Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σε όλους , είμαι κάτοχος ford fiesta 08' mk5 , θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις για όποιον φίλο μπορεί να με κατευθύνει.

Η πρώτη έχει να κάνει με συνθήκες βροχής, πριν 3 χρόνια όντας νέος οδηγός , είχα περάσει με μεγάλη ταχύτητα μία μικρή λίμνη με νερά μέσα στην πόλη και φυσικά το αμάξι το επόμενο πρωι που πήγα να βάλω μπροστά σκόρτσαρε απίστευτα πολύ και στο ρελαντί αλλά και όταν επιτάχυνα σταδιακά δίνοντας γκάζι.Πήγα στο μάστορα και μου είπε οτι πιθανώς πήραν νερά τα μπουζί τα άλλαξε και επανήλθε στα φυσιολογικα του με 0% διακοπές. Μετά σαφώς ήμουν πολύ πιο προσεκτικός και σε αντίστοιχες καιρικές συνθήκες οδηγούσα και οδηγάω το πολυ 30-40χλμ όταν βρέχει ωστόσο το φαινόμενο αυτο εμφανίστηκε πάλι αλλά σε μικρότερο βαθμό....αυτό το εκνευριστικό σκορτσάρισμα το συναντάμε και σε άλλους τύπους αυτοκινήτων ? είναι φυσιολογικό να οδηγάς τόσο αργά και να εμφανίζεται πάλι?είναι θέμα του συγκεκριμένου μοντέλου ? ? ή όλα τα αυτοκίνητα παλιάς χρονολογίας το αντιμετοπίζουν αυτο? υπάρχει κάποια πατέντα ίσως για να απαλαχτώ μια και καλή απο αυτό?

Και το τελευταίο ερώτημα...
Αγόρασα μεταχειρισμένο το αυτοκίνητο τον απρίλιο του 2018, όπου και άλλαξα τα λάστιχα αμέσως μετά. Μέχρι σήμερα 30-01-2022 έχω κάνει μια πολύ περιορισμένη χρήση ( μόλις 11.000χλμ σε 4 χρόνια δλδ) επιφανειακά τα λάστιχα μοιάζουν ακόμα οτι ειναι σε καλή κατάσταση, άρα με αυτά τα χρονικά δεδομένα η αλλαγή ελαστικών είναι αδιαπραγμάτευτη και πάλι? ή μπορω να το αναβάλω για τα επόμενα 1-2 χρόνια ισως?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Καλον ειναι τα ελαστικα να αλλαζονται κατα τα τεσσερα ετη, ακομα και δεν εχουν φαινομενικως φθαρει πολυ, ειναι ελαστικα και η φθορα συντελειται ουτως ή αλλως.
30-40 χλμ ταχυτητα αναλογως που και υπο ποιες περιστασεις, ειναι πολυ αργη ταχυτητα.
Σκορτσαρισματα τι εννοεις; διακοπες; οτι ειναι σαν να κλωτσαει;
 
Last edited:

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλημέρα,
30 40 χλμ με συνθήκες φουλ βροχής στο κέντρο της Αθήνας.... εν τω μεταξυ έβλεπα αλλα αυτοκίνητα δίπλα να πηγαίνου με πολυ μεγαλυτερη ταχύτητα ,αρα μαλλον δεν ανιμετοπίζουν το ίδιο πρόβλημα που ολοι.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Δεν ειναι ενταξει και νορμαλ να παθαινει αυτην την βλαβη το αμαξι. Δεν σχετιζεται με την βροχη ή το χιονι.
Post automatically merged:

Φαντασου με το μοντελο πριν το δικο σου, με πολυ υψηλες ταχυτητες επι ωρες και καταρρακτωδη βροχη και δεν επαθε κατι.
Post automatically merged:

Εξηγησε ομως αν θελεις, κανει διακοπες; Κλωτσαει; Σε ποιες στροφες ανα λεπτο το παθαινει; Οταν θερμαινεται η μηχανη το παθαινει;
 
Last edited:

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για το θέμα της βροχής, το δικό σου φοράει ποδιά από κάτω ? Αν για κάποιο λόγο λείπει ή έχει σκιστεί-χαλάσει-σπάσει, πιθανότατα είναι ο λόγος που έγινε ότι έγινε. Αν γίνεται όταν βρέχει, πιθανότατα κάποια στεγανωτικά λάστιχα έχουν παραδώσει πνεύμα ή/και τα μπουζοκαλώδια έχουν πάρει υγρασία, ρίξε μια ματιά, spray επαφών και τσέκαρε κατάσταση καλωδίων και μπουζί.

Για τα λάστιχα, γενικός κανόνας (που προφανώς δεν ισχύει πάντα και παντού, αλλά το προτείνουν ως rule of thumb και οι κατασκευαστές) είναι συγκεκριμένα χλμ (συνήθως μεταξύ 30 και 50Κ χλμ) ή μέγιστη ζωή 5 χρόνια.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αυτό εννοώ ότι η βλάβη ή η φθορά υπάρχει και δίχως την βροχή, ωστόσο με την βροχή παρουσιάζεται.
 

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα και πάλι σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Επανέρχομαι λίγο στο topic....

Λοιπόν πήγα στο μηχανικό μου ,και είδαμε το εξής . Άνοιξε το καπάκι , και οταν έβγαλες τις μπουζόπίπες ήταν μέστο νερό.... επιβεβαίωσε πως ΔΕΝ ηταν παραφλού... ήταν νερά απο βροχή - άρα δεν ήταν τυχιαίο το γεγονός πως την ίδια μερα ή την επόμενη μετα από βροχή επανερχόταν το φαινόμενο. Κατα δήλωση δική του μου είπε οτι όταν βρέχει το νερό περνάει μέσα απο το νεροχύτη και περνάει μέσα.... αυτο συμβαίνει σε όλα το fiesta και όλα τα focus....
Το θέμα ειναι το εξής....είναι η δεύτερη φορά που πάω για τον ίδιο λόγο ,και τον ρώτησα εάν υπάρχει κάποια πατέντα για να το μονώσουμε ή να το στεγανοποιήσουμε , μου είπε πως αυτό δεν γίνεται..... και θα ήθελα να σας ρωτήσω αυτο ισχύει? Δεν μπορει να γίνει κάποια πατέντα? είμαι καταδικασμένος δηλάδη όποτε βρέχει να κάνω τον σταυρό μου για να μην περάσουνε νερά πάλι μεσα? Αν είναι δυνατόν!
Post automatically merged:

Για το θέμα της βροχής, το δικό σου φοράει ποδιά από κάτω ? Αν για κάποιο λόγο λείπει ή έχει σκιστεί-χαλάσει-σπάσει, πιθανότατα είναι ο λόγος που έγινε ότι έγινε. Αν γίνεται όταν βρέχει, πιθανότατα κάποια στεγανωτικά λάστιχα έχουν παραδώσει πνεύμα ή/και τα μπουζοκαλώδια έχουν πάρει υγρασία, ρίξε μια ματιά, spray επαφών και τσέκαρε κατάσταση καλωδίων και μπουζί.

Για τα λάστιχα, γενικός κανόνας (που προφανώς δεν ισχύει πάντα και παντού, αλλά το προτείνουν ως rule of thumb και οι κατασκευαστές) είναι συγκεκριμένα χλμ (συνήθως μεταξύ 30 και 50Κ χλμ) ή μέγιστη ζωή 5 χρόνια.
Καλησπέρα Ace, ποδιά ? απο κάτω από το καπό ενοείς? πρώτη φορά το ακούω αυτό και μου κάνει εντύπωση , τι ποδια΄είναι αυτή ?
 
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα και πάλι σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Επανέρχομαι λίγο στο topic....

Λοιπόν πήγα στο μηχανικό μου ,και είδαμε το εξής . Άνοιξε το καπάκι , και οταν έβγαλες τις μπουζόπίπες ήταν μέστο νερό.... επιβεβαίωσε πως ΔΕΝ ηταν παραφλού... ήταν νερά απο βροχή - άρα δεν ήταν τυχιαίο το γεγονός πως την ίδια μερα ή την επόμενη μετα από βροχή επανερχόταν το φαινόμενο. Κατα δήλωση δική του μου είπε οτι όταν βρέχει το νερό περνάει μέσα απο το νεροχύτη και περνάει μέσα.... αυτο συμβαίνει σε όλα το fiesta και όλα τα focus....
Το θέμα ειναι το εξής....είναι η δεύτερη φορά που πάω για τον ίδιο λόγο ,και τον ρώτησα εάν υπάρχει κάποια πατέντα για να το μονώσουμε ή να το στεγανοποιήσουμε , μου είπε πως αυτό δεν γίνεται..... και θα ήθελα να σας ρωτήσω αυτο ισχύει? Δεν μπορει να γίνει κάποια πατέντα? είμαι καταδικασμένος δηλάδη όποτε βρέχει να κάνω τον σταυρό μου για να μην περάσουνε νερά πάλι μεσα? Αν είναι δυνατόν!
Καλησπέρα, αυτο που σου είπε ο μάστορας δεν ισχύει.
Ο νεροχύτης σε όλα τα αυτοκίνητα κάνει την ίδια δουλειά η οποία είναι να φεύγουν τα νερά της βροχής, αυτό γίνεται με την κλίση εσωτερικά του νεροχύτη και με τις τρύπες στις άκρες.
Αν οι τρύπες έχουν βουλώσει απο φύλλα, πευκοβελόνες (το πιο σύνηθες) τότε απλά θέλει καλό καθάρισμα.

Η άλλη περίπτωση είναι το αυτοκίνητο κάποια στιγμή να έχει τρακάρει και ο λαμαρινάς να έχει στοκάρει τις τρύπες (ναι το έχω ξαναδεί).
Καλό θα ήταν να το δεί κάποιος σοβαρός μηχανικός.

Αν το όχημα σου δεν έχει ποδιά στο κάτω μέρος της μηχανής τότε μπορείς να παραγγείλεις μία απο κάποια αντιπροσωπεία ford με τον αριθμό πλαισίου μαζί με βίδες, κλίπς και οτι άλλο χρειαστεί για την σωστή τοποθέτηση (θα σε κατατοπίσει ο υπέυθυνος ανταλλακτικών).
Η ποδιά θα περιορίσει να νερά απο τον δρόμο όταν βρέχει.

Τα ελαστικά αυτοκινήτου έχουν όριο ζωής τα 4 έτη, ακόμη και αν βρίσκονται σε σωστές συνθήκες αποθήκευσης (τυλιγμένα στην αρχική συσκευασία, όρθια, σε σκιά, σε θερμοκρασία και υγρασία δωματίου).
Ο λόγος είναι πρώτον διότι οξυδώνονται απο την επαφή με το οξυγόνο και δέυτερον επειδή πολυμερίζονται (φυσική διεργασία) λόγο θερμοκρασίας τα μόρια της γόμας χάνουν σταδιακά την συνοχή τους και τα έλαια βγαίνουν σιγά σιγά στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να "στεγνώσουν".
Αν κάποιος έχει χειμερινά και καλοκαιρινά ελαστικά υπάρχουν ειδικές σακούλες αποθήκευσης μαύρου χρώματος σε κενό αέρος/vaccum.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός and k_ford

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Άρα μάλλον ήρθε η ώρα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον μηχανικό....
Για αρχή πρέπει να ξεκινήσω να τσεκάρω 1) Αν οι τρύπες νεροχύτη έχουν βουλώσει ή οχι ( με μια πρώτη ματια επιφανειακά δεν παρατήρησα πευκοβελόνες ή κατι αντίστοιχο ) και να τις καθαρίσω 2 ) θα πρέπει να ελέγξω τις τρύπες αν έχουν ξεστοκαριστεί.
Konstantinos.p γράφεις η αλλη περιπτωση ειναι να εχει τρακαρει και ο λαμαρινάς να έχει στοκάρεις τις τρύπες.... ενοείς πάλι τις τρύπες του νεροχύτη ?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Άρα μάλλον ήρθε η ώρα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον μηχανικό....
Για αρχή πρέπει να ξεκινήσω να τσεκάρω 1) Αν οι τρύπες νεροχύτη έχουν βουλώσει ή οχι ( με μια πρώτη ματια επιφανειακά δεν παρατήρησα πευκοβελόνες ή κατι αντίστοιχο ) και να τις καθαρίσω 2 ) θα πρέπει να ελέγξω τις τρύπες αν έχουν ξεστοκαριστεί.
Konstantinos.p γράφεις η αλλη περιπτωση ειναι να εχει τρακαρει και ο λαμαρινάς να έχει στοκάρεις τις τρύπες.... ενοείς πάλι τις τρύπες του νεροχύτη ?
Καλησπέρα, ρίξε ένα κουβά νερό στον νεροχύτη αν το νερό δεν φεύγει τότε ή έχει βουλώσει ή έχει τρακάρει και ο λαμαρινάς στοκάρισε/έκλεισε τις τρύπες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Στέφανος and Κεραυνός

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα.

Στην πρώτη περίπτωση άν έχει βουλώσει ο νεροχύτης , μπορώ να πάω σε μπαρμπριζάδικο να τους ζητήσω να το ξεβουλώσουν υποθέτω.
Εάν όμως οι τρύπες τελικά έχουν στοκαριστεί τι κάνω αμέσως μετά?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα.

Στην πρώτη περίπτωση άν έχει βουλώσει ο νεροχύτης , μπορώ να πάω σε μπαρμπριζάδικο να τους ζητήσω να το ξεβουλώσουν υποθέτω.
Εάν όμως οι τρύπες τελικά έχουν στοκαριστεί τι κάνω αμέσως μετά?
Καλησπέρα, και στις δύο περιπτώσεις ένας σοβαρός μηχανικός ή λαμαρινάς μπορεί να το φτίαξει.
 

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Οκ ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις , τις οποίες τελικά δεν πήρα απο το μηχανικό μου ο οποίος δεν έκανε αναφορα για τα παραπάνω που προαναφέρατε και γενικά με άφησε χωρις να με κατευθυνει παραπάνω ή εστω να με στείλει κάπου αλλού.
Θα το τρέξω τις επόμενες μέρες και θα σας ενημερώσω τελικά για την έκβαση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Σε πρώτη φάση άνοιξε το καπό μπροστά, ρίξε ένα κουβά νερό στο παρμπριζ να δεις που βγαίνουν τα νερά. Ο νεροχυτης είναι όπως κοιτάμε την μηχανή στο αριστερό μέρος.
 

k_ford

Original poster
Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα .

Επισκέφθηκα ένα παρμπριζάδικο κοντά στην περιοχή μου, περιέγραψα απο την αρχή το πρόβλημα στον υπεύθηνο, και επιβεβαίωσε και ο ίδιος πως πολλά fiesta έχουν το συγκεκριμένο θέμα με τα βρόχινα νερά τα οποία περνάνε μέσα στο κουτί.
Άνοιξε το καπό ,αφαίρεσε την όρθια φούσκα - αν τη λέω σωστά (είναι το μακρόστενο λάστιχο που διακρίνεται στη φώτο)1645626656141.png
Αντικατέστησε το λάστιχο ,με καινούριο το οποίο έιχε μεγαλύτερο μήκος συγκριτικά με το παλίό , επίσης ήταν πιο δύσκαμπτο και από ότι είδαμε εφάρμοσε άψογα και στο κλείσιμο του καπό .
Κατά 99,9 % μου είπε οτι εκέι ήταν το πρόβλημα.Με τις επόμενες βροχές θα σας ενημερώσω για το αν τελικά υπήρχε αποτέλεσμα ( έδωσα 15 € για αυτη τη διαδικασία )
Post automatically merged:

....Αν γίνεται όταν βρέχει, πιθανότατα κάποια στεγανωτικά λάστιχα έχουν παραδώσει πνεύμα ή/..........


Ace ,αν ενοείς το λάστιχο ( όρθια φούσκα) το οποίο έχω στη φώτο τότε μάλλον έπεσες μέσα!
Απλά περιμένω πλέον να δω και στην πράξη αν έπιασε η αλλαγή αυτή.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread