Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εχω το 7..οχι το 7,5..μιλαω για aftermarket οργανακι..
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Κάποιο μπέρδεμα έγινε...γιατί είδα ότι κάποιος ρωτούσε για το 7,5 κάτω από το δικό σου ποστ και απάντησα σ εκείνον!

Πάντως για το όργανο που Ρωτάς εσύ είναι εύκολο να το βάλεις και μόνος σου!
Άδειασε πρώτα τα νερά, μετά κόψε το κολάρο, βάλε τον ανταπτορα με τον αισθητήρα ανάμεσα στα δύο κομμάτια από το κολάρο, γέμισε νερά και έτοιμος!
Μετά μένουν μόνο τα καλώδια!
Στο σχέδιο που θα έχει μέσα το όργανο θα σου λέει πως να το συνδέσεις!
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Τέσσερα ή πέντε ψιλά καλώδιακια είναι μια τρύπα μικρή στο κάτω μέρος του σωλήνα του αεραγωγού και θα βγουν πάνω από το ντουλαπακι! Απλά μόνωσαι με κάτι τον αεραγωγο πριν το όργανο για να μην τρώει τον ζεστό αέρα τον χειμώνα και χαλάσει!
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Γιατι να τα κάνει όλα αυτα και να μην πάρει ενα διαγνωστικο να κάνει την δουλεια του;

Πιο εύκολο
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Καθαρά για οικονομικούς λόγους!
Βρίσκεις πολυοργανα obdμε 100€ που σου λένε σχεδόν τα πάντα!

Έχω βάλει αυτό
http://eautoshop.car.gr/parts/view/3971494/
Εδώ και αρκετά χρόνια και βλέπω την πραγματική θερμοκρασία
και όχι αυτή που δείχνει το καντράν μου (focus mk2) που είναι συνέχεια στους 90 και ας πάει 120 ή 60!
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
χαχαχα..οντως αυτο που μενει στη μεση οτι και να γινει ειναι πολυ μπροστα...τωρα μπορει να την πεταξω..αλλα αυτο συνδεεται στη θυρα στο ντουλαπακι κατω απο το τιμονι??
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Ρε παιδια με οθόνη 7,5 δν θα έδειχνε αφού παίρνουν απο τον εγκέφαλο τις ενδείξεις?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οχι μονο την οθονη, αλλα ολοκληρη τη μοναδα των οργανων (instrument cluster). Αλλα μετα αρχιζουν αλλα προβληματα, θα πρεπει να αλλαξεις και τη μεσαια οθονη γιατι θα παραμεινει κοκκινη ενω τα οργανα θα ειναι μπλε και αυξανεται το κοστος.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
fokooo said:
εχει βαλει κανενας οργανακι? εχω ψηθει τον τελευταιο καιρο μιας που ειναι και πολυ χρησιμο...εχω ξηλωσει τον αριστερα αεραγωγο (απλα να δω αν μπορει να μπει εκει)..Ξερει καποιος αν μπορω να το βαλω και μονος μου ή πρεπει οπωσδηποτε να παω σε ηλεκτρολογο?
Έχω βάλει εγώ, μπαίνει κανονικά στον αριστερό αεραγωγό μόνο που θα χρειαστείς βάση. Μπορείς να τη βρεις στο ebay με κόστος γύρω στα 20€, και κουμπώνει πάνω της οργανάκι 60mm. Δε χρειάζεται να κόψεις κανένα κολάρο, το Fiesta έχει ειδική υποδοχή για αισθητήρα θερμοκρασίας νερού πάνω στο μπλοκ και βιδώνει αμέσως χωρίς μετατροπές και πατέντες. Έβαλα και οργανάκι θερμοκρασίας λαδιού, την πάτησα όμως γιατί δεν υπήρχε αντίστοιχη θέση για τον αισθητήρα. Έπρεπε να τρυπήσουμε το κάρτερ και δε μπήκα στην διαδικασία.

Γενικά η τοποθέτηση δε νομίζω πως είναι εύκολη από ερασιτέχνη. Καλύτερα να πας σε ηλεκτρολόγο.

Σχετικά με τη θερμοκρασία που δουλεύει το Fiesta έχω να παρατηρήσω τα εξής: το αμάξι δουλεύει σε αρκετα χαμηλή θερμοκρασία. Η κανονική του θερμοκρασία είναι μόλις 65 C. Αν μπεις σε πόλη ανεβάζει στους 80 περίπου και ξαναπέφτει στους 65 μόλις βγεις σε ανοιχτό δρόμο. Το corsa που είχα δούλευε σταθερά στους 90. Αρχικά νόμιζα πως το οργανάκι δε δουλεύει σωστα. Αν το αφήσεις στο ρελαντί όμως για κανα 15λεπτο, ανεβάζει στους 92 και παίρνει το βεντιλατέρ.

Υ.Γ Το οργανάκι που έβαλα είναι της APEXi με κόστος 140€.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Mηπως θα σου ηταν ευκολο σε παρακαλω πολυ να βαλεις καμια φωτο με το σημειο που ειναι το σπυρωμα για να βιδωσει ο αισθητηρας???

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1425198959[/time]
οσο για τις θερμοκρασιες εισαι σιγουρος?γιατι εχω με οργανακι που συνδεεται με την θυρα ΟΒD2 μου γραφει οτι οταν φτασει τους 105 βαθμους ξεκιναει το βεντιλατερ και σβηνει στους 95!!!
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Αν το οργανάκι μέτρησης του φίλου FiestaLPG είναι ακριβές, τότε οι θερμοκρασίες που αναφέρει μου φαίνονται πολύ χαμηλές. Καλύτερα να ελέγξεις το θερμοστάτη σου μήπως έχει κολλήσει ανοικτός....
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θερμοστάτη. Έχει ελεγχθεί.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1425202451[/time]
nos7 said:
Mηπως θα σου ηταν ευκολο σε παρακαλω πολυ να βαλεις καμια φωτο με το σημειο που ειναι το σπυρωμα για να βιδωσει ο αισθητηρας???

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]01, Μαρτίου, 2015, 10:35:59[/time]
οσο για τις θερμοκρασιες εισαι σιγουρος?γιατι εχω με οργανακι που συνδεεται με την θυρα ΟΒD2 μου γραφει οτι οταν φτασει τους 105 βαθμους ξεκιναει το βεντιλατερ και σβηνει στους 95!!!
To δικό μου είναι 1.4 96ps δε ξέρω αν δουλεύουν σε διαφορετικές θερμοκρασίες. Πάντα το βεντιλατέρ μου ανοίγει στους 92 c. Στην ίδια θερμοκρασία άνοιγε και στο corsa που είχα.
Δύσκολο για σήμερα αλλά θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
συγνωμη αλλα σιγουρα εχεις κανει κατι λαθος. εχεις καταργησει το αισθητηρα θερμοκρασιας στο καντραν? η εχεις ενωσει τα καλωδια απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας στο μπλοκ στο οργανακι σου? τα δυο καλωδια που βγαζει ο αισθητηρας πανε στον εγκεφαλο του αυτοκινητου μηπως επρεπε να βαλεις τα καλωδια απο το οργανακι σ στα καλωδια που φευγουν απο τον εγκεφαλο?
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Η δουλειά έγινε από ηλεκτρολόγο, δεν έχει πειραχτεί καθόλου ο αισθητήρας θερμοκρασίας του καντραν (φαντάζομαι εννοείς το λαμπάκι) και ο νέος αισθητήρας βίδωσε σε κενή υποδοχή στο μπλοκ όπου πριν δεν υπήρχε τίποτα.
Το οργανάκι είχε 4 καλώδια. 2 πηγαίνουν απευθείας στον αισθητήρα, 1 στα φώτα και 1 στην ανάφλεξη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread