Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

cmd_gr

Original poster
Newbie
Jan 11, 2019
9
0
0
Θεσσαλονίκη
Είμαι εδώ και λίγες μέρες κάτοχος ενός fiesta ST και παρόλο που το αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό με εκνευρίζει πάρα πολύ ο ήχος τις εξάτμισης. Ξέροντας ότι αρκετός ήχος είναι ψεύτικος και παίζει από τα ηχεία δοκίμασα και αποσύνδεσα την ασφάλεια no23 πίσω από το ντουλαπάκι, που απενεργοποιεί πλήρως το ηχοσύστημα, ώστε να δοκιμάσω πώς ακούγεται κανονικά. Η διαφορά είναι απλώς τεράστια. Ναι μεν υπάρχει ένα μπάσο γουργουριτό στην εκκίνηση, αλλά όχι αυτός ο (για τα δικά μου αυτιά) κακός χαμός κάθε φορά που εν κινήσει τολμώ να πατήσω έστω και λίγο γκάζι.
Μάλιστα ως χροιά ο ήχος είναι και πολύ πιο ευχάριστος γιατί ψηλά πλέον ακούγεται ο πιο μεταλλικός ήχος της εισαγωγής και όχι μόνο μπάσο από την εξάτμιση όπως προηγουμένως.
Ρώτησα σε αντιπροσωπία και σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο, καθώς και φυσικά έκανα κάποια σχετική έρευνα στο Internet, αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Γνωρίζετε μήπως κάποια λύση γιατί πραγματικά με χαλάει πάρα πολύ το θέμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Υπάρχουν πάρα πολλοί οδηγοί για το πως να το κάνεις, με διάφορους τρόπους και κόστος, ψάξε για Fiesta ST Sound Symposer delete και θα βρεις όλη την απαραίτητη πληροφορία

https://www.youtube.com/watch?v=arguvN0Lp8s
 

cmd_gr

Original poster
Newbie
Jan 11, 2019
9
0
0
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς αυτός ήταν ο τρόπος στα fiesta προηγούμενης γενιάς και ήταν πραγματικός ήχους που μεταφερόταν με σωλήνωση. Έβγαζες τις σωληνώσεις, έβαζες και μια τάπα στην τρύπα και όλα καλά. Στο νέο Fiesta ο ήχος έρχεται μέσω του ηχοσυστήματος και παίζει από τα ηχεία.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
OK, καταρχήν βάλε τα στοιχεία του αυτοκινήτου σου στο profile και στην υπογραφή σου, για να μπορούμε να βοηθήσουμε. Από ότι βλέπω, για το τελευταίο ST δεν υπάρχει κάτι ακόμα, αλλά λογικά δεν θα αργήσει να βγει κάποια λύση...
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Δυστυχώς στο δικό σου ST, το σύστημα λέγεται ESE (Engine Sound Enhancement), και είναι ενσωματωμένο στο ηχοσύστημα σου. Ο μόνος τρόπος που μπορείς να το απενεργοποιήσεις είναι να πας σε μια αντιπροσωπεία και να το ζητήσεις να στο κάνουν με το IDS.
Πιθανότατα να μπορέσεις κάποια στιγμή να το κάνεις και με το Forscan, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει η επιλογή. Μπορείς να παίξεις και με το AsBuild αρχείο του ACM, σε mustang είναι πχ  στο πεδίο 727-01-01 όπου θα πρέπει να αλλάξεις ένα ψηφίο: (xxxxx8xxxxxx ANC disabled, περισσότερα εδώ http://www.2gfusions.net/showthread.php?tid=4573)
Θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να πας σε μια σοβαρή αντιπροσωπεία, που να γνωρίζουν από IDS και να τους ζητήσεις να στο απενεργοποιήσουν. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τουλάχιστον σε όλα τα τελευταίας γενιάς Ford που έχουν το συγκεκριμένο σύστημα, λογικά και στο Fiesta st.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
O ήχος από το ηχοσύστημα παίζει και στο normal mode? Γιατί είχα την εντύπωση ότι έμπαινε μόνο στο sport και track mode.

Όπως είπαν και τα παιδιά πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιος τρόπος απενεργοποίησης απλά ίσως είναι λίγο νωρίς λόγω μοντέλου για να βρούμε τέτοιες λύσεις.
 

cmd_gr

Original poster
Newbie
Jan 11, 2019
9
0
0
Θεσσαλονίκη
Στην πρώτη επαφή με την αντιπροσωπία για το θέμα είπαν ότι δεν ξέρουν τον τρόπο και θα το δουν. Θα τους δώσω καμιά εβδομάδα πριν ξαναενοχλήσω.

@spoumi Ναι και στο Normal παίζει και είναι για εμένα πολύ ενοχλητικό, ειδικά όταν έχω και την οικογένεια μέσα.
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
  Ακόμα είναι νωρίς για το MK8.. Κάτι θα βγεί εν καιρό, κάνε λίγο υπομονή. Εμένα μου αρέσει πάντως και λίιγο πιο "θορυβώδες" να ήτανε δε θα με χάλαγε
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
guys....τι εννοείται ο ήχος βγαίνει απο τα ηχεία..? δλδ δε μας κανει ο ηχος του αυτοκινητου απο default και παίζει και γκαζιές το ηχοσύστημα? :eek:
boohoo ???

sorry αλλα ειμαι λιγο της παλιας σχολής..
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Στο ST υπάρχει ενίσχυση του ήχου από τα ηχεία για να δώσει ακόμα περισσότερη σπορ χροιά.
Δεν είναι άσχημη απλά όπως ειπώθηκε μερικές φορές μπορεί να γίνει λίγο ενοχλητική.

Προσωπικά σαν σύνολο βρίσκω τον ήχο του πολύ ικανοποιητικό ειδικά για εργοστασιακό αμάξι.
Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
σοβαρά τώρα? δλδ οταν ειναι κλειστο το ηχοσύστημα τα ηχεια παιζουν? και οταν αυξομειωνω εγω την εντασή τι γίνεται?
πάντως το ST το πηρα test drive και το πάτησα..δεν καταλαβα τπτ απο τα ηχεια αλλα γενικα ητανε οκ ο ηχος...δεν μπορω να πω οτι ξετρελενομαι αλλα δεν ητανε και ασχημος..ενα 6/10 θα του εβαζα :p
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαι με κλειστό το ηχοσύστημα παίζει. Τουλάχιστον στο ST180 έτσι ήταν. Εμένα πάντως δε με χαλούσε, ωραίος ήταν ο ήχος. Και δεν ήταν ενοχλητικός για την οικογένεια. Σαν να είχες ελεύθερο τελικό αλλά λίγο πιο light, πιο εξευγενισμένο, πως να το πω. Στο ταξίδι με normal χιλιόμετρα/ώρα ούτε που το καταλάβαινες.
Α, όταν παίζει το ηχοσύστημα, προσαρμόζει αντίστοιχα τον ήχο του αυτοκινήτου. Έχει dsp γενικά και αναλαμβάνει αυτό τις μικρορυθμίσεις.
 

cmd_gr

Original poster
Newbie
Jan 11, 2019
9
0
0
Θεσσαλονίκη
Δεν έχει σημασία εάω το ηχοσύστημα είναι ενεργοποιημένο ή όχι, ούτε η ένταση στην οποία είναι ρυθμισμένο. Η ένταση που παίζει ο ψεύτικος ήχος είναι πάντοτε ο ίδιος και εξαρτάται από το φορτίο, τις στροφές του κινητήρα και από το επιλεγμένο πρόγραμμα (normal, sport, track). Προς το παρόν ο μόνος τρόπος να απενεργοποιηθεί είναι να βγάλει κάποιος την ασφάλεια του infotainment και να ακούσει πως ακούγεται πραγματικά.

Σε επίσκεψή μου σε δεύτερη αντιπροσωπία έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον να το ψάξουν από το διαγνωστικό. Η FORD δεν τους έχει δώσει οδηγία για αυτό. Δεν βρήκαν κάτι δυστυχώς μετά από μία ώρα ψάξιμο. Μπόρεσαν όμως να εμφανίσουν στο καντράν το μενού "locks" που επιτρέπει να ενεργοποιηθεί κατά βούληση από τον οδηγό το αυτόματο κλείδωμα όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο και μερικές ακόμη επιλογές που έχουν να κάνουν με το κλείδωμα. Πήραν τηλέφωνα και σε κάποιες αντιπροσωπίες στην Αθήνα που μπορεί να είχαν προηγούμενη εμπειρία στο θέμα, αλλά δυστυχώς κανένας δεν είχε κάτι που να βοηθάει.

Σε emails που έστειλα σε FORD UK και FORD HELLAS, οι απαντήσεις που πήρα από την UK ήταν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι από απόσταση και να πάω το αυτοκίνητο σε κάποια αντιπροσωπία και από την HELLAS ότι δεν υπάρχει προς το παρόν κάποιος τρόπος απενεργοποίησής του.

Και από τις δύο αντιπροσωπίες μου είπαν πως θα στείλει ο καθένας επίσημο παράπονο στην FORD ως αντιπρόσωποι σχετικά με το θέμα για να πιέσουν να βγει κάποιο patch που θα επιτρέπει την απενεργοποίηση του ψεύτικου ήχου.

Θα συνεχίσω το ψάξιμο και τις ενοχλήσεις για να συνεχιστεί και η πίεση προς την FORD μπας και φιλοτιμηθεί να το διορθώσει. Εάν και άλλοι κάτοχοι ζητούσαν από τις αντιπροσωπίες να το κάνουν και στέλνανε και οι ίδιοι email προς την FORD για το ίδιο θέμα σίγουρα θα βοηθούσε.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1548409543[/time]
kostg said:
Kαι με κλειστό το ηχοσύστημα παίζει. Τουλάχιστον στο ST180 έτσι ήταν. Εμένα πάντως δε με χαλούσε, ωραίος ήταν ο ήχος. Και δεν ήταν ενοχλητικός για την οικογένεια. Σαν να είχες ελεύθερο τελικό αλλά λίγο πιο light, πιο εξευγενισμένο, πως να το πω. Στο ταξίδι με normal χιλιόμετρα/ώρα ούτε που το καταλάβαινες.
Α, όταν παίζει το ηχοσύστημα, προσαρμόζει αντίστοιχα τον ήχο του αυτοκινήτου. Έχει dsp γενικά και αναλαμβάνει αυτό τις μικρορυθμίσεις.

Στο ST180 της προηγούμενης γενιάς δεν ήταν ήχος από τα ηχεία από όσο ξέρω. Ήταν το Symposer που έπαιρνε πραγματικό ήχο και τον έβαζε στην καμπίνα με κάποιες σωληνώσεις. Ήταν πολύ εύκολο και φθηνό να αφαιρεθούν οι σωληνώσεις και να μπει μια τάπα στην καμπίνα εκεί από όπου έμπαινε ο ήχος και να σταματήσει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
cmd_gr said:
Στο ST180 της προηγούμενης γενιάς δεν ήταν ήχος από τα ηχεία από όσο ξέρω. Ήταν το Symposer που έπαιρνε πραγματικό ήχο και τον έβαζε στην καμπίνα με κάποιες σωληνώσεις. Ήταν πολύ εύκολο και φθηνό να αφαιρεθούν οι σωληνώσεις και να μπει μια τάπα στην καμπίνα εκεί από όπου έμπαινε ο ήχος και να σταματήσει.

Έχεις δίκιο. Αν και δεν έχω πλέον το αυτοκίνητο, είχα μείνει με την εντύπωση ότι όλο αυτό το σύστημα ήταν ηλεκτρονικό. Και δεν είναι, είναι μηχανικό. Οπότε είναι άτοπη η σύγκριση mk7-mk8 σε αυτό το κομμάτι.

https://thespeedtrap.net/2017/01/04/fiesta-st-mountune-symposer-delete-install-and-impressions/
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
σιγουρα καλο θα ειναι να δινεται στον οδηγο η επιλογη να γινει enable/disable κατα βούληση αυτό με τον ψεύτικο ήχο.
απο την αλλη γελάω με τον εαυτο μου γιατι εχω χρονια να παρω αμαξι νέο και δεν ειχα αντιληφθει οτι μπαινουν στο κοπο να κανουν τετοια πραγματα....
απο τις μεγάλες μπούκες εξατμίσεις φθάσαμε να έχουμε και ψευτικο ηχο απο τα ηχεια... ph34r
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Δεν είναι κάτι νέο. Στο Clio μπορείς να επιλέξεις τι ήχο μοτέρ θες να ακούς, από Clio V6 μέχρι Skyline και διάφορα άλλα, εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια. ;)

Και ναι, στο ST180 δεν ακούγεται από τα ηχεία. Είναι απλά μια "ενίσχυση" του ήχου του κινητήρα, μέσω αγωγών.
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Σήμερα παρέλαβα καλώδιο για Forscan και παίζοντας ειδα οτι υπάρχει ρύθμιση για απενεργοποίηση του ψεύτικου ήχου.
Έκανα τη ρύθμιση και μου φαίνεται οτι δουλεύει. Αν πράγματι δουλεύει η ρύθμιση, έχει διαφορά αλλά όχι τρομερή
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread