Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikosx83

Original poster
MK7
Newbie
Nov 1, 2022
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σας. Αγόρασα fiesta 1.4 του 2010 με 163.000χλμ. Μετά το πρώτο μεγάλο σέρβις σε σύντομο χρονικό διαστημα παρουσίασε απώλεια ψυκτικού υγρού. Ένδειξη θερμοκρασίας δεν πρόλαβε να δείξει. Η βλάβη θεωρητικά βρεθηκε, κάποια σκασμενα σωληνάκια, αλλαγή θερμοστάτη και κάποιου κολλάρου. Μετά από 5000χλμ η στάθμη του ψυκτικού έπεσε πάλι κάτω από το min. Συμπλήρωσα με απιονισμένο αλλά και πάλι έπεσε στη μέση μετά από 300χλμ, μιας και πλεον το παρακολουθώ. Επίσης, διαπιστώνω έντονη θερμοκρασία στη θέση του οδηγού (δίπλα ακριβώς από το δεξί πόδι, από το πλαστικό της κεντρικής κονσόλας) ιδιαίτερα όταν είμαι σε εθνικό με ταχύτητα από 100-120 χλμ. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Εγινε ελεγχος του δοχειου μηπως διαρρεει εκει; Στο συστημα κλιματισμου;
 

Nikosx83

Original poster
MK7
Newbie
Nov 1, 2022
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Δεν νομίζω να έγινε έλεγχος εκεί ή δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε. Το θεωρείς πιθανό; Η αυξημένη θερμοκρασία όμως δίπλα από το πόδι μου πως εξηγείται;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Γι αυτο μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στο καλοριφερ-κλιματισμο.
Αν θελεις ελεγξε τον ρυθμο, δηλαδη ποσο γρηγορα χανεται υγρο.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
πηγαινε σε καποιο συνεργειο να σου πρεσαρει το κυκλωμα,μονο ετσι θα φανει που χανει εαν δεν ειναι ορατο στο ματι.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Σε εμενα επισης ζεστενεται εκεινο το σημειο ακριβως και ολα ειναι ελεγμενα και λειτουργουνε αψογα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread