Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arisgardelis

Newbie
Oct 16, 2019
2
0
0
Δυστυχώς, έπεσες στην κλασική παγίδα του "δωρεάν" συναγερμού. Και εμένα έτσι πήγε να μου την παίξει ο έμπορος, αλλά μόλις του είπα εάν είναι εργοστασιακός, άρχισε να μου λούζει την μάρκα που περνούσανε με τα καλύτερα λόγια, και ότι είναι καλύτερος και από τον εργοστασιακό.
Ευτυχώς δεν την πάτησα, και πλήρωσα τον εργοαστασιακό Thatcham με διπλο-κλείδωμα, και ξεχωριστή μπαταρία και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Ίσα ίσα, που δεν τον έχω ακούσει καθόλου στα 2 χρόνια που τον έχω.
Καλύτερα βρες κάποιο εξωτερικό συνεργείο που να τον ξέρει για να λύσεις το πρόβλημα...
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Καλημερες σε ολους... Ειναι θεμα και αντιπροσωπειας  κατα τη γνωμη μου. Εδω στην Πατρα λογω διαρρηξης και καταστροφης 2 κρυσταλλων στο αμαξι μου, σκεφτηκα να βαλω εκ των υστερων συναγερμο. Και ειλικρινως, ο μηχανικος της αντιπροσωπειας μου ειπε οτι αυτοι που βαζουν απο τη μαλλον αυτοι που κανουν δωρο στην αρχη, δεν κανουν για τπτ, και σιγουρα καποια στιγμη θα δημιουργησουν προβλημα στα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου.  Οποτε να το αποφυγω. !!
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω παραγγείλει το fiesta st line και περιμένω να έρθει σε κάνα δίμηνο. Η αγορά έχει γίνει από την αντιπροσωπεία του Σφακιανάκη στον Κηφισό και σαν δώρο δίνει πίσω γίνε τζάμια, πίσω πατάκια, τρίγωνο - φαρμακείο και συναγερμό. Αξίζει να τον περάσουν τον συναγερμό ή είναι της πλάκας και θα δημιουργήσει προβλήματα ?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι της πλάκας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δημιουργήσει προβλήματα, αν η εγκατάσταση γίνει σωστά, θα δουλεύει μια χαρά.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω παραγγείλει το fiesta st line και περιμένω να έρθει σε κάνα δίμηνο. Η αγορά έχει γίνει από την αντιπροσωπεία του Σφακιανάκη στον Κηφισό και σαν δώρο δίνει πίσω γίνε τζάμια, πίσω πατάκια, τρίγωνο - φαρμακείο και συναγερμό. Αξίζει να τον περάσουν τον συναγερμό ή είναι της πλάκας και θα δημιουργήσει προβλήματα ?

1) φιμέ τζάμια ; εργοστασιακά ήηη τρέχα γύρευε... και αν τρέχα γύρευε τι ακριβώς μάρκα ;;; ποιος θα κάνει την τοποθέτηση ; εγγύηση θα σου δώσουν η σε κανα χρόνο θα ξεφλουδίζουν ; καλό είναι να ρωτήσεις αδερφε !!
2) πατάκια , τρίγωνο φαρμακείο ;; σοβαρα τωρα ;; κουβαρντόπαιδο που είναι !!!
3) Συναγερμός : πονεμένη ιστορία ! Ζήτα του οπωσδηποτε τεχνικές λεπτομέρειες εταιρία και που και απο ποιον θα γινει η τοποθέτηση να ξέρεις ποιον να κυνηγήσεις σε περίπτωση που χτύπα ξύλο συμβεί κάτι !!!!!!!!!!!!! Και φυσικά να του ζητήσεις εγγύηση καλής λειτουργίας !!! ΜΗΝ ΝΤΡΑΠΕΙΣ !!!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
D dimosf1 Με συγχωρείς ρε συ, αλλά είναι δυνατόν να σου έδινε το αυτοκίνητο χωρίς πατάκια;
Συμφωνώ απόλυτα με τον mk6car mk6car. Θα περιμένουμε νέα σου. Για το συναγερμό ήδη έχω γράψει τι έχει συμβεί με εμένα.
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
D dimosf1 Με συγχωρείς ρε συ, αλλά είναι δυνατόν να σου έδινε το αυτοκίνητο χωρίς πατάκια;
Συμφωνώ απόλυτα με τον mk6car mk6car. Θα περιμένουμε νέα σου. Για το συναγερμό ήδη έχω γράψει τι έχει συμβεί με εμένα.
Καλά αυτό μπορεί να είναι το αυτονόητο αλλά η ford γράφει ότι το τρίθυρο το δίνει με χωρίς πατάκια πίσω
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καλά αυτό μπορεί να είναι το αυτονόητο αλλά η ford γράφει ότι το τρίθυρο το δίνει με χωρίς πατάκια πίσω
Καλά τα Πατάκια είναι το λιγότερο να συζητάμε, μάθε οπωσδήποτε για τα φιμε και τον συναγερμό που σου έγραψα φίλε!!! Δεν μου αρέσει που σε αγχωνω αλλά πρέπει να αγχωθείς αν θες να ξέρεις τι αμάξι παραλαμβανεις γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο....
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα περάσω να ρωτήσω για συναγερμό και φιμε και θα σας πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι αδερφέ και κοιτα μην σου πει μισολογα μην ξεχνάς θα του δώσεις μια μικρή περιουσία και ένα αμάξι που θα το έχεις τουλάχιστον 10-15 χρονια ότι συμβεί θα το κουβαλάς καιρό πανω σου !
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Απλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ, γιατί σκέφτηκα μήπως είναι πολιτική της Ford Ελλάς και βάζει αυτά τα έξτρα σε όλα τα αμάξια σαν "δώρο" και λέω θα υπάρχουν παιδιά που θα έχουν εντυπώσεις από το αν έχουν καλή δουλειά ή όχι
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ο εισαγωγέας δεν έχει καμία σχέση με τις συγκεκριμένες παροχές, απλά συνηθίζονται για να γλυκάνουν την προσφορά τους. Πάντα, μα πάντα, ο συναγερμός και τα fume είναι aftermarket και σχετικά φθηνά, ενώ μερικές φορές κάποιοι αντιπρόσωποι δίνουν και αυθεντικά αξεσουάρ, όπως πατάκια, προστατευτικά, μπάρες ή βάσεις κλπ, αλλά και αυτά είναι της τάξης των 50-60€, όχι τίποτα φοβερό.

Σε κάθε περίπτωση έχουμε επιλογές, π.χ. να μην τα πάρουμε καν, να τους πούμε να μας δώσουν ένα μόνο αλλά καλύτερο αξεσουάρ, ή να ρωτήσουμε τι βάζουν, να τους πούμε ότι θέλουμε καλύτερο (π.χ. συναγερμό ή καλά fume) και να πληρώσουμε τη διαφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef, geokats and dimosf1

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Απλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ, γιατί σκέφτηκα μήπως είναι πολιτική της Ford Ελλάς και βάζει αυτά τα έξτρα σε όλα τα αμάξια σαν "δώρο" και λέω θα υπάρχουν παιδιά που θα έχουν εντυπώσεις από το αν έχουν καλή δουλειά ή όχι
φιλε ειχες νεότερα ; μιλησες μαζί τους ;
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Συνηθως οι συναγερμοι που γινονται δωρο ειναι ή Gemini ή patroline ή καποια εταιρεια κινεζικη ωπου δεν ειναι can bus αλλα παιρνουν εντολες απο τις πορτες πραγμα που ειναι τεραστιο λαθος. Οσο αφορα τους 2 παραπανω ειναι Ιταλικοι χρονια και χρονια στο χωρο εταιρειες διχως πολλα πολλα . Κλειδωνει ξεκλειδωνει αυτο . Ουτε κραδασμικο εχουν επανω παρα μονο εκεινα τα αντιαισθητικα ματακια που βαζουν στα κολωνακια.Οσο αφορα το κλειδωμα της μιζας ουτε λογος. Για εμενα βρες εναν τεχνικο αντιπροσωπο της directed και πανε περνα οτι θελεις αφου viper, clifford , python ειναι ενα και το αυτο μονο τα χειριστηρια αλλαζουνε. Σε ξεχωριστο μπρελοκ για αυξημενη ασφαλεια .
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1, mk6car and dtsef

Alex Spacho

Rookie
Dec 1, 2020
13
26
3
Μοντέλο
MK8
Fiesta MK8 titanium 5 μηνες. Πηρα και εγω το δωρο υποτιθεται της αντιπροσωπειας (Car Center) μεχρι στιγμης ολα καλα, αν ξεχασω ανοιχτα τα παραθυρα μετα απο 5' βαραει, κλειδωνει και ξεκλειδωνει με αλαρμ και ηχο
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1, CrookedHoe13 and mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Συνηθως οι συναγερμοι που γινονται δωρο ειναι ή Gemini ή patroline ή καποια εταιρεια κινεζικη ωπου δεν ειναι can bus αλλα παιρνουν εντολες απο τις πορτες πραγμα που ειναι τεραστιο λαθος. Οσο αφορα τους 2 παραπανω ειναι Ιταλικοι χρονια και χρονια στο χωρο εταιρειες διχως πολλα πολλα . Κλειδωνει ξεκλειδωνει αυτο . Ουτε κραδασμικο εχουν επανω παρα μονο εκεινα τα αντιαισθητικα ματακια που βαζουν στα κολωνακια.Οσο αφορα το κλειδωμα της μιζας ουτε λογος. Για εμενα βρες εναν τεχνικο αντιπροσωπο της directed και πανε περνα οτι θελεις αφου viper, clifford , python ειναι ενα και το αυτο μονο τα χειριστηρια αλλαζουνε. Σε ξεχωριστο μπρελοκ για αυξημενη ασφαλεια .
πολύ χρήσιμες πληροφορίες !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos_Titanium and dimosf1

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Fiesta MK8 titanium 5 μηνες. Πηρα και εγω το δωρο υποτιθεται της αντιπροσωπειας (Car Center) μεχρι στιγμης ολα καλα, αν ξεχασω ανοιχτα τα παραθυρα μετα απο 5' βαραει, κλειδωνει και ξεκλειδωνει με αλαρμ και ηχο
και εμένα δώρο μου τον έκανα και στη απόδειξη που μου έδωσε γράφει την μάρκα του συναγερμού (GT CAN BUS ) απο car center
επίσης .
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1 and mk6car

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Προσωπικά ό,ταν παρήγγειλα το αμάξι δεν ήθελα κανένα δώρο για το οποίο θα έμπαινε ελληνικό χέρι σε καινούριο αμάξι.
Δυστυχώς έχω δει δουλειές από πολλούς και σπάνια ήταν αξιόλογη.
Όπως έγραψαν και πιο πάνω συνήθως είναι της πλάκας οι συναγερμοί που δίνουν δώρο.

Σε καινούριο αμάξι άλλης μάρκας που πήρε φίλος και του έκαναν δώρο αισθητήρες έκοψαν καλώδιο για να πάρουν ρεύμα. ΕΚΟΨΑΝ καλώδιο σε καινούριο αμάξι.

Εγώ προτίμησα αξεσουάρ που δεν χρειαζόταν κάποια εγκατάσταση από αυτούς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CrookedHoe13 and dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread