Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alexisfot

Original poster
Newbie
Dec 11, 2017
3
0
1
Χαιρεται. Πριν ενα εξαμηνο αγορασα ενα νεο fiesta mk8 και για δωρο η αντιπροσωπεια που εγκατεστησε ενα συναγερμο. Χθες ενω ειχα ξεκλειδωσει και μπει κανονικα στο αυτοκινητο καταλαθως πατηθηκε το κουμπι του κλειδωματος ενω ηταν η ποετα ανοιχτη. Ακουατηκε τρεις φορες ο ηχος ης ενεργοποιησης του συναγερμου και αυτο ηταν ολο. Παρκαρα κλειδωσα το αυτοκινητο ολα καλα. Οταν πηγα ομως να το ξεκλειδωσω ενω το αυτοκινητο ξεκλειδωσε ο συναγερμος δεν απενεργοποιηθηκε με αποτελεσμα να ξεσηκωσει τη γειτονια. Το ιδιο ακριβως και αμα ρο κλειδωσεις και το ξεκλειδωσεις.... Εχετε ιδεα τι μπορει να παιζει;
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Παλιότερα αυτοί οι συναγερμοί αν κλειδωνες με ανοιχτή πόρτα κολλαγαν, έκαναν τρεις φορές τον ήχο κλειδώματος και γινόταν αυτό που παρουσιάζεις! Δοκίμασε να κλείσεις όλο το αυτοκίνητο και να κλειδώσεις και ξεκλειδώσεις με τον συναγερμό 2-3 φορές συνεχόμενα. Έτσι ξεκολλαγαν αυτού του είδους οι συναγερμοί. Δοκίμασε το και πες μας.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Fiesta μοντέλο 10-2018
Άνοιξα το πορτ μπαγκάζ από το κλειδί ενώ η μηχανή ήταν αναμμενη
Από εκείνη την ώρα δεν είχα συναγερμό (gemini τοποθετημένος απο Ford)
Κλειδαριές και παράθυρα όλα κανονικά από το κλειδί
Έφυγα και εκεί που πήγα ξανάνοιξα το πορτ μπαγκάζ με αναμμένη μηχανή από το κλειδι
Τίποτα παλι
Έφυγα και όταν έφτασα στο προορισμό μου ο συναγερμός δούλεψε τελεια
Θα πάω αύριο σε συνεργείο απλά αν κάποιος γνωρίζει ας πει
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα,

Μην πας σε συνεργείο. Να πας στην Ford να το κοιτάξουν, όπως έγινε και με μένα.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Fiestaris said:
Καλημέρα,

Μην πας σε συνεργείο. Να πας στην Ford να το κοιτάξουν, όπως έγινε και με μένα.

πήγα στη Ford αλλάξαν μονάδα του συναγερμού και έκανε τα ίδια Μίλησαν με τη gemini και πέρασαν προηγούμενο sofrware μέχρι να βγει το καινούργια software που να είναι συμβατο
Αλλάξαν και σύνδεσμολογια του συναγερμού και απλά τώρα πρώτα μπαίνει ο συναγερμός και μετά κάνει το ηχητικό
Επιπλέον ο συναγερμός παλιά έμπαινε με αναμμένα alarm τώρα οχι
Όλα αυτά στην Ford car center στην Αμφιθεα
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Στην ίδια αντιπροσωπεία αναφέρομαι και εγώ. Είχα 2 φορές θέματα και πήγα να λυθούν. Δώρο μεν αλλά να δουλεύει.
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Αν σε βοηθάω εμένα απο την αρχή αν έχω αναμένα αλαρμ δεν οπλίζει ο συναγερμός. Σε αρκετούς στους 4Τ δεν όπλιζε όταν είχαν κλειδωμένα τα παράθυρα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ είχα αλλά θέματα (αυτό με αλαρμ δεν το έχω δοκιμάσει μάλλον). Παρούσα το πλήκτρο, κλείδωνε το αμάξι αλλά μπιπ μπιπ δεν υπήρχε. Το ίδιο και στο ξεκλείδωμα. 2 φορές έχω πάει.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Εμένα δεν οπλίζει όταν έχω κλειδωμένα τα παράθυρα και μπαίνει μόνο το κεντρικό κλείδωμα. Ρωτώντας στην αντιπροσωπία (Όχι στην Αμφιθέα) μου είπαν ότι αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας. Και καλά ότι για να έχεις κλειδωμένα τα παράθυρα υποτίθεται έχεις παιδί Μέσα στο αυτοκίνητο οπότε μπορεί να πεταχτείς για μια δουλειά λίγων λεπτών και να έχεις αφήσει μέσα το παιδί. Αν όπλιζε ο συναγερμός θα χτύπαγε συνέχεια ενώ το έχουν κάνει έτσι για να είναι ναι μεν κλειδωμένο το παιδί αλλά μη χτυπάει κιόλας.

Δε ξέρω αν ισχύει ή όχι πάντως αν το έβγαλε ο τύπος από το κεφάλι του έχει πολλή φαντασία!!! :D :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μάλλον έχει φαντασία... Γιατί, εσύ θα άφηνες το παιδί σου μέσα στο κλειδωμένο αυτοκίνητο;
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Υποτίθεται μπαίνεις σε ένα μανάβικο για 2-3 λεπτά και καλά για αυτό το είπε. Όχι ότι θα το άφηνες 2 ώρες! Αλλά και πάλι ακούγεται κάπως..
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
merlin said:
Αν σε βοηθάω εμένα απο την αρχή αν έχω αναμένα αλαρμ δεν οπλίζει ο συναγερμός. Σε αρκετούς στους 4Τ δεν όπλιζε όταν είχαν κλειδωμένα τα παράθυρα.

Εμενα μετα τις χθεσινες ρυθμισεις που ανεφερα πιο πανω  ο συναγερμος δουλευει και με τα παραθυρα τα πισω κλειδωμενα ενω πριν δεν δουλευε.
Οσο για τα αλαρμ ουτε σε μενα οπλιζει εαν ειναι  αναμενα 

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1539840719[/time]
Fiestaris said:
Στην ίδια αντιπροσωπεία αναφέρομαι και εγώ. Είχα 2 φορές θέματα και πήγα να λυθούν. Δώρο μεν αλλά να δουλεύει.
Αν πας  κι επιμεινεις θα στα διορθωσουν ολα οπως εμενα χθες
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
andrnith said:
Εμένα δεν οπλίζει όταν έχω κλειδωμένα τα παράθυρα και μπαίνει μόνο το κεντρικό κλείδωμα. Ρωτώντας στην αντιπροσωπία (Όχι στην Αμφιθέα) μου είπαν ότι αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας. Και καλά ότι για να έχεις κλειδωμένα τα παράθυρα υποτίθεται έχεις παιδί Μέσα στο αυτοκίνητο οπότε μπορεί να πεταχτείς για μια δουλειά λίγων λεπτών και να έχεις αφήσει μέσα το παιδί. Αν όπλιζε ο συναγερμός θα χτύπαγε συνέχεια ενώ το έχουν κάνει έτσι για να είναι ναι μεν κλειδωμένο το παιδί αλλά μη χτυπάει κιόλας.

Δε ξέρω αν ισχύει ή όχι πάντως αν το έβγαλε ο τύπος από το κεφάλι του έχει πολλή φαντασία!!! :D :D

οπως παρα πολύ ειπες εχει μεγαλη φαντασια ο τυπος!!!

αυτο το εχω δει σε αρκετα αμαξια με τους εργοστασιακους συναγερμους και μαλλον πρεπει να ειναι καποιο bug των εργοστασιακων συναγερμων!!
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nos7 said:
οπως παρα πολύ ειπες εχει μεγαλη φαντασια ο τυπος!!!

αυτο το εχω δει σε αρκετα αμαξια με τους εργοστασιακους συναγερμους και μαλλον πρεπει να ειναι καποιο bug των εργοστασιακων συναγερμων!!
Aπλα ρυθμιση του συναγερμου που αλλαζει οπως εκαναν σε μενα και οπλιζει με κλειδωμενα τα πισω παραθυρα
Απλα θελει επιμονη στα συνεργεια να στα ρυθμισουν ολα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ή και με μια απλη διοδο στα φλας ;) οποτε να μπορει να τα αναβει οταν οπλιζει και ξεοπλιζει ,αλλα να μην ''βλεπει'' ποτε ειναι αναμενα ;)
 

apatsi

Newbie
Jan 25, 2019
3
0
0
Όταν πατάω να κλειδώσει από το κλειδί κάνει 4 μπιπ αντί για 2 και δεν μπαίνει ο συναγερμός ξέρει κανείς τον λόγο?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread