Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Νέος στην παρέα με ST-Line diesel Chrome blue  winkwink. Η αντιπροσωπία μου έδωσε τιμή 280 για ρεζέρβα, γρύλλο και μπουλονόκλειδο μιας και το αμάξι ήρθε ετοιμοπαράδοτο με κιτ επισκευής. Το 50άρικο που λέτε είναι τιμή προ φόρων για παραγγελία. Όμως έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος θέλει και μεταλλικό χρώμα και ρεζέρβα σε ST-Line diesel θα ξεπεράσει το όριο των 14.000 προ φόρων (το δικό μου ήταν στα 13.994 προ φόρων με μόνο έξτρα το μεταλλικό χρώμα), το οποίο σημαίνει πάνω από 1000άρικο καπέλο στην τελική τιμή του αυτοκινήτου... 
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
καλορίζικο,,και εγω ειμαι στη φάση της παραγγελιας ST line βενζίνη σε chrome blue επίσης! ...και ξαναχαζεύω τις προσφορές :p
εγω επαληθευω πως οπου πήγα ειναι 50€ για αυτα και προσπαθω να κρατήσω και εγω κάτω των 14 την παραγγελία.
(δε πιστευω να το μετανιωνεις το chrome blue γιατι και εγω ημουν μεταξύ μαύρου και αυτού αλλα εχει επικρατήσει πλέον νομίζω)  :D
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Δεν έχω κανένα λόγο να μετανιώσω! Ήθελα ετοιμοπαράδοτο γιατί δεν υπήρχε η δυνατότητα να μείνω χωρίς αυτοκίνητο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σε ετοιμοπαράδοτα 5πορτα St Line diesel υπήρχαν λευκά και κόκκινα με αεροτομή (μου ήταν αδιάφορη όπως και αυτά τα χρώματα), κάποιο με το ηχοσύστημα της bang and olufsen και δε θυμάμαι τι άλλα extra που ξεπερνούσε τα 19.000 τελική τιμή και αυτό που πήρα. Εντάξει θα ήθελα κι ένα τεμπέλη, αλλά ο συνδυασμός του με αυτό το χρώμα πάλι θα με πετούσε εκτός budget λόγω τέλους ταξινόμισης ενώ θα με έκανε να περιμένω κανένα 3μηνο από πάνω...
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Ένα άλλο μειονέκτημα του κιτ επισκευής με τον αφρό είναι ότι αν τον χρησιμοποιήσεις μετά το λάστιχο είναι άχρηστο και πάει για πέταμα.

Από τη στιγμή που υπάρχει χώρος καλό θα ήταν ειδικά σε ταξίδια να υπάρχει μια ρεζέρβα.

Εγώ σκοπεύω κάποια στιγμή να βρω μία μτχ να την βάζω όταν πηγαίνω κάποιο ταξίδι εκτός Αττικής.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστό αυτό, αλλά το δικό σου αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερο. Θα πρέπει να βρεις τουλάχιστον 15" ρεζέρβα, για να χωράει τα φρένα του ST σου.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Ναι το έχω υπόψη μου αυτό που λες.
Και η 15άρα θα θέλει τσεκάρισμα ίσως.

Είχα κοιτάξει και για ρεζέρβα από focus ST 4μπουλονο που λογικά κάνει.
Όταν έρθει η στιγμή θα το ψάξω σίγουρα καλύτερα.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
kostg said:
Κάνει πιστεύω από Focus ST170. Είναι και 16άρα.

Με αυτή τη λογική το σκέφτηκα.
Θα δούμε όταν έρθει η ώρα.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Κάνεις τράμπα μπρος-πίσω αν σου κάτσει η στραβή και είσαι μια χαρά και με τη 14άρα ρεζέρβα. Ό,τι και να βρεις πάρε το. mka
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
MIA επισημανση φιλοι μου.
Εχω την εντυπωση οτι το νεο μοντελο  mk8 εχει καρε 112 και οχι 108 που εχει μεχρι το mk7,5.
Αυτο τελειως τυχαια το εμαθα ψαχνωντας για ζαντες μεταχειρισμενες για το δικο μου το 7,5.
Για κανε μια δοκιμη την ρεζερβα που βρηκες αν μπαινει!!!
Και στην λιστα των αξεσουαρ του εργοστασιου δειχνει οτι οι ζαντες του νεου μοντελου δεν κανουν σε ολα τα προηγουμενα.
 

Kostaspilitsis

Original poster
Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Να ενημερώσω σχετικά με το θέμα της παραγγελίας της ρεζέρβας, όχι ξεχωριστά αλλά στην ίδια παραγγελία που έγινε με το αυτοκίνητο. Οι ρεζέρβες είναι στο τελωνείο. Η Ford ζητάει κάπου 250+ ευρο έκαστος. Η αντιπροσωπεία στέλνει e-mail με έτυμα η τιμή να είναι σύμφωνα με αυτή της παραγγελίας, κάπου 50 ευρό όπου η Ford τα απορρίπτει. Η ιστορία θα κρατήσει μέχρι και το πάσχα. Μετά θα γίνει απλά επιστροφή χρημάτων.
Αν κάποιος παραγγείλει την ρεζέρβα ξεχωριστά θα χρεωθεί κάπου 300 ευρό. Αν κάποιος την παραγγείλει μαζί με το αμάξι θα χρεωθεί γύρω στα 250 ευρό.
Στην διαμόρφωση οχήματος που έχει η ιστοσελίδα της Ford η τιμή είναι ακόμη 50 ευρό. Πρέπει να πας σε αντιπρόσωπο για να δείς την πραγματική τιμή.
Φυσικά όταν λέω ρεζέρβα εννοώ όλο το σετ (ζαντολάστιχο, γρύλο, μπουλονόκλειδο, βίδα που ασφαλίζει την ρεζέρβα).
KARBY κοίταξα αυτό που λες στην ιστοσελίδα wheel-size.com με ημερομηνίες από 2008 μέχρι 2018, για fiesta φυσικά, και το καρέ είναι 108. Φυσικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στην δοκιμή αν μπαίνει.
Fiestaris έχεις pm.
 

takiswrc

Newbie
Jun 5, 2019
7
0
0
Κανονική ζαντα 16αρα χωράει στον χωρο της ρεζερβας στο MK8 ή πέρνει μονο την Μικρή?
 

spyrossss

Rookie
Jun 25, 2016
11
0
1
Εγώ με ένα 50€ καθάρισα πάντως,είχα πάει θεσσαλονίκη και έκανα μια στάση στη Σίνδο στο γνωστό μαγαζί με ανταλλακτικά αποκλειστικά για ford και με έφτιαξαν  ;D ;D.

Μου έδωσε μια 15αρα σιδερένια απο fiesta του 2013,μπουλονόκλειδο και γρύλο. Εφαρμόζει ακριβώς στον χώρο που έχει στο πορτ μπαγκάζ,έβαλα και 3 στρώσεις νάυλον με φουσκάλες για τυχόν κραδασμούς-συντονισμούς.

Επίσης τύλιξα με ναύλον το μπουλονόκλειδο και τον γρύλο και όλα καλά.

Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφίες,έβαλα και την τρόμπα να την έχω καβάτζα ;D

https://imgur.com/66QWbyG
https://imgur.com/nTsW1bF
https://imgur.com/Lk8D2fk
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
takiswrc said:
Κανονική ζαντα 16αρα χωράει στον χωρο της ρεζερβας στο MK8 ή πέρνει μονο την Μικρή?
Οριακά μπορεί να μπει.
Εγώ 17αρα έχω αλλά είναι στριμωγμενη...
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Εξαρτάται και από το λάστιχο που θα φορέσει κάποιος στη ζάντα. Εγώ 14άρα έβαλα.  Αν είμαστε τυχεροί μπορεί και να μη φορεθεί ποτέ.
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
shumakos said:
Εξαρτάται και από το λάστιχο που θα φορέσει κάποιος στη ζάντα. Εγώ 14άρα έβαλα.  Αν είμαστε τυχεροί μπορεί και να μη φορεθεί ποτέ.
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ, στα φρένα σου χωράει;
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Εννοείται ότι χωράει. Σιγά τα τέρατα των 262 mm που έχει μπροστά και δεν θα χωρούσαν σε 14άρα...  :D . Μόνο για το κανονικό ST δίνει 15άρα ρεζέρβα η Ford γιατί έχει μπροστινά φρένα 278 mm.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μιας και μιλούμε για έκτακτη ανάγκη και μιας και τα Mk8 μας έχει το κλασσικό υγρό, καλό είναι να ξέρουμε ότι έχει ημερομηνία λήξης!!! Δείτε στο μπουκαλάκι με το υγρό στεγάνωσης.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread