Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
εχω ενα παλιο ford fiesta του 79 με αλλαγμενη μηχανη στα 1300
εχω προβλημα μαλλον απο το φλοτερ απ οτι μου λενε
πχ.ειναι αδειο απο βενζινη .βαζω 10 ευρω και την αλλη μερα παω να βαλω παραπανω,μολις μπουνε γυρω στα 5 ευρω ξεχειλιζει.
τι να κανω δεν ξερω παιδια.να φταιει το φλοτερ?να ειναι βουλωνενο κανενα σωλινακι?
αν ξερει καποιος φιλος ας μου απαντησει
χιλια ευχαριστω
plaster46
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καθώς είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση διαδικτυακά για κάτι τέτοιο σας συμβουλεύω να πάτε σε ένα συνεργείο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν δεν υπάρχει κάποιο φυσικό πρόβλημα με το ρεζερβουάρ (πολύ απίθανο), τότε είτε το sender unit (αισθητήρας) είτε το οργανάκι στο ταμπλώ έχουν θέμα. Χωρίς να τσεκαριστούν και τα δύο, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι φταίει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Αν δεν υπάρχει κάποιο φυσικό πρόβλημα με το ρεζερβουάρ (πολύ απίθανο), τότε είτε το sender unit (αισθητήρας) είτε το οργανάκι στο ταμπλώ έχουν θέμα. Χωρίς να τσεκαριστούν και τα δύο, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι φταίει.
να σε ρωτησω κατι σχετικο.εβαλα ενα λεπτο πλαστικο σωληνα στο ρεζερβουαρ και εδειξε καπου στα 40 εκατοστα βρεγμενο με βενζινη.τι τρεχει τωρα μπορεις να μου πεις?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Περιγράφεις δύο διαφορετικά προβλήματα. Στο πρώτο λες "από άδειο", άρα φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με το ρεζερβουάρ ή τις σωληνώσεις. Στο δεύτερο post φαίνεται σαν να είναι γεμάτο το ρεζερβουάρ. Αν δεν κάνεις συγκεκριμένο έλεγχο τότε δεν θα ξέρουμε ούτε ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα (π.χ. αν είναι σίγουρα άδειο, το όργανο δείχνει άδειο ? Και μετά αν το γεμίσεις, δείχνει γεμάτο ? Ή σου βγάζει πρόβλημα κατά το γέμισμα ?)
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
φιλε μου καλε ειχα μεινει απο καυσιμα .πηγα με το μπετονακι και του εβαλα 7 λιτρα.Την αλλη μερα ξαναπηγα να βαλω παραπανω.Οταν ομως μπηκαν 5 λιτρα ο βενζινας μου ειπε οτι γεμισε.
τωρα εχω το μπετονακι στο πορτμπαγκαζ και οταν κανω 2-3 χλμ.ξαναβαζω αλλο λιγο και ξεχειλιζει παλι.
μηπως κανενα σωλινακι εχει βουλωσει.εντωμεταξυ εβαλα μεσα στο ρεζερβουαρ ενα συρμα και οταν το εβγαλα ηταν καπου 40 ποντους βρεγμενο.Ιστοριες για αγριους σαν να λεμε φιλε μου.
Παντως σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στην διαδικασια να μου απαντησεις.
φιλικα γιωργος Ναυπλιο
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν πραγματικά έμεινες (και δεν ήταν πρόβλημα της αντλίας), δηλαδή είχε αδειάσει εντελώς το ρεζερβουάρ, έβαλες 7 λίτρα και την άλλη μέρα έβαλες άλλα 5 και γέμισε - ξεχείλισε, προφανώς δεν είναι σωστό και πρέπει να υπάρχει κάποιο φυσικό εμπόδιο, το οποίο εμποδίζει το ρεζερβουάρ να γεμίσει κανονικά. Αυτό όμως προσωπικά δεν το έχω συναντήσει ποτέ, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να είναι. Πολύ πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι να χαλάει το sender (το φλοτέρ) και να στέλνει ότι-να-ναι σήμα στο οργανάκι, και να δείχνει γεμάτο ενώ δεν είναι ή άδειο ενώ είναι γεμάτο. Εσύ όμως λες ότι το ρεζερβουάρ από πραγματικά άδειο φαίνεται να γεμίζει με 5-10 λίτρα βενζίνης, που είναι λάθος.

Θα πρότεινα να το δει μάστορας που θα βγάλει την αντλία και το φλοτέρ, θα ανοίξει το ρεζερβουάρ και ίσως να δει με κάμερα μέσα στο ρεζερβουάρ και στο σωλήνα πλήρωσης.
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
ακουσα οτι αν βγαλω το πισω καθισμα υπαρχει ενα ανοιγμα κλεισμενο με βιδακια.
εγω ομως ειδα μονο 4 τρυπες καλύμενες μικρες.
πως θα βγαλει το φλοτερ ο μαστορας?
υπαρχει καμια εισοδος που δεν εχω βρει εγω?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Λογικά αυτό είναι το καπάκι με την αντλία, αναλόγως μοντέλο και γενιά μπορεί να είναι σε διαφορετικό σημείο, συνήθως όμως είναι κάπου εκεί. π.χ. στο δικό μου (ΜΚ7.5) είναι εκεί, στη μέση και λίγο δεξιά κάτω από το πίσω κάθισμα
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Σε τόσο παλιά μοντέλα δεν υπήρχε άνοιγμα κάτω από το κάθισμα. Πρέπει να κατέβει το ρεζερβουάρ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Στέφανος
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Τόσο παλιά αυτοκίνητα δεν έχουν αντλία βενζίνης ηλεκτρική μέσα στο τεποζιτο, έχουν μόνο το φλοτερ. Η αντλία είναι μηχανική. Εκτός αν η Ford ήταν πολύ μπροστά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Σωστά, το είπε ο φίλος ότι είναι του '79, άρα δεν υπάρχει in-tank αντλία
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
εχω ενα παλιο ford fiesta του 79 με αλλαγμενη μηχανη στα 1300
εχω προβλημα μαλλον απο το φλοτερ απ οτι μου λενε
πχ.ειναι αδειο απο βενζινη .βαζω 10 ευρω και την αλλη μερα παω να βαλω παραπανω,μολις μπουνε γυρω στα 5 ευρω ξεχειλιζει.
τι να κανω δεν ξερω παιδια.να φταιει το φλοτερ?να ειναι βουλωνενο κανενα σωλινακι?
αν ξερει καποιος φιλος ας μου απαντησει
χιλια ευχαριστω
plaster46
Καλημέρα κύριε Γιώργο, το πρόβλημα σας είναι σχετικά απλό και εντοπίζεται στην βαλβίδα εξαερισμού του ρεζερβουάρ η οποία έχει κολλήσει διότι συνήθως αφήνεται το όχημα σας χωρίς καύσιμο.
Η βαλβίδα αυτή βρίσκεται είτε μέσα στον λαιμό πλήρωσης του ρεζερβουάρ είτε πλησίον αυτού.
*Για οποιαδήποτε εργασία κάνετε στο ρεζερβουάρ πρέπει πρώτα να αποσυνδεθούν οι πόλοι της μπαταρίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread