Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Καλησπέρα παιδιά.. Πριν από 2 ημέρες έβαλα κ εγώ ένα τελικό. Σήμερα άναψε το λαμπάκι μηχανής χωρίς να αλλάξει κάτι στην απόδοση του κινητήρα. Τι μπορεί να έχει πάει λάθος??? Κ καμία ιδέα για το πως θα μειωθεί ο θόρυβος,κυρίως για τα μεγάλα ταξίδια?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για το CEL, μπορεί να είναι και άσχετο με την εξάτμιση, αν δεν το διαβάσεις να μας πεις τι είναι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια τηλεδιάγνωση :D Αν και για τελικό, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έβγαλε, αν άλλαξες και κάτι άλλο όμως, υπάρχουν 2-3 πιθανότητες....

Για τον θόρυβο, αφού άλλαξες τελικό, τι περίμενες ? Για να μειώσεις το θόρυβο θα πρέπει είτε να αλλάξεις ξανά το τελικό, είτε να το μονώσεις με εξωτερική μόνωση, κάτι που προφανώς δεν συστήνεται και θα είναι σε κάθε περίπτωση ένα επικίνδυνο ημίμετρο.
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Είπα μήπως "διαβάζει" κάτι λάθος ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου κ θέλει κάποιο διάστημα να προσαρμοστεί...Όπως κ να χει θα πάρω ένα τηλ στον εξατμισα όταν γυρίσω σπίτι.... Ειμαι σε άδεια κ φοβάμαι μη μείνω σε καμία ερημιά :D. Για τον ήχο του τονισα να μην ακούγεται πολύ αλλά στον αυτοκινητόδρομο μερικές φορές δν παλευετε.... Ίσως χρειάζεται ηχομωνοση.Ευχαριστώ.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1450724759[/time]
Ηχομωνοση στο χώρο του πορτμπαγκάζ κ νομίζω ότι δν θα έχω πρόβλημα...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για το CEL, καθώς το τελικό είναι μετά από οποιονδήποτε σένσορα, δεν μπορεί να διαβάζει κάτι λάθος η ECU από αλλαγή μόνο του τελικού, κάτι άλλο παίζει (π.χ. για antipollution faulty πρέπει να πειραχτεί κάποιος λ, οι καταλύτες ή/και το σύνολο της εξάτμισης....)

Ηχομόνωση μπορείς να κάνεις και γενικότερα (δηλαδή για να μειώσεις όλους τους εξωτερικούς θορύβους), αλλά αν σε ενοχλεί τόσο η εξάτμιση, δεν θα λυθεί το πρόβλημά σου παρά μόνο με πιο ήσυχο τελικό. Και για να κάνεις σοβαρή ηχομόνωση, ακόμα και DIY, μπορεί τελικά να πληρώσεις πολύ περισσότερα από το να αλλάξεις -ξανά- τελικό....
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το θεμα του ηχου ειναι αποκλειστηκα απο λαθος τελικο. ετσι την πατησα και εγω και εφτιαξα σιγαστηρα. μειωθηκε πολυ ο θορυβος αλλα και παλι ειναι σε ψιλα επιπεδα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιστεύω πως οποιoδήποτε aftermarket ελεύθερο τελικό κάνει περισσότερο θόρυβο από το εργοστασιακό. Και μόνωση να βάλεις στο χώρο των αποσκευών, πάλι θα ακούγεται. Και σιγαστήρα, πάλι θα ακούγεται. Για μένα, μαμά και πάλι μαμά, με μια διαφορετική μπούκα αν θέλεις εμφάνιση.
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Λοιπόν,σήμερα πρωί πρωί μπήκε το αυτοκίνητο σε διαγνωστικό... Ή περίληψη του κωδικού έλεγε "κύκλωμα ανοικτό". Τελικά ήταν κομμένο καλώδιο 1ου αισθητήρα λάμδα.Στην αντιπροσωπεία δν ήθελαν να το επισκευάσουν κ ζηταγαν μόνο για το γνήσιο ανταλλακτικό 258€.Τελικά σε γνωστο μου ηλεκτρολόγο επισκεύασαμε το καλώδιο, σβησαμε κ το κωδικό σφάλματος και του άφησα 10€ με το ζόρι. Όταν θα έχω τα χρήματα θα σκεφτώ να προχωρησω στην αντικατάσταση.Όσο για τον θόρυβο, νομίζω ότι τον συνηθιζω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδες κ καλές γιορτές σε όλους!!!
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Χθες το μεσημεράκι μπήκε και το δικό μου τελικό! Στον Σκριβάνο! Απίστευτη και πολύ λεπτομερής δουλειά και με αποτέλεσμα αυτό ακριβώς που είχα ζητήσει!

http://imageshack.com/a/img924/113/vNhWla.jpg
http://imageshack.com/a/img924/5338/qAdLEg.jpg
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μεγειές.Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος στον Σκριβάνο αλλά δεν έβαλα τελικό...αλλά έφτιαξα την σψλήνα όλη
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
scorpion said:
Μεγειές.Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος στον Σκριβάνο αλλά δεν έβαλα τελικό...αλλά έφτιαξα την σψλήνα όλη

Ευχαριστώ πολύ! :) αλλά αν επιτρέπεται τι σε "χάλασε"; Έχω ακούσει καλά λόγια από αρκετούς γνωστούς μου που έβαλαν εκεί είτε τελικά είτε ολόκληρα σύνολα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
alpapahr said:
Ευχαριστώ πολύ! :) αλλά αν επιτρέπεται τι σε "χάλασε"; Έχω ακούσει καλά λόγια από αρκετούς γνωστούς μου που έβαλαν εκεί είτε τελικά είτε ολόκληρα σύνολα!
Mε χάλασε ότι πήρε λάθος τις μετρήσεις του κατά την τοποθέτηση της σωλήνας.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκει κάτω σε μια μπάρα που έχει.Η λύση του λάθους του ήταν να στραβώσει την μπάρα αλλά και την σωλήνα για να μην χτυπάει
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
scorpion said:
Mε χάλασε ότι πήρε λάθος τις μετρήσεις του κατά την τοποθέτηση της σωλήνας.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκει κάτω σε μια μπάρα που έχει.Η λύση του λάθους του ήταν να στραβώσει την μπάρα αλλά και την σωλήνα για να μην χτυπάει

Ισχύει μεγάλο φάουλ αυτό, ειδικά από κάποιον επαγγελματία και με το δίκιο σου χαλάστηκες!!! Εγώ κάτι παρόμοιο έπαθα όταν χρειάστηκε να αλλάξω σπιράλ! Συμβαίνουν αυτά! :(
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
καλησπερα παιδια πηγα σημερα στο θεοφιλο γιατι θελει αλλαγη το καζανακι μου εχουν αρχισει κ σπανε τα διαφραγματα κ κανει εναν εκνευριστικο θορυβο..θα το αλλαξω με χειροποιητο δικο του μαζι με μπουκα..τι λετε?τοσο για την κινηση οσο κ για τον μαστορα?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Και εγώ στο Θεόφιλο το έβαλα (στη Νίκαια) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Του ζήτησα να βγάλει 2 απολήξεις πίσω, μία αριστερά μια δεξιά, οπότε ήθελε δουλειά. Φάνηκε ότι το πρόσεξε πολύ και έκανε σωστή δουλειά! Πόσες φορές μέτρησε τις αποστάσεις για να είναι σίγουρος ότι δεν χάνει ούτε πόντο.  Βέβαια ήμουν όλη την ώρα από πάνω και κοιτούσα όποτε και να ήθελε δεν είχε μαϊμουδιές. Μόνο τις κολλήσεις του δεν μπόρεσα να κρίνω γιατί δεν γνωρίζω, αλλά σε συνεργείο φίλου που πήγα μετά μου είπε είναι καλές! 1μιση χρόνο είναι επάνω και δεν έχω κανένα θέμα.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
ναι το εχω δει το κωλαρακι του φιεστα σου τουμπανο ειναι! AR15firing AR15firing βασικα θελω να μου πεις αν ειδες διαφορα στην καταναλωση και αν σε κουραζει στα ταξιδια που ειναι ψηλες οι στροφες του κινητηρα...εγω του ειπα βεβαια οτι θελω λιγο μπασο οχι τπτ τρομερο και μια φαλτσοκομμενη μπουκα..λες να βαλω και διπλη?κολλητα ομως οχι οπως η δικη σου
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Το ίδιο του ζήτησα και εγώ! Όχι καγκουριές απλά ένα ελαφρό μπασάκι να το χαίρομαι εγώ. Άσε που σε ταξίδια θα παίρνει αυτιά, ειδικά αν έχεις και άλλους μέσα...

Κατανάλωση δεν πρόσεξα να σου πω την αλήθεια...

Εγώ για διπλή μπούκα φαλτσοκομμένη στυλ St συμφωνώ και επαυξάνω πάντως!
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Kαλησπέρα παιδιά, για τον Θεόφιλο που λέτε δεν έχω άποψη μιας και έκανα το τελικό μου αλλού! Για τον θόρυβο όντως σε συνεννόηση με τον μάστορα μπορείς να τον ρυθμίσεις στα επίπεδα που θες, βέβαια παίζει ρόλο και το φορτίο που θα κουβαλάει το αμάξι κάθε φορά! Πχ σε εμένα, μιας και ήθελα έναν λίγο πιο μπάσο ήχο χωρίς να με ακούνε στις διπλανές γειτονιές, σε ταξίδι με νορμάλ φορτίο 2 άτομα και 1-2 αποσκευές έκανε έναν πολύ ωραίο και γλυκό ήχο, σε αντίθεση με ταξίδι με 5 άτομα και πορτπαγκαζ φουλ που το καημένο αναστέναξε! Εκεί υπήρξαν παράπονα από τους πίσω…
Τώρα από άποψη κατανάλωσης εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει διαφορά! Σε αυτά κύριο ρόλο παίζει το πόσο βαρύ είναι το δεξί μας πόδι!
Θα συμφωνήσω και εγώ πάντως σε διπλή φαλτσοκομμένη μπούκα!
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Καλησπερα κ απο εμενα.Εγω τελικο ανοξειδωτο και διπλη μπουκα εχω φτιαξει στο θεοφιλο πριν 3 χρονια.Η απαιτηση μου ηταν να μν εχω μεγαλο θεμα στο ταξιδι οποτε οταν ηταν να μπει και να κολληθει ειχα ανεβει πανω και με σταθερες 3.000 στροφες δοκιμαζαμε ηχο.Τελικα βγηκε ιδανικο τοσο για μενα οσο και στους συνεπιβατες σε ταξιδια κτλ.Μεχρι στιγμης ουδεν προβλημα.Οσο αναφορα καταναλωση οπως γραψανε και οι αλλοι αν ειναι βαρυ αλλαζει αλλιως τα ιδια.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Τον ήχο πως τον ρύθμισε πραγματικά το έχω απορία. Γιατί και εμένα μου είχε πει ότι άμα θέλω περισσότερο κάποια στιγμή μπορώ να πάω και να το ρυθμίσει. Σε κάποιον που το είπα γελούσε και μου λέει άκου τι λένε για να πουλήσουν...
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Εμενα τοτε το δοκιμασαμε με δυο διαφορετικα τελικα καζανακια και υστερα αφου κατεληξα σε πιο απο τα δυο ηθελα επαιξε οσο μπορουσε με την διαμετρο και βγηκε ενα αρεστο αποτελεσμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread