Ανεμοθραύστες τζαμιών ΜΚ8

Πληροφορίες και ερωτήματα για body kit,σαλόνια,ταμπλό κ.τ.λ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AweSome
New member
New member
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ανεμοθραύστες τζαμιών ΜΚ8

Δημοσίευση από AweSome »

Παραθέτω το παραπάνω θέμα καθώς δεν έχω βρει κάτι σχετικό,αν υπάρχει ήδη το θέμα ζήτω συγνώμη εκ των προτέρων!
Σκέφτομαι να βάλω ανεμοθραύστες και είμαι ανάμεσα στους κλασικούς και στους άλλους που δεν ακολουθούν τη τη γραμμή του παραθύρου δηλαδή είναι μόνο η καμπύλη και η γωνία που κατεβαίνει κάθετα προς την πόρτα εκεί κοντά στον καθρέφτη δεν υπάρχει ! Αυτού του τύπου ανεμοθραύστες τους βλέπω συνήθως στα καινουρια Yaris ,βέβαια σ αυτά το φιλιστρινι που είναι δίπλα στο καθρέφτη είναι ενιαίο με τη πόρτα και ανοίγει όλο μαζί ενώ σε εμάς το φιλιστρινι είναι σταθερό. Παρ όλα αυτά κάπου το πήρε το μάτι μου σε φιέστα mk7 στο YouTube . Έχει κανείς καμία ιδέα αν είναι όμορφο και αν αξίζει, η γενικότερα ομορφαίνει με  μαυρουσ ανεμοθραύστες σε συνδυασμό με τις μεμβράνες στα τζάμια ; Οι climair που έχει η Ford αξίζουν ;
Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1563602452[/time]
Ξέχασα να πω ότι έχω το mk8 St-Line
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AweSome την Σάβ 20 Ιούλ 2019, 09:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
MadMan
Pro Member
Pro Member
Has thanked: 0

Απ: Ανεμοθραύστες τζαμιών ΜΚ8

Δημοσίευση από MadMan »

Commando4410 έγραψε: Παραθέτω το παραπάνω θέμα καθώς δεν έχω βρει κάτι σχετικό,αν υπάρχει ήδη το θέμα ζήτω συγνώμη εκ των προτέρων!
Σκέφτομαι να βάλω ανεμοθραύστες και είμαι ανάμεσα στους κλασικούς και στους άλλους που δεν ακολουθούν τη τη γραμμή του παραθύρου δηλαδή είναι μόνο η καμπύλη και η γωνία που κατεβαίνει κάθετα προς την πόρτα εκεί κοντά στον καθρέφτη δεν υπάρχει ! Αυτού του τύπου ανεμοθραύστες τους βλέπω συνήθως στα καινουρια Yaris ,βέβαια σ αυτά το φιλιστρινι που είναι δίπλα στο καθρέφτη είναι ενιαίο με τη πόρτα και ανοίγει όλο μαζί ενώ σε εμάς το φιλιστρινι είναι σταθερό. Παρ όλα αυτά κάπου το πήρε το μάτι μου σε φιέστα mk7 στο YouTube . Έχει κανείς καμία ιδέα αν είναι όμορφο και αν αξίζει, η γενικότερα ομορφαίνει με  μαυρουσ ανεμοθραύστες σε συνδυασμό με τις μεμβράνες στα τζάμια ; Οι climair που έχει η Ford αξίζουν ;
Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]20, Ιουλίου, 2019, 09:00:52[/time]
Ξέχασα να πω ότι έχω το mk8 St-Line
Καλημερα.
Γενικα για εμας ..υπαρχουν 2 ειδων επωνυμοι ανεμοθραυστες.
οι Heko και οι Climair.
υπαρχουν αρκετα μελη που υποστηριζουν ειτε τη μια εταιρια ειτε την αλλη.
Προσωπικα ..ετσι οπως το βλεπω...δεν τους βαζεις μονο για ομορφια. ειναι αρκετα λειτουργικοι στο κομματι του οτι οταν ταξιδευεις αφηνεις το παραθυρο κατεβασμενο στο υψος του ανεμοθραυστη για ανανεωση του αερα στη καμπινα και δεν σου επιτρεπει να μπει κατι μεσα.(εντομα..βροχη..κ.α) και ελαχιστοποιει τον θορυβο του εισερχομενου αερα που ερχεται οταν δεν τους φορας και εχεις παραθυρο ανοιχτο.
(το τελευταιο το θεωρω μυθο..γιατι απο αποψη θορυβου ..δεν εχω δει διαφορα καλυτερη  :P  )

Άβαταρ μέλους
AweSome
New member
New member

Δημοσίευση από AweSome »

Μπομπα το fiesta MadMan

Άβαταρ μέλους
scorpion
Founder
Founder
x 29
x 19
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scorpion »

Για μένα βάλε τους climair έχουν πολύ καλή εφαρμογή στο αμάξι και βγαίνουν και φιμε έτοιμοι

17xxx Mondeo 1.6cc 213hp 17xxx
Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 22
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Με λίγο ψάξιμο στο forum θα έβρισκες πολλά θέματα και φωτογραφίες για ανεμοθραύστες. Εγώ σίγουρα έχω γράψει για τους ClimAir που έχω βάλει στο δικό μου, ενώ μπορώ άμεσα να κάνω σύγκριση με τους Heko που έχω στο Kuga.

Όλοι είναι περίπου ίδιοι στο σχήμα, είναι και λειτουργικοί, το όμορφο ή άσχημο είναι υποκειμενικό, οι Heko είναι πιο φθηνοί από τους Climair αλλά βγαίνουν μόνο dark tint (ενώ οι Climair βγαίνουν και clear), και η εγκατάσταση είναι περίπου ίδια και στους δύο.

Αυτά...

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
Άβαταρ μέλους
bullet_fiesta
Rookie
Rookie
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100010036140547
x 20
x 13
Been thanked: 2 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bullet_fiesta »

Καλησπερα κι απο μενα εγω θα εβαζα heko λογο dark tint απλα παντα υπαρχει ενα αλλα...οι γρυλοι των παραθυρων θα ζοριστουν πιο γρηγορα

«Ο λύκος μπορεί να κοιτάζει 100 αστέρια,αλλά μονο στην Σελήνη ουρλιάζει»🌔
Άβαταρ μέλους
Fiestaris
Hero Member
Hero Member

Δημοσίευση από Fiestaris »

Προσωπικά έχω βάλει climair αγορασμενους από τη Ford σε μαύρο φιμε χρώμα. Κουνιούνται λίγο αλλά δεν έχω θέμα.

Άβαταρ μέλους
Θανος68
New member
New member
x 9
x 1

Δημοσίευση από Θανος68 »

Fiestaris έγραψε: Προσωπικά έχω βάλει climair αγορασμενους από τη Ford σε μαύρο φιμε χρώμα. Κουνιούνται λίγο αλλά δεν έχω θέμα.
bullet_fiesta έγραψε: Καλησπερα κι απο μενα εγω θα εβαζα heko λογο dark tint απλα παντα υπαρχει ενα αλλα...οι γρυλοι των παραθυρων θα ζοριστουν πιο γρηγορα
Στο focus που ειχα απο το 2002 μεχρι και το 2018 οι γρυλοι ουδεποτε παρουσιασαν προβλημα
Στο fiesta που εχω τωρα δεν εχω βαλει γιατι δν μου αρεσουν αισθητικα ,αν και οι ανεμοθωρακες βοηθουν πολυ ιδιως σε βροχη εχοντας ελαφρα ανοικτο το ταμι να μην θαμπωνει το παρμπριζ

Άβαταρ μέλους
spoumi
New member
New member
x 6

Δημοσίευση από spoumi »

Παιδιά από αεροδυναμικό θόρυβο τι γίνεται?
προσθέτουν καθόλου?

Δεν έχω βάλει και πιστεύω θα με βόλευαν αρκετά αλλά φοβάμαι αν βάλω μην κάνουν θόρυβο.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 22

Δημοσίευση από The Ace »

Προφανώς προσθέτουν, όπως και οτιδήποτε άλλο που θα "χαλάσει" την αεροδυναμική του κάθε οχήματος. Δεν έχω μετρήσει πριν/μετά για να σου πω ακριβώς τα dB, αλλά δεν είναι κάτι δραματικό, ίσως ούτε να το προσέξεις, καθώς μπορεί και να υπερκαλύψει το θόρυβο ο ήχος από τους καθρέπτες ή από τους υαλοκαθαριστήρες.

Άβαταρ μέλους
spoumi
New member
New member
x 6

Δημοσίευση από spoumi »

Καλά είπαμε δε με νοιάζει και η ακριβής μέτρηση σε dB αλλά κατά πόσο γίνεται αντιληπτό.

Για παράδειγμα τον χειμώνα που είχα μπάρες από πάνω για τα snowboard έκαναν αισθητό θόρυβο που δεν θα την πάλευα αν τις είχα συνέχεια πάνω.

Σίγουρα οι ανεμοθραύστες κάνουν πολύ λιγότερο απλά γενικά με τους θορύβους είμαι λίγο περίεργος :P
Αφού όμως μου συγκρίνεις τον θόρυβο των ανεμοθραυστών με αυτόν από τους καθρέφτες και τους υαλοκαθαριστήρες μου ακούγεται για αμελητέος.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 22

Δημοσίευση από The Ace »

Σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με το θόρυβο από μπάρες, μπαγκαζιέρες, ski/boards κλπ. Ακόμα και οι Wing που έχω βάλει στο Kuga κάνουν περισσότερο θόρυβο από τους Heko.

Σημειωτέον όμως ότι, μερικές φορές, δεν κάνουν αεροδυναμικό θόρυβο, αλλά ακούγεται ένα περιοδικό τρίξιμο, ίσως σε συνδυασμό με υψηλές θερμοκρασίες. Αυτό προέρχεται από τις ταλαντώσεις και παραμόρφωση των ανεμοθραυστών, και μπορεί να συμβεί ξαφνικά ακόμα και με 50χαω, γι'αυτό λέω ότι δεν είναι αεροδυναμικός θόρυβος.

Άβαταρ μέλους
spoumi
New member
New member
x 6

Δημοσίευση από spoumi »

Με βλέπω λοιπόν να παίρνω τους climair στην επικείμενη αλλαγή λαδιών που έχω προγραμματισμένη.
Αν φυσικά τους έχουν στοκ :P

Άβαταρ μέλους
Fiestaris
Hero Member
Hero Member

Εμένα στοκ δεν τους ειχαν, καλύτερα να τους το πεις 15 ημέρες πριν το service ώστε να τους έχουν.

Άβαταρ μέλους
AweSome
New member
New member

Δημοσίευση από AweSome »

Έχει βάλει κάποιος σε mk8 5θυρο ανεμοθραύστες και στα τέσσερα παράθυρα να ανεβάσει μια φωτό να το δούμε ;;

Άβαταρ μέλους
Βορρ
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από Βορρ »

Πως ανεβαζω φώτο;

Άβαταρ μέλους
MadMan
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από MadMan »

Άβαταρ μέλους
Βορρ
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από Βορρ »

ΕικόναIMG_20190629_120313 by Vorr  Vorr, on Flickr

ΕικόναIMG_20190629_120326 by Vorr  Vorr, on Flickr

ΕικόναIMG_20190629_120305 by Vorr  Vorr, on Flickr

Climair

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1566504209[/time]
MadMan έγραψε: http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http: ... p?t=4  Για σενα Bopp
  Ευχαριστώ madman
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βορρ την Πέμ 22 Αύγ 2019, 23:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
AweSome
New member
New member

Δημοσίευση από AweSome »

Έλα ρε boop από Ηράκλειο είσαι;; Από Χανιά εγώ! Βάλε αυτοκόλλητο fiestamaniacs να μεγαλώσει η παρέα καιστη Κρήτη! Ήδη δυο άτομα φοράμε στα Χανιά!Ισως είναι κ αλλά π δεν έχω δει αλλά δε νομίζω !! Ωραία η fiestara!! Σου κουνάνε καθόλου η κάτσανε κομπλέ

Άβαταρ μέλους
Βορρ
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από Βορρ »

Commando4410 έγραψε: Έλα ρε boop από Ηράκλειο είσαι;; Από Χανιά εγώ! Βάλε αυτοκόλλητο fiestamaniacs να μεγαλώσει η παρέα καιστη Κρήτη! Ήδη δυο άτομα φοράμε στα Χανιά!Ισως είναι κ αλλά π δεν έχω δει αλλά δε νομίζω !! Ωραία η fiestara!! Σου κουνάνε καθόλου η κάτσανε κομπλέ
Έλα φίλε Ναι από Ηράκλειο! Λοιπόν οι μπροστά είναι κουμπωτοι χωρίς κλιπακι και είναι πολύ σταθεροί. Το μόνο κακό στους μπροστά, ήταν ότι στην αρχή ετριζαν λίγο.. Οι πίσω τώρα μπαίνουν με κλιπάκια(2 σε κάθε μεριά) , είναι σταθεροί όμως το τζάμι χτυπάει στο κλιπακι άμα το έχεις ελάχιστα ανοιχτό.. Βολεύουν αρκετά κάνουν καλή δουλειά και πιστεύω ότι του πάνε κιόλας!

Άβαταρ μέλους
MadMan
Pro Member
Pro Member

Δημοσίευση από MadMan »

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα Bopp.
Και πανεμορφο ολο το συνολο..Αυτο το Chrome Blue ειναι ολα τα λεφτα ! (Προσωπικο Γουστο)
Να το χαιρεσαι.
Αυτοκολλητα μπορεις να προμηθευτεις απο τον Sonic.
Στειλτου inbox.

GeoMperis
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από GeoMperis »

Εγώ Έβαλα το καλοκαίρι   climair από την Φορντ.  Μετά από μια βδομάδα που τους είχα φορεμενους  τα τζάμια μου τους αναγνώριζαν σαν εμπόδιο και δεν ανέβαιναν μέχρι πάνω. Επίσημη δικαιολογία ήταν ότι τα λάστιχα των τζαμιών ήταν πολύ χοντρά και αυτό ήταν το πρόβλημα.  Έβαλα τον Οκτώβριο τους heko.  Δούλεψαν τέλεια από την πρώτη  τη μέρα...

Άβαταρ μέλους
AweSome
New member
New member

Δημοσίευση από AweSome »

Ανέβασε φίλε μου αν μπορείς καμία φωτό να δούμε και τους heko στο mk8

Άβαταρ μέλους
Fiestaris
Hero Member
Hero Member

GeoMperis έγραψε: Εγώ Έβαλα το καλοκαίρι  climair από την Φορντ.  Μετά από μια βδομάδα που τους είχα φορεμενους  τα τζάμια μου τους αναγνώριζαν σαν εμπόδιο και δεν ανέβαιναν μέχρι πάνω. Επίσημη δικαιολογία ήταν ότι τα λάστιχα των τζαμιών ήταν πολύ χοντρά και αυτό ήταν το πρόβλημα.  Έβαλα τον Οκτώβριο τους heko.  Δούλεψαν τέλεια από την πρώτη  τη μέρα...
Και βάζεις λίγο λιπαντικό σπρέι (όπως και γω) και μια χαρά

Άβαταρ μέλους
AweSome
New member
New member

Re: Ανεμοθραύστες τζαμιών ΜΚ8

Δημοσίευση από AweSome »

Γεια σας παιδιά, έχω βάλει εδώ και λίγο καιρό τους heko στο mk8 και παρατήρησα μετά από ένα διάστημα ότι από τη μεριά του οδηγού χαμηλά στο τελείωμα του ανεμοθραύστη δίπλα στον καθρέφτη έχει πληγωθεί το χοντρό λάστιχο το οριζόντιο της πόρτας.Το έχει σκίσει λίγο δηλαδή ο ανεμοθραύστης!! Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική - Εξωτερική Εμφάνιση”