Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
http://www.ebay.com/itm/28mm-1-1-BLUE-RADIATOR-WATER-TEMPERATURE-GAUGE-JOINT-PIPE-SENSOR-ADAPTER-/190739471663?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AFord|Model%3AFiesta|Year%3A2011&hash=item2c68f55d2f&vxp=mtr
με τον ανταπτορα αυτον μπορει να συνδεθει οργανακι για την θερμοκρασια του νερου
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συνδεεται στη σωληνα που πηγαινει στο ψυγειο νερου απ' οτι βλεπω, οποτε εκει μπαινει και ο αισθητηρας θερμοκρασιας απο το οργανο.
 

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ακριβως!χωρις να χρειαστει να κοπει ουτε το κολλαρο ουτε τιποτα! αλλα που τοποθετειται?στην εισοδο ή στην εξοδο?
 

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Το να δειχνει ειναι θεμα οργανου νομιζω αλλα οπως κ να χει μια πληροφορηση θα υπαρχει!απωλεια δεν νομιζω να χει μιας κ το κολλαρο αντι να πιασει πανω στο ψυγειο,θα πιασει πανω στον ανταπτορα κ με ενα αλλο κομματι κολλαρο το  πιανεις στο ψυγειο!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για να μπει χρειάζεται να κοπεί το κολάρο!!! Σωστή θέση είναι στην επιστροφή του νερού και όσο γίνετε πιο κοντά στο μπλοκ (από την μέση της διαδρομής του κολάρου και ως προς το μοτέρ).

Η σωστή θερμοκρασία που θα δείχνει εξαρτάτε από την ποιότητα του οργάνου και την τοποθέτηση του αισθητήρα!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι... λέγοντας επιστροφή πιο πάνω εννοούσα ότι πρέπει να μπει στο κολάρο που φεύγει από τον κινητήρα ως προς το ψυγείο (αυτή έξαλλου είναι και η σωστή φορά του κυκλώματος απλά υπέθεσα ότι είναι γνωστό αυτό) για αυτό ανέφερα η τοποθέτηση του να είναι κοντά στο μοτέρ. ;)
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
ολα αυτα τα εχω κανει σε αλλο αυτοκινητο! λοιπον δοκιμασμενα σε πραξη!το οργανο αυτο θα δειξει την θερμοκρασια του ψυγειου,στην εισαγωγη του κολαρου το νερο περνα απ την αντλια στην εξαγωγη απο το θερμοστατη!η σωστη θερμοκρασια ειναι η μεγιστη θερμοκρασια που ανεβαζει ενα μοτερ!δηλαδη στη κεφαλι,στο καπακι οπου γινεται η καυση.στο ταμπλο εβλεπα θερμοκρασια μηχανης και στο οργανο θερμοκασια ψυγειου!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Παιδιά πλέον το f/l στην μικρή οθονουλα που έχουμε για τα χιλιόμετρα εμφανίζει και θερμοκρασία! Αραγε άμα βάζαμε απο fl θα λειτουργούσε;
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Δηλαδή σκέτη αν αλλαχτει η οθόνη δν θα λειτουργεί;
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η οθονη δεν αλλαζετε σκετη αλλα ειναι μαζι με τα οργανα του αυτοκινητου.
Οτι ενδειξεις δειχνει προερχονται απο τον εγκεφαλο.Στα δικα μας η πληροφορια αυτη δεν υποστηριζετε οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα με αυτο τον τροπο.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Οπότε άκυρο...κρίμα γιατί θα ήταν όμορφο και χρήσιμο ..δν πειράζει...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πιστευω-οπως εχουμε πει και πιο πισω-θα σου ερθει πιο οικονομικα και πιο βολικα να βαλεις ενα οργανακι απο το να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια ;)
 

batsi

New member
Jan 23, 2012
53
0
6
Πάντως θα ήταν πολύ χρήσιμο να είχαν τα fiesta μας ένδειξη θερμοκρασίας
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
εχει βαλει κανενας οργανακι? εχω ψηθει τον τελευταιο καιρο μιας που ειναι και πολυ χρησιμο...εχω ξηλωσει τον αριστερα αεραγωγο (απλα να δω αν μπορει να μπει εκει)..Ξερει καποιος αν μπορω να το βαλω και μονος μου ή πρεπει οπωσδηποτε να παω σε ηλεκτρολογο?
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Εχουν στην οθόνη του  καντράν!
Σε φωτογραφίες το έχω δει!
Δεν ξέρω αν βγαίνει έτσι ή γίνεται με κάποιον προγραμματισμό!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread