Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
απο το πενταλ του γκαζιού καποιος που να ακούει κάποιο θόρυβο;;
 
Nov 23, 2019
6
0
1
Καλησπέρα έχεις κάνεις τριγμούς στο κεντρικό ηχείο σε φάσεις επιτάχυνσης και πως το αντιμετωπίζουμε ? Ευχαριστώ :)
 

GEOZOTO

Newbie
Σεπτ. 24, 2020
2
0
1
39
Τελικά δεν ήταν από μπροστά το τρίξιμο αλλά από την οθόνη. Όταν τη πιέζω προς τα μπροστά σταματά . Το ερώτημα είναι πώς θα διορθωθεί η κατάσταση...

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Petroskalamatar said:
Καλησπέρα έχεις κάνεις τριγμούς στο κεντρικό ηχείο σε φάσεις επιτάχυνσης και πως το αντιμετωπίζουμε ? Ευχαριστώ :)

Πίεσε την οθόνη μπροστά και δες αν σταματήσει. Κάνει ηχώ μπροστά και σε μπερδεύει.
 

lagos12

Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Όταν ανοίγω ή κλείνω τις πόρτες τρίζουν τα χερούλιαμ μπορώ να κάνω κάτι ή ισχύει το ίδιο σε όλους;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
όταν ακούς για κακή ποιότητα εσωτερικού ford μιλάνε κυρίως για αυτά τα σημεία.
Τα χερούλια ειναι σίγουρα το 1ο. Και σε mk7.5 και σε μκ8 υπάρχει αυτο τ θέμα.
Επειδή προσωπικά στο mk7.5 μου έχω βγάλει τα καπάκια εκεί στα χερούλια και τα έχω ντύσει μεμβράνη, νομίζω έχει λυθεί σε ένα σημειο το πρόβλημα καθώς έχουν "γεμίσει" τα κουμπώματα.
Όμως υπάρχει ακόμα.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
lagos12 said:
Μάλιστα.....άρα δεν μπορώ κάπως να το φτιάξω

ίσως να ανοιξεις εκει το πλαστικό καπάκι, και να το γεμίσεις μέσα με κάποιο αφρο ή καποιο υλικό ή δεν ξέρω γω τι.
απο αντιπροσωπεια παντως δεν νομιζω να το αναλαμβάνουν.Προσωπικά δεν θα το πειραζα καθως το θέμα νομιζω ειναι μονο οταν τα πιάνεις. Σε πορεία δεν νομίζω να ακους καποιο τρίξιμο
 

lagos12

Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Μπα δεν το ρισκάρω με πειράγματα, έτσι όπως είναι και μελλοντικά βλέπουμε.
 

Big Sak

Newbie
Dec 2, 2018
8
0
1
Καλησπέρα στην ομάδα. εχω εντοπίσει εντονους τριγμούς στο κάθισμα του συνοδηγού ΜΟΝΟ όταν κάθεται κάποιος. συνήθως ακουγονται οταν μπαίνω σε στροφές η πατάω καμια λακουβιτσα... είναι αρκετά εκνευριστικος ο ήχος. δινει την αισθηση οτι το αμαξι ειναι κινεζικο.. πλεον οι τριγμοί που εχω σε οθόνη και στο μπάτσο του συνοδηγού μοιάζουν αστείοι μπροστά σε αυτόν τον ηχο.. ξέρουμε τι μπορεί να φταίει και να δώσει μια λύση;;; ετσι μ ερχεται να ψεκασω ολο το αμάξι με σπρει σιλικόνης.. wall
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Παιδιά κοιτάξτε να συνηθίσετε τα τριξίματα. Όσο μάλιστα πέφτουν οι θερμοκρασίες, είναι δυνατόν να είναι πιο έντονα όπως σε εμένα. Το σπρέι σιλικόνης καλό κάνει γενικά ανάμεσα στους αρμούς των πλαστικών. Αρκεί να μην το παρακάνετε στο ψέκασμα. Ούτε αφρούς, ούτε τάκους ούτε τίποτα άλλο στα πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου. Επίσης τα πλαστικά να κοιτάζετε να τα συντηρείτε με τα κατάλληλα προϊόντα.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εγώ πιστεύω ότι αν ανοίξει ένας ένα μαγαζί που θα κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή να αναλαμβάνει να φτιάχνει τους τριγμούς με ότι και αν αυτό χρειαστεί πιστεύω θα βγάλει πολλά λεφτά. Εγώ προσωπικά θα έδινα 100 -200 ευρώ να τους αφήσω και να τους πω πάρτε το και φτιάξτε το !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: iliodin

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μιας και το συγκεκριμένο θέμα που παρατήρησα ίσως να παράγει κάποιους τριγμούς, το αναφέρω εδώ.
Την Κυριακή, γυαλίζοντας τα πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου, παρατήρησα τα δυο ηχεία που βρίσκονται επάνω στο ταμπλώ έχουν μια μικρή κίνηση και φαίνεται ότι δεν είναι στερεωμένα σταθερά. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Μιας και το συγκεκριμένο θέμα που παρατήρησα ίσως να παράγει κάποιους τριγμούς, το αναφέρω εδώ.
Την Κυριακή, γυαλίζοντας τα πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου, παρατήρησα τα δυο ηχεία που βρίσκονται επάνω στο ταμπλώ έχουν μια μικρή κίνηση και φαίνεται ότι δεν είναι στερεωμένα σταθερά. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι;
Καλησπέρα,και στο δικό μου συμβαίνει το ίδιο.Ψάχνοντας για ένα τριγμό στην πλευρά του συνοδηγού τυχαία κούνησα το ηχείο και είδα οτι δεν είναι σταθερά στερεωμένο.Τα ξεκούμπωσα,έβαλα λίγη υφασμάτινη ταινία τα ξανατοποθέτησα και είναι οκ.Πιστευα οτι είναι η πηγή του τριγμού που έψαχνα αλλα ατύχησα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Τα ηχεία στο ταμπλό είναι σίγουρα πηγή τριγμών.Εγώ έχω ένα τριγμό-συντονισμό στο ταμπλό μεταξύ 1500-2000 στροφών.Μου έχει σπάσει τα νεύρα,δεν μπορώ να βρώ τι συντονίζει.Εχω την εντύπωση οτι είναι πιο έντονο όταν ζεσταθείο κινητήρας.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
 

MikrAsiaths

Newbie
Nov 1, 2019
8
0
1
Πίσω δεξία θόρυβος κανείς; σαν να ακούγεται από το μικρό παραθυράκι!
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Πίσω ευτύχως ακόμα επικρατεί ησυχία,μπροστά όμως όλο και κάτι καινούριο προκύπτει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MikrAsiaths

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Τι κάνατε τελικά με τους τριγμούς παίδες;

Μου εβγαλε και εμένα πρόσφατα εναν τριγμο απο συντονισμο καθως επιταγχυνα με 3η εκει στις 3.500 - 4.100 RPM σε μια ανηφορα. Δε ξερω απο που προέρχεται (καντράν, οθόνη, παρπριζ) αλλα μου έδωσε αισθηση οτι προήλθε καπου μέσα απο το καντράν.

Οκ στα πλαστικά από τις πόρτες σαφως και έχω αλλα δεν ασχολούμαι καν. Πόρτες είναι.

Ολοι οσοι γράψατε πριν βρηκατε κάποια λύση;
 
Last edited:

lee_stavr

Newbie
May 6, 2021
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα maniacs,

Είμαι κάτοχος ενός Ford Focus του2006 το οποίο έχω στη κατοχή μου από το2011 με130Κ χλμ, και το μόνο πρόβλημα που έχει βγάλει τόσα χρόνια είναι ένα δυναμό και κάποια τσιμουχάκια που ζητάει στο ψευτοκάπακο, κατά τα αλλά αν και είμαι fan Ιαπωνικών αυτοκίνητων, είπα να προχωρήσω μια που είμαι απολυτά ικανοποιημένος από το Ford μου, με την απόκτηση του τελευταίου Ford Fiesta ST-lne125ps διαβάζοντας πως εκτός ότι είναι το κορυφαίο στην κατηγορία του,ειναι εμφανισιακά το πιο όμορφο από τους ανταγωνιστές του.


Μπήκα στο forum σας εδώ και διαβάζοντας για τους τριγμούς σε καινούρια αυτοκινιτα (απο1000χλμ κάποια) από ότι λέτε αλλά κ στην κατανάλωση (νόμιζα ότι και γύρω στα 7-7,5lt/100klm κ διαβάζω για10lt/100klm).

Έχω ένα αμάξι από με130Κ κ δεν χτυπάει τπτ και το έχω πάει παντού.

Πείτε μου την γνώμη σας (όχι να ευλογησετε τα γενιά σας) αν αξίζει να πάρεις ένα Ford Fiesta ST-lne125ps εκτός από το Fan to Drive??????
 
Last edited:

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα maniacs,

Είμαι κάτοχος ενός Ford Focus του2006 το οποίο έχω στη κατοχή μου από το2011 με130Κ χλμ, και το μόνο πρόβλημα που έχει βγάλει τόσα χρόνια είναι ένα δυναμό και κάποια τσιμουχάκια που ζητάει στο ψευτοκάπακο, κατά τα αλλά αν και είμαι fan Ιαπωνικών αυτοκίνητων, είπα να προχωρήσω μια που είμαι απολυτά ικανοποιημένος από το Ford μου, με την απόκτηση του τελευταίου Ford Fiesta ST-lne125ps διαβάζοντας πως εκτός ότι είναι το κορυφαίο στην κατηγορία του,ειναι εμφανισιακά το πιο όμορφο από τους ανταγωνιστές του.


Μπήκα στο forum σας εδώ και διαβάζοντας για τους τριγμούς σε καινούρια αυτοκινιτα (απο1000χλμ κάποια) από ότι λέτε αλλά κ στην κατανάλωση (νόμιζα ότι και γύρω στα 7-7,5lt/100klm κ διαβάζω για10lt/100klm).

Έχω ένα αμάξι από με130Κ κ δεν χτυπάει τπτ και το έχω πάει παντού.

Πείτε μου την γνώμη σας (όχι να ευλογησετε τα γενιά σας) αν αξίζει να πάρεις ένα Ford Fiesta ST-lne125ps εκτός από το Fan to Drive??????
Καλησπέρα!

Ήμουν κάτοχος Ιαπωνικού αυτοκινήτου (Mitsubishi Lancer '99) το οποίο μετά από 210000 χλμ έπρεπε να δοθεί. Δεν μπορώ να πω ότι κι εκείνο ήταν ήσυχο από άποψη τριγμών, αλλά για 20 χρονών αυτοκίνητο ήταν οκ. Γενικά θα καταλάβεις τη διαφορά Ιάπωνα - Γερμανο-Αμερικανού που είναι τα Fiesta μας.
Δύσκολα να βρεις εδώ κάποιον που θα σου πει ότι δεν άξιζε το Fiesta πάντως.
Για τους τριγμούς και σε καινούριο Mercedes να πας, θα τους έχεις. Και γενικά θεωρώ σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο θα τους έχεις αυτής της γενιάς.
Η απόφαση δική σου, εύχομαι να βοήθησα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee_stavr

lee_stavr

Newbie
May 6, 2021
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα!

Ήμουν κάτοχος Ιαπωνικού αυτοκινήτου (Mitsubishi Lancer '99) το οποίο μετά από 210000 χλμ έπρεπε να δοθεί. Δεν μπορώ να πω ότι κι εκείνο ήταν ήσυχο από άποψη τριγμών, αλλά για 20 χρονών αυτοκίνητο ήταν οκ. Γενικά θα καταλάβεις τη διαφορά Ιάπωνα - Γερμανο-Αμερικανού που είναι τα Fiesta μας.
Δύσκολα να βρεις εδώ κάποιον που θα σου πει ότι δεν άξιζε το Fiesta πάντως.
Για τους τριγμούς και σε καινούριο Mercedes να πας, θα τους έχεις. Και γενικά θεωρώ σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο θα τους έχεις αυτής της γενιάς.
Η απόφαση δική σου, εύχομαι να βοήθησα.
φιλε μου ειχα και nissan sunny 2.0 GTi '92 χωρισ θεμα, και ιταλικο Punto GT ειχα κ αν δεν ειχε τυχει να οδιγησω το Focus δεν θα το επαιρνα ποτε. με κερδισε. κοιταζα στισ βλαβες κ εκει που λεω θα δωσω γυρω στα 15Κ για ενα μεταχειρισμενο 1-2 ετων, επαθα πλακα.
ο εναs τρηζει το καντραν, ο αλλος η πορτα του οδηγου ο αλλος του συνοδηγου, ο αλλος το χερουλι κ ο αλλοσ αναμεσα σε ταμπλο ή παμπριζ. αλλοι δεν ξερουν καν απο που.......κ μιλαμε για καινουρια αμαξια
αν και ημουν ψημενος το σκεφτομαι μηπως παω σε ιαπωνα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread