θεμα συνολικης διαμετρου τροχου ειναι αλλο θεμα. πρωτα απολα πρεπει να δεις αν θα βρισκει σε θολους στο στριψιμο κλπ που αυτο ειναι ευκολο αν πας σε εναν λαστιχά/ζαντά
το πιο δυσκολο ειναι αν θα σου κανει το αποτελεσμα μετα οδηγικα, η οδηγικη συμπεριφορα δλδ
προσφατα διαβασα ενα σχολια στο αγγλικο φορουμ fiesta st ενα παλικαρι εβαλε στο στ3 225 και οτι του χαλασε ολη την συμπεριφορα του αυτοκινητου. βεβαια μπορει καποιος αλλο να κανει την ιδια αλλαγη και να του αρεσει, τετοιες αλλαγες πιστευω πως ειναι ζαριά καθος μιλαμε ενα αυτοκινητο που ειναι πολυ μελετημενο απο το εργοστασιο οσον αφορα το στησιμο του και την αναρτηση του.

το σκεπτικο σου το καταλαβαινω και δεν σου κρυβω πως το εχω σκεφτει και γω, ειδικα βλεποντας την τιμη των PS5 225/40/18 (mono 100e)
2 safe επιλογες ειναι οι revo 18αρε και οι Performance της Ford παλι 18αρες. δεν ξερω βεβαια με τι λαστιχο μπορουν να συνδιαστουν αυτες.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
τελεια! πλεον ολα ξεκαθαρα
εφοσον ξερεις τις διαστασεις τις εργοστασιακες της ζαντας αρα ξερεις και το σημειο αναφορας και προσπαθεις να μεινεις οσο γινεται εκει μεσα. δλδ θελω να πω υπαρχει σημειο αναφορας
τωρα το ποσο περιθοριο εχεις για να ξεφυγεις απο αυτο το σημειο ειτε απο θεμα offset ειτε απο θεμα συνολικης διαμετρου τροχου ειναι αλλο θεμα. πρωτα απολα πρεπει να δεις αν θα βρισκει σε θολους στο στριψιμο κλπ που αυτο ειναι ευκολο αν πας σε εναν λαστιχά/ζαντά
το πιο δυσκολο ειναι αν θα σου κανει το αποτελεσμα μετα οδηγικα, η οδηγικη συμπεριφορα δλδ
προσφατα διαβασα ενα σχολια στο αγγλικο φορουμ fiesta st ενα παλικαρι εβαλε στο στ3 225 και οτι του χαλασε ολη την συμπεριφορα του αυτοκινητου. βεβαια μπορει καποιος αλλο να κανει την ιδια αλλαγη και να του αρεσει, τετοιες αλλαγες πιστευω πως ειναι ζαριά καθος μιλαμε ενα αυτοκινητο που ειναι πολυ μελετημενο απο το εργοστασιο οσον αφορα το στησιμο του και την αναρτηση του.

το σκεπτικο σου το καταλαβαινω και δεν σου κρυβω πως το εχω σκεφτει και γω, ειδικα βλεποντας την τιμη των PS5 225/40/18 (mono 100e)
2 safe επιλογες ειναι οι revo 18αρε και οι Performance της Ford παλι 18αρες. δεν ξερω βεβαια με τι λαστιχο μπορουν να συνδιαστουν αυτες.

Safe επιλογές είναι αρκετές, το γούστο αλλάζει. Και οι Braid μια χαρά είναι π.χ.

Και οι δύο που ανέφερες μπορούν να συνδυαστούν με τα 205/45/18 που προτείνει η Ford, όμως δεδομένου ότι η Revo έχει πλάτος 8, η ζάντα δεν προστατεύεται καθόλου και θέλει για μένα μεγαλύτερο πλάτος ελαστικού. Στην αναζήτηση αυτή λοιπόν και καταλήγωντας και γω όπως ο Ace, ότι η πιο κοντινή διάσταση στα εργοστασιακά δεδομένα είναι η 225/35/18, άρχισα να σκέφτομαι τις 225/40/18 που προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα (τιμή, άνεση, προστασία ελαστικού και πιο ωραία εμφάνιση από το πλάι- δε βγαίνει το σίδερο έξω από το ελαστικό- κτλ κτλ).

Σημείο αναφοράς δεν υπάρχει, όπως είπα, καθώς αυτό διαφέρει αν βασιστείς σε αυτό που υπολογίζεις με δεδομένες τις διαστάσεις τις 17άρας και της 18άρας. Με το ένα είμαι εντός ορίων, με το άλλο εκτός. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ υπολογισμούς και πως γίνονται αυτοί για να σου δώσω να καταλάβεις, αν θες μπορώ όμως. Ο λαστιχάς/ζαντάς δε νομίζω ότι έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα, διότι ούτε αυτός ξέρει (αν είναι σωστός και λάβει υπόψιν) το πραγματικό σημείο αναφοράς. Αν πας σε 2-3 λαστιχάδες, άλλες απόψεις θα ακούσεις και δε θα είναι και βασισμένες κάπου με υπολογισμούς αλλά στο θεωρητικό που νομίζει.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
προσωπικα θεωρω πως σημειο αναφορας ειναι οι ζαντες και τα λαστιχα με τα οποια ερχεται το αμαξι σου απο το εργοστασιο
πχ το δικο σου ερχεται με 7,5 x 18", offset 42,5 mm αυτο ειναι το σημειο αναφορας σου
το γεγονος οτι η ford σου λεει οτι πχ μπορεις να φορεσει και την ζαντα Performance πχ την 17αρα που ειναι 7 x 17", offset 47,5 mm,
ναι μεν δεν ειναι ιδια τα νουμερα αλλα θα δεις με ενα wheel offset calculator οτι ειναι μικρη η διαφορα οποτε δεν ξεφευγεις πολυ
πχ το ΜΚ8.5 ερχεται με ζαντες 7 x 18", offset 42,5 mm
υπαρχουν ανοχες να παιξεις αρκει να μην ξεφυγεις.
εγω ας πουμε δεν ξερω αν θα εβαζα 8αρα ζαντα, αλλος εχει βαλει και δεν εχει κανενα θεμα
εγω ας πουμε δεν θα εβαζα αποστατες αλλοι βαζουν και ειναι κομπλε. ειναι αναλογα το τι θελεις να κανεις
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δεδομένου ότι όλα τα Fiesta και τα ST μπορούν να δεχθούν οποιαδήποτε από αυτές τις ζάντες, είναι όλα ισοδύναμα. Δε σημαίνει ότι αν π.χ. είχα πάρει το ST3 και είχε ήδη τις 18άρες θα βασιστώ σε αυτές και αν είχα πάρει το ST2 θα βασιστώ σε αυτές. Οι performance για παράδειγμα που αναφέρεις έχουν ίδιες διαστάσεις με αυτές του ST-line. Με βάση τους υπολογισμούς, έχουν απλά φτιάξει τα ισοδύναμα 17x7 offset 47,5mm, 17x7,5 42,5mm, δηλαδή λόγω διαφορετικού πλάτους, μετακίνησαν το offset για να μείνει το σημείο στήριξης στο ίδιο σημείο. Με την ίδια λογική και αν κάνεις τους υπολογισμούς, το offset μιας ζάντας με πλάτος 8, θα έπρεπε να ειναι 36 (ωστόσο η Revo τις δίνει με 40). Σε ό,τι αφορά όμως το ελαστικό, έχω άλλη απόκλιση από το 205/45/17 και άλλη από το 205/40/18 που και τα δύο προτείνει η Ford διότι μεταξύ τους δεν είναι ισοδύναμα 100%. Βασιζόμενος στο 1ο για να παώ σε 225/40/18 είμαι οκ, βασιζόμενος στο 2ο για σύγκριση, ξεφεύγω λίγο.. Ιδού και η απορία μου.
Post automatically merged:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι υπάρχουν και performance με 18x8 (με offset 55! πως προκύπτει αυτό?) και προτεινόμενα ελαστικά 235!!/40/18 :unsure: (edit: οκ δεν είναι για fiesta αλλά για focus, αυτό λύθηκε!)


Πάντως η Revo στο βιντεάκι της, φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει βάλει στο demo Fiesta αμάξι 225/35/18 για τις ζάντες της.
 
Last edited:

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
κατανοητά και σωστα ολα αυτα.
αρα σαν ανακεφαλαίωση το ιδανικο ειναι με την 18αρα που θα βαλεις (πλατος 7.5 εως 8) να πας σε 225/35/18 αλλα επειδη δεν υπαρχουν λαστιχα σε αυτες τις διαστασει πας αναγκαστικα σε 225/40/18 νομιζω πως δεν εχεις αλλη επιλογη.
Αν το κανεις θα ηθελα πολυ να γραψεις 2 λογια με τις εντυπωσεις σου αργοτερα
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχουν ελαστικά σε αυτές τις διαστάσεις, αφού ανέφερα και πιο πάνω ότι η revo αν δεις το βιντεο στο youtube, τετοια διάσταση έχει βάλει και με μια αναζήτηση στο google θα δεις οτι υπάρχουν.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
οταν λεω δεν υπαρχουν εννοω ειναι πολυ λιγα και αυτα τα λιγα ειναι οτι ναναι και σε οτι ναναι τιμη
πχ τα PS5 δεν βγαινουν σε αυτη τη διασταση
 

Antonis_Cup

New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Έχω βρει ένα τρομερό σετάκι της rotiform αλλά με ένα πρώτο έλεγχο, η μικρότερη επιλογή βγαίνει σε 18x8.5.
Μάλλον απαγορευτικό το 8.5, σωστά?!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread