Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spoumi

Original poster
Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Με το πέρας της καραντίνας βρήκα κι εγώ την ευκαιρία να ασχοληθώ με το αμάξι καθώς είχα παραλάβει κάποια καλούδια.
Ένα από αυτά και το short shift για τις ταχύτητες.

Η τεράστια -για μένα- διαδρομή του λεβιέ ταχυτήτων ήταν κάτι που ήθελα να βελτιώσω στο αυτοκίνητο από την πρώτη στιγμή που το πήρα.
Γι'αυτό λοιπόν ένα χρόνο μετά qq προχώρησα στην αγορά ενός short shifter από Αγγλία.
Υπάρχουν αρκετές επιλογές αν και όλες είναι παρόμοιο το προϊόν εκτός της mountune που είναι αρκετά πιο μπελαλίδικο στην τοποθέτηση.

Προχώρησα με την επιλογή του SiCo επειδή πήρα και κάποια άλλα πράγματα από εκεί.
Το short shift είναι αυτό.



Και πάνω στο αμάξι.



Στο short shift υπάρχουν δύο επιλογές για "κόντεμα" και για την ώρα έβαλα την πιο κοντή.

Ήθελα να τραβήξω κι ένα βιντεάκι ώστε να φαίνεται η διαφορά της διαδρομής στο λεβιέ αλλά επικράτησε η βαρεμάρα και η συζήτηση με φίλους που είχα να δω καιρό.

Η τοποθέτηση αρκετά απλή, το μόνο που χρειάστηκε να βγάλω ήταν ο σωλήνας και το πάνω καπάκι της εισαγωγής και μετά είναι 3 βίδες υπόθεση.
Υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια στο youtube.

Δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ακόμα αλλά σίγουρα η διαφορά είναι μεγάλη. Προσωπικά νιώθω ότι έτσι έπρεπε να είναι η διαδρομή χωρίς short shift.
Σε καμία περίπτωση δε νιώθω ότι κόντυνε πολύ ή ότι δυσκολεύει.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
με γεια ! απο τις καλύτερες μετατροπές !!
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Σήμερα έβαλα κι εγώ το ίδιο, αλλά από άλλη εταιρεία.
Η αίσθηση που δίνει είναι πολύ καλή.
Έχω την εντύπωση όμως οτι η διαδρομή για 2η,4η και 6η κόντυνε πιο πολύ απ΄ ότι για 1η,3η και 5η και σκέφτομαι μήπως κάτι έκανα λάθος (αν και πολύ δύσκολο αφού είναι απλή διαδικασία).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread