Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Crazy said:
Για δες το γτ αν είναι έτσι,να μν προχωρήσω στην αγορά Ngk,που το χω στο πρόγραμμα.
Κάτσε να δούμε....
Άλλαξα μπουζι με τα γνήσια....και τίποτα...το αμάξι είναι στον μηχανικό...μόλις την ξεφόρτωσα..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Τα ιριδίου τα έβαλα πάλι πάνω,το πρόβλημα ήταν από την λάθος μου τοποθέτηση του πολλαπλασιαστή.Με την πρώτη ευκαιρία θα το φτιάξω πιο οργανωμένα
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
Τα ιριδίου τα έβαλα πάλι πάνω,το πρόβλημα ήταν από την λάθος μου τοποθέτηση του πολλαπλασιαστή.Με την πρώτη ευκαιρία θα το φτιάξω πιο οργανωμένα
Με φυσά δν κουμπώνει; πως γίνεται λάθος τοποθέτηση;  :eek:
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ενα προβλημα που ειχα ηταν μετα απο μερικα χιλιομετρα με καινουρια μπουζι αρχισα να εχω μερικα κοψιματα σε χαμηλες στροφες σε αποτομο πατημα γκαζιου οταν εβλεπε φορτιο ο εγκεφαλος δηλ

οτι μπουζι και να δοκιμασα εκανε το ιδιο. ηλυση βρεθηκε κλεινοντας το διακενο απο τα μπουζι απο 1.3 που εχουν σε 0.9 (με φιλερ)
κοψιματα τελος και μια ελαφρια αυξηση ροπης σε μεσαιες στροφες
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μαλλον είσαι ψιλο-πλούσιος ή αρκετα φτωχος σε κάυσιμο στα μισά γκάζια για να χρειάζεται 0.9 διακενο. 0.8 δουλευουν τα τουρμπίσια να καταλάβεις..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
προσωρινά βγάλε τον αέρα απο το ρυθμιστη πιεσης καυσιμου στη μπεκιέρα (και ταπωσε το σωληνάκι). Στα μεσαία γκαζια θα ψιλοστρώσει μεχρι να διορθωσεις το προγραμμα. Θα καιει λίγο παραπάνω βέβαια, να ξέρεις.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
διορθωθηκε με ποιο ψιλο σωληνακι υποπιεσης στην canister valve solenoid
δεν ρισκαρω να ταπωσω τον ρυθμιστη πιεσης βενζινης δεν υπαρχει λογος
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Τελικα για τα ιριδιου εχει βγαλει καποιος ασφαλες συμπερασμα?
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Μετά από λίγο ψάξιμο και κουβέντα με μηχανικούς κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα για τα μπουζί ιριδίου. Δεν κάνουν τα ιριδίου για όλους τους κινητήρες. Η σπίθα που μπορεί να δημιουργηθεί μπορεί να τρυπήσει και κύλινδρο .
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
και εμένα αυτό ακριβώς μου είπαν σε ένα αρκετό σοβαρό συνεργείο με εμπειρία στα Ford , μαμά και πάλι μαμά !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693 and Enigmatic_fiesta
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
και εμένα αυτό ακριβώς μου είπαν σε ένα αρκετό σοβαρό συνεργείο με εμπειρία στα Ford , μαμά και πάλι μαμά !!
όπως βλέπεις μου έδωσες τροφή για σκέψη κι εγώ το έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα ;)😁
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εγω παιδιά τα έχω χρόνια πάνω και μαζί με τις υπόλοιπες αλλαγές σίγουρα δεν χάνω αλλά δεν ξέρω και αν κερδίζω κάτι. Σιγουρα ζημιά δεν σου κάνουν...
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εγω παιδιά τα έχω χρόνια πάνω και μαζί με τις υπόλοιπες αλλαγές σίγουρα δεν χάνω αλλά δεν ξέρω και αν κερδίζω κάτι. Σιγουρα ζημιά δεν σου κάνουν...
καλά το σίγουρο δεν το λες έτσι απλά , για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να ανοίξεις το μοτέρ να δεις σε τι κατάσταση είναι οι κύλινδροι , από την άλλη για να το λένε τόσα συνεργεία σημαίνει ότι έχουν δει πολλά τα μάτια τους ..
 

PetrosScH

Newbie
Jul 25, 2020
5
0
1
τελικα με τα ιριδιου εχουμε χαμηλωτερη καταναλωση?σκεφτομαι για τα denso itv16 να δω αν θα πεσει η καταναλωση.
Καλησπερα, εχω φορεσει ITV16TT της Denso. Καποια διαφορα δεν εχω δει, αλλα να αναφερω οτι ο 1ος λαμδα ειναι εκτος και απο μπουζοκαλωδια/πολλαπλασιαστη εχω τα μαμα.
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Πείτε παίδες και οι υπόλοιποι όσοι έχετε βάλει ιριδίου την άποψη σας. Έχετε κάποιο πρόβλημα με αυτά?
 

panxris

Rookie
May 16, 2010
11
1
1
115.000χμ με ένα σετ NGK LTR5IX-11.είχα κλείσει 2 φορές το διάκενο όσο τρωγονταν, αλλά δούλευαν ρολόι ως το τέλος. τα είχα φέρει από Αγγλία 2 σετ πριν καμιά 10ρια χρόνια. Τώρα φοράω το δεύτερο σετ, τα άλλαξα προληπτικά τη μέρα που έβαλα υγραέριο . Επειδή ήθελα να έχω ένα σετ ρεζέρβα και δε μπορώ πλέον να τα βρω πουθενά, πήρα ένα σετ denso ITV16TT.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Θα κάνω μια δοκιμή με αυτά εδώ

NGK Μπουζί Αυτοκινήτου V-Line NR25 7586​

 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread