Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
turbomaniac said:
η σειρα είναι όπως την είπα:

1. μαθαινεις αν υπάρχει διαθέσιμο πρόγραμμα για τον εγκέφαλο σου.
2. Αν υπάρχει, μαθαίνεις  αν φοράς intercooler
3. Αν φοράς ιντερκουλερ, βάζεις και πρόγραμμα και με το dpf κάνεις ότι σου αρέσει. Αμα θες το καταργείς (το προτείνω για την αξιοπιστία του μοτερ σου), αν όχι το κρατάς και όποτε βουλώσει το αλλάζεις με καινούργιο.
4. αν δεν φορας intercooler, πρωτα βαζεις intercooler και μετά πρόγραμμα.
σε ευχαριστω παρα πολυ αλλα βαλβιδα γιατι να μου καψει το dpf? τι πρεπει να προσεχω με αυτο το φιλτρο??
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το dpf καθαρίζεται με απευθειας ψεκασμό πετρελαίου σε περιοδικά διαστήματα και σύμφωνα με τη μνημη του εγκεφάλου (συντήρηση dpf). Οταν βαζουμε πρόγραμμα και αυξάνουμε πετρέλαια-πιέσεις, αυξάνονται τα καυσαέρια, αλλα δεν έχουμε αντίστοιχη μείωση των διαστηματων συντήρησης του dpf με αποτέλεσμα το dpf να βουλώνει. Αυτό το "βούλωμα" αυξάνει πολύ τη θερμοκρασία των αυλών εξαγωγής της εξάτμισης και έτσι προκαλείται τήξη (λιώσιμο) των βαλβίδων εξαγωγής, το οπόιο κοινώς λέγεται "κάψιμο" βαλβίδων

Μπορει βέβαια προγραμματιστης να σας πει οι μπορει να αυξήσει την περιοδικότητα της συντήρησης. Αν πράγματι γίνεται αυτο, δε χρειάζεταινα καταργηθεί το dpf
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
turbomaniac said:
το dpf καθαρίζεται με απευθειας ψεκασμό πετρελαίου σε περιοδικά διαστήματα και σύμφωνα με τη μνημη του εγκεφάλου (συντήρηση dpf). Οταν βαζουμε πρόγραμμα και αυξάνουμε πετρέλαια-πιέσεις, αυξάνονται τα καυσαέρια, αλλα δεν έχουμε αντίστοιχη μείωση των διαστηματων συντήρησης του dpf με αποτέλεσμα το dpf να βουλώνει. Αυτό το "βούλωμα" αυξάνει πολύ τη θερμοκρασία των αυλών εξαγωγής της εξάτμισης και έτσι προκαλείται τήξη (λιώσιμο) των βαλβίδων εξαγωγής, το οπόιο κοινώς λέγεται "κάψιμο" βαλβίδων

Μπορει βέβαια προγραμματιστης να σας πει οι μπορει να αυξήσει την περιοδικότητα της συντήρησης. Αν πράγματι γίνεται αυτο, δε χρειάζεταινα καταργηθεί το dpf
χιλια ευχαριστω γιατι πρωτη φορα εχω diesel με φιλτρο και δεν το ξερω καν!!!!ξερεις μηπως τι πρεπει να προσεχω με το φιλτρο και καθε ποτε καθαριζεται????γιατι κατι εχω ακουσει για το οταν καθαριζεται δεν πρεπει να σβησεις την μηχανη και πρεπει να πηγαινεις με συγκεκριμενες στροφες (υψηλες) και δεν ξερω τιποτα!!!!! οτι γνωριζεις για αυτο το φιλτρο σε παρακαλω ενημερωσεμε αν μπορεις!!!! σε ευχαριστω παρα πολυ.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
να προσεχεις τα λαδια με το dpf γιατι αν ξεκινησει η διαδικασια αναγεννησης και δεν προλαβει να ολοκληρωθει το επιπλεον πετρελαιο περναει στο καρτερ
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
stathis M said:
να προσεχεις τα λαδια με το dpf γιατι αν ξεκινησει η διαδικασια αναγεννησης και δεν προλαβει να ολοκληρωθει το επιπλεον πετρελαιο περναει στο καρτερ
και πως θα καταλαβω οτι ξεκινησε η διαδικασια και ποση ωρα θελει να ολοκληρωθει και σε εκεινη την περιοδο εκτος του οτι δεν πρεπει να το σβησω τι αλλο πρεπει να κανω????
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Είναι εύκολο, το πηγαίνεις 3 λεπτά με 3.000 στροφές, 4 λεπτά με 4.000 και 5 λεπτά με 5.000. Οδηγίες μηχανικού φορντ για 1.6 tdci δε ξέρω αν είναι το ίδιο και σε σένα.
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
FiestaMk3Xr2i said:
Είναι εύκολο, το πηγαίνεις 3 λεπτά με 3.000 στροφές, 4 λεπτά με 4.000 και 5 λεπτά με 5.000. Οδηγίες μηχανικού φορντ για 1.6 tdci δε ξέρω αν είναι το ίδιο και σε σένα.
αυτο το κανουμε οταν ξεκινησει η διαδικασια!!πως καταλαβαινουμε οτι ξεκινησε ομως για να κανουμε αυτα που μου λες?????
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Χμμμ καλή ερώτηση, θα δεις το ρελαντι να παίζει ανάμεσα σε 850 και 1250 στροφές.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Από όσο γνωρίζω (τουλάχιστον Citroen που ξέρω), όταν ξεκινήσει η διαδικασία αυτή ανάβει σχετική ειδοποίηση στο ταμπλώ, ώστε να μην κάνεις κάποιο λάθος χειρισμό και διακοπεί η διαδικασία (με δυσάρεστες συνέπειες). Στο Fiesta δεν ανάβει κάποια ειδοποίηση ?
 

geovad

Rookie
Dec 10, 2015
22
0
0
turbomaniac said:
2. Αν υπάρχει, μαθαίνεις  αν φοράς intercooler

Το 1.400 δεν φοράει Intercooler.Εγω τοποθέτησα στο δικό μου Intercooler από c-max ή s-max(δεν θυμάμαι ακριβώς από ποιο έβαλε ο μάστορας :D) μαζί με ανοξείδωτες σωληνώσεις.Πρόγραμμα δεν πήγα να βάλω μετά την τοποθέτηση αν και το έχω στο μυαλό μου.

Ο μάστορας μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα.Το αμάξι ούτε μπερδεύει,ούτε αργεί να φορτώσει η τουρμπίνα ούτε τίποτε.Σίγουρα όμως με πρόγραμμα θα δουλέψει καλύτερα το αμάξι γιαυτό και το έχω στα σχέδια μου.

Εδώ μια φώτο των σωληνώσεων:

IMG_5650_zpsuftq60c4.jpg
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
geovad said:
Το 1.400 δεν φοράει Intercooler.Εγω τοποθέτησα στο δικό μου Intercooler από c-max ή s-max(δεν θυμάμαι ακριβώς από ποιο έβαλε ο μάστορας :D) μαζί με ανοξείδωτες σωληνώσεις.Πρόγραμμα δεν πήγα να βάλω μετά την τοποθέτηση αν και το έχω στο μυαλό μου.

Ο μάστορας μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα.Το αμάξι ούτε μπερδεύει,ούτε αργεί να φορτώσει η τουρμπίνα ούτε τίποτε.Σίγουρα όμως με πρόγραμμα θα δουλέψει καλύτερα το αμάξι γιαυτό και το έχω στα σχέδια μου.

Εδώ μια φώτο των σωληνώσεων:

IMG_5650_zpsuftq60c4.jpg
θεσσαλονικη το περασες???και ποσο σου βγηκε ολο??

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1467229267[/time]
FiestaMk3Xr2i said:
Χμμμ καλή ερώτηση, θα δεις το ρελαντι να παίζει ανάμεσα σε 850 και 1250 στροφές.
The Ace said:
Από όσο γνωρίζω (τουλάχιστον Citroen που ξέρω), όταν ξεκινήσει η διαδικασία αυτή ανάβει σχετική ειδοποίηση στο ταμπλώ, ώστε να μην κάνεις κάποιο λάθος χειρισμό και διακοπεί η διαδικασία (με δυσάρεστες συνέπειες). Στο Fiesta δεν ανάβει κάποια ειδοποίηση ?
αρα δηλαδη δεν αναβει κανενα λαμπακι??μονο απο τις στροφες το καταλαβαινεις??και αν ειναι απο τις στροφες μονο εκεινη τη στιγμη τι πρεπει να κανεις??γιατι ποιο πανω που μου ειπε ενας φιλος για την πορεια εμενα δεν παει 5000στροφες,μεχρι 4500στροφες παει.
 

geovad

Rookie
Dec 10, 2015
22
0
0
vanakias said:
θεσσαλονικη το περασες???και ποσο σου βγηκε ολο??
Θεσσαλονικη ναι,στο Monster garage στα διαβατα.Συνολο μου βγηκαν 380 ολα μαζι.
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
Γνωριζει κανενας εαν την ωρα της αναγενησης αναβει λαμπακι??? και τι κανουμε την περιοδο της αναγενησης????
 

geovad

Rookie
Dec 10, 2015
22
0
0
Νομιζω ανάβει αλλά δεν είμαι σίγουρος,την ώρα που κάνει αναγέννηση πάντως δεν κάνεις τίποτα.Το αφήνεις και τελειώνει μόνο του και μετά σβήνεις.
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
geovad said:
Νομιζω ανάβει αλλά δεν είμαι σίγουρος,την ώρα που κάνει αναγέννηση πάντως δεν κάνεις τίποτα.Το αφήνεις και τελειώνει μόνο του και μετά σβήνεις.
ααααα δεν χρειαζεται δηλαδη να κανεις πορεια αναγκαστικη με συγκεκριμενες στροφες και συγκεκριμενη ωρα????
 

geovad

Rookie
Dec 10, 2015
22
0
0
Εμενα ο μηχανικος μου μου το ειχε πει.Μια φορα μου ειχε πει,ενα φιεστα σαν το δικο μας εκανε αναγέννηση και επειδη ο οδηγος είχε φοβηθει τοτε το εσβησε πανω στην αναγέννηση.Αποτελεσμα?Βαρεσε μηχανη...
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
geovad said:
Εμενα ο μηχανικος μου μου το ειχε πει.Μια φορα μου ειχε πει,ενα φιεστα σαν το δικο μας εκανε αναγέννηση και επειδη ο οδηγος είχε φοβηθει τοτε το εσβησε πανω στην αναγέννηση.Αποτελεσμα?Βαρεσε μηχανη...
εσυ καταλαβαινεις ποτε κανει το δικο σου???το μοντελο ειναι και ποσα χιλιομετρα εχεις???σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!
 

geovad

Rookie
Dec 10, 2015
22
0
0
Τιποτε φιλε,σε εμενα δεν εχει τυχει καμια φορα να κανει αναγέννηση το φιλτρο.

Ειναι 11ος του 2010 μοντελο το δικο μου,με 93.000 χιλιομετρα αυτη την στιγμη.
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
geovad said:
Τιποτε φιλε,σε εμενα δεν εχει τυχει καμια φορα να κανει αναγέννηση το φιλτρο.

Ειναι 11ος του 2010 μοντελο το δικο μου,με 93.000 χιλιομετρα αυτη την στιγμη.
σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!!!
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
μολις μιλησα με ford βροχιδης και με ενημερωσε ο αρχιμηχανικος τους οτι το μοντελο του 2011 δεν εχει dpf
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread