Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Πριν αρκετο καιρο αλλαξα την εξατμιση μου ... ολη! μπηκε καινουριο χταποδι το οποιο ειναι 4-2-1 με καταλυτη euro 4 και ο σωληνας ανεβηκε νουμερο στο Φ60 !η εξατμιση κοστολογειται στα 1350 Ευρω και περιεχει χταποδι, αγωνιστικο μεσαιο, αγωνιστικο καταλυτη, και τελικο καζανακι με αποληξη Φ90
Εδω θα μπορεσετε να δειτε και περισσοτερες πληροφοριες για την εξατμιση : http://www.exhaust-center.gr/Product/2009/Page/169/el/
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
δεν τα χω δωσει ακομα μου ειπε να βαλουμε το φιλτρο και το προγραμμα και μετα ;D ειναι αρκετα υψηλη η τιμη ρε σ νικο το ξερω...αλλα τοσο δεν πανε περιπου??
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
σιγουρα μπορουσες να βρεις με πολυ λιγοτερα χρηματα.Ειναι παρα πολλα,συνηθως με κανα 700αρι καθαριζεις
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Δεν ειναι αρκετα υψηλη τιμη.. Ειναι Η ΥΨΗΛΗ τιμη! Τι τοσο πανε ρε συ.. 1350 κανουν φουλ συστηματα για τουρμπο που εχουν περιπλοκα χταποδια με πλακακια για τουρμπινες και γιγαντιες διαστασεις πχ 76 και βαλε με 2 καζανακια και καταλυτη.. Το πολυ 800-900 επρεπε να δωσεις.. Κριμα ειναι..
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
δεν ξερω και εγω ρε σ Νικο μην με παρεξηγεις ειμαι νεος σε αυτα τα θεματα!! εγω βλεπω και τις τιμες που εχει για τα αλλα αμαξια ως μετρο συγκρισης!εξαλλου μου εκανε παρα πολυ καλη δουλεια για να λεμε και τα "καλα"! :)
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
σου εβαλε ολοσωμη δοκιμασμενη εξατμιση και το fiesta ξυπνησε!!!για το swift της γυναικας στη suzuki sport θελω τουλαχιστον 1800 ευρω για να δω τα σωστα αποτελεσματα!!!μονο ο καταλυτης παιζει απο 400 ευρω και πανω!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Παιδιά μήπως είναι πολύ μεγάλη η φ60 για ένα ατμοσφαιρικό 1.6 που προορίζετε για 1 στάδιο?
Εγώ στο δικό μου φοραω φ55 από καταλύτη και πίσο με δυο καζανάκια, όπου μόνο το τελικό είναι φ60 και πιστεύω ότι του πέφτει και λύγο μεγάλο.
Στο δυναμόμετρο έδηξε +5hp από την εξάτμιση και για ακρίβεια( σπιράλ, μεσαίο και σωλήνα).
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Νικο και μενα αυτη ηταν η απορια μου !!ο Καρανικολας μου ειπε οτι κατι γινεται με το χταποδι (δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ??? )και οτι δουλευει πιο καλα με Φ60 σωληνα!Ισως να ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε να αποδιδει καλυτερα ...μπορει να λεω και μπαρουφες ομως... Να σ πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει τι ακριβως "παιζει"
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν πιστευω οτι ειναι μεγάλη Φ60. Θα βγάλει και 140 άλογα το αμάξι...Αλλωστε δεν εχει νομίζω πανω απο 55. Το επόμενο νούμερο είναι 60.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αν σκεφτεις όμως πραγματικά πόσο κοστιζει να φτιαξεις ένα χταπόδι το χουν παραξηλώσει με τις τιμές.

Η σωλήνα η 38αρα σε 304L κοστίζει περίπου 60 ευρώ τα έξι μέτρα. Η γωνία Φ38 90 μοιρών κάνει 8 ευρω η μία,
η ανοξειδωτη πλάκα επιφανεια κάνει καμια 20 αρια ευρω το τετραγωνικό μέτρο.

Ειλικρινά το κόστος των υλικών για χταπόδι δεν είναι παραπάνω απο 50 ευρώ. Τωρα γιατι το πουλανε 500...
Για να γίνει ένα τετοιο χταπόδι απο έμπειρο τεχνίτη θέλει περίπου 3 ώρες δουλειά. Δηλαδη περιπου 150 ευρώ την ωρα χρεωνουν...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
δεν τοποθετουμε υπερ τους turbomaniac αλλα πιστευω οτι επανω σε αυτην την τιμη πληρωνουμε και την μελετη την οποια εχει γινει αλλα την γνωση τους!!!!οπως και να εχει ειναι πολλα λ7 1350 ευρω.....τουλαχιστον για εμενα!!!!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Εεεε ποια μελετη? Τι ακριβως μελετανε οι Ελληνες εξατμισαδες πριν φτιαξουν μια εξατμιση, χταποδι πχ?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ειχα εναν εξατμισα στην πειραιως επανω ο οποιος και πολυ καλες τιμες ειχε,και πολυ καλο παιδι και συζητισημο ειναι και πανω απο ολα πολυ καλος στην δουλεια του.....εκει ειχα φταξει σε ενα ματιζακι που ειχα την εξατμιση του!!!!!!!!!!και πηγα τωρα και με το φιεστα για τελικο και του ειπα τι θελω...να βαλω ενα τελικο καζανακι με 2 εξοδους μια αριστερα και μια δεξια και να μην χασει το αμαξι....μου λεει αστο να το ψαξω και θα σε παρω τηλ....εχω περασει 2-3 φορες φορεσ απο εκει αλλα δεν εχει βρει κατι!!!οποτε αυτο εννοω γνωση-μελετη-εμπειρια....αυτο πληρωνεις αλλα και παλυ ειναι πολυ ακριβα οσο το χρεωνουν....
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ο σωστος επαγγελματιας ετσι πρεπει να'ναι, για να μενει ευχαριστημενος ο πελατης και αυτος να εχει δουλεια αυριο.Δυστηχως ομως δεν ειναι λιγοι αυτοι που ειναι αρπακολατζηδες.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
nos7 said:
να βαλω ενα τελικο καζανακι με 2 εξοδους μια αριστερα και μια δεξια και να μην χασει το αμαξι....

Γιατι να μη χασει ετσι? Τι εννοεις?

Οσο για τη μελετη εγω εννοω οτι ουτε σχεδιαστικα εχουν ουτε flowbench κανουν, ουτε στο δυναμομετρο τεσταρουν διαφορετικα σχεδια, απλα τα φτιαχνουν και στα πουλανε 1400Ε.. Αυτο εννοω δεν εχει καμια μελετη στην Ελλαδα.. Το να ψαξει να σου βρει ενα τελικο δεν ειναι τιποτα, το κανεις και μονος σου, για αλλο λογο πας εκει..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Γιατι να μη χασει ετσι? Τι εννοεις?

Οσο για τη μελετη εγω εννοω οτι ουτε σχεδιαστικα εχουν ουτε flowbench κανουν, ουτε στο δυναμομετρο τεσταρουν διαφορετικα σχεδια, απλα τα φτιαχνουν και στα πουλανε 1400Ε.. Αυτο εννοω δεν εχει καμια μελετη στην Ελλαδα.. Το να ψαξει να σου βρει ενα τελικο δεν ειναι τιποτα, το κανεις και μονος σου, για αλλο λογο πας εκει..

Διαβασε τι εγραψα στο σχετικό τόπικ να παρεις μια αλλη μια γευση απο (δυστυχώς) τον κανόνα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
nitroking εννοω να μην χασει το αμαξι σε αποδοση ειτε χαμηλα ειτε ψηλα....μου ειπαν τα παιδια οτι αμα το κανω ετσι επειδη χανω σε συμπιεση θα χασω και σε αποδοση και του το ειπα αυτο και μου ειπε οτι υπαρχει καζανακι που εχει 1 εισοδο και 2 εξοδους και τα μοιραζει 50%-50% τα καυσαερια και δεν θα χασω σε συμπιεση....αλλα παλι με εχει γραψει....εχω περασει 3 φορες απο εκει και μου εχει πει οτι ακομα ψαχνει καζανακι!!!!!αντε μετα να τον εμπιστευτω σε κατι πιο πολυπλοκο π.χ χταποδι

turbomaniac σε πιο τοπικ αναφερεσαι??
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
nos7 said:
nitroking εννοω να μην χασει το αμαξι σε αποδοση ειτε χαμηλα ειτε ψηλα....μου ειπαν τα παιδια οτι αμα το κανω ετσι επειδη χανω σε συμπιεση θα χασω και σε αποδοση και του το ειπα αυτο και μου ειπε οτι υπαρχει καζανακι που εχει 1 εισοδο και 2 εξοδους και τα μοιραζει 50%-50% τα καυσαερια και δεν θα χασω σε συμπιεση....αλλα παλι με εχει γραψει....εχω περασει 3 φορες απο εκει και μου εχει πει οτι ακομα ψαχνει καζανακι!!!!!αντε μετα να τον εμπιστευτω σε κατι πιο πολυπλοκο π.χ χταποδι

turbomaniac σε πιο τοπικ αναφερεσαι??

Θες να βαλεις 2 μπουκες αριστερα δεξια δηλαδη και φοβασαι να βαλεις 2 τελικα μηπως χασεις?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread