Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AweSome

Original poster
New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό!! Με ακίνητο το αυτοκίνητο στριβωντας το τιμόνι αριστερά δεξιά αριστερά δεξιά,ακτιβως τη στιγμή που κάνω την κίνηση να το στρίψω προς την αντίθετη κατεύθυνση ακούγεται ένα κλακ... το οποίο ακούγεται χαμηλά στα πετάλια του οδηγού απ τη κολώνα, και το νιώθω καο στο τιμόνι. Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπε ο μηχανικός ότι το κάνουν όλα και ότι και κολώνα να αλλάξω μετά από λίγο καιρό θα κάνει πάλι το ίδιο ,με έβαλε σε fiesta mk6 Και έκανε το ίδιο , δοκίμασα σε focus mk6 ενός φίλου και κάνει το ίδιο !!! Κάποιος κάτι ανάλογο;;; Το αμάξι είναι Και θα είναι στην εγγύηση και για εως και 12/2025!!Τι προτείνεται να κάνω;;;Αλλαγή ή είναι κάτι που πρέπει να μάθω να ζω με αυτό ;;
 

AweSome

Original poster
New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Να συμπληρώσω ότι ο μηχανικός ψέκασε λίγο γράσο αλλά δεν είδα διαφορά!Ο ήχος αυτός ακούγεται όταν ειμαο σταματημένος ή στο παρκάρισμα κόβοντας δεξιά και αριστερά το τιμόνι!
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Και σε Fiesta mk7 το ίδιο.. σε επίσημη αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι το κάνουν τα περισσότερα και το μόνο που μπορούσαν να κάνουν είναι να βάλουν γρασσο στην κολώνα. Ο ήχος μειώθηκε λίγο για ένα διάστημα αλλά δε το θεωρώ λύση.
 

AweSome

Original poster
New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Εγώ σκέφτομαι αν με καλύπτει η εγγύηση να την αλλάξω αν καο πιστεύω ότι σίγουρα θα το ξανά κάνει αργότερα καθώς το αμάξι το έχω ούτε τρία χρόνια με 46κ χιλ και με ευλαβική χρήση ούτε κανιβαλισμούς ούτε τίποτα και παρ όλα αυτά το κανει !! Ίσως παίζουν και ρόλο οι δρόμοι στην Ελλάδα που είναι για κλάματα!!
 

argyriskav87

Newbie
Apr 10, 2016
1
0
0
Εχω το μκ7 10 χρονια τωρα τον κανει το θόρυβο και οπως όλοι λετε το μονο που κάνουν ειναι γρασο.. Και δεν εχει κάνε θεμα και ουτε θα εχει απλα ειξαι ο θόρυβος τπτ αλλο
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Έχω παρόμοιο θέμα. Τι έγινε τελικά, το έψαξε κάποιος;
Έχω σοβαρές ενδείξεις ότι όλο αυτό προέρχεται και από τα τακάκια. Υπάρχει σχετική συζήτηση στο φόρουμ, ανατρέξτε να διαβάσετε.
Επίσης, είναι δυνατόν να είναι οι ανοχές τις κολώνας τιμονιού αυτό το κλικ που περιγράφεις. Για μένα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μόνο όταν αυτό αρχίσει να μεγαλώνει και να γίνεται πιο έντονο, τότε πρέπει να το δει ο μηχανικός.
Καλό παντως είναι όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο να μην παίζουμε με το τιμόνι. Καταπονούμε κρεμαγιέρα και όλα τα σχετικά χωρίς λόγο.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εμένα στο ΜΚ6 όταν είχα μείνει από μίζα και ήρθε ο γερανός να το πάει στο συνεργείο πίεσε αρκετά το τιμόνι όπως ήταν σβηστό το αμάξι με αποτέλεσμα για 3-4 μερες στο στρίψιμο να ακούω ένα γκρουκ γκρουκ... άλλο που δεν του είπα του κατσαπλιά να μην το ζορίσει αλλά μου έλεγε ότι δεν έχει πρόβλημα... νομίζω έστρωσε τώρα αλλά φοβάμαι μηπως βγάλει κάποια βλάβη... θα δειξει..
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
εμένα στο ΜΚ6 όταν είχα μείνει από μίζα και ήρθε ο γερανός να το πάει στο συνεργείο πίεσε αρκετά το τιμόνι όπως ήταν σβηστό το αμάξι με αποτέλεσμα για 3-4 μερες στο στρίψιμο να ακούω ένα γκρουκ γκρουκ... άλλο που δεν του είπα του κατσαπλιά να μην το ζορίσει αλλά μου έλεγε ότι δεν έχει πρόβλημα... νομίζω έστρωσε τώρα αλλά φοβάμαι μηπως βγάλει κάποια βλάβη... θα δειξει..
Δες το στο επόμενο προγραμματισμένο σέρβις του αυτοκινηήτου. Αν σε κάνει να χάσεις τον ύπνο σου, πήγαινε για έναν έλεγχο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
άσε με να τον πνίξω ηθελα εκείνη την στιγμή που το γυρναγε έτσι βίαια... τι να δω τα υγρά στα υδραυλικά ; τεσπα θα δουμε...
 

Tchron

Newbie
Feb 6, 2018
6
1
3
Φίλε καλησπέρα δε ξέρω αν ελυσες το ζήτημα εμένα είχε το ίδιο ακριβώς θέμα με την πρώτη περιγραφή ακίνητο το αμάξι κουναγες το τιμόνι και είχε κάποιο κενό πήγα αντιπροσωπεία και αλλάξανε την κολώνα στο τιμόνι και όλα καλά με γρασα κτλ δε νομίζω ότι θα γίνει κάτι.
 

Giorgosdam

Rookie
May 15, 2019
30
1
8
και εμενα πριν απο περιπου ενα χρονο μου άλλαξαν την κολώνα. πρώτα είχαν δοκιμάσει με γράσο αλλά χωρίς αποτέλεσμα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread