Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχετε βαλει εντελως λαθος τον αισθητηρα. ο αισθητηρας που εχουν τα γιεστα βλεπει νερο και θερμοκρασια στο καντραν εσεις βιδωσατε απλα ενα αισθητηρα πανω στο μπλοκ και ειναι φυσιολογικοτατο να δινει αλλες θερμοκρασιες.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Γιατί δίνει άλλες θερμοκρασίες; Μου εξηγείς τι εννοείς για τον αισθητήρα; Το 7 δε δείχνει καμία θερμοκρασία στο καντράν, μόνο λαμπάκι έχει. Η θέση που μπήκε ο αισθητήρας ήταν γι αυτόν ακριβώς τον σκοπό γιατί να δείχνει λάθος;
 

lazo

New member
Oct 2, 2011
81
0
6
37
γκυζι
FiestaLpg said:
Γιατί δίνει άλλες θερμοκρασίες; Μου εξηγείς τι εννοείς για τον αισθητήρα; Το 7 δε δείχνει καμία θερμοκρασία στο καντράν, μόνο λαμπάκι έχει. Η θέση που μπήκε ο αισθητήρας ήταν γι αυτόν ακριβώς τον σκοπό γιατί να δείχνει λάθος;
η σύνδεση που έγινε είναι σωστή.Για τη θέση που μπήκε ο αισθητήρας δεν είμαι σίγουρος ακριβώς γιατί πρέπει να βλέπει νερό, άρα αν εκεί που τοποθετήθηκε δέν ειχε τπτ , θα έχανες και νερό !!! εκτός και είχε τάπα!!. Σε περίπτωση λοιπόν που είναι τυφλό μέταλλο έχεις ''πυρόμετρο'' και οχι θερμοκρασία νερού!!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=7

δες αυτο το θεμα ;) θα σου εμφανισει την θερμοκρασια του αισθητηρα που εχει το αμαξι ;)
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
To mk7.5 ξέρω πως δείχνει... τα μκ7 δεν έχουν ενσωματωμένο δείκτη νερού;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν ο αισθητήρας δεν έρχεται σε επαφή με το νερό (που απορώ ποιος μάστορας θα έκανε κάτι τέτοιο)η ενδείξεις σου είναι πλασματικές. Βλέπεις μια θερμοκρασία θερμού αέρα λόγο του μπλοκ που ζεσταίνετε.
Με λίγα λόγια ψαξτο άμεσα. O πιο σωστός τρόπος για να δεις την σωστή θερμοκρασία είναι να μπεις στο κρυφό μενού όπως λέει και ο nos7 και να την συγκρίνεις με το οργανάκι που έβαλες.


Υ.Γ  πλάκα πλάκα το γνήσιο apexi έβαλες, η σου το πούλησαν για γνήσιο??
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν έχω εύκαιρη τώρα... αλλά είναι ψηφιακή στην μέση του καντράν... κάτω από τα διανυόμενα χλμ.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
lazo said:
η σύνδεση που έγινε είναι σωστή.Για τη θέση που μπήκε ο αισθητήρας δεν είμαι σίγουρος ακριβώς γιατί πρέπει να βλέπει νερό, άρα αν εκεί που τοποθετήθηκε δέν ειχε τπτ , θα έχανες και νερό !!! εκτός και είχε τάπα!!. Σε περίπτωση λοιπόν που είναι τυφλό μέταλλο έχεις ''πυρόμετρο'' και οχι θερμοκρασία νερού!!!
Νομίζω ότι έχεις δίκιο, μέτρησα θερμοκρασία με το κρυφό μενού και το αμάξι δουλεύει 82 - 83 C και όχι 65 - 70 όπως μου δείχνει εμένα. Μάλλον δεν έρχεται σε επαφη με νερό εκεί που είναι. Καμιά ιδέα για σωστή τοποθέτηση ώστε να πάρω σωστή τιμή;
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
nos7 said:
Μουφα με σπυρωμα επανω στο κολαρο ;)
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κολάρο; Να υποθέσω αυτό που πηγαίνει στο ψυγείο και όχι αυτό που φεύγει από αυτό... Είναι αξιόπιστη λύση ή θα στάζει;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Οχι μουφα με σπείρωμα στο κολάρο. Θα έχει διαρροές και το πιο πιθανό είναι να του το πετάξει λόγο πίεσης.

Υπάρχει ανταπτορας για τέτοια δουλειά και τοποθετείτε στο κολάρο της επιστροφής. Κόβεις το δικό σου κολάρο και ενδιάμεσα μπαίνει αυτός ο ανταπτορας με δυο σφικτήρες.
Καλά ποιος μάστορας σου έκανε αυτή τη εγκατάσταση??

Τυχαία αναζήτηση:
http://www.carxtreme.gr/antaptoras-thermokrasias-neroy-autokinitou.html

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές απορίες όπως επίσης και για τον ανταπτορα του λαδιού που συζητάμε και σε άλλο θέμα
http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?125-%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1/page19
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Ωραίος σε ευχαριστώ. Ξέρεις ποια διάσταση κάνει στο Fiesta?
Για του λαδιου χρειάζεται τον αντάπτορα που μπαίνει στο φίλτρο;
Βρήκα αυτό, είναι μόνο για πίεση;
http://www.carxtreme.gr/antaptoras-piesis-ladioy-autokinitou.html
Η καλωδίωση για του λαδιού είναι έτοιμη όποτε θα το  ξανατοποθετήσω.
Τελικά καλά έκανα που μπήκα στο φόρουμ.  ;)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δεν ξερω αν ισχυει και στο mk7 αυτο αλλα στο mk6 η βελονα στο καντραν σταματαει στους 90 και μενει εκει οταν το νερο περασει τους 81 βαθμους και μενει σταθερη εως και τους 107. το ποιο σωστο για να βλεπει σωστη θερμοκρασια το οραγανακι πρεπει να μπει η μουφα στο κολαρο που βγαινει κατω ακριβως απο το πολλαπλασιαστη και να ειναι κοντα στο μπλοκ. εκει ειναι και ο αισθητηρας νερου του αυτοκινητου
 

lazo

New member
Oct 2, 2011
81
0
6
37
γκυζι
FiestaLpg said:
Ωραίος σε ευχαριστώ. Ξέρεις ποια διάσταση κάνει στο Fiesta?
Για του λαδιου χρειάζεται τον αντάπτορα που μπαίνει στο φίλτρο;
Βρήκα αυτό, είναι μόνο για πίεση;
http://www.carxtreme.gr/antaptoras-piesis-ladioy-autokinitou.html
Η καλωδίωση για του λαδιού είναι έτοιμη όποτε θα το  ξανατοποθετήσω.
Τελικά καλά έκανα που μπήκα στο φόρουμ.  ;)
αν θυμαμαι καλα ειναι 26φ αν θες τη γνωμη μου εγω στον αισθητηρα εβαλα και μια σταγωνα φλατζοκολλα για να μη σταξει νερο. το κολαρο το βρισκεις σε αξεσουαραδικα αλλα θελει υπομονη να βρεις τη σωστη 'η την πλησιεστερη τελος παντων διατομη (καλυτερα λιγο παραπανο παρα λιγο παρακατω για να σφιξει κιολας) κοστιζει περιπου 20 ευρω. αργοτερα θα προσπαθησω να αναιβασω φωτο μηπως σε βοηθησει!!!!!



 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Ωραίος! Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις καλές μετρήσεις; Φτάνει όντως στους 107 C για να πάρει το βεντιλατέρ; Και πότε κάνουμε στην άκρη βρε παιδιά; Στους 120 που θα έχει πάρει φωτιά;  :)Ποιο ακριβώς κολάρο είναι αυτό;
 

lazo

New member
Oct 2, 2011
81
0
6
37
γκυζι
το κολαρο ειναι πανω πανω και συνδεει ψυγειο με μοτερ,απο μετρησεις οκ.αν ομως κανεις κατι μονος σου υπολογιζε οτι θελει μια διαδικασια εξαερωσης τυπικα αν και αυτα τα μοντελα εξαερωνουν μονα τους
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Στην επιστροφή του νερού δλδ. Οκ κατάλαβα. Όχι δε θα το βάλω μόνος μου θα το πάω στο αστροπελέκι που μου τα βαλε να βάλει σωστά και του λαδιού τώρα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread