Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άρα δεν μπορεί να ρυθμίσει το υπάρχον. Πρέπει να αλλάζει τελικά ή σωλήνες.
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
akiz90 said:
Άρα δεν μπορεί να ρυθμίσει το υπάρχον. Πρέπει να αλλάζει τελικά ή σωλήνες.

Ναι το υπάρχον τελικό δεν μπορεί να στο ρυθμίσει! Παίζοντας όμως με σωλήνες και τελικά το πετυχαίνει! Για να καταλάβεις το καζάνι μέσα έχει και ένα σωλήνα (τρυπητός) ο οποίος είναι αυτός που περνάνε τα αέρια έξω, όσο πιο ευθεία είναι αυτός τόσο πιο πολύς ο θόρυβος που θα κάνει! Σε εμένα τουλάχιστον έτσι μου το εξήγησε! Αν τώρα με δούλεψε και λέω καμία λαλακία ευχαρίστως κάποιος από εδώ να με διορθώσει και να μάθουμε! :D
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Καλά όχι ότι με ενδιαφέρει, αφού το πέτυχε με την 1η δεν πρόκειται να θελήσω ποτέ παραπάνω. Απλά έτσι όπως το είπε φάνηκε λες και είναι 2 λεπτά υπόθεση το να το ρυθμίσει. Φαντάστηκα ότι είχε καμιά βαλβίδα κάπου και έπαιζε για να βρει το επιθυμητό. Άλλωστε άμα θέλω ωραίο ήχο μέσα στην καμπίνα ανεβάζω λίγο στροφές για να ακουστεί το φίλτρο.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μετα το "tuning"  αρχιζει το detuning που 6 λενε...
εβαλα σημερα το μαμα τελικο μιας και και το αλλο με ειχε κουρασει πλεον...  (μαλλον μεγαλωσα...  ssorry ssorry ::) AR15firing)
εβαλα και δυο μπουκιτσες και εγινε μπομπα...  (που καταντησα χριστε μου, να χαιρομαι ππυ εβαλα τελικο...  μαμα ομως :D)
οριστε και οι φωτο
https://www.flickr.com/gp/159284054@N05/vAACec
https://www.flickr.com/gp/159284054@N05/4q0AH9
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Γνωρίζει κανένας εάν εχουν ιδιο "φ" οι εξατμισεις μκ6 και μκ7? Εχω βαλει remmus τελικο απο μκ6 στο μκ7 μου! Παιζει καποιο ρολο.. Παιζει να μου πεταει ακαυτες η να μην λειτουργει σωστα το καυσαεριο?
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
απο αλλαγη τελικου μονο οχι δεν παιζει να πεταει ακαυτη βενζινη ποσο φ ειναι το τελικο σου;
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Δεν γνωριζω καθολου και δεν μπορω να το βρω κι'ολας πουθενα! Απλα υποθετω οτι εαν ειναι πολυ μεγαλυτερο φ απ'οτι το μαμα δεν θα δουλευει σωστα λογικα!
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
στο δικο μου που ειναι 1,6 ο σωληνας που εχει το τελικο καζανακι ειναι φ 48  μετα βγαζει 2 μπουκες  το εχω αλλαξει κ εγω με ενα remus φ 50 ελευθερο
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποιος που να έχει βγαλει εντελως το καταλύτη και να έχει αλλάξει τις σωληνώσεις βάζοντας πιο ελεύθερο μεσαίο;Και αν ναι τι Φ ήταν ο σωλήνας;
Είδατε κάποια διαφορά στην απόδοση και ο ήχος αυξήθηκε στη καμπίνα;
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και μετά θυμήθηκα ότι το Fiesta έχει χταποδοκαταλύτη και για να βγει ο καταλυτης θέλει μετατροπή(δλδ να μπει χειροποιητο χταπόδι και καταλυτης ξεχωριστά).Οπότε ρωτάω εαν υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει τις εργοστασιακες σωληνώσεις σε μεγαλυτερη διάμετρο πχ 50.8 που θέλω να βάλω εγώ αφήνοντας ενα πιο ελυθερο μεσαίο που έχω και αν είδε διαφορά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Προφανώς να μην βγάλεις εντελώς τον καταλύτη, ένα το κρατούμενο. Η stock σωλήνωση είναι 45χλστ, εγώ προσωπικά πήγα στην εξάτμιση του ST που είναι 55χλστ (μετά από το remap που έκανα) οπότε θεωρώ ότι και η 50αρα θα είναι μια χαρά. Πάντως αν αλλάξεις μόνο εξάτμιση δεν θα δεις κάποια σοβαρή διαφορά, ακόμα και αν βάλεις μεταλλικό καταλύτη, γιατί η διαφορά θα είναι της τάξης του 3-4%, δηλαδή ελάχιστα αισθητή και μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες.
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Καλά προφανώς κ δε θα δω τρελή διαφορά αλλά ίσως είναι καλύτερα από μαμα.Τωρα δε ξέρω αν είναι καλύτερα να αφαιρέθει κ εντελως το μεσαίο γτ φοβάμαι μην αυξηθεί ο θόρυβος στη καμπίνα η ακόμα και να κρεμάσει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ο θόρυβος σίγουρα θα αυξηθεί, αλλά δεν υπάρχει -σοβαρός- κίνδυνος να κρεμάσει, τουλάχιστον όχι τόσο αισθητά. Αυτό που γίνεται είναι ότι μετατοπίζεται η καμπύλη απόδοσης προς τα δεξιά, προς υψηλότερες σαλ, άρα νιώθεις ότι έχει κρεμάσει χαμηλότερα, απλά γιατί αποδίδει -λίγο- καλύτερα σε υψηλότερες σας.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να προχωρήσω σε ορισμένες αλλαγές στο φιεστάκι μου. Συγκεκριμένα θέλω να βάλω ένα τελικό (από το καζανάκι μέχρι την μπούκα) για λόγους ομορφιάς και ήχου. Ήχο δεν ζητάω κάτι τρελό, θέλω λίγο παραπάνω μπάσο απ το μαμά τελικό χωρίς να γίνεται κουραστικό προς τα εμένα αλλά και τους γύρω που θα ακούνε το αμάξι. Με λίγα λόγια θέλω κάτι διακριτικό. Δεν με ενδιαφέρει να ανέβει η απόδοση (έτσι κι αλλιώς τι απόδοση να περιμένει κανείς από ένα τελικό μόνο), βέβαια δεν θέλω και να πέσει η απόδοση του αμαξιού (πχ με μεγάλη μπούκα να "μπερδεύει" σε κάποιο εύρος στροφών). Προσωπικά μου αρέσει πολύ το τελικό με μονή μπούκα και αυτή να είναι γύρο στο φ60 ας πούμε. Επίσης προτιμώ την χειροποίητη δουλειά ώστε να περιγράψω στον εξατμισά τον ήχο που ζητάω χωρίς να υπάρχει μεγάλη απόκλιση από αυτό που θα φτιάξει.
Έχω διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή και έχω ενημερωθεί για πάρα πολλά πράγματα, όμως δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν βάλει τελικό σε 1250cc αμάξι ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Το αμάξι μου είναι mk7 1250cc και 60hp. Το μόνο που δεν θέλω είναι να του χαλάσω την απόδοση, οπότε προχωράω άφοβα στην αγορά ενός τελικού ή όχι; Επίσης από Πάτρα μεριά έχετε να μου προτείνετε κάποιον εξατμισά που να κάνει αποδεδειγμένα καλή δουλεία οπότε και να τον επιλέξω; Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας
υγ: την προσθήκη του τελικού θα την συνδυάσω με ένα πανελάκι της k&n για καλύτερη ροή αέρα σε σχέση με το μαμά φίλτρο αέρος.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Μετα απο σκεψη , να βαλω τελικο ή να μην βαλω ? Να βαλω πισω διαχυτη και μετα τελικο η οχι ¨? Με τον θορυβο τι θα κανω ? Ολες αυτες τις μερες το σκεφτομουνα και κατεληξα οτι απλα ηθελα κατι απλο λιτο και ομορφο . Ετσι εκανα την παρακατω αλλαγη και θεωρω ειναι ομορφη πινελια !

Μπουκα 2πλη ασσυμετρη και φαλτσοκομμενη.
 

Attachments

  • mk7 - 1.jpeg
    mk7 - 1.jpeg
    209.1 KB · Προβολές: 37
  • mk7 - 2.jpeg
    mk7 - 2.jpeg
    271 KB · Προβολές: 37
  • Like
Αντιδράσεις: pk91

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αρα δεν εχει διαφορα στον θορυβο ή στην αποδοση. Δεν αλλαχθη τελικο καζανι.
Post automatically merged:

Παντως, εγινε ομορφο και κομψο.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread