Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
ναι και εγώ θα ήθελα να το βγάλω γιατι νομίζω ακούω κάτι αλλά και να σφίξω αυτο το χερούλι που τρίζει δίχως αύριο!!
 

ath7

Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
gyiama said:
Μήπως γνωρίζει κάποιος πως βγαίνει το πάνελ της πόρτας του συνοδηγού; Μήπως υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα;τρίζει κάτι μέσα στην πόρτα σαν να τρίζει το ηχείο και τα έχω πάρει στο κρανίο δεν την παλεύω άλλο.

Το έχω και στις δύο πόρτες. Αλλά κύριος μια η μία μια η άλλη. Πότε και οι δύο μαζί.
Αν βρεις λύση θέλω να μάθω. Κρίμα να το σπάσω..
Χαχαχαχ
 

Βορρ

Rookie
Apr 25, 2019
10
0
1
Καλησπέρα παιδιά, Καλή Ανάσταση. Πριν 2 μήνες παρέλαβα και γω ένα ford fiesta mk8 titanium 1.0 100 ps και αυτή τη στιγμή έχει 2200 χλμ. Δυστυχώς έχω κάποιους τριγμούς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι πλάγιες μπροστινες κολόνες είναι σε όλα τα fiesta 'χαλαρές';. Έχω παρατηρήσει ότι κουνιούνται αρκετά σε σημείο να αποσυναρμολογουντε και από κει προέρχονται επίσης κάποιοι τριγμοι.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Έχουν περάσει ματάκια συναγερμού από εκεί; Το δικό μου  είναι σφιχτό σε αυτό το σημείο, αλλά είναι λίγο χαλαρά τα πλαστικά στην κεντρική κολώνα. Δεν έχει βγάλει τριγμούς όμως στα πρώτα 5500 km που εχω διανύσει 4,5 μήνες από την παραλαβή. Ελπίζω να παραμείνει έτσι.
 

Βορρ

Rookie
Apr 25, 2019
10
0
1
Εύχομαι όσο το έχεις να παραμείνει έτσι.. Οχι, καλώδια δεν περνούν, δεν έχω βάλει συναγερμό απλά τα πλαστικά σε εκείνο το σημείο κουνιούνται αρκετά.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Γενικά και οι δικές μου κολόνες ήταν χαλαρές, είχαν περάσει ματάκια συναγερμού και θεώρησα ότι δεν τις έσφιξαν καλά. Κάποια στιγμή η δεξιά ξεκούμπωσε σε ένα σημείο και στο Service που πήγα μου έσφιξαν και τις δύο. Ωστόσο και χαλαρές που ήταν δε είχα διαπιστώσει τριγμούς από εκεί. Εγώ σταθερούς τριγμούς έχω από οθόνη που ενώ μου είπαν στην αντιπροσωπία ότι έχει βγει οδηγία και φτιάχνει δεν έγινε τίποτα σχεδόν. Όταν έχει υγρασία τρίζει σαν διάολος. Από εσωτερικά χερούλια πόρτας επίσης και έναν περίεργο τριγμό που νομίζω προέρχεται από πίσω δεξιά, σαν να μην έχει κουμπώσει καλά κάποιο κάθισμα και να τρίζει. Το έχω ψάξει πολύ αλλά δεν έχω βρει κάτι.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Το γραφω εδω. Το εχω αναφερει και σε παρόμοιο θεμα.Το club Μας εδώ και αρκετό καιρό έχει συνεργασία με την Ford Motor Hellas.  Στείλτε κάποιος που μπορεί να περιγράψει καλά ένα mail εδώ για να μπορέσουμε να πρροθησουμε το πρόβλημα. Σας δίνω το σχετικό link ...

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
περίπου στο υψος του αριστερου αυτιού εκει που είναι η ζωνη εχει καποιος ενα ενοχλητικο μεταλικο θόρυβο;
 

Βορρ

Rookie
Apr 25, 2019
10
0
1
Το θόρυβο τον κάνει συνέχεια ή όταν περνάς σαμαρακια;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, στο δικό έχω παρατηρήσει οτι τρίζει στο σημείο που λες σε κατσαρό οδόστρωμα, αλλα όχι πάντα. Επίσης τρίζει δαιμονισμένα το η χειρολάβη της πόρτας του συνοδηγού για την οποία στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι θα την αντικαταστήσουν μαζί με την ταπετσαρία στα πλαίσια της εγγύησης.
 

Βορρ

Rookie
Apr 25, 2019
10
0
1
alexis2009x said:
σε λακουβες  ναι.... και η πορτα λιγο
Εμένα το δικό μου χτυπάει κάπου στην δεξιά μεριά όταν περνάω από σαμαρακια.. Δεν έχω βρει τι είναι δυστυχώς. Έλεγα μήπως είναι ο μηχανισμός που κομπλαρει τη ζώνη, που βρίσκετε μέσα στην κολόνα.*Τσέκαρε επίσης αν είναι καλά βιδωμένο το κούμπωμα της ζώνης(που συνδέετε με το αυτοκίνητο) κάτω χαμηλά στην μεριά των πορτών, πιο κάτω από το ρυθμιστή της πλάτης του καθίσματος (θα το δεις αν τραβήξεις μπροστά τα καθίσματα)
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα δεν άντεξα άλλο  το τρίξιμο στο χερούλια και εγχείρισα,μπορώ να πω οτι η εγχείριση πέτυχε,Το τρίξιμο μειώθηκε κατα 80%

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1561895464[/time]
Υλικά:ταινία διπλής όψης 3M για χαλιά και ένα κομμάτι κορδέλα με υφή βελούδο,ελεύθερος χρόνος και καλή διάθεση.
 

Βορρ

Rookie
Apr 25, 2019
10
0
1
https://youtu.be/CrssFef_G3c
  Μήπως έχει κανείς το συγκεκριμένο πρόβλημα - θόρυβο;
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
Στην πλευρα του οδηγού ενας ενοχλητικός ήχος.. κανενα νεώτερο απο κάποιον που να βρήκε λυση;;;;
 

Nikolaos

Newbie
Aug 26, 2019
5
0
0
44
Αθήνα
Καλησπέρα  σε όλους . Είμαι νέο μέλος καθώς αγόρασα εδώ και 1 μήνα στην σύζυγο μου το ST Line Πετρέλαιο . Από την πρώτη στιγμή είχα θόρυβο στην ζώνη του οδηγού και θόρυβο στο ντουλαπάκι του συνοδηγού. Το έχω πάει 2 φόρες στο συνεργείο με τελευταία φορά την Πέμπτη  22/8 . Τώρα έχει διορθωθεί η ζώνη αλλά ο θόρυβος στο ντουλαπάκι υπάρχει ακόμα . Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί . Μου έβγαλαν τις ταπετσαρίες από τις πόρτες και έβαλαν στα πλαστικά μέρη μια αλοιφή . Σκέφτομαι να κάνω ένα email στο εξωτερικό . 
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Nikolaos said:
Μου έβγαλαν τις ταπετσαρίες από τις πόρτες και έβαλαν στα πλαστικά μέρη μια αλοιφή . Σκέφτομαι να κάνω ένα email στο εξωτερικό .  

Καλωσήρθες Νικόλα! Τις ταπετσαρίες γιατί τις έβγαλαν; είχες τριγμούς και στα χερούλια της πόρτας και με την αλοιφή εφτιαξαν;
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Κ εγώ έχω τριγμο στη μεριά του συνοδηγού κάπου απ τη πόρτα η το ντουλαπάκι μ ακούγεται αλλά ακούγεται ανα διαστήματα όταν ανεβάζει στροφές το Αμάξι,είναι σαν να κάνει συντονισμό !!
Αυτά τα σπρέι σιλικόνης κάνουν δουλειά ;;
 

Nikolaos

Newbie
Aug 26, 2019
5
0
0
44
Αθήνα
Καλησπέρα andrnith . Την δεύτερη φόρα που το ξαναπήγα σε διάστημα μιας εβδομάδας από την πρώτη φορά  , το κράτησαν 2 ημέρες μέσα το αυτοκίνητο . όταν πήγα να το πάρω μου ανέφεραν ότι βγάλανε τις ταπετσαρίες για να βάλουν ανάμεσα στα πλαστικά ( χερούλια) μια πάστα  σαν λίπανση . Ακόμα και σήμερα έχει ελαττωθεί μεν ο θόρυβος αλλά ακόμα υπάρχει . έχω στεναχωρηθεί γιατί το αυτοκίνητο μόλις έκλεισε μήνα και έχω πάει στο service 3 φορές. Θα ξεκινήσω γράφοντας ένα email στο εξωτερικό στην Ford.
 

Nikolaos

Newbie
Aug 26, 2019
5
0
0
44
Αθήνα
Commando4410 Καλησπέρα . Πήγες το αυτοκίνητο στην Ford να σου κάνουν εκτίμηση από προέρχεται ο θόρυβος ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread