Led λάμπες σε ΜΚ8

Πληροφορίες και ερωτήματα για body kit,σαλόνια,ταμπλό κ.τ.λ.
gyiama
Member
Member
x 4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Led λάμπες σε ΜΚ8

Δημοσίευση από gyiama »

Μήπως έχει τοποθετήσει κάποιος led λάμπες στα φανάρια σε ΜΚ8; Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια αν και θέλει αρκετή πατέντα.

Άβαταρ μέλους
Sonic
Vip Team
Vip Team
x 1
Has thanked: 0
Επικοινωνία:

Απ: Led λάμπες σε ΜΚ8

Δημοσίευση από Sonic »

Καλησπερα!! Γιατι θελει πατεντα? Απο αποψης χωρου?
Καλυτερο θα ηταν ενα καλο κιτακι ξενον θαρρω...

georgemps
Member
Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από georgemps »

gyiama έγραψε: Μήπως έχει τοποθετήσει κάποιος led λάμπες στα φανάρια σε ΜΚ8; Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια αν και θέλει αρκετή πατέντα.
καμμία πατέντα, plug and play είναι.
έβαλα στο δικό μου st πριν λίγες ημέρες .

Άβαταρ μέλους
andrnith
Member
Member

Δημοσίευση από andrnith »

Εγώ έψαχνα να αλλάξω τις λάμπες με LED και ανοίγοντας το προστατευτικό πίσω από το φανάρι διαπίστωσα ότι δεν έχει χώρο γιατί εχει μεγαλύτερη φίσα η LED λάμπα και καλώδιο μεγαλύτερο πράγματα που δεν χωράνε εκεί. Έμαθα από έναν γνωστό μου που ασχολείται  ότι πράγματι θέλει πατέντα στο φανάρι αλλά δε μπήκα καν στη διαδικασία να το συζητήσω. Δε κάνω πατέντες σε καινούριο αυτοκίνητο. Επομένως αρκέστηκα σε Philips λάμπες αλογόνου πιο λευκές και είμαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

Παιδιά, διαβάστε λίγο περισσότερο τα υπάρχοντα θέματα του forum, το εν λόγω ζήτημα το έχουμε συζητήσει, αναλύσει και παραθέσει όλες τις δυνατές επιλογές/λύσεις, όχι μία και δύο, αλλά πολλές φορές. Το αν είναι για ΜΚ7, ΜΚ7.5 ή ΜΚ8, μικρή σημασία έχει, οι λύσεις είναι λίγο-πολύ universal...

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

Το ΜΚ8 έχει άλλη βάση κουμπωτη πίσω απ το φανάρι και τουλάχιστον στα led που έχω εγώ θέλει άνοιγμα η τρύπα στο ντουι της λάμπας ώστε να χωρέσει η βάση της Η7 του led. Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα τα LED έχουν ψυκτρα από πίσω η οποία σίγουρα δεν χωράει μέσα στο φανάρι. Γι αυτό ρωταω

gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

georgemps έγραψε: καμμία πατέντα, plug and play είναι.
έβαλα στο δικό μου st πριν λίγες ημέρες .
Μπορείς να μου πεις πως βολεψες την ψυκτρα του led? Η αν είναι εύκολο μια φωτογραφία από πίσω να δω πως κάθησε; Μήπως έβαλες κάποιο τύπο led που κάθεται πιο εύκολα τουλάχιστον απ αυτά που βρήκα εγώ;

Άβαταρ μέλους
The Ace
Vip Team
Vip Team
x 24
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από The Ace »

gyiama έγραψε: Το ΜΚ8 έχει άλλη βάση κουμπωτη πίσω απ το φανάρι και τουλάχιστον στα led που έχω εγώ θέλει άνοιγμα η τρύπα στο ντουι της λάμπας ώστε να χωρέσει η βάση της Η7 του led. Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα τα LED έχουν ψυκτρα από πίσω η οποία σίγουρα δεν χωράει μέσα στο φανάρι. Γι αυτό ρωταω
Στα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας το ίδιο συμβαίνει, και οι λύσεις είναι ακριβώς οι ίδιες: τρύπημα στα λαστιχένια καπάκια ή αγορά θολωτών καπακιών για να χωρέσουν οι ψύκτρες.

Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium - Ford Kuga 1.5 150HP ST-Line
georgemps
Member
Member

για λογους εξαερισμου , η ψυκτρα της led λαμπας αναγκαστικα εξεχει απο το λαστιχενιο καλυμα της λαμπας  ( στο οποιο  εγινε μια μικρη τρυπα).
Απόλυτα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα!
αυτην εβαλα:
https://www.ixokinisi.gr/index.php?page ... t&Itemid=9

Άβαταρ μέλους
andrnith
Member
Member

Δημοσίευση από andrnith »

Αν είναι μόνο τρύπημα του λάστιχου μικρό το κακό!

gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

Το λάστιχο οκ εννοείται δεν είναι πρόβλημα απλά εγώ αγόρασα και καινούργιες βάσεις λάμπας ώστε να τις τρυπησω για να χωρέσουν οι led μέσα.πηρα και καινούργια καπάκια για να τα τρυπησω.απλά ρωτάω μήπως κάποιος συνάντησε τπτ περίεργο στην όλη  εγκατάσταση, ώστε να με κατευθύνει .

Υγ υπάρχουν θολωτά καπάκια εμπορίου που ταιριάζουν;; Δεν το ήξερα αυτό.

gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

Εγώ αυτές πήρα. Η βάση της λάμπας χωρίζει απ το κυριος σώμα

[img width=480 height=480]https://www.e-moto.gr/fotos/products/H7 ... -6500K.jpg[/img]

johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Άρα αν η βάση της λάμπας χωρίζει από το κυρίως σώμα, μπαίνουν χωρίς καμία επέμβαση τα LED ?
Θολωτά καπάκια μεγαλύτερα εντός Ελλάδας που βρίσκουμε?

Άβαταρ μέλους
merlin
New member
New member

Δημοσίευση από merlin »

Η δέσμη πώς είναι παιδιά? Γιατί οι περισσότεροι που βλέπω με λεντ στο δρόμο με στραβώνουν και δεν ψήνω να είμαι ένας ακόμα σαν αυτούς που βρίζω..

Εικόνα
johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Αρχικά έχεις προτζέκτορα . Οπότε αν όλα γίνουν σωστά δεν θα τυφλώνεις ούτε στο ελάχιστον.
Στο άλλο μου αυτοκίνητο (Το Fiesta δεν το έχω παραλάβει ακόμα), ένα Citroen C4 του 2017 με απλά φώτα έχω βάλει LED τα οποία έχω ρυθμίσει εγώ.
Οι λάμπες είναι ρυθμιζόμενες στη γωνία περιστροφής. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και δεν τυφλώνει πραγματικά καθόλου.

Οπότε αυτός που σε τυφλώνει κάτι έχει κάνει λάθος με τα φώτα. Ή απλώς στο φανάρι του δεν ρυθμίζονται.
Ή μπορεί να έχει Xenon που επίσης δεν ρυθμίζονται.

Στο Fiesta Που έχει προτζέκτορα, αν μπουν LED ή και Xenon, η δέσμη ελέγχεται απολύτως.

Υ.Γ: Mήπως έχει κάποιος φωτογραφία με το πίσω μέρος της λάμπας?
Έχω την εντύπωση οτι η H7 κουμπώνει με εξειδικευμένο έλασμα στο MK8 και ίσως είναι πιο δύσκολο το LED.
Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1538420478[/time]
Και ένα Βιντεάκι για του λόγου το αληθές. (Υπενθυμίζω οτι είναι απλά φανάρια, όχι προτζέκτορες)  ;)

https://www.youtube.com/watch?v=guZ49ldPGR4&list=UUqAQdVnJAbX8XPqwPUBxXQw&index=6
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnD την Δευ 01 Οκτ 2018, 22:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
scorpion
Founder
Founder
x 29
x 19
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scorpion »

το 95% φανάρια δεν είναι ρυθμισμένα σωστά
όσοι βάζουν xenon ή led μην νομίζετε ότι ασχολούνται με ρυθμίσεις

17xxx Mondeo 1.6cc 213hp 17xxx
johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Για όποιον ενδιαφέρεται, στην αγορά υπάρχουν αυτά. Κλιμακούμενα καπάκια για να χωρέσουν οι ψύκτρες των LED μέσα στο φανάρι, ωστε να μη χαθεί η στεγανότητα και ο εργοστασιακός "χαρακτήρας" του φαναριού.
Κόβονται στην επιθυμητή διάσταση ωστε να μπαίνουν σε οποιαδήποτε διάμετρο.
Εγώ τα πήρα 15€. Η εταιρεία είναι πολύ γνωστή και πουλάει και LED.
Στο άλλο μου αμάξι φοράω H7 δικά της εδώ και 6 μήνες. Μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα.
Ο εισαγωγέας είναι η electric life. Στο site έχει τα συνεργαζόμενα καταστήματα από τα οποία σε 1-2 εργάσιμες μπορείς να έχεις όλα τα προιοντα και τους αντάπτορες/cancelers. κλπ.

Τα chips που χρησιμοποιουνται στα LED είναι τα γνωστά Philips Luxeon ZES.
https://www.google.gr/search?q=phonocar+07598&client=ms-android-samsung&prmd=vimn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjfkdjs9OndAhVFx4sKHYNACZ0Q_AUIEigC&biw=360&bih=612
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnD την Τετ 03 Οκτ 2018, 12:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

georgemps
Member
Member

Εχω την αποψη ,οτι ειναι καλυτερα οι ψυκτρες να ειναι εξω απο το καπακι

johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Και εγώ μαζί σου. Αλλά πως θα καταφερεις να στεγανοποιησεις το φαναρι απο σκονη και υγρασια?
Επισης αν οι ψυκτρες εχουν ανεμιστηράκι όπως οι δικες μου, νομιζω αν το ανεμιστηρακι ειναι απεξω, θα πιανει σκονη για πλακα και δεν θα αποδιδει τοσο καλα.

Ολα τα καλα επωνυμα Led εχουν ανεμιστηράκια και οχι απλη ψυκτρα.

Άβαταρ μέλους
Sonic
Vip Team
Vip Team
x 1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sonic »

Ψαχτείτε λίγο στο site της AutoBeam.. Δίνει κάτι πακετάκια με led για το mk8

johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Δεν έχει για τη μεσαία σκάλα, ούτε για τη μεγάλη. Έχει μόνο για όλα τα υπόλοιπα φώτα.

gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

Μετά από περίπου ένα μήνα μετά την τοποθέτηση των led. Κάτι δεν μου καθότανε καλά. Είτε στο φως είτε στη θερμοκρασία που ανέβαζαν τα led. Χθες τελικά τα αντικατέστησα με ένα σετ xenon can bus και μπορώ να πω ότι η διαφορα είναι τεράστια. Πολύ καλύτερος φωτισμός πολύ σωστές κορυφές και χωρίς κανένα ρίσκο θερμοκρασίας συν ότι το καπάκι κλείνει σωστά. Για μένα τελικά τα xenon είναι μονόδρομος για το συγκεκριμένο μοντέλο.περα από το θέμα τοποθέτησης, είναι και η κατασκευη του προτζέκτορα  ο οποίος δεν έχει σωστή διάθλαση στα led

Άβαταρ μέλους
merlin
New member
New member

Δημοσίευση από merlin »

Πώς κλείνει καλά το καπάκι με τα ξενον? τα μπαλαστ? Αν μπορείς βάλε καμία φωτό γιατί φαντάζομαι θα ενδιαφέρει πολλούς...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BillMk7
Pro Member
Pro Member
x 1
Has thanked: 5 times

Δημοσίευση από BillMk7 »

gyiama έγραψε: Μετά από περίπου ένα μήνα μετά την τοποθέτηση των led. Κάτι δεν μου καθότανε καλά. Είτε στο φως είτε στη θερμοκρασία που ανέβαζαν τα led. Χθες τελικά τα αντικατέστησα με ένα σετ xenon can bus και μπορώ να πω ότι η διαφορα είναι τεράστια. Πολύ καλύτερος φωτισμός πολύ σωστές κορυφές και χωρίς κανένα ρίσκο θερμοκρασίας συν ότι το καπάκι κλείνει σωστά. Για μένα τελικά τα xenon είναι μονόδρομος για το συγκεκριμένο μοντέλο.περα από το θέμα τοποθέτησης, είναι και η κατασκευη του προτζέκτορα  ο οποίος δεν έχει σωστή διάθλαση στα led
Τόσο πολύ θερμοκρασία ανεβάζουν τα LED. Έχω ακούσει πως σε θέματα θερμοκρασίας τα leds δεν ανεβάζουν και μάλιστα το πλασάρουν και ως πλεονέκτημα αυτο...  ::)

georgemps
Member
Member

μου κανει εντυπωση αυτο περι θερμοκρασιας,
μηπως η ψυκτρα ηταν καλυμενη με το καπακι?
στο δικο μου η αποδοση των led ειναι εκπληκτικη

johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Το ρίσκο θερμοκρασιας ειναι πολυ μεγαλυτερο στα Xenon.
Επισης υπαρχει κινδυνος να θολωσει το φαναρι απο μεσα αν οι Xenon λαμπες δεν ειναι UV Block.

Μπορεις να αναφέρεις συγκεκριμένα ποιά LED φορούσες?

Ο προτζέκτορας έχει σωστή διάθλαση στη λάμπα αλογόνου.
Τα ΣΩΣΤΑ (Και αναπόφευκτα ακριβά) Led μιμούνται ακριβώς τη λάμπα αλογόνου.
Οποτε για να μην έχεις σωστή δέσμη μάλλον τα Led που έβαλες  δεν ήταν και οτι καλυτερο.  ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnD την Παρ 12 Οκτ 2018, 08:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

Λοιπον. Τα led ανεβάζουν πολύ μεγάλη θερμοκρασία στην ψυκτρα τους αλλά και στο στέλεχος τους. Το ίδιο και τα igniters  τους ειδικά αν  είναι can bus.στο ΜΚ 8 ειδικά που είναι τόσο στριμωγμένα τα πορείας, κρατάνε ακόμα πιο μεγάλη θερμοκρασία. Τα xenon από θέμα θερμοκρασίας δεν υπάρχει σύγκριση. Είναι από αλογόνου λάμπες πολύ πιο κάτω.( είναι θέμα που αν θέλετε μπορούμε να συζητήσουμε σε άλλο θρεντ). Σε ότι αφορά την διάθλαση και τις κορυφές τους, τα led έχουν πολύ σωστή εστίαση στα φανάρια με συμβατικό κάτοπτρο μιας και δεν κάνουν τη διάθλαση που έχουν τα xenon και φωτίζουν όλο τον τόπο. Αντιθέτως τα led έχουν σωστές και ευθείες κορυφες. Σε ότι αφορά τον προτζέκτορα, τα led επειδή έχουν λάμπες πλευρικά τους, όταν μπουν σε προτζέκτορα δημιουργούν σκιές. Έχουν δλδ σκοτεινά σημεία, ειδικά αν πέσει η μια τους πλευρά στο μέρος του προτζέκτορα που έχει το χώρισμα για να κάνει την αποκοπή. Γι αυτό επειδή τα xenon έχουν περιμετρική διάθλαση λειτουργούν σωστά στους προτζεκτορες. Αν δείτε, κανένα «μαμά» όχημα με led δεν χρησιμοποιεί προτζεκτορες. Οποίος έχει led σε ΜΚ8 ας κάνει μια δοκιμή με κάποιον άλλο που έχει xenon να μας πει αν έχει διαφορα!

johnD
Member
Member
x 2

Δημοσίευση από johnD »

Ας τα πάρουμε ένα ένα.
Η λάμπα LED εξορισμού έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες. Δεν είναι διαπραγματευσιμο επιστημονικά αυτό.
Στα δικά μου LED -μπακαλίστικα- μπορείς να ακουμπάς το στέλεχος της λάμπας χωρίς να καίγεσαι όσο δουλεύουν.
(Είναι με ανεμιστηράκι)
Αν με τη λέξη "μεγάλη θερμοκρασία" εννοείς 70 βαθμούς, τότε απλά δεν είναι μεγάλη. Είναι μικρή διότι η περιοχή λειτουργίας ενος LED πχ. της Philips είναι 80-90 βαθμοί.
Αν εσύ μπορείς να πιάσεις με γυμνό χέρι τη λάμπα Xenon που στο γυαλί πιάνει 250 βαθμούς, τότε μάλλον έχεις υπεράνθρωπες ιδιότητες.
Επίσης αν το δεις από θέμα ισχύος -πάλι μπακαλίστικα- , το μικρότερο Xenon είναι 35Watt ενώ αντίθετα ένα νορμάλ LED είναι 22-25Watt.
Άρα που βρίσκει το LED την ισχύ για να έχει και μεγαλύτερες θερμοκρασίες ενώ ταυτόχρονα μπορεί να έχουν την ίδια απόδοση φωτισμού ?

Για να βάλεις τα LED, έβαλες μεγαλύτερα καπάκια στα φανάρια, για να χωρέσουν ή τα στρίμωξες με τα εργοστασιακά καπάκια ?

Επειδή έχω παίξει αρκετά με LED σε άλλο αυτοκίνητο χωρίς προτζέκτορες, τα μοναδικά LED που θα δοκιμάσω σε MK8 είναι τα Philips X-treme Ultinon των 170€ .  Τα οποία είναι 100% σίγουρο οτι θα παίξουν σωστά.
Δεν νομίζω να είχες τέτοια και να μη δούλευαν σωστά έτσι ?
Γι αυτό σε ρώτησα παραπάνω συγκεκριμένα ποιές λάμπες φορούσες.
Επειδή το 98%  των LED του εμπορίου είναι επειικώς για πέταμα.

Αντιθέτως τα Xenon ανεξαρτήτως τιμής έχουν σχεδόν την ίδια σχεδίαση στις λάμπες . Οπότε είναι όλα πάνω κάτω ίδια ως προς τη δέσμη που θα βγάλουν.

Ως προς τα σκοτεινά σημεία που αναφέρεις, αυτό οφείλεται στις μέτριας ποιότητας λάμπες LED που αγόρασες.

Έχω 6 Κits ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ H7 LED.
Μόνο το 1 λειτουργεί σωστά παντού.
Και αυτό είναι και το ακριβότερο.

Προσωπικά είμαι εντελώς κατά των Aftermarket(καμία σχέση με εργοστασιακά) Χenon.
Για τον λόγο οτι τα LED , κάνουν ακριβώς ότι και τα Xenon, χωρίς να έχουν τα μειονεκτήματα των Xenon (μικρή διάρκεια ζωής, θερμοκρασίες, ποιότητα φωτισμού(κουράζουν τα μάτια), μεγάλο ρευμα εκκίνησης, παρεμβολές και βλάβες στο αυτοκίνητο λόγω κακής ποιότητας Ballast, ασταθές χρώμα φωτισμού με το χρόνο ,κλπ κλπ).
Συν οτι τα Καλά LED (Philips) αποδεδειγμένα δεν χρειάζονται προτζέκτορα για να δουλέψουν, αντιθέτως τα Xenon χρειάζονται αποκλειστικά προτζέκτορα.

Απλώς τα καλά LED πληρώνονται, ίσως και ακριβότερα από καλά Xenon.  
Aυτό είναι το μοναδικό μειονέκτημά τους.  :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnD την Παρ 12 Οκτ 2018, 13:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

gyiama
Member
Member
x 4

Δημοσίευση από gyiama »

Λοιπον τα λεντ που έβαλα είναι αυτά.https://www.autospark.gr/shop/λάμπες-αυ ... σετ-των-2/. όπως βλέπεις είναι και philips τα led και επώνυμα  και ακριβά. Τα έβαλα με τα εργοστασιακά καπάκια τα οποία τα προσάρμοσα ακριβώς στην διάμετρο των λεντ ώστε πι ψύκτρες να είναι έξω και να είναι στεγανό ταυτόχρονα. Η κατανάλωση που αναφέρεις έχει να κάνει με την ονομαστική κατανάλωση των λεντ και όχι με την πραγματική η οποία είναι 55w και την προκαλούν τα igniters τα οποία είναι ταυτόχρονα και cancelers ώστε να μη βγάζει σφάλμα καμμενης λάμπας το can bus. Οτιδήποτε λιγότερο των 55w θα βγάλει σφάλμα. Η θερμοκρασία που αναφέρω σίγουρα δεν ξέρω ποια είναι απλά είναι υψηλή, ίσως επειδή το συγκεκριμένο κιτ είναι με παθητική ψυκτρα και όχι ανεμηστηρακι. Το ότι το xenon αναπτύσσει τόσο μεγάλη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι φτάνει την θερμοκρασία μιας Καμπάς πυρακτώσεως. Σίγουρα έχει χαμηλότερη. Επίσης όπως και στα λεντ έτσι και στα xenon έχει διάφορες ποιότητες σε ότι αφορά τα balast τα οποία έχουν αντιπαρασιτικα φίλτρα και φίλτρο σταθεροποίησης ώστε στην εκκίνηση να μη κάνουν βύθισμα.είναι ακριβά και αξιόπιστα για πολλά χρόνια . Θα συμφωνήσω για τις λάμπες οι οποίες είναι παντού ίδιες αλλά και πάλι έχει κάποιες οι οποίες είναι λίγο καλύτερες απ τις άλλες. Όσο για τις σκιές που αναφέρω, ίσως να μην έχεις δει κατασκευαστικά εσωτερικά πως είναι ένας προτζεκτορας ώστε να καταλάβεις τι εννοώ. Δυστυχώς στα γραπτά είναι δύσκολο κάποιες φορές να περιγράψουμε κάτι.
Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1539360060[/time]
Το ότι τα λεντ δεν χρειάζονται προτζέκτορα και τα ξενον χρειάζονται το ανέφερα στο προηγούμενο ποστ. Επίσης εξήγησα και τους λόγους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gyiama την Παρ 12 Οκτ 2018, 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

kwnstantinosapl
Newbie
Newbie
x 1

Δημοσίευση από kwnstantinosapl »

καλησπερα και απο μενα εχω μκ8 85hp 1.1 ατμοσφαιρα γιατι λευτα παραπάνω δεν,,,, :P μετα απο πολυυυυ ψάξιμο αν δεν θελουμε πατεντα και να χαλασουμε κατι μιας και ειναι και καινουρια και να μην τα κλεμε εγω έβαλα h7 philips crystal vision καθώς και h11 στα προβολακια και ειναι πραγματικα πολυ καλα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική - Εξωτερική Εμφάνιση”