Fiesta του Μήνα - Απρίλιος 2020 Δημήτρης Καρδαμης _ Dimitriskar

Κριτική για μηχανικούς - αντιπροσωπείες κ.τ.λ.

Γενικές συζητήσεις, σχετικές με τα αυτοκίνητα
Άβαταρ μέλους
Fiestaris
Hero Member
Hero Member
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ: Κριτική για μηχανικούς - αντιπροσωπείες κ.τ.λ.

Δημοσίευση από Fiestaris »

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, ο Gemini θεωρείται καλής μάρκας συναγερμός όταν δίνεται μαζί?

nontas1966
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από nontas1966 »

kostg έγραψε: 8 χρόνια; Η εργοστασιακή εγγύηση είναι 5 χρόνια πάντως. Οι αισθητήρες και τα φιμέ πίσω είναι με παραγγελία από το εργοστάσιο. Αν κάνεις παραγγελία όμως, θα περιμένεις 3-4 μήνες μέχρι να έρθει το αυτοκίνητό σου, αλλιώς στα ετοιμοπαράδοτα μάλλον θα είναι aftermarket αισθητήρες και φιμέ ζελατίνες. Συναγερμό καλύτερα aftermarket, ο εργοστασιακός δε λέει και πολλά, ρώτα όμως τι μάρκα θα είναι, γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες, με canbus ή χωρίς κλπ...
  5 χρονια ειναι αλλα κανει δωρο επεκταση +3 . Οι αισθητηρες after market θα ειναι... Επειδη ειμαι ασχετος στο θεμα συναγρμου θες να μου εξηγησεις τι ειναι το canbus και τι θα μου προτεινες να ζητησω?

Άβαταρ μέλους
kostg
Forum Administrator
Forum Administrator
x 2
x 3
Been thanked: 3 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostg »

Όταν ο συναγερμός σου είναι canbus, συνεργάζεται με το εργοστασιακό κλειδί του αυτοκινήτου για την ενεργοποίηση-απενεργοποίησή του, ανοιγοκλείνει τα παράθυρα και γενικά συνεργάζεται με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Επίσης δεν μπαίνει "χοντρό" χέρι στις καλωδιώσεις του οχήματος, καθώς το μόνο που χρειάζεται για να λειτουργήσει είναι τάση από τη μπαταρία και σήμα από το canbus. Άλλου τύπου συναγερμοί χρειάζονται πολύ περισσότερα καλώδια για να λειτουργήσουν.

"ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"

nontas1966
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από nontas1966 »

kostg έγραψε: Όταν ο συναγερμός σου είναι canbus, συνεργάζεται με το εργοστασιακό κλειδί του αυτοκινήτου για την ενεργοποίηση-απενεργοποίησή του, ανοιγοκλείνει τα παράθυρα και γενικά συνεργάζεται με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Επίσης δεν μπαίνει "χοντρό" χέρι στις καλωδιώσεις του οχήματος, καθώς το μόνο που χρειάζεται για να λειτουργήσει είναι τάση από τη μπαταρία και σήμα από το canbus. Άλλου τύπου συναγερμοί χρειάζονται πολύ περισσότερα καλώδια για να λειτουργήσουν.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες kostg....ο συναγερμος που μου κανει δωρο ειναι  canbus τελικα! Το παρηγγειλα!

Άβαταρ μέλους
walkman7
New member
New member

Δημοσίευση από walkman7 »

Καλησπέρα παιδιά...έχετε άποψη για την Cargate στη Μεταμόρφωση?Αξίζει να πάω για το σέρβις?

Άβαταρ μέλους
kostg
Forum Administrator
Forum Administrator
x 2
x 3
Been thanked: 3 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostg »

Δε γνωρίζω κάτι, δυστυχώς...
Αν τελικά πας όμως, μπορείς να μας πεις αν θέλεις την άποψη που θα διαμορφώσεις.

"ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"

aliento
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από aliento »

Καλησπερα παιδια...θα ηθελα τη βοηθεια σας...θα ηθελα να μου προτεινεται ενα καλο κ αξιοπιστο συνερηειο στη θεσσαλονικη, εκτος της ford βροχιδη-χατζη...δεν με νοιαζει αν θα ειναι εξουσιοδοτημενο ή οχι...αρκει να ειναι γνωστης καλος...εχετε κατι να προτεινεται παιδια;
Ευχαριστω εκ τον προτερων για το χρονο σας!

george
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από george »

καλημερα σας.θα μπορουσε καποιο μελος να μου προτεινει σοβαρο μηχανικο κοντα στην περιοχη της μεταμορφωσης?ευχαριστω εκ των προτερων.

theoanag
Rookie
Rookie
x 2
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από theoanag »

F1POWER SERVICE Ιφιγενειας με κλειστα ματια, εχει και site, και facebook μπορεις να δεις.ειναι για τα δυσκολα service ολοι κανουν δεν εχω σχεση πελατης ειμαι, αλλα ειναι ψαγμενος και πολυ καλος.

george
Rookie
Rookie

Δημοσίευση από george »

σ ευχαριστω πολυ αδερφε.

pt1986
Pro Member
Pro Member
x 2

Re: Κριτική για μηχανικούς - αντιπροσωπείες κ.τ.λ.

Δημοσίευση από pt1986 »

Όταν το πήγαινα σε αντιπροσωπεία δεν είχα θέμα η πρόβλημα ποτέ,αλλά δεν μου άρεσε που δεν με αφήνανε να δω την διαδικασία του service,που ξέρω εγω άμα αλλάξανε λάδια η φίλτρα,πάντα όταν το αφήνω για μέρες στο συνεργείο βγάζω φωτογραφία τα χιλιόμετρα και αφήνω λίγη βενζίνη μέσα.

Άβαταρ μέλους
panos_stp
Rookie
Rookie
x 2

Re: Κριτική για μηχανικούς - αντιπροσωπείες κ.τ.λ.

Δημοσίευση από panos_stp »

http://www.cte.gr/
Πήγα στο εν λόγο συνεργείο στην μετάμορφωση. Βρίσκεται στην Τατοΐου σε κεντρικό σημείο απέναντι από τα praktiker.
Σαν δουλειά μου φάνηκαν να ξέρουν τι κάνουν. Εξυπηρετικοί και σωστοί. Χρήση γνήσιων ανταλλακτικών και είδαν το όχημα δεξιά αριστερά. Θα δείξει τις επόμενες μέρες πως θα δω το αμαξι.
Ετσι ενημωρητικα αλλάχτηκαν, λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, αντίψυκτικό υγρό, υγρά φρένων, τακάκια στα μπροστά δισκόφρενα, καθαρισμός και έλεγχος ταμπουρων και ο μοχλός των υαλοκαθαριστηρων(όχι γνήσιος) σύνολο 300€. Θεωρώ αρκετά καλά.

Στάλθηκε από το motorola one vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stay calm and enter the avatar state

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές συζητήσεις”